PŮVODNÍ ZPRÁVA | I v manželství z rozumu se může objevit láska. Expert pro EZ o vztazích Pekingu a Moskvy

Rusko pro Čínu zůstává důležitým strategickým a ideologickým spojencem i přesto, že oslabuje. Pro EuroZprávy.cz dynamiku jejich současných vztahů vysvětlil programový ředitel Středoevropského institutu asijských studií (CEIAS) a odborný asistent na Univerzitě Palackého v Olomouci Richard Turcsányi.

„Ačkoli se nejedná o legitimní ‚spojenectví‘ v pravém slova smyslu, Rusko a Čína jsou v současné době vzájemně nejbližšími strategickými a ideologickými partnery,“ nastínil Turcsányi pro EuroZprávy.cz. 

Připustil, že je tento vztah vysoce pragmaticky výhodný pro obě strany, ale rozhodně jde o více než jen nějaké obyčejné pragmatické partnerství. „Koneckonců i ‚sňatek z rozumu‘ je sňatkem – tedy vyjádřením dlouhodobého závazku obou stran, které deklarují, že jsou pro sebe navzájem nejdůležitější a že vědí a chtějí dlouhodobě spolupracovat. A možná se časem objeví i ta láska,“ pousmál se expert. 

Současná éra rusko-čínských vztahů začala jako pragmatická spolupráce v 90. letech. Obě strany společně obchodovaly a spolupracovaly na zabezpečení společné hranice. „Ale postupně se obě strany sblížily i ve smyslu nespokojenosti s nastavením mezinárodního systému, speciálně s dominancí USA a Západu, a jejich snahou o šíření myšlenek liberální demokracie, lidských práv a podobně,“ poznamenal Turcsányi. 

„Tento společný strategický a ideologický postoj Ruska a Číny se začal výrazněji prohlubovat po nástupu Putina v roce 2000 a poté po nástupu Si Ťin-pchinga v roce 2012. Ruská invaze na Krym a poté invaze v roce 2022 tento proces dále urychlily a prohloubily,“ pokračoval. 

Turcsányi si nemyslí, že by Čína Rusko jako blízkého strategického partnera opustila. „Obecně je Čína velmi flexibilní a málokdy – pokud vůbec – někoho ‚opustí‘. V zásadě mě nenapadá žádný podobný příklad z posledních desetiletí, kdy by tak Čína učinila. Současné nastavení rusko-čínských vztahů je navíc pro Čínu natolik výhodné, že mě nenapadá nic lepšího, co by Čína mohla dostat na oplátku,“ shrnul. 

Svůj postoj k Číně by naopak mohlo upravit Rusko. „Současná kvalita rusko-čínských vztahů je do značné míry zásluhou Putina, ale je také do značné míry založena na něm a je možné – i když jistě ne nutné –, že noví ruští představitelé po jeho odchodu svůj přístup k Číně přehodnotí,“ vysvětlil expert. 

„Takové přehodnocení může vycházet ze skutečnosti, že Rusko je na Číně stále více závislé, což pro něj nemusí být výhodné nejen ekonomicky, ale ani politicky a bezpečnostně,“ doplnil.

V sázce může být například Dálný východ. „Zatímco v současném politickém klimatu se takové otázky v obou zemích nevyskytují, je potenciálně možné, že se v budoucnu opět objeví otázky suverenity nad Dálným východem, který byl až do 19. století součástí Číny,“ přiblížil Turcsányi. 

„Stejně tak růst čínského vlivu ve Střední Asii dnes Rusko většinou nevnímá jako problém, ale je možné, že se to v budoucnu změní, vzhledem k tomu, že mnozí v Rusku považují tento region za ruskou sféru vlivu,“ dodal. 

Pro čínské představitele ale zřejmě není posilování pozice na Sibiři nebo ve Střední Asii na úkor Ruska prioritou. „Předpokládám, že vnímají, že Rusko ze své podstaty oslabuje, a počítají s tím, že čínský vliv postupně nahradí ruský, ale celkově se v zahraniční politice soustředí na soupeření se Západem a USA – a Rusko je zde vnímáno jako partner s podobným cílem, nikoli jako soupeř,“ pokračoval.

Oslabení Ruska naopak může být hrozbou. „Pokud by Rusko příliš oslabilo, logicky by to oslabilo sílu nejdůležitějšího ideologického partnera Číny v soupeření s USA a Západem,“ upozornil expert. „Čína má navíc zájem na tom, aby rusko-čínská hranice byla stabilní, aby Čína nemusela tuto hranici bránit, aby se nemusela obávat ztráty jaderných zbraní na ruské straně hranice, proudění drog přes hranici, kriminality, nekontrolované emigrace a tak dále.“

EuroZprávy.cz se Turcsányiho následně dotázaly, v jaké oblasti vztahů mezi Čínou a Ruskem vidí největší asymetrii. „Pokud jde o tyto oblasti, největší asymetrie je určitě v ekonomice, kde můžeme Čínu vnímat jako rovnocenného konkurenta USA v mnoha ohledech, včetně celkového rozsahu ekonomiky, ale také například technologické kapacity a rozvoje,“ shrnul a dodal, že „Rusko je v zásadě ekonomickou regionální velmocí, která kromě svých nerostných zdrojů nedisponuje ničím podstatným“. 

Naopak nejmenší asymetrie je patrně v oblasti obrany. „Především kvůli obrovskému ruskému jadernému arzenálu, ale také z hlediska ruských praktických bojových zkušeností – Čína se již několik desetiletí nezapojila do bojů jako přímý aktér – nebo ruských schopností v oblasti hybridní války či dezinformací,“ připomněl. 

Celkově však je Čína jednoznačně silnější a asymetrie se prohlubuje ve všech oblastech, včetně obrany. „Kde se Čína rovněž vzdaluje Rusku, například pokud jde o rozšiřování jejího jaderného arzenálu a schopnosti informačního ovlivňování,“ podotkl Turcsányi. 

Rusko je pro Čínu stále důležitější než Afrika, kde Peking svůj vliv uplatňuje silně a dlouhodobě. „Rusko je stálým členem Rady bezpečnosti OSN a jedinou světovou mocností, s níž Čína sdílí podobné strategické myšlení. Rusko je zároveň bezprostředním sousedem Číny s hranicí dlouhou několik tisíc kilometrů a Čína má v této oblasti bezprostřední bezpečnostní cíle. Rusko je proto pro Čínu geopoliticky důležitější než Afrika – i když je pro ni samozřejmě důležité i politicky a ekonomicky,“ uzavřel. 

Související

Více souvisejících

Rusko Čína Richard Turcsányi Vladimír Putin Si Ťin-pching USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

včera

včera

Donald Trump

Hrozba pro americkou demokracii? Trumpův plán může podkopat celý právní systém

Plán Donalda Trumpa na udělení milostí nebo zmírnění trestů pro osoby zapojené do nepokojů u Kapitolu 6. ledna 2021 vyvolává vážné obavy o budoucnost americké demokracie, právního systému a vnímání spravedlnosti. Tento krok má potenciál nejen podkopat soudní procesy, ale také legitimizovat násilí zaměřené na demokratické instituce, varuje The Guardian.

včera

Donald Trump

Ještě není prezidentem, přesto je Donald Trump mocnější než kdy dřív

Čtyři roky po vpádu jeho příznivců do amerického Kapitolu je Donald Trump podle CNN mocnější než kdykoli předtím. 6. ledna 2021 si jen málokdo dokázal představit, že muž, který svolal dav do Washingtonu a vyzval ho, aby „bojoval jako ďábel“, by se mohl znovu přiblížit prezidentskému úřadu. Přesto, přesně čtyři roky po útoku na Kapitol, se americký Kongres znovu sejde, aby potvrdil výsledky voleb. Tentokrát však půjde o potvrzení Trumpova triumfu. 

včera

Justin Trudeau, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Justin Trudeau odchází. 10 let byl zárukou politické stability

Justin Trudeau je jednou z nejvýraznějších osobností kanadské politické scény 21. století. Jako premiér Kanady od roku 2015 do roku 2025 přinesl do politiky nejen energii a charismatický přístup, ale také silný důraz na progresivní hodnoty, rovnost a environmentální odpovědnost. Jeho působení na mezinárodní i domácí úrovni zanechalo hluboký otisk v kanadské společnosti.

včera

Justin Trudeau, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Politický otřes v Kanadě: Justin Trudeau rezignuje na všechny funkce

Kanadský premiér Justin Trudeau, který zastával funkci od roku 2015, oznámil svou rezignaci na post předsedy vlády a lídra Liberální strany. Toto rozhodnutí přichází po více než osmi letech ve vedení země, během nichž čelil mnoha výzvám, od globální pandemie po politické spory na domácí scéně.

včera

Elon Musk

Největší západní výzvou pro Evropu paradoxně nemusí být Trump

Elon Musk představuje pro evropské vlády výzvu, jakou moderní diplomacie jen zřídka zažívá. Jeho status vlivného miliardáře, technologického vizionáře a majitele mocného mediálního nástroje, spolu s jeho politickými vazbami na Donalda Trumpa, přináší nový rozměr geopolitickým vztahům. Muskovo chování, oscilující mezi kontroverzními vyjádřeními na platformě X a strategickými ekonomickými investicemi, zneklidňuje politiky napříč Evropou.

včera

Peníze, ilustrační foto

Schodek státního rozpočtu za rok 2024 klesl na 271,4 miliardy korun

Státní rozpočet České republiky uzavřel rok 2024 s deficitem ve výši 271,4 miliardy korun, což představuje meziroční pokles o 17,1 miliardy korun. Proti schválenému plánu byl výsledek lepší o 10,6 miliardy korun. Vláda premiéra Petra Fialy tak třetí rok po sobě nejen dodržela plánovaný deficit, ale dokonce jej snížila oproti schválenému návrhu. Tento výsledek byl dosažen díky lepšímu výběru daní a pojistného, a zároveň umírněnému růstu výdajů.

včera

Severní Korea (KLDR)

Těžké ztráty severokorejských vojáků v Kursku: Ukrajina hlásí stovky mrtvých

Boje na jihu Ruska, zejména v Kurské oblasti, si podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského vyžádaly vysoké ztráty mezi severokorejskými vojáky, které Rusko povolalo na pomoc při snaze znovu ovládnout ztracená území. Zelenskyj ve svém sobotním večerním projevu uvedl, že u jediné vesnice, Makhnovka v Kurské oblasti, přišla ruská armáda během několika dní o celou jednotku složenou ze severokorejské pěchoty a ruských výsadkářů.

včera

Justin Trudeau, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Premiér Justin Trudeau končí? Kanada očekává rezignaci každou minutou

Kanadský premiér Justin Trudeau, který stojí v čele vládnoucí Liberální strany téměř deset let, by podle zpráv z několika renomovaných médií mohl oznámit svou rezignaci již v pondělí. Tato informace přichází uprostřed narůstajícího politického tlaku a poklesu jeho podpory uvnitř vlastní strany.

včera

včera

Ilustrační foto

Počasí jaké USA nepamatují. Spojené státy čelí masivní zimní bouři

Spojené státy zasáhla masivní zimní bouře, která přináší sníh, led, silný vítr a nebezpečné mrazy od centrálních a jižních států až po východní pobřeží. Situace způsobila nebezpečné podmínky na silnicích, uzavření škol a vládních úřadů v několika státech a vyhlášení stavu nouze.

včera

včera

Barbora Krejčíková

Krejčíková bude chybět na Australian Open. Wimbledonskou vítězku trápí zranění zad

Na blížícím se tradičním prvním grandslamovém turnaji v sezóně, tedy na Australian Open v Melbourne, se budou muset čeští tenisoví fanoušci obejít bez loňské wimbledonské vítězky Barbory Krejčíkové. Ta se, jak oznámili v neděli na svých webových stánkách organizátoři tohoto turnaje, z Australian Open odhlásila kvůli zranění zad. Zároveň tuto informaci potvrdila na svých sociálních sítích i sama tenistka. Tu tak nahradí Kanaďanka Rebecca Marinová.

včera

Robert Fico

Fico se chce mstít Ukrajině na uprchlících

Premiér Slovenska Robert Fico pohrozil snížením finanční podpory pro více než 130 000 ukrajinských uprchlíků v reakci na rostoucí spor s Ukrajinou ohledně dodávek ruského plynu. Konflikt vypukl poté, co Ukrajina 1. ledna uzavřela plynovod, který po desetiletí sloužil k dodávkám ruského plynu do střední Evropy. 

včera

Ukrajinská armáda ve válce s Ruskem

Kyjev: Rusko dostává to, co si zaslouží

Andrii Kovalenko, šéf ukrajinského Centra pro boj proti dezinformacím, uvedl, že ukrajinské síly provedly překvapivé útoky na ruské jednotky na několika místech Kurské oblasti, a to měsíce poté, co Ukrajina zahájila svou invazi do této oblasti. Uvedl to server CNN.

včera

včera

5. ledna 2025 21:58

Meghan Markleová a princ Harry

Návrat Meghan na Instagram. Vévodkyně stanovila jasné hranice

Vévodkyně Meghan se rozhodla, že pro tento rok poupraví svou veřejnou prezentaci. Jak už jsme informovali, poprvé od roku 2020 se vrátila na sociální síti Instagram, kde propaguje svou práci pro streamovací platformu Netflix. Jedna věc je ale tentokrát jinak. 

5. ledna 2025 21:06

Fotbal, ilustrační fotografie.

Novinka na lavičce fotbalového Slovácka. Asistentem trenéra Smetany se stal Polách

Když s příchodem nového roku vstoupili fotbalisté Slovácka do zimní přípravy, seznámili se zároveň s novým asistentem trenéra Ondřeje Smetany Tomášem Poláchem. Ten se tak vrací do fotbalového kolotoče poté, co byl loni dubnu odvolán z pozice hlavního trenéra druholigové Zbrojovky Brno. Tento sedmačtyřicetiletý kouč v Uherském Hradišti nahrazuje Jana Baránka, který v klubu skončil po dvou letech na vlastní žádost.

5. ledna 2025 20:00

U důchodů se lehce poupraví výplatní termíny. Měnit se beztak budou i letos

I letos se přinejmenším jednou posune výplatní termín důchodů kvůli státnímu svátku. Na webu na to upozornila Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ). Zároveň se chystá velká systémová změna ohledně výplatních termínů. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy