Expert o mírovém summitu: Válku lze vyřešit k prospěchu Ukrajiny. Pro EZ naznačil, jaký bude výsledek

Nezávislý norský bezpečnostní analytik Hans Petter Midttun pro EuroZprávy.cz vysvětlil, čeho patrně lídři během summitu dosáhnou. „Tento mírový summit mír nepřinese. Je to však důležitý první krok,“ nastínil.

Midttun uvedl, že mezi jeho deklarované cíle patří zahájení mírového procesu, vytvoření důvěry a nastínění myšlenek pro další kroky k tomuto procesu. „Jde o sjednocení mezinárodního společenství kolem ukrajinského mírového plánu založeného na zásadách mezinárodního práva a Charty OSN. Pomůže soustředit celosvětové úsilí a odstranit iniciativy, které nemají stejný základ, například čínské a ruské iniciativy,“ shrnul analytik s tím, že přítomnost Ruska by takový proces zmařila.

Doufá, že summit bude úspěšný. „Jeho úspěch však závisí na závěrečném prohlášení. Média informovala o intenzivních pokusech o rozmazání a podkopání původních návrhů,“ doplnil Midttun pro EuroZprávy.cz. 

Tuto válku nelze vyřešit jednáním

Midttun míní, že válka mezi Ukrajinou a Ruskem je zásadní a existenční. „Ukrajina bojuje za své právo na existenci. Rusko bojuje za velmocenské ambice, v nichž je porážka a začlenění Ukrajiny do Ruské federace klíčové. Po zahájení nespravedlivé a nevyprovokované války není cesty zpět. Z přátel se stali nepřátelé. Svět ho vnímá jako imperialistický, agresivní a zločinný stát,“ shrnul.

Rusko tak buď zvítězí a stane se budoucí velmocí, nebo bude poraženo jako vyvrhel mezinárodního společenství. „Pro Západ je však tato válka neméně zásadní. Evropská bezpečnost je nevyhnutelně spojena s nezávislou, suverénní a úplnou Ukrajinou,“ zdůraznil norský analytik. 

Válku podle něj nelze vyřešit jednáním, přičemž se odvolal na svou zprávu pro Centrum obranných strategií. „Buď bude poraženo Rusko, nebo Ukrajina. Moje zpráva nastiňuje možné strašlivé důsledky pro Evropu a USA v případě vítězství agresora. Již 27 měsíců tvrdím, že tuto válku lze vyřešit ku prospěchu Ukrajiny a Evropy pouze demonstrací síly – jediného jazyka, kterému Rusko rozumí a který respektuje,“ upozornil. 

Klíčové je sjednocení kolem mírového plánu Volodymyra Zelenského. „Tvrdil jsem, že ukrajinské členství v NATO nebo vojenská intervence nabídnou prezidentu Putinovi odchod a možnost stáhnout se. Sjednocením se kolem mírového plánu prezidenta Zelenského, založeného na mezinárodním právu a Chartě OSN, a požadavkem na stažení Ruska a respektování nedotknutelnosti mezinárodních hranic se ukrajinští partneři o malý krůček přiblíží k prosazení mírového plánu. Je třeba mít na paměti doktrínu OSN ‚Odpovědnost chránit‘,“ pokračoval Midttun. 

Jak bude vypadat závěrečné prohlášení

Rusko podle norského experta bude v závěrečném prohlášení summitu hnáno k odpovědnosti za porušování humanitárního práva a zvěrstva v daných oblastech. „Vzhledem k tomu, že tento summit projednává pouze tři z deseti bodů mírového plánu prezidenta Zelenského, a to jadernou bezpečnost, potravinovou bezpečnost a humanitární rozměr, jsem přesvědčen, že závěrečné prohlášení bude plně v souladu s mezinárodním právem,“ popsal analytik.

Zmínil také jadernou bezpečnost. „S vědomím extrémního rizika spojeného s válkou vysoké intenzity, která se vede ‚mezi‘ 15 jadernými reaktory, a ruského špatného hospodaření se Záporožskou jadernou elektrárnou, by prohlášení mělo obsahovat také požadavek na její okamžité navrácení ukrajinským orgánům a zřízení bezpečnostní zóny kolem jaderné elektrárny,“ poznamenal. 

„Doufejme, že závěrečné prohlášení rovněž uzná ukrajinský mírový plán jako jediný reálný plán pro zajištění trvalého míru a vyzve k úplnému stažení Ruska z Ukrajiny. Závěrečná deklarace se musí zabývat také dalším postupem, včetně toho, jak přistoupit k dalším sedmi prvkům ukrajinského mírového plánu,“ doplnil Midttun. 

Švýcarská symbolika nehraje roli

EuroZprávy.cz se pana Midttuna rovněž dotázaly, zda je konání mírového summitu ve Švýcarsku jakýmsi symbolem 20. století, kdy se zde konala řada mírových jednání. „Domnívám se, že summit pravděpodobně nepovede k podobné dohodě nebo smlouvě, která byla dříve podepsána ve Švýcarsku. Vzhledem k existenční povaze války – podobně jako svět zažil za druhé světové války – povede tento proces k míru pouze tehdy, pokud bude Rusko donuceno se z Ukrajiny stáhnout,“ zdůraznil. 

K tomu podle něj dojde pouze tehdy, pokud se mezinárodní společenství spojí a dohodne se na řádné obraně Charty OSN a samotné bezpečnostní architektury, která od druhé světové války zajišťuje „bezpečnost, stabilitu a prosperitu“. „To vyžaduje, aby kolektivní Západ prokázal sílu a ochotu zásadně změnit vojenskou rovnováhu na bojišti. Pokračování současné strategie povede pouze k pokračování mimořádně nebezpečné vleklé války, která podkopává Evropu i USA,“ uzavřel Midttun. 

Související

Více souvisejících

Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock) Hans Petter Midttun Rusko Ukrajina Švýcarsko OSN Volodymyr Zelenskyj (Ukrajina) Vladimír Putin válka na Ukrajině

Aktuálně se děje

včera

Volodymyr Zelenskyj a Petr Pavel

Ukrajina chce s Českem podepsat novou dohodu, prozradil Zelenskyj

Česko je mezi zeměmi, s nimiž Ukrajina plánuje podepsat nové dohody. Po návratu ze summitu NATO to v neděli řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Dohody chystá Kyjev také se Slovinskem a Irskem. Zelenskyj také potvrdil, že je na cestě další vojenská pomoc. 

včera

včera

Miroslav Kalousek

Odpudivá propaganda. Kalousek odsoudil reakci europoslance Turka na atentát

Naprostá většina reakcí z Česka i ze světa především odsoudila sobotní atentát na amerického exprezidenta Donalda Trumpa a jakékoliv násilí v politice. Nový český europoslanec Filip Turek (Přísaha a Motoristé) šel dál, za což si vysloužil ostrou kritiku například ze strany exministra financí Miroslava Kalouska. 

včera

Barbora Krejčíková se setkala s princeznami Kate a Charlotte.

Kate předala trofej vítězi Wimbledonu. Mluvila i s českou šampionkou Krejčíkovou

Britská princezna Kate se v neděli dočkala ovací vestoje od publika při mužském finále tenisového Wimbledonu. Šlo o její teprve druhé veřejné vystoupení od konce března, kdy světu oznámila, že jí byla diagnostikována rakovina. S manželkou následníka trůnu se setkala i nová česká wimbledonská šampionka Barbora Krejčíková. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

Osmasedmdesátiletý bývalý prezident byl po střelbě v Butleru v Pensylvánii sveden z pódia s krví rozmazanou po obličeji, zatímco střelec a kolemjdoucí byli zabiti a dva diváci kriticky zraněni (14. července 2024).

Atentát na Trumpa či Fica? Došly argumenty a přichází násilí. Expert pro EZ řekl, co bude dál

Svět se vzpamatovává z dalšího atentátu na důležitou politickou osobnost. Po slovenském premiérovi Robertu Ficovi schytal ránu ze střelné zbraně republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump. Je naživu a v pořádku. Podle bezpečnostního experta Tomáše Řepy z Univerzity obrany v Brně ale dva atentáty v rámci západních demokracií za poslední měsíce mohou znamenat „jedině to, že se společnost dále radikalizuje“.

včera

včera

včera

včera

Osmasedmdesátiletý bývalý prezident byl po střelbě v Butleru v Pensylvánii sveden z pódia s krví rozmazanou po obličeji, zatímco střelec a kolemjdoucí byli zabiti a dva diváci kriticky zraněni (14. července 2024).

Děkuji Bohu, ale nezačnu se bát. Donald Trump opět promluvil

Bývalý americký prezident Donald Trump se v neděli podruhé od atentátu veřejně vyjádřil k tomu, co se stalo. Republikánský prezidentský kandidát poděkoval Bohu a dal najevo, že ani nyní se nezačne bát. Trump se už za pár dní chystá znovu veřejně vystoupit.

včera

včera

včera

včera

Kateřina Siniaková

Na Krejčíkovou ve Wimbledonu navázala Siniaková. S Townsendovou vyhrála turnaj ve čtyřhře

Sobota byla ve Wimbledonu ryze českým dnem. Poté, co ve finále ženského singlu uspěla po Janě Novotné, Petře Kvitové a Markétě Vondroušové jako čtvrtá Češka v historii v éře samostatného státu Barbora Krejčíková, připsal si český tenis ještě ten samý den úspěch i v ženské čtyřhře. Finále turnaje totiž ovládl česko-americký pár Kateřina Siniaková-Taylor Tonwsendová poté, co dvakrát 7:6 porazil kanadsko-novozélandské duo Gabriela Dabrowská-Erin Routliffeová.

včera

včera

včera

Co bude dál? Trumpův kult posílí, míní analytici. Kampaň se změní, ale nikdo neví jak

Spojené státy americké zažily atentát na exprezidenta Donalda Trumpa, který usiluje o návrat do Bílého domu. Co bude dál? Odpovědi na zásadní otázku se v analytických textech věnují přední světová média v čele s americkou CNN a britskou BBC

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy