Hrozí rozpad státu či občanská válka? Historik vysvětlil, zda může vydržet dnešní Rusko

Server Ukrainska Pravda zpovídal historika Georgije Kasjanova ohledně možnosti rozpadu Ruské federace, potažmo občanské války. Ten poznamenal, že v podvědomí ruských politických elit vždy existuje existenciální dilema potenciálních a separatistických tendencí uvnitř země. Zmínil, že očekávání smrti ruského prezidenta Vladimira Putina nebo ekonomického rozvratu země je politický infantilismus. 

Rusku se neopodstatněnost obav ze separatismu potvrdila v 90. letech. „Vlastně tam došlo k jedné skutečné suverenitě, pokud mluvíme o Čečensku. Po zabití desítek tisíc civilistů, zničení Grozného, ale nepřekonání odporu, se moskevské centrum uchýlilo k typické imperiální taktice ‚rozděl a panuj‘. Koupili si loajalitu jednoho z čečenských klanů,“ vysvětlil Kasjanov. 

Ruská federace si potřebuje držet pod kontrolou své vlastní regiony s rozličnými národy. „Hovoříme-li o ideologickém sjednocení, proti intenzivnímu ‚národnímu obrození‘ regionů pozorovanému v 90. letech se bojovalo zejména pomocí zavedení federálního, následně historického a kulturního standardu. A zavedení sjednocujících historických mýtů, kde se ústředním stal mýtus o Velkém vítězství ve Velké vlastenecké válce, o Rusku – osvoboditeli Evropy,“ poznamenal historik.

Podle něj je „speciální vojenská operace“ příležitostí pro ideologickou mobilizaci k dosažení některých společných cílů. „A tím k překonání toho, co může být vnímáno nebo nazýváno potenciálním separatismem,“ dodal s odkazem na Ruský dobrovolnický sbor a ruskou cizineckou legii, které nadále částečně okupují pohraniční oblasti Ruské federace. 

Nemyslí si, že by nyní tyto skupiny znamenaly hrozbu pro Putinův režim. „Nevidím zde žádný vážný potenciál. Škodí, a dobře, Kremlu na hranici s Ukrajinou. Pro mě osobně je to ale poněkud zamotaný příběh. Do jaké míry je to skutečná, autentická síla, a do jaké míry je živena speciálními službami? Možná obojí,“ zhodnotil Kasjanov. 

Jako fatální moment pro Rusko popsal potenciální demokratizaci. „Rusko jako celek může existovat pouze v autoritářském nebo totalitním režimu. Nyní vidíme jakýsi korporátní stát, jehož páteří jsou speciální služby, byrokracie, oligarchové, které stát živí, a oligarchové, kteří nejsou přímo živeni, ale jsou pod jeho kontrolou. Vyhlídka, že se tyto korporace nějak vzdálí od moci, je prakticky nulová. Může dojít k přeskupení, jedna ze skupin přemůže. Ale povaha režimu se nezmění,“ vylíčil. 

Navíc si ani nemyslí, že by ruskou vládu chtěl shodit šéf wagnerovců Jevgenij Prigožin. „Mám dojem, že tohle všechno, konfrontace Prigožina a Šojgua, je hra na veřejnosti, kterou úspěšně reguluje Kreml. Nevylučuji skutečnou konfrontaci Prigožina s militaristickou byrokracií, ale jsou to, jak se říká, vnitřní hádky, střety, které sotva ovlivňují podstatu toho, co se děje. Šojgu i Prigožin nebojují ani tak proti sobě, jako proti Ukrajině. Prigožin si stěžuje, že mu není dovoleno zabít tolik Ukrajinců, kolik by chtěl. A nedají mu přístup ke korytu, který potřebuje,“ pokračoval historik. 

Ruskému režimu se podařilo do jisté míry ustát vnitřní napětí. „Vnitřní napětí, spojené zejména se sociální a regionální nerovností, se podařilo přetavit v napětí způsobené konfrontací s ‚nepřátelským Západem‘. Ukrajina již není považována za součást ruského historického tělesa – je již územím boje se Západem,“ doplnil Kasjanov.

Varoval, že čekání na zázrak ve formě převratu, smrti Putina nebo ekonomické katastrofy s vyústěním v demokratizaci Ruské federace je politický infantilismus. „A historie nám říká, že ruské zázraky se obvykle neodrážejí dobře na jejich sousedech. Na Ukrajině se musí udát zázrak. Pozornost musíme věnovat především sami sobě,“ uzavřel.

Georgij Kasjanov Rusko Vladimír Putin Jevgenij Prigožin čečensko Wagnerova skupina (v přepisu z ruštiny Vagnerova)

Aktuálně se děje

před 18 minutami

Donald Trump (21. února 2025).

Mimořádná zpráva Setkání, které vstoupí do historie. Trump možná poletí do Turecka na schůzku Putina se Zelenským

Americký prezident Donald Trump prohlásil, že uvažuje o cestě do Turecka, kde by se ve čtvrtek 15. května mohlo uskutečnit historické setkání mezi ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským a ruským prezidentem Vladimirem Putinem. „Zvažuji cestu do Istanbulu. Pokud uvidím, že se věci mohou skutečně posunout, je možné, že tam poletím. Věřím, že oba lídři budou na místě,“ uvedl Trump.

před 41 minutami

před 50 minutami

Donald Trump

Trump: Evropská unie je v mnoha ohledech hnusnější než Čína

Americký prezident Donald Trump označil Evropskou unii za „hnusnější“ než Čínu. Řekl to navzdory nedávné chvále na adresu šéfky unijní exekutivy Ursuly von der Leyenové, kterou dokonce označil za „fantastickou“. Obchodní válka nad Atlantikem se tedy zřejmě teprve blíží. 

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Volodymyr Zelenskyj s předsedkyní Poslanecké sněmovny Markétou Pekarovou Adamovou

Zelenskyj o jednání s Putinem nestál. Bojí se ale Trumpa

Požadavek Donalda Trumpa, aby Ukrajina „okamžitě“ zahájila mírová jednání s Ruskem, podle evropských diplomatů ohrozil dlouhodobě připravovaný plán EU přimět USA k uvalení dalších sankcí na Moskvu. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podle nich neměl na výběr a musel přijmout nabídku Vladimira Putina k jednání, aby Trumpa nerozzlobil.

před 2 hodinami

před 4 hodinami

Aktualizováno včera

Češi hrají třetí zápas ve skupině MS proti Dánsku.

MS v hokeji 2025 ONLINE: Česko – Dánsko 7:2. Pastrňák a Nečas úřadovali

Třetí zápas mají na programu na světovém šampionátu v hokeji v pondělí večer hokejisté České republiky. Po Švýcarsku (5:4 po prodloužení) a Norsku (2:1) tentokrát svěřence kouče Radima Rulíka čeká domácí Dánsko. Oproti zápasu s Nory se poprvé na turnaji v brance představí Daniel Vladař, pro kterého to bude debut na mistrovství světa. Trenéři pak na soupisku nově zapsali obránce Daniela Gazdu kvůli zranění Tomáše Kundrátka. Z duelu s Norskem neodešel bez šrámů ani útočník Jáchym Kondelík, jehož na pozici centra ve třetím útoku nahradí Daniel Voženílek. Jak si povedou Češi proti Dánům, sledujte online třetinu po třetině na serveru Eurozpravy.cz.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Hokej, ilustrační fotografie.

Francouzi byli blízko senzace. Finové ale v závěru vyrovnali a vyhráli v prodloužení

V neděli večer mohli zažít fanoušci na právě probíhajícím letošním hokejovém světovém šampionátu v Dánsku a ve Švédsku první šok. Mohli se o něj postarat Francouzi, kteří trápili favority z Finska. Ti svým výkonem po většinu zápasu navázali na nevýrazné výkony z přípravy na tento turnaj a už už se tak zdálo, že si z tohoto zápasu Francie odnese senzační tři body za výhru 3:1 Jenže v posledních dvou a půl minutách třetí třetiny Finové konečně zabrali a při hře bez gólmana dokázali vyrovnat na 3:3. Následovalo tak prodloužení, v němž rozhodl o finském vítězství Pärssinen.

včera

včera

Klára Červenková

Zabili ji nacisté. Před 80 lety zemřela Klára Červenková, vědkyně a bojovnice za práva žen

Pokud se někdy připomínají významné osobnosti našich dějin, zpravidla se jedná o muže. Ženám coby výrazným historickým osobnostem bývá věnována o poznání menší pozornost. Mnohé ženy by však rozhodně neměly být zapomenuty. Mezi pozapomenuté dámy naší historie patří také Klára Červenková, jedna z prvních českých vědkyň, bojovnice za práva žen, přítelkyně Alice Masarykové, dcery prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka, a oběť nacistického režimu.

včera

včera

Pákistánská armáda, ilustrační fotografie.

Neexistuje rozumný důvod, proč očekávat mír. Indie a Pákistán se nenávidí

Příměří mezi Indií a Pákistánem, které oznámila administrativa Donalda Trumpa, může působit jako výrazný diplomatický moment, ve skutečnosti však zapadá do dlouhé řady obdobných epizod. Od roku 1947 se konflikt mezi oběma zeměmi vyznačuje opakujícím se vzorcem. Období relativního klidu střídají výbuchy násilí, zatímco hluboká nedůvěra a historické resentimenty brání jakémukoli trvalému řešení. Ani tentokrát není důvod čekat něco jiného.

včera

Rusku se schůzka se Zelenským nelíbí. Příměří, které má platit ode dneška, taky ne

Rusko razantně odmítlo výzvy ze strany Evropské unie, aby do pondělní půlnoci přistoupilo na příměří s Ukrajinou. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov označil tento požadavek za nepřijatelný a důrazně odmítl tón, jakým byl vznesen. „Jazyk ultimát není vhodný k dialogu s Ruskem. Takto se s námi nejedná,“ prohlásil během pondělního brífinku.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy