Grafit, titan i lithium. Vzácných kovů má Ukrajina hodně, jaká je ale realita v těžebních dolech?

V ukrajinském Iršansku se nad zamrzlou krajinou rozprostírá část zrezivělého mechanického ramene těžebního zařízení. Rozlehlé povrchové doly s barvami připomínajícími měsíční povrch jsou dějištěm snahy o těžbu titanu – suroviny, která je klíčová pro nadějné, ale značně nejasné dohody mezi Spojenými státy a Ukrajinou o využití nerostného bohatství.

Elektrická energie, nezbytná pro provoz mohutných těžebních strojů, je v těchto končinách dostupná sotva tři hodiny denně. A přestože se dohoda mezi Washingtonem a Kyjevem zaměřuje na možné využití ukrajinských surovin, podmínky její realizace zůstávají nejasné.

Zatímco americký prezident Donald Trump tvrdí, že dohoda otevře Spojeným státům snadný přístup k ukrajinským nerostným zdrojům, odborníci i ukrajinské úřady tuto interpretaci zpochybňují, píše CNN.

Válečný stav, nejistota a zničená infrastruktura činí těžbu surovin extrémně náročnou. V Iršansku, kde se těží titan, je to obzvlášť patrné. „Každý den vidíme, jak je ničen ukrajinský energetický systém. Celé regiony jsou pravidelně odpojovány kvůli nouzovým výpadkům,“ říká Dmytro Holik, ředitel těžební divize koncernu Group DF.

Místní pracovníci, převážně muži, se vyhýbají vojenské službě díky tomu, že titanová těžba je považována za strategické odvětví. Přesto je provoz podniku extrémně nestabilní a náklady na produkci vysoké, což vážně podkopává zisky.

Trump ve čtvrtek naznačil, že by američtí pracovníci mohli v budoucnu pomáhat s těžbou surovin na Ukrajině. „Budeme tam mít hodně lidí. Budeme v té zemi pracovat. Nemyslím si, že by měl být jakýkoliv problém,“ prohlásil prezident.

Text rámcové dohody, kterou by měli podepsat americký ministr financí Scott Bessent a ukrajinský ministr zahraničí Andrij Sybiha, obsahuje řadu nejasností. Dokument odkazuje na „polovinu hodnoty relevantních státem vlastněných nerostných zdrojů“, avšak podrobnosti ponechává k dalšímu vyjednávání. Navíc vylučuje zdroje, které jsou již součástí státního rozpočtu Ukrajiny.

Samotné odhady nerostného bohatství Ukrajiny jsou nejednotné. Mnohá data stále vycházejí ze sovětských průzkumů. Nedávná prezentace ukrajinského ministerstva ekologie a přírodních zdrojů uvádí, že země produkuje 7 % světového titanu a má 3 % světových zásob lithia – přesto dosud nebylo zahájeno žádné jeho těžení. Dále tvrdí, že Ukrajina patří mezi pět zemí s největšími zásobami grafitu a disponuje nalezišti vzácných kovů, jako jsou tantal, niob a beryllium.

Podle analýzy amerického geologického úřadu (USGS) byl ještě před ruskou invazí v roce 2022 Ukrajina pátým největším producentem titanové houby a šestým největším producentem grafitu. Avšak letošní zpráva USGS již žádné nové údaje o ukrajinských zásobách grafitu neobsahuje a konstatuje, že některé klíčové provozy, včetně hliníkárny s kapacitou 1,7 milionu tun ročně, byly uzavřeny.

„Mluvit o skutečné hodnotě těchto ložisek je nesmírně složité,“ vysvětluje Natalia Bariatska, geoložka a členka Australského institutu geovědců. „Můžeme odhadovat hodnotu prvků v podzemí, ale je nutné si uvědomit, že jejich těžba, zpracování a prodej vyžadují obrovské investice.“

Otázkou zůstává, jakých podniků by se případná americko-ukrajinská dohoda mohla týkat. Americký poradce pro národní bezpečnost Mike Waltz nedávno zmínil „ukrajinskou hliníkárnu“, která by podle něj mohla pokrýt veškerou roční spotřebu hliníku ve Spojených státech.

Nejpravděpodobnějším kandidátem je zaporizžská hliníkárna, rozsáhlý průmyslový komplex, který byl uzavřen již před deseti lety. Video z roku 2015 ukazuje, že podnik je v dezolátním stavu, a podle záznamů ukrajinského Státního fondu majetku utrpěl při ruském bombardování další škody.

Zda se Ukrajina skutečně stane těžebním rájem, jak naznačuje Trumpova vize, je tak zatím nejisté. Bez rozsáhlých investic, modernizace infrastruktury a především konce války zůstávají tyto suroviny uvězněny pod povrchem. 

Související

Donald Trump

Trump přiznal: Jsem naštvaný na Putina. Musí udělat dobrou věc

Americký prezident Donald Trump vyčinil ruskému protějšku Vladimiru Putinovi za kritiku důvěryhodnosti ukrajinského lídra Volodymyra Zelenského. Trump řekl, že byl "velmi rozzlobený" a "naštvaný", když slyšel Putinovy výroky. Upozornila na to stanice NBC News. 

Více souvisejících

Ukrajina doly

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

včera

včera

Hokej, ilustrační fotografie.

Trenérské změny v extralize. Po konci sezóny se loučí s trenéry v Liberci a Litvínově

Zatímco pro Spartu, Brno, Pardubice a Hradec Králové extraligová sezóna nadále pokračuje, dalším deseti klubům už skončila. Mezi nimi nalezneme i Liberec s Litvínovem, kdy v obou těchto klubech dochází ke změnám na lavičce. Znamená to tedy, že pod Ještědem se rozloučili s trenérem Filipem Pešánem, v Litvínově pak s Karlem Mlejnkem. A zatímco v libereckém případě se novým trenérem stal dosavadní asistent Jiří Kudrna, v případě Litvínova se mluví o bývalých sparťanských legendách Michalu Brošovi a Jaroslavu Nedvědovi jako o možných nových trenérech.

včera

Jiří Havel v seriálu Život a doba soudce A. K.

Zemřel všestranný herec Jiří Havel

Českou hereckou obec zasáhla smutná zpráva. Ve věku 83 let zemřel Jiří Havel, který se v poslední době potýkal s nemocí. Havel byl publiku známý z divadla, televize i dabingu. 

včera

Donald Trump

Trump přiznal: Jsem naštvaný na Putina. Musí udělat dobrou věc

Americký prezident Donald Trump vyčinil ruskému protějšku Vladimiru Putinovi za kritiku důvěryhodnosti ukrajinského lídra Volodymyra Zelenského. Trump řekl, že byl "velmi rozzlobený" a "naštvaný", když slyšel Putinovy výroky. Upozornila na to stanice NBC News. 

včera

včera

Sociální sítě, ilustrační fotografie.

Opusťme americké korporátní sociální sítě. Variant je dost v Evropě i USA

Běžní lidé po celém světě se vydali do obchodního boje s administrativou Donalda Trumpa v USA. Zatímco Kanaďané masově blokují americké produkty v obchodech, Evropané k tomu mohou přistoupit jinak – opustit americké korporátní sociální sítě a podpořit buď ty evropské, nebo nekontrolované mediálními magnáty.

včera

včera

včera

včera

Ilustrační obrázek.

Jak přežít krizi? Praktický manuál pro Čechy, kteří postrádají oficiální příručku od státu

Oficiálních návodů, jak přežít krizovou situaci, existuje pro české občany stále žalostně málo. Zatímco například Švédsko, Finsko nebo Rakousko už dlouhodobě vydávají srozumitelné příručky pro domácnosti, v Česku podobné materiály chybí nebo zůstávají málo dostupné veřejnosti. Právě proto pro vás redakce EuroZprávy.cz připravila podrobný a praktický manuál, jak se zachovat v krizových situacích – od přírodních katastrof po jadernou havárii.

včera

včera

včera

včera

Policie SR, ilustrační fotografie.

Slovenskem otřásá smrt prokurátora. Našli ho zastřeleného

Slovensko řeší případ podezřelého úmrtí krajského prokurátora v Banské Bystrici. Jessyho Hassana našli v sobotu večer zastřeleného, o jeho úmrtí informoval i generální prokurátor. Policie pracuje s verzí, že Hassan mohl spáchat sebevraždu.

včera

včera

včera

29. března 2025 21:58

29. března 2025 21:19

Český hokej se rozloučil s legendou. Extraligová kluziště definitivně opouští Milan Gulaš

Po 828 zápasech, které odehrál v české extralize s bilancí 691 kanadských bodů za 317 gólů a 374 asistencí, se rozhodl českobudějovický kapitán Milan Gulaš ve svých 39 letech uzavřít bohatou hráčskou kariéru. Začal ji už v roce 2003, přesto nevyhrál ani jeden extraligový titul. I tak se stal zásluhou svých výkonů jedinečnou legendou. 

Zdroj: David Holub

Další zprávy