Greta před soudem. Thunbergová se snažila vysvětlit, proč neuposlechla policejní výzvu

Klimatická aktivistka Greta Thunbergová stojí před soudem poté, co s několika dalšími aktivisty zastavila během června provoz v ropném terminálu švédského přístavu Malmö. Během protestů odmítla uposlechnout policejní výzvu k opuštění místa. Na neuposlechnutí příkazu obžaloba stojí.

Dvacetiletá žena se v pondělí po jedenácté hodině dopoledne dostavila k soudu v jihošvédském městě Malmö. „Aktivistka se zúčastnila demonstrace, která narušila dopravu a odmítla uposlechnout policejní příkaz opustit místo,“ zní v obžalobě. 

„Klimatická krize je pro nespočet lidí otázkou života a smrti. Rozhodli jsme se nebýt diváky a místo toho fyzicky zastavit infrastrukturu fosilních paliv. Vrátíme si budoucnost,“ psala aktivistka na svém Instagramu, upozornila na to stanice Sky News

Švédský zpravodajský server Tag24 informoval o tom, že trestný čin popřela. „Je správné, že jsem v ten den byla na tom místě, a je správně, že jsem dostala příkaz, který jsem neuposlechla, ale chci popřít trestný čin,“ řekla. 

Podle svých slov jednala z nutnosti. „Podle mého názoru se nacházíme v nouzi, a kvůli tomu byl můj čin legitimní,“ zdůraznila po skončení procesu. 

Thunbergové nyní hrozí odnětí svobody v maximální výši šesti měsíců, soudy ale tento typ obvinění většinou uzavírají peněžní pokutou. 

Ani do budoucna švédská aktivistka nehodlá ustupovat. „Víme, že nemůžeme zachránit svět tím, že budeme hrát podle pravidel, protože zákony se musí změnit. Je absurdní, že ti, kteří jednají v souladu s vědou, ti, kteří blokují průmysl fosilních paliv, jsou ti, kteří za to musí platit,“ pokračovala. 

Podle britské stanice Thunbergová inspirovala celosvětové hnutí mladých lidí, kteří požadují důraznější opatření proti změně klimatu. Roku 2018 uspořádala týdenní protesty před švédským parlamentem. 

Pravidelně pranýřuje švédskou vládu a politiky za to, že se otázkami klimatu řádně nezabývají. „Pokud se soud rozhodne považovat naši akci za zločin, může tak učinit, ale my víme, že máme právo na život a fosilní průmysl nám v tom brání,“ doplnila Thunbergová. 

Související

Greta Thunbergová

Thunbergová vyhrála soud. Velká Británie jí bude muset zaplatit

Londýnský soud v pátek osvobodil klimatickou aktivistku Gretu Thunbergovou, která byla obviněna z rušení veřejného klidu kvůli loňskému protestu. Spolu s dalšími demonstranty se pokusila zabránit setkání předních představitelů ropného a plynárenského průmyslu.

Více souvisejících

Greta Thunbergová (aktivistka) soudy Švédsko

Aktuálně se děje

před 14 minutami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 40 minutami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

EU se připravuje na obchodní válku. Podle ekonoma Kuchaře Trumpova cla pocítí hlavně Američané

Evropská unie se po zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem připravuje na možnou obchodní válku. Trump během kampaně slíbil, že navýší cla na dovoz produktů z EU i Číny. O problematice této politiky promluvil ekonom Pavel Kuchař z Univerzity Palackého v Olomouci.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy