Finové schválili kontroverzní migrační zákon. Lidskoprávní organizace se bouří, EK je klidná

Ve Finsku od pondělí platí kontroverzní migrační zákon. Umožňuje tamním úřadům odmítat žadatele o azyl na hranici s Ruskem. Podle lidskoprávních organizací a některých smluv je tento zákon nelegální, unijní činitelé ale nemají pochybnosti – ochrana hranic je podle nich především v dikci členských států. 

Finská pravicová vláda navrhla zákon, který má řešit „zbrojení Ruska v oblasti migrace“, jak uvedl premiér Petteri Orpo. Poslanci ho schválili drtivou většinou, píše prestižní server Politico.

Finsko a další pohraniční státy Evropské unie opakovaně obviňují Moskvu z podněcování přílivu migrantů z Blízkého východu a Afriky. Helsinky se potýkají s nárůstem počtu žadatelů o azyl z těchto regionů a již v dubnu uzavřely 1340 kilometrů dlouhou hranici s Ruskou federací.

„Instrumentalizovaná migrace je jedním ze způsobů, jak může Rusko vyvíjet tlak a ovlivňovat bezpečnost a sociální stabilitu Finska a EU. Tento nový zákon připravuje Finsko na možnost, že Rusko může pokračovat v nátlaku po dlouhou dobu a závažnějšími a rozsáhlejšími způsoby,“ uvedlo finské ministerstvo vnitra.

Polsko, Litva a Lotyšsko mají podobné zákony už od roku 2021. Tehdy podle Politica běloruský lídr Alexandr Lukašenko „zinscenoval hraniční krizi tím, že přilákal migranty z Blízkého východu a v odvetě za sankce uvalené Bruselem je hnal směrem k EU“.

Díky tomuto zákonu mohou finské bezpečnostní složky v čele s pohraniční stráží žadatelům o azyl zablokovat vstup do země a zbavit je práva na odvolání. „Právní stát ve Finsku byl otřesen,“ varovala ředitelka finského poradenského centra pro uprchlíky Pia Lindforsová.

Násilný odsun je totiž podle Evropské úmluvy o lidských právech a Listiny základních práv Evropské unie nezákonný. „Tento zákon umožňuje provádět pushbacky, které jsou vždy nezákonné. Jde mnohem dál než krizová regulace v novém migračním paktu EU; a dává zelenou násilí na hranicích,“ zdůraznil ředitel finské pobočky Amnesty International Frank Johansson.

Ten uvedl jeden teoretický příklad. „Pokud z Ruska přijde mladý homosexuální muž, jak pohraničníci posoudí, že je pro něj riskantní vrátit se zpět? Navenek se to neprojeví,“ vysvětlil. Práva LGBTI komunity jsou v Rusku brutálně potlačovaná a samotná komunita je postavena mimo zákon.

Evropští činitelé jsou ale ke kritice Finů opatrnější. „Rusko láká migranty z Jemenu na sever a záměrně je tlačí k finské hranici,“ poznamenala předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. „Členské státy mají povinnost chránit své vnější hranice. Jsou to právě ony, kdo může nejlépe definovat, jak to v praxi dělají, a to v plném souladu se základními právy,“ doplnil ji mluvčí Komise Christian Wigand.

Roku 2026 vejde v platnost takzvaný migrační pakt EU, oficiálně Pakt EU o migraci. Ten zavádí krizová ustanovení, která mají zemím usnadnit vracení lidí vybízených vládami třetích zemí k nelegální migraci do Evropské unie.

Související

Více souvisejících

Finsko

Aktuálně se děje

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Záběry pádu letounu v Sao Paulu se objevily na sítích. (9.8.2024)

Led mohl být příčinou smrti 62 lidí na palubě letadla v Brazílii

Nastal pokrok ve vyšetřování srpnové tragické letecké nehody v Brazílii, kterou nepřežilo všech 62 lidí na palubě. Podle v pátek zveřejněné oficiální zprávy hlásila posádka krátce před nehodou poruchu systému odmrazování. Informoval o tom Guardian s odkazem na agenturu Reuters. 

včera

včera

včera

včera

Deštivé počasí, ilustrační fotografie.

Počasí jako na houpačce. Přijde šok, teploty klesnou o desítky stupňů

Dnes a zítra si v Česku ještě užijeme tropická vedra, pak ale bude následovat výrazná změna. Příští týden přinese zcela jiné počasí, než jsme byli zvyklí poslední dva týdny, uvedl doslova Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Přijde totiž ochlazení, očekává se i plošnější déšť. Zatímco tak v tomto týdnu dosahovala maxima až 35 °C, za několik dní může být až o dvacet stupňů méně.

včera

včera

Ministr obrany Lloyd J. Austin III v Pentagonu

Údery západními zbraněmi v hloubi Ruska válku nerozhodnou, tvrdí Austin

Američané se stále moc netváří na jeden z požadavků Kyjeva. Ministr obrany Lloyd Austin v pátek na základně Ramstein řekl, že pokud Ukrajina obdrží povolení k používání západních zbraní k útokům v hloubi Ruska, o které žádá ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, situaci na bojišti to stejně nezmění. 

včera

Vesmírná loď CST-100 Starliner

Problémy lodi Starliner jsou u konce. Její posádka si ještě oddechnout nemůže

Opakovaně použitelná kosmická loď Starliner od společnosti Boeing se v noci na sobotu vrátila na Zemi, když s pomocí padáků přistála v americkém státě Nové Mexiko. Informovala o tom NASA. Loď se však vrátila bez posádky, jejíž členové po předchozích problémech plavidla zůstávají na Mezinárodní vesmírné stanici ISS. 

včera

včera

Aktualizováno 6. září 2024 21:59

Ukrajinská armáda čelí výzvám na ruském území. Kyjev se vojáků v těžké situaci zastává

Ukrajinská armáda se při okupaci ruských území snaží dodržovat válečná pravidla a chránit civilisty, zatímco ruská vojska pokračují v útocích na civilní objekty. Kyjev zdůrazňuje, že jeho vojáci nepropadají k rabování a drancování, čímž si chce získat mezinárodní podporu.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy