Francie: Palestina není stát. Nesplnila podmínky pro uznání

Podmínky pro uznání Palestiny jako státu zatím nebyly splněny, uvedl ve středu francouzský ministr zahraničí Stéphane Séjourné po oznámení několika evropských zemí, že tak učiní v naději na přinesení míru na Blízký východ. Uvedla to agentura Reuters.

"Není to symbolická záležitost nebo otázka politického postoje, ale diplomatický nástroj ve službách řešení v podobě dvou států žijících bok po boku v míru a bezpečí," uvedl Séjourné v prohlášení.

Dodal, že Francie zatím nepovažuje podmínky za splněné, aby takové rozhodnutí mělo skutečný dopad na mírový proces.

Irsko, Norsko a Španělsko ve středu oznámily, že 28. května oficiálně uznají Palestinu jako stát. Vyjádřily také naději, že podobně budou postupovat i další západní země.

Izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac v reakci nařídil okamžité stažení izraelských velvyslanců z Irska, Norska a Španělska na konzultace do Izraele a varoval před následky.

Stát Palestina uznává přibližně 144 ze 193 členských zemí OSN, včetně Ruska, Číny a Indie. Z 27 zemí Evropské unie tak zatím učinilo jen několik. Proti uznání Palestiny jako státu jsou i USA, nejbližší spojenec Izraele.

Podle Izraele by uznání státnosti Palestiny v současnosti znamenalo jakousi odměnu pro palestinské militantní hnutí Hamás za jeho útoky, píše Reuters. Izrael přitom s Hamásem v současnosti vede válku v Pásmu Gazy.
 
 Valné shromáždění OSN v pátek většinově schválilo rezoluci, která zlepšuje postavení Palestinců v rámci OSN a doporučuje přijmout je za plné členy v této organizaci. Uvedla to agentura Reuters.

Pro rezoluci, podle níž jsou Palestinci připraveni stát se členy OSN a přiznává jim dodatečná práva pozorovatelů, hlasovalo 143 členských zemí OSN. Devět bylo proti a 25 se hlasování zdrželo.

Proti návrhu byly kromě Česka a Izraele ještě Argentina, Maďarsko, Mikronésie, Nauru, Palau, Papua Nová Guinea a USA.

Při hlasování se zdržela řada evropských zemí, včetně Rakouska, Německa, Itálie a Ukrajiny, zatímco myšlenku palestinského členství podpořily Čína, Rusko, Indie a také Slovensko.

Rezoluce Valného shromáždění "určuje, že stát Palestina... by měl být přijat za člena (OSN)" a "doporučuje Radě bezpečnosti, aby tuto záležitost opětovně příznivě posoudila", píše se v textu přijatého návrhu.

Spojené státy již naznačily, že budou v Radě bezpečnosti vetovat plné členství Palestinců v OSN, která má v této věci konečné slovo. Veto uplatnili i v dubnu, kdy se hlasovalo o palestinské žádosti na návrh Alžírska.

Palestinci mají v současnosti status pozorovatelské země, která však není členem OSN. Měla by jí ale být přiznána nová práva, jako například možnost vstoupit do dalších orgánů OSN.

Tato změna začne platit v příštím zasedacím období Valného shromáždění, které začíná v září. Palestinci tak budou moci sami předkládat návrhy a pozměňovací návrhy, na což dosud potřebovali spolupráci jiné země, uvedla televize France 24. Stále však nebudou moci hlasovat ani se stát členem RB OSN.

Izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac označil posílení pravomocí za odměnu pro palestinské teroristické hnutí Hamás, s nímž Izrael poslední měsíce válčí v Pásmu Gazy. Stanovisko Valného shromáždění označil za absurdní, informovala agentura Reuters.

Palestinci o členství v OSN usilují dlouhodobě. Pozici pozorovatele získali v roce 2012 a o nové projednání členství požádali na začátku dubna, v době zvýšeného napětí v souvislosti s válkou Izraele a Hamásu v Pásmu Gazy.

Šéf palestinské samosprávy Mahmúd Abbás v reakci uvedl, že bude nadále usilovat o plnohodnotné členství v OSN a že výsledek hlasování ukazuje, že svět je na straně Palestinců proti izraelské okupaci. 

Související

Válka v Izraeli Původní zpráva

Co bude s Gazou? Dva plány, z nich jeden od Trumpa. Expertka naznačila, o co mu jde

Příměří mezi Izraelem a Hamásem v Pásmu Gazy skončilo a situace se stává mimořádně napjatou. Americký prezident Donald Trump varoval Hamás, že pokud nepropustí všechna rukojmí, čeká ho peklo. Zároveň se rýsují dva odlišné plány na obnovu Gazy – umírněnější arabská varianta, která sází na investice a technokratickou vládu, a Trumpova vize, jež počítá s vystěhováním Palestinců a přeměnou oblasti v luxusní „riviéru“. Celou situaci pro EuroZprávy.cz okomentovala expertka Eva Taterová z Ústavu pro soudobé dějiny Akademie věd ČR.

Více souvisejících

palestina OSN

Aktuálně se děje

před 7 minutami

Česká ženská hokejová reprezentace

Na medaili to v domácím prostředí nevyšlo. V boji o bronz české hokejistky ztratily třígólové vedení

Sen o medaili na prvním domácím mistrovství světa žen se českým hokejistkám nevydařil vyplnit. Naději na to měly až do posledního hracího dne turnaje v Českých Budějovicích, když se dostaly po vyrovnaném a však nakonec prohraném sobotním semifinále s USA (1:2) do boje o bronz. Na třetí příčku se tak po dvou letech nevrátily, přestože v duelu s Finkami k němu měly výrazně nakročeno. Konkrétně totiž vedly už 3:0, jenže pak Finky nejenže tento český náskok dokázaly vyrovnat, ale v následném prodloužení pak dokonce vstřelit rozhodující branku. Přes značný smutek českých hokejistek se však od zaplněné českobudějovické arény dočkaly zaslouženého potlesku za své vystupování v rámci celého turnaje.

před 28 minutami

Aktualizováno před 1 hodinou

Aktualizováno před 1 hodinou

Papež František

Mimořádná zpráva Zemřel papež František, bylo mu 88 let

Vatikán dnes ráno oznámil úmrtí papeže Františka, který zesnul ve věku 88 let. Podle oficiálního prohlášení zemřel v pondělí ráno 21. dubna 2025 na Velikonoční pondělí v 7:35 místního času ve svém rezidenčním sídle Casa Santa Marta ve Vatikánu, uvedl server BBC.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Papež František

Co bude po smrti papeže Františka? Po pohřbu dojde ke svolání konkláve

Smrt papeže Františka představuje nejen bolestnou ztrátu pro více než miliardu katolíků po celém světě, ale i okamžik, kdy se římskokatolická církev obrací ke svým hluboce zakořeněným tradicím. František se však ještě za svého života rozhodl mnohé z těchto zvyklostí pozměnit, a to ve snaze přivést církev blíže obyčejným lidem. Jeho pohřeb se tak nese v duchu jednoduchosti, pokory a odmítnutí pompéznosti, která byla s pohřby papežů dlouhá staletí spojována.

Aktualizováno před 5 hodinami

Emmanuel Macron

Muž pokory, hlas míru. Světoví lídři vzdávají poctu papeži Františkovi

Po zprávě o úmrtí papeže Františka, který zemřel ve věku 88 let ve Vatikánu na velikonoční pondělí, přicházejí z celého světa projevy soustrasti i obdivu k jeho životu a odkazu. Světoví státníci vyjadřují úctu vůči muži, který se podle jejich slov stal hlasem soucitu, míru a lidskosti v náročném století.

před 5 hodinami

Papež František na posledních záběrech před smrtí

Poslední záběry papeže Františka: Vystoupil před věřící, Urbi et Orbi už nepřečetl

Papež František se na veřejnosti naposledy objevil v neděli, tedy den před svou smrtí. Své velikonoční poselství Urbi et Orbi – Městu a světu – věnoval prosbě za světový mír, odzbrojení a propuštění vězňů. Navzdory rekonvalescenci po zánětu plic se papež z lodžie baziliky svatého Petra obrátil k tisícům věřících shromážděným na květinami zaplněném náměstí. Poselství už ale nepřečetl.

před 7 hodinami

Volodymyr Zelenskyj, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Putin podle Zelenského tisíckrát porušil velikonoční příměří

Ruské síly během velikonočního příměří, které jednostranně vyhlásil prezident Vladimir Putin, opakovaně útočily na Ukrajinu, uvedl v neděli ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Na sociální síti Telegram napsal, že Rusko se snaží vyvolat dojem dodržování příměří, ale ve skutečnosti dál podniká útoky a snaží se postupovat na frontě.

před 8 hodinami

Pete Hegseth

Skandál se opakuje. Hegseth sdílel vojenské plány v konverzaci se svou rodinou

Americký ministr obrany Pete Hegseth sdílel podrobné plány vojenské operace proti povstalcům Húsíům v Jemenu v soukromé konverzaci na aplikaci Signal, která zahrnovala nejen jeho právníka a bratra, ale i jeho manželku. Informaci přinesla televize CNN s odvoláním na tři nezávislé zdroje obeznámené s obsahem chatu.

před 9 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

Joe Biden

"Biden byl mimo, uprostřed jednání šel do bazénu." Spisovatel popsal, co se dělo v Bílém domě, sepsul i Trumpa

Kdysi uznávaný jako pozorovatel dění v Bílém domě a autor knihy The Fight of His Life, Chris Whipple nyní ve svém novém díle s názvem Uncharted ostře mění kurz. Exprezidenta Joea Bidena a jeho nejbližší spolupracovníky líčí v mnohem temnějších barvách, než tomu bylo ještě před dvěma lety. Zatímco dříve vyzdvihoval Bidenovu vytrvalost a mentální bystrost, dnes hovoří o „šokující únavě“, „ztrátě kontaktu s realitou“ a „nepřipravenosti vést kampaň“.

včera

včera

"To nejhorší, co se mohlo stát." Během jednání Trumpa s Meloniovou došlo k fatálnímu selhání

Tlumočnice italské premiérky Giorgie Meloniové Valentina Maiolini-Rothbacher se veřejně omluvila za nepříjemné selhání během důležité schůzky s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Incident, ke kterému došlo tento týden v Bílém domě, přiměl samotnou premiérku Meloniovou, aby svou odpověď na otázku ohledně NATO a obranných výdajů přeložila do angličtiny sama.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy