Rostoucí cena kávy ovlivňuje nejen životy Italů. Za nárůstem stojí dva důležité faktory – jemenští Hutíjové a bruselští úředníci. Zatímco ozbrojenci v Rudém moři ohrožují nákladní lodě podvodními drony, Evropská unie klade velké požadavky na zemědělce z chudších zemí.
Rostoucí cena kávy se promítla v místě, kde tento nárůst může mít enormní vliv. Zatímco průměrná cena za espresso byla v Římě, Miláně nebo Neapoli i během pandemie covidu pouze jedno euro – tedy zhruba 25 korun, nyní se prodává za zhruba 1,20 eura.
Nejnovější zpráva evropské statistické agentury Eurostat ukázala, že nárůst cen kávy sice zpomaluje, ale je stále aktuální, meziročně dosáhl jednoho procenta. Nejvíce se týká Chorvatů, kde za rok stoupla o 7,4 %; Italové se pohybují zhruba na třech procentech, v České republice klesla cena kávy o 6,5 %. Nejlépe jsou na tom Finové a Estonci, kde se pokles cen pohyboval okolo 15,5 %.
Podle serveru Politico je těžší dovolit si prakticky cokoliv, ať už jde o pivo, elektřinu nebo najmutí sexuální pracovnice. Cenu kávy ale ovlivňuje jeden důležitý faktor, který ohrožuje dodávky voňavé hnědé suroviny – jemenští Hutíjové.
Lodní doprava je kvůli jejich útokům stále častěji přesměrována až přes mys Dobré naděje v Jihoafrické republice. Podepisuje se to na ceně kávy z Vietnamu, Etiopie nebo Rwandy, odkud tento produkt pluje právě přes Rudé moře.
„Hútíové ukázali své schopnosti být inovativní tím, že používají nejen drony, které používali dříve, ale i podvodní drony. Stále více ukazují, že mohou způsobit skutečné škody,“ upozornil komoditní analytik Oran van Dort z nizozemské finanční společnosti Rabobank.
Problémy ale vytvářejí i byrokraté v Bruselu, jak píše Politico. Unijní nařízení stanovuje, že výrobci kávy musí doložit, že jejich produkce nepřispěla k úbytku vegetace. Tento proces je nepříjemně nákladný a rozsáhlý; podniky si navíc nejsou jisté, jak EU bude tato pravidla vymáhat.
V rodišti kávy, Etiopii, si ale zemědělci nemohou dovolit podmínky určené EU. Nerovný a vyvýšený terén, kde rostliny pěstují, ztěžuje práci strojů; zemědělci se 3-4letý proces růstu kávy snaží urychlovat a vysazují více rostlin – což zákonitě ovlivňuje vzhled krajiny – a má to vliv na prosazování unijních pravidel.
Evropané běžně ani neví, odkud jejich káva pochází. „Historicky se jedná o oblast velmi vhodnou pro vykořisťování,“ poznamenal Muguel Gamboa z Rainforest Alliance, který působí v Guatemale a situaci v kávovém průmyslu velmi dobře zná. Nejvíce kávy se pěstuje v Brazílii, Vietnamu a Kolumbii, kde kávu sklízejí většinou majitelé malých firem a velmi spoře placení námezdní pracovníci.
Zemědělci dodávají svá zrna prostředníkům, kteří mají většinu vyjednávací síly. Ti je prodávají dál větším podnikům, a tak káva prochází dodavatelským řetězcem, dokud se nedostane ke spotřebitelům, které evropští spotřebitelé znají nejlépe, jak uvedlo Politico.
V celém tomto řetězci se nachází velké množství prostoru pro možné vykořisťování zaměstnanců, nespravedlivé jednání a zvyšování cen.
Související

Káva se stává nápojem bohatých. Její cena je hned ze dvou důvodů rekordní

EU zničí kávový byznys, tvrdí slavný výrobce. Cenu kávy zvedne nové nařízení i změny počasí
Aktuálně se děje
před 35 minutami

"Rozvod" Číny s USA: Jak se asijská velmoc postaví Trumpovým clům?
před 1 hodinou

Trumpova obchodní válka eskaluje. Svět zažívá nejhorší burzovní propad za poslední roky, dolar strmě padá
před 2 hodinami

Není to jen Kanada nebo Čína. Trump v tichosti vede obchodní válku ještě s jednou zemí
před 3 hodinami

Chladné počasí dorazilo. Může napadnout až 15 centimetrů sněhu
včera

Příští zatmění Slunce bude velkolepé. Experti prozradili, kdy bude
včera

Trenérské změny v extralize. Po konci sezóny se loučí s trenéry v Liberci a Litvínově
včera

Zemřel všestranný herec Jiří Havel
včera

Trump přiznal: Jsem naštvaný na Putina. Musí udělat dobrou věc
včera

Slintavka a kulhavka se blíží k Česku. Výborný slíbil přísnější kontroly
včera

Opusťme americké korporátní sociální sítě. Variant je dost v Evropě i USA
včera

Zemřel slavný americký herec Richard Chamberlain. Bylo mu 90 let
včera

Tragédie v českém fotbale. Náhle zemřel brazilský hráč Leandro Lima
včera

Evropa by zvládla čelit Rusku i bez Američanů, naznačuje analýza
včera

Jak přežít krizi? Praktický manuál pro Čechy, kteří postrádají oficiální příručku od státu
včera

Volby se blíží a podpora ANO se nepatrně snižuje. Spolu si polepšilo
včera

Hasiči pokračují v zásahu po výbuchu v Poličce. Nasadili těžkou techniku
včera

Nové návrhy příměří v Gaze. Hamás je ochoten souhlasit, Netanjahu vyjednává
včera

Slovenskem otřásá smrt prokurátora. Našli ho zastřeleného
včera

Záhadná nemoc v Rusku. Pacienti mají vysokou horečku a kašlou krev
včera
Páteční zemětřesení v Asii nepřežilo nejméně 1600 lidí. Stovky osob se nadále pohřešují
Počet potvrzených obětí pátečního zemětřesení v Asii stoupl v obou zasažených zemích. V Myanmaru zemřelo nejméně 1600 lidí a dalších 3400 osob utrpělo zranění. Thajsko hlásí 17 mrtvých. Stovky lidí se navíc stále pohřešují. Informovala o tom BBC.
Zdroj: Lucie Podzimková