Grafit, titan i lithium. Vzácných kovů má Ukrajina hodně, jaká je ale realita v těžebních dolech?

V ukrajinském Iršansku se nad zamrzlou krajinou rozprostírá část zrezivělého mechanického ramene těžebního zařízení. Rozlehlé povrchové doly s barvami připomínajícími měsíční povrch jsou dějištěm snahy o těžbu titanu – suroviny, která je klíčová pro nadějné, ale značně nejasné dohody mezi Spojenými státy a Ukrajinou o využití nerostného bohatství.

Elektrická energie, nezbytná pro provoz mohutných těžebních strojů, je v těchto končinách dostupná sotva tři hodiny denně. A přestože se dohoda mezi Washingtonem a Kyjevem zaměřuje na možné využití ukrajinských surovin, podmínky její realizace zůstávají nejasné.

Zatímco americký prezident Donald Trump tvrdí, že dohoda otevře Spojeným státům snadný přístup k ukrajinským nerostným zdrojům, odborníci i ukrajinské úřady tuto interpretaci zpochybňují, píše CNN.

Válečný stav, nejistota a zničená infrastruktura činí těžbu surovin extrémně náročnou. V Iršansku, kde se těží titan, je to obzvlášť patrné. „Každý den vidíme, jak je ničen ukrajinský energetický systém. Celé regiony jsou pravidelně odpojovány kvůli nouzovým výpadkům,“ říká Dmytro Holik, ředitel těžební divize koncernu Group DF.

Místní pracovníci, převážně muži, se vyhýbají vojenské službě díky tomu, že titanová těžba je považována za strategické odvětví. Přesto je provoz podniku extrémně nestabilní a náklady na produkci vysoké, což vážně podkopává zisky.

Trump ve čtvrtek naznačil, že by američtí pracovníci mohli v budoucnu pomáhat s těžbou surovin na Ukrajině. „Budeme tam mít hodně lidí. Budeme v té zemi pracovat. Nemyslím si, že by měl být jakýkoliv problém,“ prohlásil prezident.

Text rámcové dohody, kterou by měli podepsat americký ministr financí Scott Bessent a ukrajinský ministr zahraničí Andrij Sybiha, obsahuje řadu nejasností. Dokument odkazuje na „polovinu hodnoty relevantních státem vlastněných nerostných zdrojů“, avšak podrobnosti ponechává k dalšímu vyjednávání. Navíc vylučuje zdroje, které jsou již součástí státního rozpočtu Ukrajiny.

Samotné odhady nerostného bohatství Ukrajiny jsou nejednotné. Mnohá data stále vycházejí ze sovětských průzkumů. Nedávná prezentace ukrajinského ministerstva ekologie a přírodních zdrojů uvádí, že země produkuje 7 % světového titanu a má 3 % světových zásob lithia – přesto dosud nebylo zahájeno žádné jeho těžení. Dále tvrdí, že Ukrajina patří mezi pět zemí s největšími zásobami grafitu a disponuje nalezišti vzácných kovů, jako jsou tantal, niob a beryllium.

Podle analýzy amerického geologického úřadu (USGS) byl ještě před ruskou invazí v roce 2022 Ukrajina pátým největším producentem titanové houby a šestým největším producentem grafitu. Avšak letošní zpráva USGS již žádné nové údaje o ukrajinských zásobách grafitu neobsahuje a konstatuje, že některé klíčové provozy, včetně hliníkárny s kapacitou 1,7 milionu tun ročně, byly uzavřeny.

„Mluvit o skutečné hodnotě těchto ložisek je nesmírně složité,“ vysvětluje Natalia Bariatska, geoložka a členka Australského institutu geovědců. „Můžeme odhadovat hodnotu prvků v podzemí, ale je nutné si uvědomit, že jejich těžba, zpracování a prodej vyžadují obrovské investice.“

Otázkou zůstává, jakých podniků by se případná americko-ukrajinská dohoda mohla týkat. Americký poradce pro národní bezpečnost Mike Waltz nedávno zmínil „ukrajinskou hliníkárnu“, která by podle něj mohla pokrýt veškerou roční spotřebu hliníku ve Spojených státech.

Nejpravděpodobnějším kandidátem je zaporizžská hliníkárna, rozsáhlý průmyslový komplex, který byl uzavřen již před deseti lety. Video z roku 2015 ukazuje, že podnik je v dezolátním stavu, a podle záznamů ukrajinského Státního fondu majetku utrpěl při ruském bombardování další škody.

Zda se Ukrajina skutečně stane těžebním rájem, jak naznačuje Trumpova vize, je tak zatím nejisté. Bez rozsáhlých investic, modernizace infrastruktury a především konce války zůstávají tyto suroviny uvězněny pod povrchem. 

Související

Dovoz a vývoz zboží

Kyjev varuje EU: Bez dohody o obchodu budete čelit následkům

Ukrajina vysílá Evropské unii jasný signál: pokud se nepodaří vyřešit obchodní vztahy, budou následovat odvetná opatření. Místopředseda ukrajinského ministerstva hospodářství Taras Kačka vyjádřil frustraci nad pomalým tempem jednání o prodloužení bezcelního přístupu Ukrajiny na evropský trh, který vyprší v červnu.
Volodymyr Zelenskyj, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Zelenskyj jmenoval nového šéfa ukrajinské armády

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj jmenoval nového muže do čela ukrajinské armády. Náčelníkem generálního štábu se stává Andrij Hnatov, jehož navrhl ministr obrany Rustem Umerov. Změna ve vedení ozbrojených sil přichází v době, kdy se neví, zdali Američané uspějí se svým návrhem příměří i v Rusku. 

Více souvisejících

Ukrajina doly

Aktuálně se děje

před 5 minutami

před 1 hodinou

včera

Play-Off Sparta vs. Třinec Prohlédněte si galerii

Tipsport extraliga: Sparta v play-off porazila Třinec 2:1

Ve druhém čtvrtfinálovém utkání play-off Tipsport Extraligy přivítala pražská Sparta na domácím ledě třinecké Oceláře. Ti po druhé třetině vedli 1:0, Spartě se ale podařilo zápas ve třetí třetině otočit a zajistila si dvěma góly vítězství 2:1.

včera

Soud v USA, ilustrační foto

Trumpa administrativa ignorovala soudní příkaz. Je nám to jedno, vzkazuje

Administrativa prezidenta Donalda Trumpa čelí obvinění, že ignorovala soudní příkaz a deportovala přibližně 250 údajných venezuelských členů gangů do Salvadoru. Bílý dům tato tvrzení popírá, zatímco Trumpův „hraniční car“ Tom Homan na pondělní tiskové konferenci prohlásil: „Je mi jedno, co si myslí soudci.“

včera

Dovoz a vývoz zboží

Kyjev varuje EU: Bez dohody o obchodu budete čelit následkům

Ukrajina vysílá Evropské unii jasný signál: pokud se nepodaří vyřešit obchodní vztahy, budou následovat odvetná opatření. Místopředseda ukrajinského ministerstva hospodářství Taras Kačka vyjádřil frustraci nad pomalým tempem jednání o prodloužení bezcelního přístupu Ukrajiny na evropský trh, který vyprší v červnu.

včera

včera

včera

Japonská armáda, ilustrační foto

Na Trumpa už reaguje i Japonsko. Namíří rakety na KLDR

Japonsko plánuje rozmístit rakety dlouhého doletu na ostrově Kjúšú v reakci na rostoucí napětí v regionu a nejistotu ohledně bezpečnostních dohod se Spojenými státy. Nové střely s dosahem přibližně 1 000 km budou schopné zasáhnout cíle v Severní Koreji a na čínském pobřeží. Podle informací agentury Kyodo budou umístěny na dvou základnách s již existujícími raketovými jednotkami a jejich rozmístění je naplánováno na příští rok.

včera

včera

Volodymyr Zelenskyj na summitu EU. (6. března 2025).

Evropští giganti tlačí na von der Leyenovou. Vidí šanci, jak využít nevyzpytatelnost Trumpa

Evropské technologické a průmyslové společnosti žádají Evropskou komisi, aby pomohla snížit závislost na Spojených státech a podpořila vývoj domácích technologií. Skupina až 100 firem a lobbistických skupin, včetně gigantů jako Airbus a Dassault, vyzvala předsedkyni Evropské komise Ursulu von der Leyenovou a komisařku pro technologickou suverenitu Hennu Virkkunenovou, aby EU zajistila větší technologickou nezávislost v klíčových digitálních odvětvích.

včera

Vejce

USA mají problém. Evropu žádají o pomoc

Spojené státy oslovily Dánsko a další evropské země s žádostí o vývoz vajec, aby pomohly snížit jejich rychle rostoucí cenu na americkém trhu. Oznámilo to v pátek dánské sdružení producentů vajec, které potvrdilo, že obdrželo oficiální dotaz od amerického ministerstva zemědělství.

včera

včera

Donald Trump

Trump rozhodne o budoucnosti evropských sankcí proti Rusku

Evropská unie stojí před zásadním dilematem: budou její sankce proti Rusku posíleny, nebo oslabeny? Odpověď závisí především na rozhodnutích amerického prezidenta Donalda Trumpa. Zatímco USA dosud podporovaly tvrdé sankce a pomáhaly Evropě nahradit ruské energetické zdroje, nyní hrozí, že se situace může dramaticky změnit, píše Politico.

včera

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Ztracení, ale nezapomenutí. Jak Ukrajinci hledají zmizelé ve válce pomocí umělé inteligence a odhodlaných rodin

„Mami, všechno je v pořádku. Budu offline, asi na dlouho, možná týden nebo měsíc. Nedělej si starosti.“ To byla poslední zpráva, kterou Nazar Očeretnyj poslal své matce 30. března 2022. Od té doby se neozval. Ukrajinský bojový zdravotník zmizel ve věku 33 let v Mariupolu, městě, které tehdy zažívalo jednu z nejkrvavějších kapitol ruské války proti Ukrajině.

včera

včera

včera

včera

Donald Trump

V úterý budu mluvit s Putinem, oznámil Trump

Jednání o ukončení války mezi Ruskem a Ukrajinou už zahrnují diskuze o „rozdělení určitých aktiv“, uvedl v neděli americký prezident Donald Trump. Zároveň oznámil, že v úterý plánuje telefonicky hovořit se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem.

včera

včera

Počasí na týden: Meteorologové slibují poslední závan zimy. Bude krátký

Nový týden ve zkratce? Meteorologové v pondělí očekávají možná poslední sněhové vločky i v nejnižších polohách. Od úterý převládne slunečné počasí, ale je třeba počítat s mrazivými rány. Od čtvrtka přibude oblačnosti a oteplí se až na víkendová maxima přes 15 °C.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy