Rostoucí cena kávy ovlivňuje nejen životy Italů. Za nárůstem stojí dva důležité faktory – jemenští Hutíjové a bruselští úředníci. Zatímco ozbrojenci v Rudém moři ohrožují nákladní lodě podvodními drony, Evropská unie klade velké požadavky na zemědělce z chudších zemí.
Rostoucí cena kávy se promítla v místě, kde tento nárůst může mít enormní vliv. Zatímco průměrná cena za espresso byla v Římě, Miláně nebo Neapoli i během pandemie covidu pouze jedno euro – tedy zhruba 25 korun, nyní se prodává za zhruba 1,20 eura.
Nejnovější zpráva evropské statistické agentury Eurostat ukázala, že nárůst cen kávy sice zpomaluje, ale je stále aktuální, meziročně dosáhl jednoho procenta. Nejvíce se týká Chorvatů, kde za rok stoupla o 7,4 %; Italové se pohybují zhruba na třech procentech, v České republice klesla cena kávy o 6,5 %. Nejlépe jsou na tom Finové a Estonci, kde se pokles cen pohyboval okolo 15,5 %.
Podle serveru Politico je těžší dovolit si prakticky cokoliv, ať už jde o pivo, elektřinu nebo najmutí sexuální pracovnice. Cenu kávy ale ovlivňuje jeden důležitý faktor, který ohrožuje dodávky voňavé hnědé suroviny – jemenští Hutíjové.
Lodní doprava je kvůli jejich útokům stále častěji přesměrována až přes mys Dobré naděje v Jihoafrické republice. Podepisuje se to na ceně kávy z Vietnamu, Etiopie nebo Rwandy, odkud tento produkt pluje právě přes Rudé moře.
„Hútíové ukázali své schopnosti být inovativní tím, že používají nejen drony, které používali dříve, ale i podvodní drony. Stále více ukazují, že mohou způsobit skutečné škody,“ upozornil komoditní analytik Oran van Dort z nizozemské finanční společnosti Rabobank.
Problémy ale vytvářejí i byrokraté v Bruselu, jak píše Politico. Unijní nařízení stanovuje, že výrobci kávy musí doložit, že jejich produkce nepřispěla k úbytku vegetace. Tento proces je nepříjemně nákladný a rozsáhlý; podniky si navíc nejsou jisté, jak EU bude tato pravidla vymáhat.
V rodišti kávy, Etiopii, si ale zemědělci nemohou dovolit podmínky určené EU. Nerovný a vyvýšený terén, kde rostliny pěstují, ztěžuje práci strojů; zemědělci se 3-4letý proces růstu kávy snaží urychlovat a vysazují více rostlin – což zákonitě ovlivňuje vzhled krajiny – a má to vliv na prosazování unijních pravidel.
Evropané běžně ani neví, odkud jejich káva pochází. „Historicky se jedná o oblast velmi vhodnou pro vykořisťování,“ poznamenal Muguel Gamboa z Rainforest Alliance, který působí v Guatemale a situaci v kávovém průmyslu velmi dobře zná. Nejvíce kávy se pěstuje v Brazílii, Vietnamu a Kolumbii, kde kávu sklízejí většinou majitelé malých firem a velmi spoře placení námezdní pracovníci.
Zemědělci dodávají svá zrna prostředníkům, kteří mají většinu vyjednávací síly. Ti je prodávají dál větším podnikům, a tak káva prochází dodavatelským řetězcem, dokud se nedostane ke spotřebitelům, které evropští spotřebitelé znají nejlépe, jak uvedlo Politico.
V celém tomto řetězci se nachází velké množství prostoru pro možné vykořisťování zaměstnanců, nespravedlivé jednání a zvyšování cen.
Související
EU zničí kávový byznys, tvrdí slavný výrobce. Cenu kávy zvedne nové nařízení i změny počasí
Češi kávu milují, ukázal průzkum. Čaj ale ještě víc
Aktuálně se děje
před 9 minutami
PŘEHLEDNĚ: Jak se chovat při povodni a čím si naplnit evakuační zavazadlo?
před 34 minutami
Velkou vodu očekává i Slovensko. Zvedne se i Dunaj v Bratislavě, tuší experti
před 57 minutami
Češi odčinili blamáž s Gruzií výhrou nad Ukrajinou. Postaral se o ni dvěma góly Šulc
před 1 hodinou
Seznam.cz vrátil české autory do éry blogů. Jenže úplně špatně
před 2 hodinami
Zelenskyj potvrdil, že v Kurské oblasti probíhá ruská protiofenziva
před 2 hodinami
Nechoďte do lesů ani k potokům, varují turisty lesníci a vodohospodáři
před 2 hodinami
Znojemské vinobraní bude příští rok, hromadně se ruší dožínky. Organizátoři po celé ČR respektují výstrahu
před 3 hodinami
Zelenskyj označil mírový plán předložený Brazílií a Čínou za destruktivní
před 3 hodinami
Britské zdravotnictví na pokraji kolapsu. Starmer volá po radikální změně
před 4 hodinami
Do volného vesmíru poprvé v historii vystoupil neprofesionální astronaut
před 5 hodinami
Jak sledovat povodně? Pomohou weby AgriGIS a ČHMÚ
před 5 hodinami
Vystrčil se setkal se Zelenským. Řekl, kdy bude možný spravedlivý mír na Ukrajině
před 6 hodinami
Počasí: Meteorologové rozšířili výstrahu o nové varování
před 6 hodinami
Prudké změny počasí? Klimatická změna už hraje svou roli, varuje Honsová
před 6 hodinami
Hrozící povodně v Česku: České dráhy aktivují pohotovostní službu
před 7 hodinami
Reportáž: Ohrožen povodněmi je i Velký Týnec na Olomoucku. Kolem domů přibývají pytle s pískem
před 7 hodinami
Když budeme v ohrožení, spojíme se s Čínou, varuje Rusko
před 8 hodinami
BIS ve výroční zprávě poukázala na největší hrozby pro Česko
před 8 hodinami
ISIS ještě neřekl poslední slovo, útočí stále. S islámem má jen pramálo společného
před 8 hodinami
Izrael zaútočil na školu v Pásmu Gazy. Zabil šest pracovníků OSN
Izraelské letecké útoky zasáhly školu a obytné domy v centrální části Pásma Gazy, přičemž podle místních zdravotnických zdrojů při středečních útocích zahynulo 34 lidí, včetně žen a dětí. Uvedl to server BBC.
Zdroj: Libor Novák