Rostoucí cena kávy ovlivňuje nejen životy Italů. Za nárůstem stojí dva důležité faktory – jemenští Hutíjové a bruselští úředníci. Zatímco ozbrojenci v Rudém moři ohrožují nákladní lodě podvodními drony, Evropská unie klade velké požadavky na zemědělce z chudších zemí.
Rostoucí cena kávy se promítla v místě, kde tento nárůst může mít enormní vliv. Zatímco průměrná cena za espresso byla v Římě, Miláně nebo Neapoli i během pandemie covidu pouze jedno euro – tedy zhruba 25 korun, nyní se prodává za zhruba 1,20 eura.
Nejnovější zpráva evropské statistické agentury Eurostat ukázala, že nárůst cen kávy sice zpomaluje, ale je stále aktuální, meziročně dosáhl jednoho procenta. Nejvíce se týká Chorvatů, kde za rok stoupla o 7,4 %; Italové se pohybují zhruba na třech procentech, v České republice klesla cena kávy o 6,5 %. Nejlépe jsou na tom Finové a Estonci, kde se pokles cen pohyboval okolo 15,5 %.
Podle serveru Politico je těžší dovolit si prakticky cokoliv, ať už jde o pivo, elektřinu nebo najmutí sexuální pracovnice. Cenu kávy ale ovlivňuje jeden důležitý faktor, který ohrožuje dodávky voňavé hnědé suroviny – jemenští Hutíjové.
Lodní doprava je kvůli jejich útokům stále častěji přesměrována až přes mys Dobré naděje v Jihoafrické republice. Podepisuje se to na ceně kávy z Vietnamu, Etiopie nebo Rwandy, odkud tento produkt pluje právě přes Rudé moře.
„Hútíové ukázali své schopnosti být inovativní tím, že používají nejen drony, které používali dříve, ale i podvodní drony. Stále více ukazují, že mohou způsobit skutečné škody,“ upozornil komoditní analytik Oran van Dort z nizozemské finanční společnosti Rabobank.
Problémy ale vytvářejí i byrokraté v Bruselu, jak píše Politico. Unijní nařízení stanovuje, že výrobci kávy musí doložit, že jejich produkce nepřispěla k úbytku vegetace. Tento proces je nepříjemně nákladný a rozsáhlý; podniky si navíc nejsou jisté, jak EU bude tato pravidla vymáhat.
V rodišti kávy, Etiopii, si ale zemědělci nemohou dovolit podmínky určené EU. Nerovný a vyvýšený terén, kde rostliny pěstují, ztěžuje práci strojů; zemědělci se 3-4letý proces růstu kávy snaží urychlovat a vysazují více rostlin – což zákonitě ovlivňuje vzhled krajiny – a má to vliv na prosazování unijních pravidel.
Evropané běžně ani neví, odkud jejich káva pochází. „Historicky se jedná o oblast velmi vhodnou pro vykořisťování,“ poznamenal Muguel Gamboa z Rainforest Alliance, který působí v Guatemale a situaci v kávovém průmyslu velmi dobře zná. Nejvíce kávy se pěstuje v Brazílii, Vietnamu a Kolumbii, kde kávu sklízejí většinou majitelé malých firem a velmi spoře placení námezdní pracovníci.
Zemědělci dodávají svá zrna prostředníkům, kteří mají většinu vyjednávací síly. Ti je prodávají dál větším podnikům, a tak káva prochází dodavatelským řetězcem, dokud se nedostane ke spotřebitelům, které evropští spotřebitelé znají nejlépe, jak uvedlo Politico.
V celém tomto řetězci se nachází velké množství prostoru pro možné vykořisťování zaměstnanců, nespravedlivé jednání a zvyšování cen.
Související
Káva se stává nápojem bohatých. Její cena je hned ze dvou důvodů rekordní
EU zničí kávový byznys, tvrdí slavný výrobce. Cenu kávy zvedne nové nařízení i změny počasí
Aktuálně se děje
před 37 minutami
Karel III. o Vánocích neuvidí dva prince. Do Sandringhamu nepřijedou
před 1 hodinou
Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera
před 2 hodinami
Útočník z Magdeburgu míří do vazby. Bilance páteční tragédie se změnila
před 2 hodinami
Počasí se ochladilo a déšť se mění ve sníh. Meteorologové poskytli předpověď
před 3 hodinami
RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok
před 3 hodinami
Robert Fico je u Putina v Kremlu
před 4 hodinami
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
před 4 hodinami
Poslední šance si vyřídit všechno potřebné. Pošta sdělila, jak bude mít otevřeno
před 5 hodinami
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
před 6 hodinami
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
před 7 hodinami
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
před 8 hodinami
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
před 10 hodinami
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
před 11 hodinami
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
před 13 hodinami
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno před 21 hodinami
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
včera
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
včera
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
včera
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
včera
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul.
Zdroj: Jakub Jurek