Expert o mírovém summitu: Válku lze vyřešit k prospěchu Ukrajiny. Pro EZ naznačil, jaký bude výsledek

Nezávislý norský bezpečnostní analytik Hans Petter Midttun pro EuroZprávy.cz vysvětlil, čeho patrně lídři během summitu dosáhnou. „Tento mírový summit mír nepřinese. Je to však důležitý první krok,“ nastínil.

Midttun uvedl, že mezi jeho deklarované cíle patří zahájení mírového procesu, vytvoření důvěry a nastínění myšlenek pro další kroky k tomuto procesu. „Jde o sjednocení mezinárodního společenství kolem ukrajinského mírového plánu založeného na zásadách mezinárodního práva a Charty OSN. Pomůže soustředit celosvětové úsilí a odstranit iniciativy, které nemají stejný základ, například čínské a ruské iniciativy,“ shrnul analytik s tím, že přítomnost Ruska by takový proces zmařila.

Doufá, že summit bude úspěšný. „Jeho úspěch však závisí na závěrečném prohlášení. Média informovala o intenzivních pokusech o rozmazání a podkopání původních návrhů,“ doplnil Midttun pro EuroZprávy.cz. 

Tuto válku nelze vyřešit jednáním

Midttun míní, že válka mezi Ukrajinou a Ruskem je zásadní a existenční. „Ukrajina bojuje za své právo na existenci. Rusko bojuje za velmocenské ambice, v nichž je porážka a začlenění Ukrajiny do Ruské federace klíčové. Po zahájení nespravedlivé a nevyprovokované války není cesty zpět. Z přátel se stali nepřátelé. Svět ho vnímá jako imperialistický, agresivní a zločinný stát,“ shrnul.

Rusko tak buď zvítězí a stane se budoucí velmocí, nebo bude poraženo jako vyvrhel mezinárodního společenství. „Pro Západ je však tato válka neméně zásadní. Evropská bezpečnost je nevyhnutelně spojena s nezávislou, suverénní a úplnou Ukrajinou,“ zdůraznil norský analytik. 

Válku podle něj nelze vyřešit jednáním, přičemž se odvolal na svou zprávu pro Centrum obranných strategií. „Buď bude poraženo Rusko, nebo Ukrajina. Moje zpráva nastiňuje možné strašlivé důsledky pro Evropu a USA v případě vítězství agresora. Již 27 měsíců tvrdím, že tuto válku lze vyřešit ku prospěchu Ukrajiny a Evropy pouze demonstrací síly – jediného jazyka, kterému Rusko rozumí a který respektuje,“ upozornil. 

Klíčové je sjednocení kolem mírového plánu Volodymyra Zelenského. „Tvrdil jsem, že ukrajinské členství v NATO nebo vojenská intervence nabídnou prezidentu Putinovi odchod a možnost stáhnout se. Sjednocením se kolem mírového plánu prezidenta Zelenského, založeného na mezinárodním právu a Chartě OSN, a požadavkem na stažení Ruska a respektování nedotknutelnosti mezinárodních hranic se ukrajinští partneři o malý krůček přiblíží k prosazení mírového plánu. Je třeba mít na paměti doktrínu OSN ‚Odpovědnost chránit‘,“ pokračoval Midttun. 

Jak bude vypadat závěrečné prohlášení

Rusko podle norského experta bude v závěrečném prohlášení summitu hnáno k odpovědnosti za porušování humanitárního práva a zvěrstva v daných oblastech. „Vzhledem k tomu, že tento summit projednává pouze tři z deseti bodů mírového plánu prezidenta Zelenského, a to jadernou bezpečnost, potravinovou bezpečnost a humanitární rozměr, jsem přesvědčen, že závěrečné prohlášení bude plně v souladu s mezinárodním právem,“ popsal analytik.

Zmínil také jadernou bezpečnost. „S vědomím extrémního rizika spojeného s válkou vysoké intenzity, která se vede ‚mezi‘ 15 jadernými reaktory, a ruského špatného hospodaření se Záporožskou jadernou elektrárnou, by prohlášení mělo obsahovat také požadavek na její okamžité navrácení ukrajinským orgánům a zřízení bezpečnostní zóny kolem jaderné elektrárny,“ poznamenal. 

„Doufejme, že závěrečné prohlášení rovněž uzná ukrajinský mírový plán jako jediný reálný plán pro zajištění trvalého míru a vyzve k úplnému stažení Ruska z Ukrajiny. Závěrečná deklarace se musí zabývat také dalším postupem, včetně toho, jak přistoupit k dalším sedmi prvkům ukrajinského mírového plánu,“ doplnil Midttun. 

Švýcarská symbolika nehraje roli

EuroZprávy.cz se pana Midttuna rovněž dotázaly, zda je konání mírového summitu ve Švýcarsku jakýmsi symbolem 20. století, kdy se zde konala řada mírových jednání. „Domnívám se, že summit pravděpodobně nepovede k podobné dohodě nebo smlouvě, která byla dříve podepsána ve Švýcarsku. Vzhledem k existenční povaze války – podobně jako svět zažil za druhé světové války – povede tento proces k míru pouze tehdy, pokud bude Rusko donuceno se z Ukrajiny stáhnout,“ zdůraznil. 

K tomu podle něj dojde pouze tehdy, pokud se mezinárodní společenství spojí a dohodne se na řádné obraně Charty OSN a samotné bezpečnostní architektury, která od druhé světové války zajišťuje „bezpečnost, stabilitu a prosperitu“. „To vyžaduje, aby kolektivní Západ prokázal sílu a ochotu zásadně změnit vojenskou rovnováhu na bojišti. Pokračování současné strategie povede pouze k pokračování mimořádně nebezpečné vleklé války, která podkopává Evropu i USA,“ uzavřel Midttun. 

Související

Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock) Analýza

Švýcarsko, Katar nebo Kuba? Zemí schopných zprostředkovat mírová jednání mezi Moskvou a Kyjevem je dost

Jméno mediátora mírových jednání mezi Ukrajinou a Ruskem je stále velkou neznámou. Zatímco země v čele s Indií a Čínou jsou vnímány jako přirození kandidáti, existují i jiné varianty. Summitu se může ujmout tradičně neutrální Švýcarsko nebo některé ze sídelních měst Organizace spojených národů. Úplně vyloučit nelze ani arabské či latinskoamerické země.
Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Místo Evropy Asie? Zelenskyj jedná o druhém mírovém summitu

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj oznámil, že v souvislosti s přípravami druhého mírového summitu o Ukrajině probíhají jednání se Saúdskou Arábií, Katarem, Tureckem a Švýcarskem. Informoval o tom server Ukrajinska pravda s odkazem na rozhovor Zelenského s indickými novináři.

Více souvisejících

Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock) Hans Petter Midttun Rusko Ukrajina Švýcarsko OSN Volodymyr Zelenskyj (Ukrajina) Vladimír Putin válka na Ukrajině

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

včera

včera

včera

včera

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy