Podmínky pro uznání Palestiny jako státu zatím nebyly splněny, uvedl ve středu francouzský ministr zahraničí Stéphane Séjourné po oznámení několika evropských zemí, že tak učiní v naději na přinesení míru na Blízký východ. Uvedla to agentura Reuters.
"Není to symbolická záležitost nebo otázka politického postoje, ale diplomatický nástroj ve službách řešení v podobě dvou států žijících bok po boku v míru a bezpečí," uvedl Séjourné v prohlášení.
Dodal, že Francie zatím nepovažuje podmínky za splněné, aby takové rozhodnutí mělo skutečný dopad na mírový proces.
Irsko, Norsko a Španělsko ve středu oznámily, že 28. května oficiálně uznají Palestinu jako stát. Vyjádřily také naději, že podobně budou postupovat i další západní země.
Izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac v reakci nařídil okamžité stažení izraelských velvyslanců z Irska, Norska a Španělska na konzultace do Izraele a varoval před následky.
Stát Palestina uznává přibližně 144 ze 193 členských zemí OSN, včetně Ruska, Číny a Indie. Z 27 zemí Evropské unie tak zatím učinilo jen několik. Proti uznání Palestiny jako státu jsou i USA, nejbližší spojenec Izraele.
Podle Izraele by uznání státnosti Palestiny v současnosti znamenalo jakousi odměnu pro palestinské militantní hnutí Hamás za jeho útoky, píše Reuters. Izrael přitom s Hamásem v současnosti vede válku v Pásmu Gazy.
Valné shromáždění OSN v pátek většinově schválilo rezoluci, která zlepšuje postavení Palestinců v rámci OSN a doporučuje přijmout je za plné členy v této organizaci. Uvedla to agentura Reuters.
Pro rezoluci, podle níž jsou Palestinci připraveni stát se členy OSN a přiznává jim dodatečná práva pozorovatelů, hlasovalo 143 členských zemí OSN. Devět bylo proti a 25 se hlasování zdrželo.
Proti návrhu byly kromě Česka a Izraele ještě Argentina, Maďarsko, Mikronésie, Nauru, Palau, Papua Nová Guinea a USA.
Při hlasování se zdržela řada evropských zemí, včetně Rakouska, Německa, Itálie a Ukrajiny, zatímco myšlenku palestinského členství podpořily Čína, Rusko, Indie a také Slovensko.
Rezoluce Valného shromáždění "určuje, že stát Palestina... by měl být přijat za člena (OSN)" a "doporučuje Radě bezpečnosti, aby tuto záležitost opětovně příznivě posoudila", píše se v textu přijatého návrhu.
Spojené státy již naznačily, že budou v Radě bezpečnosti vetovat plné členství Palestinců v OSN, která má v této věci konečné slovo. Veto uplatnili i v dubnu, kdy se hlasovalo o palestinské žádosti na návrh Alžírska.
Palestinci mají v současnosti status pozorovatelské země, která však není členem OSN. Měla by jí ale být přiznána nová práva, jako například možnost vstoupit do dalších orgánů OSN.
Tato změna začne platit v příštím zasedacím období Valného shromáždění, které začíná v září. Palestinci tak budou moci sami předkládat návrhy a pozměňovací návrhy, na což dosud potřebovali spolupráci jiné země, uvedla televize France 24. Stále však nebudou moci hlasovat ani se stát členem RB OSN.
Izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac označil posílení pravomocí za odměnu pro palestinské teroristické hnutí Hamás, s nímž Izrael poslední měsíce válčí v Pásmu Gazy. Stanovisko Valného shromáždění označil za absurdní, informovala agentura Reuters.
Palestinci o členství v OSN usilují dlouhodobě. Pozici pozorovatele získali v roce 2012 a o nové projednání členství požádali na začátku dubna, v době zvýšeného napětí v souvislosti s válkou Izraele a Hamásu v Pásmu Gazy.
Šéf palestinské samosprávy Mahmúd Abbás v reakci uvedl, že bude nadále usilovat o plnohodnotné členství v OSN a že výsledek hlasování ukazuje, že svět je na straně Palestinců proti izraelské okupaci.
Související

Budoucnost Palestinců z Gazy je i v rukou Trumpa. Američané ji údajně řeší v Africe

Co bude s Gazou? Dva plány, z nich jeden od Trumpa. Expertka naznačila, o co mu jde
Aktuálně se děje
před 7 minutami

Na medaili to v domácím prostředí nevyšlo. V boji o bronz české hokejistky ztratily třígólové vedení
před 28 minutami

Maďar, Filipínec nebo Afričan? Svět řeší, kdo by mohl být příštím papežem, tady jsou favorité
Aktualizováno před 1 hodinou

Muž hluboké víry, symbol lidskosti. Čeští politici vzpomínají na papeže Františka
Aktualizováno před 1 hodinou

Mimořádná zpráva Zemřel papež František, bylo mu 88 let
před 1 hodinou

Živě Ve Vatikánu se shromažďují davy truchlících. Padlo první datum rozloučení s papežem
před 1 hodinou

Zemřel reformátor-terapeut. Papež František dokázal vytvořit hlas, který zpřístupnil víru modernímu světu
před 3 hodinami

Kondolence přichází i z fronty. Zelenskyj připomněl modlitby papeže za mír, Putin poslal do Vatikánu vzkaz
před 4 hodinami

Co bude po smrti papeže Františka? Po pohřbu dojde ke svolání konkláve
Aktualizováno před 5 hodinami

Muž pokory, hlas míru. Světoví lídři vzdávají poctu papeži Františkovi
před 5 hodinami

Poslední záběry papeže Františka: Vystoupil před věřící, Urbi et Orbi už nepřečetl
před 7 hodinami

Putin podle Zelenského tisíckrát porušil velikonoční příměří
před 8 hodinami

Skandál se opakuje. Hegseth sdílel vojenské plány v konverzaci se svou rodinou
před 9 hodinami

Počasí tento týden letní teploty nepřinese. Může ale mrznout
včera

U cel to nekončí. USA v tichosti podnikají další krok v obchodní válce s Čínou
včera

Piastri vítězí v GP Saúdské Arábie a poprvé přebírá vedení v šampionátu
včera

Ničivé vlny veder i konec kapitalismu. Expertka popsala, co může způsobit extrémní počasí
včera

Trumpova cla se obrací proti Američanům. DHL částečně zastavuje dodávky do USA
včera

"Biden byl mimo, uprostřed jednání šel do bazénu." Spisovatel popsal, co se dělo v Bílém domě, sepsul i Trumpa
včera

Protesty proti Trumpovi v celých Spojených státech: Tisíce lidí žádají změny a návrat deportovaného muže
včera
"To nejhorší, co se mohlo stát." Během jednání Trumpa s Meloniovou došlo k fatálnímu selhání
Tlumočnice italské premiérky Giorgie Meloniové Valentina Maiolini-Rothbacher se veřejně omluvila za nepříjemné selhání během důležité schůzky s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Incident, ke kterému došlo tento týden v Bílém domě, přiměl samotnou premiérku Meloniovou, aby svou odpověď na otázku ohledně NATO a obranných výdajů přeložila do angličtiny sama.
Zdroj: Libor Novák