
Server Ukrainska Pravda zpovídal historika Georgije Kasjanova ohledně možnosti rozpadu Ruské federace, potažmo občanské války. Ten poznamenal, že v podvědomí ruských politických elit vždy existuje existenciální dilema potenciálních a separatistických tendencí uvnitř země. Zmínil, že očekávání smrti ruského prezidenta Vladimira Putina nebo ekonomického rozvratu země je politický infantilismus.
Rusku se neopodstatněnost obav ze separatismu potvrdila v 90. letech. „Vlastně tam došlo k jedné skutečné suverenitě, pokud mluvíme o Čečensku. Po zabití desítek tisíc civilistů, zničení Grozného, ale nepřekonání odporu, se moskevské centrum uchýlilo k typické imperiální taktice ‚rozděl a panuj‘. Koupili si loajalitu jednoho z čečenských klanů,“ vysvětlil Kasjanov.
Ruská federace si potřebuje držet pod kontrolou své vlastní regiony s rozličnými národy. „Hovoříme-li o ideologickém sjednocení, proti intenzivnímu ‚národnímu obrození‘ regionů pozorovanému v 90. letech se bojovalo zejména pomocí zavedení federálního, následně historického a kulturního standardu. A zavedení sjednocujících historických mýtů, kde se ústředním stal mýtus o Velkém vítězství ve Velké vlastenecké válce, o Rusku – osvoboditeli Evropy,“ poznamenal historik.
Podle něj je „speciální vojenská operace“ příležitostí pro ideologickou mobilizaci k dosažení některých společných cílů. „A tím k překonání toho, co může být vnímáno nebo nazýváno potenciálním separatismem,“ dodal s odkazem na Ruský dobrovolnický sbor a ruskou cizineckou legii, které nadále částečně okupují pohraniční oblasti Ruské federace.
Nemyslí si, že by nyní tyto skupiny znamenaly hrozbu pro Putinův režim. „Nevidím zde žádný vážný potenciál. Škodí, a dobře, Kremlu na hranici s Ukrajinou. Pro mě osobně je to ale poněkud zamotaný příběh. Do jaké míry je to skutečná, autentická síla, a do jaké míry je živena speciálními službami? Možná obojí,“ zhodnotil Kasjanov.
Jako fatální moment pro Rusko popsal potenciální demokratizaci. „Rusko jako celek může existovat pouze v autoritářském nebo totalitním režimu. Nyní vidíme jakýsi korporátní stát, jehož páteří jsou speciální služby, byrokracie, oligarchové, které stát živí, a oligarchové, kteří nejsou přímo živeni, ale jsou pod jeho kontrolou. Vyhlídka, že se tyto korporace nějak vzdálí od moci, je prakticky nulová. Může dojít k přeskupení, jedna ze skupin přemůže. Ale povaha režimu se nezmění,“ vylíčil.
Navíc si ani nemyslí, že by ruskou vládu chtěl shodit šéf wagnerovců Jevgenij Prigožin. „Mám dojem, že tohle všechno, konfrontace Prigožina a Šojgua, je hra na veřejnosti, kterou úspěšně reguluje Kreml. Nevylučuji skutečnou konfrontaci Prigožina s militaristickou byrokracií, ale jsou to, jak se říká, vnitřní hádky, střety, které sotva ovlivňují podstatu toho, co se děje. Šojgu i Prigožin nebojují ani tak proti sobě, jako proti Ukrajině. Prigožin si stěžuje, že mu není dovoleno zabít tolik Ukrajinců, kolik by chtěl. A nedají mu přístup ke korytu, který potřebuje,“ pokračoval historik.
Ruskému režimu se podařilo do jisté míry ustát vnitřní napětí. „Vnitřní napětí, spojené zejména se sociální a regionální nerovností, se podařilo přetavit v napětí způsobené konfrontací s ‚nepřátelským Západem‘. Ukrajina již není považována za součást ruského historického tělesa – je již územím boje se Západem,“ doplnil Kasjanov.
Varoval, že čekání na zázrak ve formě převratu, smrti Putina nebo ekonomické katastrofy s vyústěním v demokratizaci Ruské federace je politický infantilismus. „A historie nám říká, že ruské zázraky se obvykle neodrážejí dobře na jejich sousedech. Na Ukrajině se musí udát zázrak. Pozornost musíme věnovat především sami sobě,“ uzavřel.
Georgij Kasjanov , Rusko , Vladimír Putin , Jevgenij Prigožin , čečensko , Wagnerova skupina (v přepisu z ruštiny Vagnerova)
Aktuálně se děje
před 18 minutami

Mimořádná zpráva Setkání, které vstoupí do historie. Trump možná poletí do Turecka na schůzku Putina se Zelenským
před 41 minutami

Rozhodnuto. Prezident Pavel vyhlásil termín sněmovních voleb
před 50 minutami

Trump: Evropská unie je v mnoha ohledech hnusnější než Čína
před 1 hodinou

Trump odsunul Evropu na vedlejší kolej. A EU s tím nic nedělá
před 1 hodinou

Trvalo to téměř 11 let. Rusko je podle úřadu OSN zodpovědné za sestřelení letu MH17
před 2 hodinami

Zelenskyj o jednání s Putinem nestál. Bojí se ale Trumpa
před 2 hodinami

První vystoupení od uzavření příměří: Si Ťin-pching Trumpa obvinil z šikany a popsal, co mohlo následovat
před 4 hodinami

Výhled počasí až na přelom jara a léta. Ústav nastínil, kam vyšplhají teploty
Aktualizováno včera

MS v hokeji 2025 ONLINE: Česko – Dánsko 7:2. Pastrňák a Nečas úřadovali
včera

Brno přišlo o výraznou osobnost. Zemřela varhanice Alena Štěpánková-Veselá
včera

Požár domu v Jablonci nad Jizerou způsobil mnohamilionovou škodu
včera

Letoun z Istanbulu musel opakovat přistání v Praze. Drama popsala cestující
včera

Setrvalý stav. Meteorologové prozradili, kdy by se mohlo změnit počasí
včera

Pavel poslal telegram do Vatikánu. Lva XIV. zve na návštěvu Česka
včera

Francouzi byli blízko senzace. Finové ale v závěru vyrovnali a vyhráli v prodloužení
včera

Poslední rozloučení s Jiřím Bartoškou bude příští týden v Rudolfinu
včera

Zabili ji nacisté. Před 80 lety zemřela Klára Červenková, vědkyně a bojovnice za práva žen
včera

USA a Čína uzavřely příměří v obchodní válce: Co to znamená pro svět?
včera

Neexistuje rozumný důvod, proč očekávat mír. Indie a Pákistán se nenávidí
včera
Rusku se schůzka se Zelenským nelíbí. Příměří, které má platit ode dneška, taky ne
Rusko razantně odmítlo výzvy ze strany Evropské unie, aby do pondělní půlnoci přistoupilo na příměří s Ukrajinou. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov označil tento požadavek za nepřijatelný a důrazně odmítl tón, jakým byl vznesen. „Jazyk ultimát není vhodný k dialogu s Ruskem. Takto se s námi nejedná,“ prohlásil během pondělního brífinku.
Zdroj: Libor Novák