Husíové odpálili desítky dronů a raket. Útoky v Rudém moři nabývají na síle

Síly Spojených států a Spojeného království sestřelily dvacet dronů a raket, které byly odpáleny jemenskými Husíji nad Rudým mořem. Londýn označil tento útok, ke kterému došlo v úterý, za nejrozsáhlejší ze strany povstalců podporovaných Íránem.

Informaci poskytla armáda USA, která ve spolupráci s britským torpédoborcem HMS Diamond provedla zákrok, při němž byly použity střelné zbraně a rakety Sea Viper. Uvedl to server SkyNews.

Tato akce následovala po předchozím varování od 12 zemí, včetně USA, ohledně důsledků pro Husíje, pokud neukončí útoky na komerční plavidla v strategické oblasti Rudého moře, kudy prochází 12 % světového obchodu.

Husíové tvrdí, že jejich cílem jsou plavidla spojená s Izraelem, což je v souladu s jejich podporou Palestinců v Gaze. Ústřední velení armády USA (CENTCOM) uvedlo, že povstalci provedli složitý útok s jednosměrnými útočnými drony íránské výroby a odpálili protiletadlové řízené střely a protiletadlovou balistickou raketu.

Útok měl svůj původ v oblastech Jemenu, které povstalci ovládají. Bojová letadla F/A-18, operující z letadlové lodi USS Dwight D. Eisenhower, a tři americké torpédoborce, spolu s britským HMS Diamond, byly nasazeny k zastavení hrozící hrozby.

Přibližně 18 lodních společností provedlo v posledních dnech změny v trasách svých lodí plujících kolem Afriky, aby se vyhnuly Rudému moři, kde dochází k rostoucím útokům, které jsou přičítány jemenským povstalcům, označovaným jako Húsíové. Uvedl to šéf Mezinárodní námořní organizace OSN (IMO) Arsenio Dominguez. 

Doporučené články

"Významný počet, zhruba 18 lodních společností, se již rozhodl přesměrovat své lodě kolem jižní Afriky s cílem minimalizovat riziko útoků," uvedl Dominguez.

Dodal, že v důsledku těchto opatření dojde ke zvýšení doby plavby o přibližně deset dní, což bude mít negativní dopad na obchod a povede to k nárůstu nákladů za přepravu.

Bílý dům zveřejnil prohlášení, v němž jasně vyzývá k okamžitému ukončení těchto nezákonných útoků a propuštění nezákonně zadržovaných plavidel a posádek. Dále zdůrazňuje, že Husíové ponesou odpovědnost, pokud budou nadále ohrožovat životy, světovou ekonomiku a volný tok obchodu na kritických vodních cestách v regionu.

Prohlášení Bílého domu bylo zveřejněno v reakci na zprávy o zvažovaných přímých útocích na jemenské povstalce ze strany administrativy prezidenta Joea Bidena.

Signatáři tohoto prohlášení jsou i země jako Velká Británie, Austrálie, Kanada, Německo a Japonsko. Londýn v pondělí již varoval povstalce před "přímou akcí". Ze zemí Blízkého východu se pod toto prohlášení podepsal pouze Bahrajn, malá země v Perském zálivu, která udržuje napjaté vztahy s Íránem, hlavním podporovatelem povstalců.

Doporučené články

Husijští povstalci tvrdí, že své útoky provádějí v solidaritě s Palestinci, a v období válečných konfliktů mezi Izraelem a militantním hnutím Hamás se zaměřují na lodě spojené s Izraelem.

Spojené státy loni vyslaly do Blízkého východu svou letadlovou loď USS Dwight D. Eisenhower a oznámily vznik koalice zemí na ochranu plavidel v Rudém moři, které představuje klíčovou trasu pro 12 procent světového obchodu.

Centrální velení americké armády (CENTCOM) v úterý uvedlo, že povstalci vypálili dvě protilodní balistické střely. Několik obchodních lodí v Rudém moři následně hlásilo dopad těchto střel do moře. I když škody nebyly hlášeny, americké vojenské námořnictvo v neděli neutralizovalo tři čluny povstalců, které útočily na kontejnerovou loď dánské společnosti Maersk.

Jemenští povstalci opakovaně využívají drony a střely k útokům na plavidla na strategických námořních trasách v Rudém moři. Jejich zdůvodněním je solidarita s Palestinci v pásmu Gazy, kde Izrael vedl konflikt s militantním hnutím Hamás.

V reakci na rostoucí hrozbu útoků na námořní dopravu v Rudém moři vytvořily Spojené státy minulý měsíc námořní misi, jejímž cílem je ochrana důležité námořní trasy.

Související

Více souvisejících

Rudé moře USS Dwight D. Eisenhower

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Válka v Izraeli

Válečný zločin. Izrael se podle HRW dopouští etnické čistky

Lidskoprávní organizace Human Rights Watch (HRW) ve čtvrteční zprávě uvedla, že opakované evakuační příkazy izraelských úřadů vůči obyvatelům Pásma Gazy představují "válečný zločin nuceného vysídlení" a mohou být v některých případech považovány za "etnické čistky".  

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Donald Trump vystoupil během volební noci. (6.11.2024)

Izrael začal radit Trumpovi, co má dělat

Izraelský zvláštní vyslanec pro změnu klimatu a udržitelnost Gideon Behar doporučil Donaldu Trumpovi neodstupovat od Pařížské dohody, kterou Spojené státy podepsaly v roce 2015. Uvedl to server Politico.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Peter Pellegrini

O počasí nám nejde, ale využijeme ho. Politico zmapovalo, jak Slovensko či Maďarsko zneužily COP29

Někteří pravicoví lídři v Evropě, jako je italská premiérka Giorgia Meloni, se zasazují o nový přístup k řešení klimatických změn s důrazem na národní zájmy a bezpečnost. V úvodních dnech letošního klimatického summitu COP29 někteří evropští nacionalisté a autoritářští vůdci překvapivě podpořili určité klimatické kroky, a to navzdory tomu, že například bývalý americký prezident Donald Trump plánuje odstoupení USA od Pařížské dohody.

včera

včera

včera

včera

Dominika Feriho převezli zpět do vězení. Ke zranění mělo dojít jinak

Exposlanec Dominik Feri, který si odpykává tříletý trest odnětí svobody za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění, je zpátky v teplické nemocnici. V uplynulých dnech ji vyměnil za prostředí vězeňské nemocnice v Praze na Pankráci, protože panovaly obavy z možné nákazy virem HIV. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy