Husíové slíbili bezpečnost pro ruské a čínské lodě. Pak zaútočili na americký chemický tanker

Významný představitel jemenských povstalců Husíů informoval ruský deník Izvestija, že povstalci jsou ochotni zajistit bezpečnost pro lodě Ruska a Číny plující v Rudém moři. Následně povstalci prohlásili, že podnikli raketový útok na americké plavidlo v Adenském zálivu, uvedl server The Guardian.

Husíové, kteří mají podporu Íránu, pravidelně od listopadu loňského roku útočí na mezinárodní námořní dopravu v Rudém moři, což zdůvodňují solidaritou s Palestinci v Pásmu Gazy, kde probíhá konflikt mezi Izraelem a militantním hnutím Hamás.

I přes tvrzení povstalců, že útočí pouze na lodě spojené s Izraelem, jsou jejich útoky vzhledem k propojenosti mezinárodní námořní dopravy nyní směřovány na desítky zemí po celém světě.

Americké a britské síly reagovaly minulý týden odvetnými útoky na pozice povstalců v Jemenu. Spojené státy varovaly, že tyto údery budou pokračovat, dokud Husíové neustanou v útocích na lodě. Jemenská povstalecká skupina na oplátku prohlásila, že mohou podnikat útoky na lodě spojené s USA a Británií.

Představitel povstalců Muhammad Buchajtí v pátek opět zopakoval, že plavba v Rudém moři je bezpečná pro všechna plavidla, která nemají žádnou spojitost s Izraelem. Buchajtí tvrdí, že cílem útoků je pouze zvýšení ekonomických nákladů Izraele s cílem zastavit konflikt v Pásmu Gazy. 

Uvedl také, že vinu za útoky jemenských povstalců nesou plavidla, která ignorovala výzvu ke změně kurzu. "Cílem Husíů není zajmout či potopit lodě. Chceme jen zvýšit ekonomické náklady židovského státu, aby zastavil masakr v Pásmu Gazy," tvrdil Buchajtí.

Přitom obhajoval listopadový únos plavidla Galaxy Leader, které je spojeno s nejmenovaným izraelským podnikatelem. Podle něj šlo o preventivní krok, kterým chtěli ukázat, že mají být jejich požadavky respektovány.

Povstalci také dnes prohlásili, že podnikli raketový útok na americké plavidlo v Adenském zálivu. V prohlášení uvedli, že jejich námořní síly zaútočily na plavidlo Chem Ranger s několika raketami. Bližší podrobnosti týkající se útoku neposkytli.

Britská bezpečnostní firma Ambrey informovala, že Chem Ranger je chemický tanker ve vlastnictví Spojených států plující pod vlajkou Marshallových ostrovů. Podle Ambrey nebyly po útoku hlášeny žádné oběti na životech či škody.

Firma upřesnila, že tanker se plavil ze saúdskoarabského města Džidda do Kuvajtu, když nahlásil "podezřelé" přibližování se bezpilotních letadel. Jeden z dronů spadl do moře přibližně 30 metrů od tankeru. Na incident reagovala indická válečná loď, dodala Ambrey.

Washington nedávno zařadil povstalce na seznam globálních teroristů a oznámil, že budou pokračovat v útocích, dokud neustanou v cílení lodí v Rudém moři.

Jemenské útoky vedly ke změně tras několika velkých přepravních společností, které nyní směřují svá plavidla kolem jižního cípu Afriky. 

Související

Jemen, Nemocnice Abs; autor: ©Rawan Shaif

Situace v Jemenu je podle OSN tragická. Děti nemají co jíst

Počet lidí trpících akutní podvýživou rychle roste v oblastech Jemenu, které jsou pod kontrolou vlády. Nejzávažnější případy se vyskytují na pobřeží Rudého moře, jak uvádí nedělní zpráva představitelů iniciativy Integrovaná klasifikace fází potravinové bezpečnosti (IPC) OSN.

Více souvisejících

Jemen Husíové lodní doprava

Aktuálně se děje

před 27 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Donald Trump vystoupil během volební noci. (6.11.2024)

Izrael začal radit Trumpovi, co má dělat

Izraelský zvláštní vyslanec pro změnu klimatu a udržitelnost Gideon Behar doporučil Donaldu Trumpovi neodstupovat od Pařížské dohody, kterou Spojené státy podepsaly v roce 2015. Uvedl to server Politico.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Peter Pellegrini

O počasí nám nejde, ale využijeme ho. Politico zmapovalo, jak Slovensko či Maďarsko zneužily COP29

Někteří pravicoví lídři v Evropě, jako je italská premiérka Giorgia Meloni, se zasazují o nový přístup k řešení klimatických změn s důrazem na národní zájmy a bezpečnost. V úvodních dnech letošního klimatického summitu COP29 někteří evropští nacionalisté a autoritářští vůdci překvapivě podpořili určité klimatické kroky, a to navzdory tomu, že například bývalý americký prezident Donald Trump plánuje odstoupení USA od Pařížské dohody.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Dominik Feri

Dominika Feriho převezli zpět do vězení. Ke zranění mělo dojít jinak

Exposlanec Dominik Feri, který si odpykává tříletý trest odnětí svobody za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění, je zpátky v teplické nemocnici. V uplynulých dnech ji vyměnil za prostředí vězeňské nemocnice v Praze na Pankráci, protože panovaly obavy z možné nákazy virem HIV. 

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Donald Trump po volbách promluvil ve West Palm Beach na Floridě (6. listopadu 2024).

Přežijí jen ti nejbohatší? Před změnami počasí zavírají oči, na případné katastrofy se chystají po svém

Vítězství Donalda Trumpa představuje triumf politiky „bunkru na konci světa“, což je špatnou zprávou pro globální životní prostředí. Tento přístup vychází z myšlenky, že v době klimatických katastrof, vymírání přírody a narůstající nerovnosti je pro bohaté nejlepší šancí na přežití vybudování osobního útočiště, kde se mohou chránit před zoufalými masami. Jedná se o přežití těch nejbohatších, varuje server The Guardian.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Krůček od apokalypsy? Studená válka by nově zahrnovala tři strany, a byla by pořádně horká

S aktuálními hrozbami ze strany ruského prezidenta Vladimira Putina na Ukrajině, zrychleným programem zbrojení v Číně a americkou touhou po nadřazenosti, vyvstává podle serveru The Guardian základní otázka: Co by donutilo světové vůdce ustoupit od hrozící světové války?

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy