GLOSA: Stoleté výročí Mussoliniho nástupu k moci je varovným prstem ve stávající krizi

Před sto lety, 31. října 1922, se italským premiérem stal Benito Mussolini. Začala více než dvacetiletá tvrdá a krvavá vláda fašistického hnutí, jehož byl nový ministerský předseda zakladatelem i čelním protagonistou. Nástup fašismu měl přitom konkrétní příčiny, především hlubokou sociální krizi. Na tuto skutečnost bychom neměli zapomínat, obzvláště v dnešní mimořádně obtížné době. Už jen z toho důvodu, že v Itálii, kolébce fašismu, byl předminulý týden jmenován vládní kabinet, jehož hlavní síla – strana Bratři Itálie – má historické i ideologické vazby na Mussoliniho hnutí.

Fašismus počátkem dvacátých let minulého století čerpal sílu z problémů liberálního a ústavního státního zřízení. Za jejich vrchol byl široce považován marasmus první světové války a následný ekonomický i politický rozvrat poměrně mladého italského národního státu. Tváří v tvář této krizi oslabovala přitažlivost konceptu občanských práv a individuálních svobod. Naopak rostla atraktivita silného státu a podrobení jedince pomyslné kolektivní vůli.      

Hnacím motorem nástupu fašismu nebyl pouze odpor k demokracii jako takové či vyhrocený nacionalismus, který namísto racionality stavěl do popředí romantizující představy a emoce. Hnutí výrazně profitovalo z poválečné hospodářské a sociální krize, jeho myšlenky silně rezonovaly v marginalizovaných segmentech společnosti. Původní fašistický program se v mnoha směrech vymezoval proti volnotržnímu kapitalismu a obsahoval prvky, které lze i dnešní optikou označit za populistické.

Vysoká nezaměstnanost plynoucí z poválečné demobilizace a nevyhnutelného útlumu zbrojního průmyslu vedla k hledání alternativ vůči existujícímu řádu. Fašismus nepředstavoval jedinou. Konkurovala mu především komunistická ideologie, k níž se část společnosti napříč Evropou upínala na pozadí bolševického experimentu v Rusku. A právě Itálie se na počátku dvacátých let nacházela na prahu možné radikálně levicové revoluce. Část elit se i proto přiklonila k fašistickému hnutí, které v jejich očích představovalo pomyslnou hráz proti takovému vývoji.

Nástup Mussoliniho do čela vlády proběhl po nátlaku fašistických milicí, které od 26. října 1922 obkličovaly italskou metropoli v rámci známého „pochodu na Řím“. Po třech letech, během nichž docházelo k vraždám politických odpůrců i systematickému potlačování relevantní opozice, Mussolini oznámil, že fašisté si nárokují absolutní moc v zemi a od sklonku roku 1925 vládl duce jako nikým a ničím omezovaný diktátor. Ve chvíli, kdy se ukázalo, že ekonomické výsledky fašistického režimu nejsou (i na pozadí velké hospodářské krize) příliš oslnivé, již absence politického pluralismu limitovala možnost projevů nespokojenosti.   

Připomínáme-li si nástup fašismu, neměli bychom zapomínat na jeho silné sociální kořeny, z nichž může i dnes pramenit hrozba pro demokracii. Průzkum centra Censis ze sklonku roku 2019 například odhalil, že téměř polovina Italů (48,2 %) preferuje vládu mesiášského vůdce, který není nikomu odpovědný. Nejsilněji byl tento názor příznačně zastoupen mezi chudší a méně vzdělanou části obyvatelstva – přihlásilo se k němu 67 % respondentů, kteří se označili za pracující třídu. Právě na tento segment společnosti, a to v celé Evropě, tvrdě dopadá i současná krize vyvolaná pandemií nemoci covid-19 a následným vojenským útokem Ruska na Ukrajinu.

Znepokojivým mementem může být skutečnost, že jen pár dní před kulatým výročím Mussoliniho nástupu do premiérského úřadu stanula v čele italské vlády Giorgia Meloni, lídryně krajně pravicové strany Bratři Itálie. Její personální i ideové kořeny v postfašistickém Italském sociálním hnutí jsou názornou ukázkou toho, že marginalizované vrstvy společnosti zahnané do existenčních potíží mohou dnes, podobně jako před sto lety, spatřovat východisko v radikálních krocích a odklonu od existujícího řádu.   

Výročí Mussoliniho nástupu přichází svým způsobem v příhodnou dobu. Evropským demokratickým politikům – tuzemské nevyjímaje – může v kombinaci s aktuálním děním v Itálii hlasitě připomenout, jakým směrem by se mohl ubírat další vývoj, pokud si vlády neuvědomí hloubku současné krize a nepřijmou skutečně účinná opatření, která udrží elementární smír mezi jednotlivými segmenty společnosti a zamezí příklonu nejohroženějších vrstev ke zdánlivě svůdným radikálním, nebo rovnou antisystémovým řešením.

Autor je historik.

Související

Mussolini v roce 1930, pronášející svůj typicky prožívaný projev

Italové si dnes připomínali pád Mussoliniho. Salvini se neúčastnil

Italové, včetně některých členů vlády, si dnes různými akcemi připomněli výročí konce fašistického režimu za druhé světové války. Akcí se neúčastnil vicepremiér a ministr vnitra Matteo Salvini, který si za to od některých vysloužil kritiku. Antifašistické uskupení ANPI dnes k výročí pádu diktatury v roce 1945 uspořádalo pochod v Miláně. Některé skupiny ale naopak oslavovaly někdejšího fašistického vůdce Benita Mussoliniho.
Antonio Tajani, předseda Evropského parlamentu

Fašista Tajani? Šéf europarlamentu obhajoval Mussoliniho, strhla se mela

Vyzdvihnutím "pozitivních" skutků italského fašistického diktátora Benita Mussoliniho vyvolal polemiku v Bruselu i v domovské Itálii předseda Evropského parlamentu Antonio Tajani. Několik vlivných europoslanců dnes během bouřlivé debaty Tajaniho vyzvalo, aby vzal svá slova zpět, nebo aby odstoupil, informovala agentura AFP. Tajani se později za své výroky veřejně omluvil.

Více souvisejících

Benito Mussolini fašismus Itálie Giorgia Meloniová EuroZprávy.cz

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

včera

včera

včera

včera

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy