Impeachment Jun Sok-jola dostal zelenou, přesto odvolán nebyl. Co teď čeká Jižní Koreu?

Proces odvolání jihokorejského prezidenta Jun Sok-jola, který byl iniciován hlasováním v Národním shromáždění, je nyní ve fázi intenzivního právního a politického zkoumání. Ačkoli hlasování o impeachmentu, které získalo podporu dvou třetin zákonodárců, vedlo k okamžitému pozastavení prezidentských pravomocí, prezident zatím nebyl definitivně sesazen. 

Rozhodnutí nyní podle serveru The Guardian spočívá na ústavním soudu, který má až 180 dní na to, aby přezkoumal platnost impeachmentu a rozhodl, zda má prezident být odstraněn z úřadu, nebo zda bude jeho mandát obnoven.

Po hlasování o impeachmentu převzal prezidentské pravomoci premiér Han Duck-soo, který nyní plní roli úřadujícího prezidenta. Tato situace má ovšem dočasný charakter, neboť další vývoj závisí na rozhodnutí ústavního soudu.

Soud bude zkoumat, zda prezident skutečně porušil ústavu nebo zákony natolik závažně, aby jeho odvolání bylo oprávněné. Obvinění se mimo jiné týkají vyhlášení stanného práva a možného podněcování ke vzpouře, což jsou vážné trestné činy s potenciálně přísnými tresty.

Klíčovým problémem je aktuální složení ústavního soudu, který má běžně devět soudců, avšak v současné době jsou obsazeny pouze dvě třetiny pozic. Pro potvrzení impeachmentu je nutný souhlas všech šesti současných soudců.

Pokud by alespoň jeden z nich hlasoval proti, prezident by byl rehabilitován. Tento stav vyvolává spekulace, že soud může požádat Národní shromáždění o jmenování tří zbývajících soudců, aby mohl rozhodnout za plného složení, což by mohlo proces zpomalit.

Mezitím probíhá také trestní vyšetřování prezidenta kvůli obvinění z podněcování ke vzpouře. Pokud by byl v rámci tohoto vyšetřování zadržen nebo obžalován, mohlo by to ovlivnit politický i právní průběh soudního procesu. Zatímco ústavní a trestní procesy jsou formálně oddělené, jejich vzájemná provázanost může mít značný dopad na celkový výsledek.

Hlasování o impeachmentu odráží hluboké rozdělení jihokorejské společnosti a politické scény. Prezident čelil poklesu popularity a nespokojenost veřejnosti se promítla i do parlamentního hlasování, kde část členů jeho vlastní strany hlasovala pro jeho odvolání.

Pokud ústavní soud jeho impeachment potvrdí, bude muset Jižní Korea uspořádat nové prezidentské volby do 60 dnů. V opačném případě by se prezident Yoon mohl vrátit do úřadu, avšak jeho politická legitimita by byla značně oslabena.

Tento případ má historický rozměr, neboť Jižní Korea má zkušenosti pouze se dvěma předchozími impeachmenty. V roce 2004 byl prezident Roh Moo-hyun dočasně odvolán, avšak ústavní soud jeho odvolání zamítl a Roh dokončil své funkční období. Naopak v roce 2017 byla prezidentka Park Geun-hye sesazena za korupci a zneužití moci, což soud jednomyslně potvrdil.

Impeachment prezidenta zdůrazňuje zranitelnost jihokorejského politického systému, kde často převládají ostré stranické konflikty nad vládní stabilitou. Rozhodnutí ústavního soudu bude mít dalekosáhlé důsledky nejen pro budoucnost prezidenta, ale také pro důvěru veřejnosti v demokratické instituce země.  

Související

Severní Korea (KLDR)

Severní Korea poprvé veřejně potvrdila, že vyslala vojáky na pomoc Rusku

Severní Korea v pondělí poprvé veřejně potvrdila, že vyslala své vojáky na pomoc Rusku v jeho válce proti Ukrajině. Severokorejská státní agentura KCNA oznámila, že jejich bojové jednotky se podílely na "vítězném osvobození" Kurské oblasti, kde ukrajinská armáda loni zahájila překvapivou ofenzivu.

Více souvisejících

Severní Korea (KLDR) Jun Sok-jol

Aktuálně se děje

před 31 minutami

Friedrich Merz (CDU)

Merze čekají nestabilní roky. Tajná zrada oslabila jeho pozici hned na startu

Friedrich Merz byl 6. května 2025 oficiálně zvolen německým kancléřem, ovšem za mimořádně dramatických okolností. Jeho potvrzení v úřadu provázela překvapivá porážka v prvním kole tajného hlasování Spolkového sněmu, která poukázala na vnitrokoaliční napětí a signalizuje, že Merz vstupuje do funkce s otřesenou autoritou.

před 1 hodinou

Robert Fico

Když se národ stydí za premiéra. Zakomplexovaný Fico plivl do tváře Západu, bez kterého by si Slovensko neškrtlo

Návštěva Roberta Fica na oslavách 80. výročí konce druhé světové války v Moskvě je víc než jen diplomatickou nepřesností – je to otevřený odklon od prozápadních hodnot, na nichž stát před třiceti lety vystavěl svou současnou identitu. Fico svým činem napsal nadpis nad novou kapitolou slovenské zahraniční politiky, kterou by však mnozí občané i experti nejraději vyškrtli.

před 2 hodinami

Nový papež Lev XIV. se poprvé ukázal světu.

Jak bude vládnout papež Lev? Svět pečlivě sleduje jeho první kroky

Jen několik hodin poté, co se nový papež Lev XIV. objevil na balkoně baziliky svatého Petra a poprvé pozdravil tisíce shromážděných věřících, se vrátil do svého dosavadního domova – paláce Sant'Uffizio. Tam ho přivítal nadšený zástup zaměstnanců a bývalých kolegů, kteří mu srdečně gratulovali. Mladá dívka mu předala Bibli, aby ji požehnal a podepsal. „Samozřejmě – i když si budu muset zkusit nový podpis,“ řekl s úsměvem papež. „Ten starý už mi nebude k ničemu.“

před 3 hodinami

Pákistánská armáda

Mimořádná zpráva Pákistánská armáda zahájila vojenskou operaci proti Indii

Napětí mezi dvěma jadernými mocnostmi – Indií a Pákistánem – v sobotu ráno výrazně eskalovalo poté, co pákistánská armáda oznámila zahájení vojenské operace proti Indii. Ta má být podle oficiálního prohlášení odvetou za údajné indické raketové údery na několik pákistánských leteckých základen včetně objektů v blízkosti hlavního města Islámábádu. Oznámení následovalo po varovném prohlášení vlády, v němž Pákistán vyzývá Indii, aby se připravila na odpověď.

před 4 hodinami

Hořící satelit při průchodu atmosférou

Sovětská sonda se po 53 letech řítí na Zemi. Může dopadnout na Česko

Kosmos 482, neúspěšná sovětská sonda, která měla v roce 1972 zamířit k Venuši, by mohla v sobotu 10. května po více než půlstoletí stráveném na oběžné dráze Země nekontrolovaně vstoupit do atmosféry a dopadnout zpět na povrch planety. Podle výpočtů evropského centra pro sledování objektů na oběžné dráze (EU SST) existuje malé riziko, že zbytky sondy dopadnou na pevninu – včetně střední Evropy a Česka. Pravděpodobnější však je, že skončí v některém z oceánů.

před 5 hodinami

včera

včera

Aktualizováno včera

Češi v úvodním utkání nakonec porazily Švýcary 5:4 Prohlédněte si galerii

MS v hokeji 2025: Česko - Švýcarsko 5:4 po prodloužení. Tři obraty, rozhodl Červenka

Hned na úvod 88. mistrovství světa v hokeji, které se letos koná v dánském Herningu a ve švédském Stockholmu, se spolu v rámci základní skupiny B utkal obhájce titulu mistrů světa Česká republika se Švýcarskem a zopakoval se tak svůj souboj z loňského finále MS v Praze. Do duelu nenastoupil oproti původním předpokladům útočník Martin Nečas, jemuž zůstala část výstroje na letišti v Londýně. Dále se pak na soupisku nedostali Adam Klapka, Daniel Gazda a Josef Kořenář. .

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie.

Toxická atmosféra v Mönchengladbachu kvůli Čvančarovi? Agent potvrdil, že chce z klubu pryč

Fotbalový útočník Tomáš Čvančara neprožívá aktuálně nejvydařenější část kariéry. V německém Mönchengladbachu totiž dlouhou dobu spíše paběrkuje, a když ho v poslední době tamní kouč Gerardo Seoane chtěl nominovat na zápasy do základní sestavy, vyvolalo to u jeho spoluhráčů vlnu nevole. Alespoň tak o tom informuje německý deník Bild Sport. Čvančara pak uvedl, že za jeho aktuální náladu může vedení klubu, které nesplnilo sliby, a jeho agent David Nehoda pak potvrdil, že chce Čvančara po sezóně tento bundesligový klub opustit.

včera

včera

Armáda Indie

Další epizoda dlouhého konfliktu. Indie a Pákistán v nekončícím cyklu napětí a válek

Americký prezident Donald Trump výrazně přehání délku konfliktu mezi Indií a Pákistánem. Jeho výrok, spolu s čerstvým indickým útokem na pákistánské území, však nabízí příležitost připomenout si skutečnou povahu napětí mezi těmito dvěma státy. Série válek a krizí, které se od vzniku nezávislé Indie a Pákistánu v roce 1947 periodicky opakují, tvoří rámec jednoho z nejnebezpečnějších sporů, jaké dnes na světě probíhají. 

Aktualizováno včera

Vladimir Putin promlouvá na oslavách u příležitosti 80. výročí konce druhé světové války. (9.5.2025) Prohlédněte si galerii

Celé Rusko podporuje válku na Ukrajině, řekl Putin na přehlídce v Moskvě

Ruská metropole Moskva hostila v pátek dopoledne velkou vojenskou přehlídku u příležitosti oslav 80. výročí konce druhé světové války a vítězství nad nacistickým Německem. Prezident Vladimir Putin během akce řekl, že Rusko bude nadále bariérou proti nacismu a jeho občané budou i nadále podporovat vojáky, kteří aktuálně bojují na sousední Ukrajině. 

včera

Papeži přeje moudrost i odvahu. Pavel pogratuloval nové hlavě katolické církve

Gratulace novému papeži Lvu XIV. nezasílají pouze církevní hodnostáři, ale i státníci z celého světa. V pátek vyrukoval s blahopřáním i český prezident Petr Pavel, jenž prvnímu americkému papeži popřál hodně sil.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy