Finsko zváží vývoz zbraní do Turecka, očekává souhlas se vstupem do NATO

Finsko zvažuje, že bude případ od případu povolovat vývoz zbraní do Turecka. Řekl to dnes podle agentury Reuters během návštěvy Turecka finský ministr obrany Antti Kaikkonen. Helsinky chtějí, aby Turecko ratifikovalo vstup Finska a Švédska do NATO. Ankara Finsko vyzvala, aby před tím začalo povolovat vývoz zbraní do Turecka.

Finsko a Švédsko podaly přihlášku do NATO v květnu v reakci na ruský vpád na Ukrajinu. Jejich přihlášku však musí schválit všech 30 členských zemí aliance. Právě Turecko a také Maďarsko tak ještě neučinily. Turecko dosud členství Švédska a Finska odmítalo s argumentem, že obě severské země hostí kurdské radikály. Turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoglu tento týden také prohlásil, že od Finska očekává zrušení zbrojního embarga jako jeden z kroků ke schválení vstupu země do NATO.

Kaikkonen podle Reuters řekl, že ani Finsko, ani Švédsko neuplatňují vůči Turecku všeobecné zbrojní embargo. Finsko však v roce 2019 zmrazilo udělování nových povolení na vývoz zbraní do Turecka poté, co Ankara zahájila pozemní ofenzivu v kurdských oblastech severní Sýrie. "V zásadě je možné, že vydání nějakých povolení můžeme zajistit," řekl dnes Kaikkonen po setkání se svým tureckým protějškem Hulusim Akarem. Žádosti lze podle Kaikkonena zpracovávat případ od případu, jak budou přicházet.

Podle agentury AP dnes Akar řekl, že Turecko je nadále znepokojeno údajnými aktivitami kurdských radikálních skupin ve Finsku a očekává, že Helsinky podniknou "konkrétní kroky", než bude moci Ankara schválit členství Finska v NATO. ""Řekl jsem jim, že jsme znepokojeni pokračujícími aktivitami teroristických organizací PKK/YPG a jejich podporovatelů ve Finsku a že z toho máme obavy," řekl Akar s poukazem na zakázanou Stranu kurdských pracujících (PKK) a kurdské milice YPG, které působí na severu Sýrie.

Turecko na konci června podepsalo se Švédskem a Finskem memorandum, které mělo odblokovat přístup obou severských zemí do NATO, kterému bránila právě Ankara. V dokumentu se obě země zavázaly k užší spolupráci s Tureckem v boji proti terorismu. Od toho si turečtí představitelé mimo jiné slibovali vydání 33 lidí, mezi kterými jsou i příslušníci údajných teroristických organizací.

Související

Více souvisejících

Finsko Turecko NATO

Aktuálně se děje

před 56 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Ukrajina stáhla z bojiště americké Abramsy

Ukrajina dočasně stáhla z bojiště americké tanky Abrams M1A1. Ukázaly se jako zranitelné při útocích ruskými drony, uvedla agentura AP s odvoláním na zdroje v americké armádě.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy