Hutíjové zvyšují ceny kávy napadáním lodí, bruselští úředníci perem. Tekutá pochutina je tak stále dražší

Rostoucí cena kávy ovlivňuje nejen životy Italů. Za nárůstem stojí dva důležité faktory – jemenští Hutíjové a bruselští úředníci. Zatímco ozbrojenci v Rudém moři ohrožují nákladní lodě podvodními drony, Evropská unie klade velké požadavky na zemědělce z chudších zemí. 

Rostoucí cena kávy se promítla v místě, kde tento nárůst může mít enormní vliv. Zatímco průměrná cena za espresso byla v Římě, Miláně nebo Neapoli i během pandemie covidu pouze jedno euro – tedy zhruba 25 korun, nyní se prodává za zhruba 1,20 eura.

Nejnovější zpráva evropské statistické agentury Eurostat ukázala, že nárůst cen kávy sice zpomaluje, ale je stále aktuální, meziročně dosáhl jednoho procenta. Nejvíce se týká Chorvatů, kde za rok stoupla o 7,4 %; Italové se pohybují zhruba na třech procentech, v České republice klesla cena kávy o 6,5 %. Nejlépe jsou na tom Finové a Estonci, kde se pokles cen pohyboval okolo 15,5 %.

Podle serveru Politico je těžší dovolit si prakticky cokoliv, ať už jde o pivo, elektřinu nebo najmutí sexuální pracovnice. Cenu kávy ale ovlivňuje jeden důležitý faktor, který ohrožuje dodávky voňavé hnědé suroviny – jemenští Hutíjové.

Lodní doprava je kvůli jejich útokům stále častěji přesměrována až přes mys Dobré naděje v Jihoafrické republice. Podepisuje se to na ceně kávy z Vietnamu, Etiopie nebo Rwandy, odkud tento produkt pluje právě přes Rudé moře.

„Hútíové ukázali své schopnosti být inovativní tím, že používají nejen drony, které používali dříve, ale i podvodní drony. Stále více ukazují, že mohou způsobit skutečné škody,“ upozornil komoditní analytik Oran van Dort z nizozemské finanční společnosti Rabobank.

Problémy ale vytvářejí i byrokraté v Bruselu, jak píše Politico. Unijní nařízení stanovuje, že výrobci kávy musí doložit, že jejich produkce nepřispěla k úbytku vegetace. Tento proces je nepříjemně nákladný a rozsáhlý; podniky si navíc nejsou jisté, jak EU bude tato pravidla vymáhat.

V rodišti kávy, Etiopii, si ale zemědělci nemohou dovolit podmínky určené EU. Nerovný a vyvýšený terén, kde rostliny pěstují, ztěžuje práci strojů; zemědělci se 3-4letý proces růstu kávy snaží urychlovat a vysazují více rostlin – což zákonitě ovlivňuje vzhled krajiny – a má to vliv na prosazování unijních pravidel.

Evropané běžně ani neví, odkud jejich káva pochází. „Historicky se jedná o oblast velmi vhodnou pro vykořisťování,“ poznamenal Muguel Gamboa z Rainforest Alliance, který působí v Guatemale a situaci v kávovém průmyslu velmi dobře zná. Nejvíce kávy se pěstuje v Brazílii, Vietnamu a Kolumbii, kde kávu sklízejí většinou majitelé malých firem a velmi spoře placení námezdní pracovníci.

Zemědělci dodávají svá zrna prostředníkům, kteří mají většinu vyjednávací síly. Ti je prodávají dál větším podnikům, a tak káva prochází dodavatelským řetězcem, dokud se nedostane ke spotřebitelům, které evropští spotřebitelé znají nejlépe, jak uvedlo Politico.

V celém tomto řetězci se nachází velké množství prostoru pro možné vykořisťování zaměstnanců, nespravedlivé jednání a zvyšování cen.

Související

Káva

Káva se stává nápojem bohatých. Její cena je hned ze dvou důvodů rekordní

Milovníci kávy se možná budou muset připravit na další zdražování jejich oblíbeného nápoje. Cena kávy na světových komoditních trzích totiž dosáhla historicky nejvyšší úrovně. V úterý překročila cena arabiky, která tvoří většinu globální produkce, hranici 3,44 dolaru za libru (0,45 kg), což znamená nárůst o více než 80 % oproti minulému roku. Cena robusty se na rekordní úrovně vyšplhala již v září.

Více souvisejících

káva

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Arktida

Jak zachránit počasí na Zemi? Po celém světě začaly zásadní experimenty

Britská vládní agentura ARIA (Advanced Research and Invention Agency) oznámila zahájení několika experimentů s geoengineeringem po celém světě – od Arktidy až po Velký bariérový útes. Cílem je otestovat různé způsoby, jak dočasně snížit globální teploty a získat klíčová vědecká data, která by mohla pomoci odvrátit blížící se klimatické zlomy.

včera

Polská armáda, ilustrační fotografie

Polsko se profiluje jako nová vojenská velmoc. Po Evropě chce zásadní změnu

Polsko se profiluje jako nový pilíř evropské obrany a po evropských spojencích požaduje, aby byli obranyschopní. V reakci na zhoršující se bezpečnostní prostředí masivně investuje do armády, navyšuje stavy profesionálních vojáků a udržuje robustní tankové vojsko. Díky těmto krokům se zařadilo mezi nejvýznamnější vojenské síly nejen v Evropě, ale i na globální scéně.

včera

včera

včera

včera

Indie, ilustrační foto

Indie: Celý národ je šťastný, že jsme se pomstili

Indický ministr pro zahraniční záležitosti Kirti Vardan Singh v reakci na nedávné raketové útoky na Pákistán prohlásil, že „celý národ je šťastný, že jsme se pomstili“. Podle něj Indie „důstojně odpověděla těm, kdo zabili nevinné lidi a zanechali po sobě ovdovělé ženy“, přičemž narážel na smrtící útok na turisty v Pahalgamu, ke kterému došlo minulý měsíc.

včera

včera

včera

Indická armáda, ilustrační fotografie.

Indie, nebo Pákistán? Velké srovnání vojenských kapacit. Převaha ale nemusí být rozhodující

Na první pohled by se mohlo zdát, že Indie má v ozbrojeném střetu s Pákistánem jednoznačnou převahu, ať už z hlediska velikosti armády, ekonomiky, nebo technologií. Tento dojem je však klamavý. Obě země totiž disponují téměř totožným počtem jaderných hlavic, které, a to je podstatné, budovaly primárně jako protiváhu tomu druhému. Nepřátelství mezi dvěma jadernými státy v jedné z nejhustěji zalidněných oblastí světa je mimořádně riskantní a zdaleka nepřináší ohrožení pouze pro jižní Asii.

včera

včera

včera

Vatikán, ilustrační foto

Kdo nahradí Františka? Favorité na papeže už nejsou jen z Evropy

Dnes se v Sixtinské kapli ve Vatikánu sejdou kardinálové, aby zahájili konkláve, tajnou volbu nového papeže. Mezi favority hlasování, které může zásadně ovlivnit směřování katolické církve na desítky let dopředu, nefigurují pouze Evropané, ale také kandidáti z USA, Ghany, Konga či Filipín.

včera

včera

Friedrich Merz (CDU)

Merz začíná extrémně oslaben. Na vině jsou i koaliční partneři, zaplatí za to celé Německo

Nový německý kancléř Friedrich Merz vstupuje do úřadu s podlomeným mandátem. Už samotná skutečnost, že musel být zvolen až na druhý pokus kvůli vzpouře vlastních koaličních poslanců, je signálem hluboké nestability. Znamená to jediné: Merz nemusí mít sílu prosadit zásadní body svého programu. Pro Evropu, která od Berlína očekává jasné vedení v době geopolitické nejistoty, je to varovný signál.

včera

včera

včera

včera

Policie zasahuje na škole v Berouně. Jde o reakci na výhrůžky střelbou

Policie vyjížděla ve středu dopoledne do jedné ze škol ve středočeském Berouně. Důvodem byly výhrůžky střelbou. Vedení ústavu se o nich dozvědělo z komunikace mezi dvěma žákyněmi. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy