Rusko pro Čínu zůstává důležitým strategickým a ideologickým spojencem i přesto, že oslabuje. Pro EuroZprávy.cz dynamiku jejich současných vztahů vysvětlil programový ředitel Středoevropského institutu asijských studií (CEIAS) a odborný asistent na Univerzitě Palackého v Olomouci Richard Turcsányi.
„Ačkoli se nejedná o legitimní ‚spojenectví‘ v pravém slova smyslu, Rusko a Čína jsou v současné době vzájemně nejbližšími strategickými a ideologickými partnery,“ nastínil Turcsányi pro EuroZprávy.cz.
Připustil, že je tento vztah vysoce pragmaticky výhodný pro obě strany, ale rozhodně jde o více než jen nějaké obyčejné pragmatické partnerství. „Koneckonců i ‚sňatek z rozumu‘ je sňatkem – tedy vyjádřením dlouhodobého závazku obou stran, které deklarují, že jsou pro sebe navzájem nejdůležitější a že vědí a chtějí dlouhodobě spolupracovat. A možná se časem objeví i ta láska,“ pousmál se expert.
Současná éra rusko-čínských vztahů začala jako pragmatická spolupráce v 90. letech. Obě strany společně obchodovaly a spolupracovaly na zabezpečení společné hranice. „Ale postupně se obě strany sblížily i ve smyslu nespokojenosti s nastavením mezinárodního systému, speciálně s dominancí USA a Západu, a jejich snahou o šíření myšlenek liberální demokracie, lidských práv a podobně,“ poznamenal Turcsányi.
„Tento společný strategický a ideologický postoj Ruska a Číny se začal výrazněji prohlubovat po nástupu Putina v roce 2000 a poté po nástupu Si Ťin-pchinga v roce 2012. Ruská invaze na Krym a poté invaze v roce 2022 tento proces dále urychlily a prohloubily,“ pokračoval.
Turcsányi si nemyslí, že by Čína Rusko jako blízkého strategického partnera opustila. „Obecně je Čína velmi flexibilní a málokdy – pokud vůbec – někoho ‚opustí‘. V zásadě mě nenapadá žádný podobný příklad z posledních desetiletí, kdy by tak Čína učinila. Současné nastavení rusko-čínských vztahů je navíc pro Čínu natolik výhodné, že mě nenapadá nic lepšího, co by Čína mohla dostat na oplátku,“ shrnul.
Svůj postoj k Číně by naopak mohlo upravit Rusko. „Současná kvalita rusko-čínských vztahů je do značné míry zásluhou Putina, ale je také do značné míry založena na něm a je možné – i když jistě ne nutné –, že noví ruští představitelé po jeho odchodu svůj přístup k Číně přehodnotí,“ vysvětlil expert.
„Takové přehodnocení může vycházet ze skutečnosti, že Rusko je na Číně stále více závislé, což pro něj nemusí být výhodné nejen ekonomicky, ale ani politicky a bezpečnostně,“ doplnil.
V sázce může být například Dálný východ. „Zatímco v současném politickém klimatu se takové otázky v obou zemích nevyskytují, je potenciálně možné, že se v budoucnu opět objeví otázky suverenity nad Dálným východem, který byl až do 19. století součástí Číny,“ přiblížil Turcsányi.
„Stejně tak růst čínského vlivu ve Střední Asii dnes Rusko většinou nevnímá jako problém, ale je možné, že se to v budoucnu změní, vzhledem k tomu, že mnozí v Rusku považují tento region za ruskou sféru vlivu,“ dodal.
Pro čínské představitele ale zřejmě není posilování pozice na Sibiři nebo ve Střední Asii na úkor Ruska prioritou. „Předpokládám, že vnímají, že Rusko ze své podstaty oslabuje, a počítají s tím, že čínský vliv postupně nahradí ruský, ale celkově se v zahraniční politice soustředí na soupeření se Západem a USA – a Rusko je zde vnímáno jako partner s podobným cílem, nikoli jako soupeř,“ pokračoval.
Oslabení Ruska naopak může být hrozbou. „Pokud by Rusko příliš oslabilo, logicky by to oslabilo sílu nejdůležitějšího ideologického partnera Číny v soupeření s USA a Západem,“ upozornil expert. „Čína má navíc zájem na tom, aby rusko-čínská hranice byla stabilní, aby Čína nemusela tuto hranici bránit, aby se nemusela obávat ztráty jaderných zbraní na ruské straně hranice, proudění drog přes hranici, kriminality, nekontrolované emigrace a tak dále.“
EuroZprávy.cz se Turcsányiho následně dotázaly, v jaké oblasti vztahů mezi Čínou a Ruskem vidí největší asymetrii. „Pokud jde o tyto oblasti, největší asymetrie je určitě v ekonomice, kde můžeme Čínu vnímat jako rovnocenného konkurenta USA v mnoha ohledech, včetně celkového rozsahu ekonomiky, ale také například technologické kapacity a rozvoje,“ shrnul a dodal, že „Rusko je v zásadě ekonomickou regionální velmocí, která kromě svých nerostných zdrojů nedisponuje ničím podstatným“.
Naopak nejmenší asymetrie je patrně v oblasti obrany. „Především kvůli obrovskému ruskému jadernému arzenálu, ale také z hlediska ruských praktických bojových zkušeností – Čína se již několik desetiletí nezapojila do bojů jako přímý aktér – nebo ruských schopností v oblasti hybridní války či dezinformací,“ připomněl.
Celkově však je Čína jednoznačně silnější a asymetrie se prohlubuje ve všech oblastech, včetně obrany. „Kde se Čína rovněž vzdaluje Rusku, například pokud jde o rozšiřování jejího jaderného arzenálu a schopnosti informačního ovlivňování,“ podotkl Turcsányi.
Rusko je pro Čínu stále důležitější než Afrika, kde Peking svůj vliv uplatňuje silně a dlouhodobě. „Rusko je stálým členem Rady bezpečnosti OSN a jedinou světovou mocností, s níž Čína sdílí podobné strategické myšlení. Rusko je zároveň bezprostředním sousedem Číny s hranicí dlouhou několik tisíc kilometrů a Čína má v této oblasti bezprostřední bezpečnostní cíle. Rusko je proto pro Čínu geopoliticky důležitější než Afrika – i když je pro ni samozřejmě důležité i politicky a ekonomicky,“ uzavřel.
Související
Ukrajinci překvapili nepřítele novou ofenzivou v Kurské oblasti
Putin chtěl na Ukrajině použít jaderné zbraně, naznačil Blinken. Čína zasáhla
Rusko , Čína , Richard Turcsányi , Vladimír Putin , Si Ťin-pching , USA (Spojené státy americké)
Aktuálně se děje
včera
Rumunsko a Bulharsko vstoupily do Schengenského prostoru. Mohlo být načasování ještě horší?
včera
Hrozba pro americkou demokracii? Trumpův plán může podkopat celý právní systém
včera
Ještě není prezidentem, přesto je Donald Trump mocnější než kdy dřív
včera
Justin Trudeau odchází. 10 let byl zárukou politické stability
včera
Politický otřes v Kanadě: Justin Trudeau rezignuje na všechny funkce
včera
Největší západní výzvou pro Evropu paradoxně nemusí být Trump
včera
Schodek státního rozpočtu za rok 2024 klesl na 271,4 miliardy korun
včera
Těžké ztráty severokorejských vojáků v Kursku: Ukrajina hlásí stovky mrtvých
včera
Premiér Justin Trudeau končí? Kanada očekává rezignaci každou minutou
včera
Počasí: Trápení s ledovkou nekončí. Platí nová výstraha
včera
Počasí jaké USA nepamatují. Spojené státy čelí masivní zimní bouři
včera
Kuleba navrhnul, jak dosáhnout dlouhodobého míru na Ukrajině. Rusku se jeho nápad líbit nebude
včera
Krejčíková bude chybět na Australian Open. Wimbledonskou vítězku trápí zranění zad
včera
Fico se chce mstít Ukrajině na uprchlících
včera
Kyjev: Rusko dostává to, co si zaslouží
včera
Zlatým glóbům kraloval energický transgender muzikál Emilia Pérez a architektonická freska Brutalista
včera
Předpověď počasí na týden. Fronty se budou střídat, přijde změna
5. ledna 2025 21:58
Návrat Meghan na Instagram. Vévodkyně stanovila jasné hranice
5. ledna 2025 21:06
Novinka na lavičce fotbalového Slovácka. Asistentem trenéra Smetany se stal Polách
5. ledna 2025 20:00