Evropská armáda na Ukrajině? Je potřeba 100 000 vojáků, experti neví, kdo je zaplatí

Evropské státy musí sehrát „plnou roli“ při zajištění bezpečnosti Ukrajiny v případě uzavření mírové dohody s Ruskem, prohlásil britský premiér Keir Starmer před svou cestou do Paříže na summit evropských lídrů. Podle něj Evropa čelí „generační“ bezpečnostní výzvě, kterou představuje Moskva, a musí proto „posílit své obranné schopnosti“.

Premiér chce své evropské protějšky vyzvat k nasazení vojsk v rámci mírové dohody, přičemž už dříve uvedl, že je „připraven a ochoten“ vyslat britské vojáky na Ukrajinu k zajištění její bezpečnosti. „Musíme zintenzivnit naši kolektivní reakci v Evropě, a tím myslím nejen naši obrannou kapacitu, ale i naši plnou angažovanost v obraně suverenity Ukrajiny,“ zdůraznil podle BBC Starmer.

Napětí mezi Evropou a Spojenými státy vzrostlo poté, co americký ministr obrany Pete Hegseth minulý týden prohlásil, že Evropa bude muset převzít hlavní odpovědnost za svou vlastní bezpečnost. Administrativa prezidenta Donalda Trumpa totiž prosazuje méně intervencionistický přístup k zahraniční politice.

V Paříži Starmer podle britského ministerského předsednictví vyzve evropské lídry k posílení role Evropy v NATO a k dalšímu posílení ukrajinské armády. Také zopakuje, že Spojené království je připraveno podílet se na bezpečnostních zárukách pro Ukrajinu, a to včetně nasazení britských vojáků.

Podobné výzvy už zazněly i od jiných evropských představitelů. Šéfka zahraniční politiky EU Kaja Kallasová v rozhovoru pro BBC prohlásila, že „abychom předešli válce, musíme více investovat do obrany“.

Starmer v článku pro deník The Telegraph uvedl, že by byl ochoten vyslat britské vojáky na Ukrajinu jako součást mezinárodních mírových sil, které by měly dohlížet na hranici mezi ukrajinským a ruským územím.

Experti však upozorňují, že taková mise by byla mimořádně náročná a vyžadovala by výrazné navýšení vojenských výdajů. Podle Malcolma Chalmerse, zástupce ředitele britského think-tanku RUSI, by taková operace nemohla být pouze symbolickou přítomností, ale musela by obsahovat dobře vyzbrojené jednotky, zálohy a leteckou podporu.

Bývalý velitel NATO generál Adrian Bradshaw uvedl, že síla by musela „odstrašovat agresi“ stejně jako NATO na svém vlastním území. „Toto nemůže být pouze symbolická přítomnost, ale mise, která jasně signalizuje, že jakýkoli další konflikt nebude omezen jen na Ukrajinu,“ řekl Bradshaw.

Podle bývalého velitele britské armády Lorda Dannatta by taková síla vyžadovala asi 100 000 vojáků, přičemž Británie by musela dodat dvě pětiny z nich. „Takový počet prostě nemáme k dispozici,“ uvedl Dannatt.

Británie v současnosti vynakládá na obranu asi 2,3 % HDP a vláda se zavázala tento podíl zvýšit na 2,5 %. Starmer uvedl, že vláda brzy představí plán, jak tohoto cíle dosáhnout. „Moje zpráva pro evropské spojence je jasná – všichni musíme zvýšit naši obranyschopnost i financování,“ zdůraznil.

Summit evropských lídrů v Paříži byl podle pozorovatelů svolán narychlo poté, co Trumpova administrativa zahájila mírová jednání s Ruskem, která mají začít v úterý v Saúdské Arábii. Američtí představitelé sice tvrdí, že Evropa a Ukrajina budou do jednání konzultovány, nebudou se jich však přímo účastnit.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj uvedl, že Kyjev o rozhovorech nebyl informován a že nebude uznávat žádnou dohodu, na jejíž tvorbě se nebude podílet.

Evropští představitelé také vyjádřili obavy nad nedávnými výroky amerického ministra obrany Hegsetha, který označil za „nereálné“ očekávat, že se Ukrajina vrátí k hranicím z roku 2014 – tedy před ruskou anexi Krymu a okupaci částí východní Ukrajiny.

Hegseth také zpochybnil možnost, že by se Ukrajina mohla v blízké budoucnosti stát členem NATO – což je cíl, který Starmer označil za „nevratný proces“.

Bývalý generál Bradshaw varoval, že pokud by Ukrajina nedosáhla plného obnovení své územní integrity, je nezbytné, aby byla mírová dohoda trvalá a bezpečnostní záruky dostatečně silné. „Pokud se Ukrajina nevrátí k plné suverenitě, musíme zajistit, aby byl mír trvalý,“ řekl.

Starmer se na summitu setkává s lídry Francie, Německa, Itálie, Polska, Španělska, Nizozemska a Dánska, stejně jako s předsedou Evropské rady, předsedkyní Evropské komise a generálním tajemníkem NATO Markem Ruttem.

Polský premiér Donald Tusk už uvedl, že Polsko nevyšle vojáky na Ukrajinu, ale bude pokračovat v poskytování vojenské, finanční a humanitární pomoci.

Profesor Chalmers ze strategického think-tanku RUSI upozornil, že přítomnost vojáků NATO na Ukrajině by byla pro Rusko porážkou, a proto je nepravděpodobné, že by Moskva takový plán akceptovala v rámci mírové dohody.

Nasazení britských vojáků by také muselo schválit britský parlament. Lídr liberálních demokratů Ed Davey uvedl, že je přesvědčen, že by návrh získal podporu napříč politickým spektrem.

Mluvčí Starmera dodal, že parlament by byl konzultován „v patřičném čase“, ale zatím je podle něj předčasné předjímat jednání s ostatními světovými lídry.

Mezitím pokračují boje na Ukrajině. Podle místních úřadů zemřeli při nedělních ruských útocích nejméně tři civilisté a několik oblastí Ukrajiny se potýká s výpadky elektřiny kvůli úderům na energetickou infrastrukturu. Ruské ministerstvo obrany oznámilo, že v noci na pondělí sestřelilo 90 ukrajinských dronů. 

Související

Marco Rubio

Mírové rozhovory o Ukrajině se sesypaly. Kyjev odmítnul anexi Krymu, Rubio vůbec nedorazil

Očekávané ministerské jednání o míru na Ukrajině, které se mělo konat ve středu v Londýně, bylo na poslední chvíli výrazně degradováno. Poté, co americký ministr zahraničí Marco Rubio oznámil, že se schůzky nezúčastní, se rozhovory přesouvají na nižší diplomatickou úroveň. Změna formátu přišla v době, kdy se objevují spekulace o možné změně ruského postoje k válce, uvedl server The Guardian.
Ilustrační foto

Británie hasí obří skandál: Čína má přístup ke zdravotním záznamů statisíců Britů

Čínští výzkumníci získali přístup k rozsáhlé databázi zdravotních údajů více než 500 tisíc britských dobrovolníků, přestože západní zpravodajské služby opakovaně varují před možným zneužitím těchto dat autoritářským režimem v Pekingu. Vyplývá to z investigativního článku deníku The Guardian, který přináší nové informace o spolupráci mezi britským výzkumným centrem UK Biobank a čínskými institucemi.

Více souvisejících

Velká Británie Keir Starmer (labouristi) válka na Ukrajině Armáda U.K.

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Aktualizováno včera

Protivládní protesty v Bratislavě (24.4.2025) Prohlédněte si galerii

"Ne ruskému právu." Lidé po celém Slovensku protestují proti kontroverzní novele inspirované Moskvou

Ve čtvrtek večer se v několika slovenských městech i v zahraničí konají protestní shromáždění pod názvem Slovensko je Európa. Demonstrace se zaměřují zejména na odpor proti novele zákona o neziskových organizacích, kterou nedávno schválil slovenský parlament. Podle organizátorů tento zákon ohrožuje svobodu občanské společnosti a přibližuje Slovensko k autoritářskému modelu správy státu.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ursula von der Leyenová, MSC 2025 | 14. – 16.02.2025

Desítky let jsme to přehlíželi, teď je tomu konec. Von der Leyenová poslala Rusku jasný vzkaz

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen během svého vystoupení na mezinárodním summitu o energetické bezpečnosti v Londýně varovala před nebezpečím zneužívání energetických zdrojů ze strany Ruska. Připomněla, že Moskva již v minulosti opakovaně použila dodávky energie jako zbraň a forma vydírání, a že Evropa si dlouho neuvědomovala cenu, kterou za tuto závislost platí.

včera

Volodymyr Zelenskyj v Londýně.

Evropa se nesmí znovu nechat vydírat Ruskem, prohlásil Starmer. Volá po nové dohodě s EU

Britský premiér Keir Starmer na mezinárodním summitu o budoucnosti energetické bezpečnosti prohlásil, že Evropa už nikdy nesmí dopustit, aby se stala obětí vydírání ze strany Ruska kvůli energetickým surovinám. Společně s předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyen vystoupil na konferenci v Londýně, kde oba zdůraznili nutnost ukončit závislost na ruské energii a pokračovat v podpoře Ukrajiny.

včera

Summit NATO 2024 ve Washingtonu

Evropa čelí dilematu: Jak se může bránit Rusku bez USA?

Evropa se musí co nejrychleji připravit na realitu strategické samoty. Iluze, že v případě ohrožení východního křídla NATO automaticky přispěchá americká síla, se rozpadá pod tlakem trumpovského izolacionismu. Washington dnes sleduje jediný cíl, kterým je domácí triumf, bez ohledu na to, kdo za něj zaplatí. Nejnovějším terčem této politiky je Ukrajina – konflikt, v němž Bílý dům dobrovolně předává iniciativu Moskvě.

včera

včera

včera

Vladimir Putin

Putinova tajná zbraň: Jak v hybridní válce proti Ukrajině využívá šachy?

Více než tisíc let jsou šachy symbolem strategie a války. V současnosti však tento ikonický sport získává novou roli – stává se nástrojem ruské geopolitiky a propagandy, řízené přímo z Kremlu. Vladimir Putin proměnil tuto starodávnou hru v moderní nástroj své hybridní války proti Ukrajině a Západu, píše server Politico.

včera

Ilustrační foto

Zapomeňme na Západ vs. Rusko. Globální válku může odstartovat Indie s Pákistánem

Další ozbrojený útok v horském Kašmíru, na vysoce napjatém pomezí mezi Indií a Pákistánem, znovu připomněl, jak nebezpečně tenká je hranice mezi lokálním násilím a globální katastrofou. Nenávist mezi oběma jaderně vyzbrojenými státy je natolik zakořeněná a (geo)politicky přiživovaná, že i malý incident může snadno spustit řetězec událostí, který přeroste v nejničivější konflikt 21. století.

včera

Volodymyr Zelenskyj a Donald Trump (21. února 2025).

Zelenskyj usadil Trumpa. Vysvětlil mu, o co Ukrajině a Rusku skutečně jde

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve svých posledních vystoupeních znovu zdůraznil, že navzdory destruktivnímu postupu Ruska je to právě Ukrajina, kdo přijal výzvu prezidenta Donalda Trumpa k bezpodmínečnému příměří. Zelenskyj upozornil, že Kyjev udělal maximum pro to, aby jednání s USA pokročila – včetně podpisu memoranda o nerostných surovinách, přičemž byly odstraněny prvky, které by odporovaly ukrajinské ústavě.

včera

včera

včera

včera

Zelenskyj po brutálním nočním útoku Ruska ukončil návštěvu Jižní Afriky

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj byl nucen předčasně ukončit svou návštěvu Jižní Afriky kvůli brutálním nočním útokům ruské armády. Původně plánovaná širší diplomatická mise v Pretorii se tak omezí na setkání s prezidentem Cyrilem Ramaphosou, po kterém se Zelenskyj ihned vrací zpět do Kyjeva.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy