Írán býval izraelským spojencem, v posledních letech jsou vztahy na bodu mrazu

Vztah mezi Izraelem a Íránem je jedním z nejvýznamnějších a nejkomplexnějších vztahů ve Středním Východě. Napětí a konflikty mezi těmito dvěma státy mají široké důsledky pro regionální stabilitu a bezpečnost. 

Vztahy mezi Izraelem a Íránem jsou jedním z nejpalčivějších a nejdůležitějších geopolitických témat ve Středním Východě. Tyto dva státy mají dlouhou historii napětí a konfliktů, které jsou často spojeny s náboženskými, geopolitickými a ideologickými rozpory.

Historie napětí mezi Izraelem a Íránem sahá až do 20. století. Írán, který byl kdysi znám jako Perská říše, byl tradičním spojencem Izraele před islámskou revolucí v roce 1979. Po této revoluci se však vztahy zhoršily, protože nový režim pod vedením ajatolláhů odmítl uznat Izrael a začal podporovat palestinské a další arabské skupiny, které bojují proti němu.

Politické neshody mezi Izraelem a Íránem jsou hluboce zakotvené v regionální politice. Íránský režim, zejména Revoluční garda a její zahraniční odnože, podporuje organizace, jako je hnutí Hizballáh v Libanonu a Hamas v Pásmu Gazy, které jsou úzce spojeny s útoky na Izrael.

Izrael naopak považuje íránský jaderný program za existenciální hrozbu a opakovaně varuje před možným vojenským zásahem, aby zabránil rozvoji íránské jaderné zbraně.

Vztahy mezi Izraelem a Íránem mají také důsledky pro celý Střední Východ. Izrael se snaží vytvořit koalice s arabskými státy, které jsou také zneklidněny expanzivními ambicemi Íránu, což zahrnuje jeho zapojení do konfliktů v Sýrii, Jemenu a Iráku. Írán naopak pokračuje ve snaze rozšířit svůj vliv v regionu a destabilizovat izraelské sousedy.

Související

Ilustrační foto Původní zpráva

Írán se o rozšíření islámské revoluce do Sýrie nepokusí. Měl by vypracovat novou strategii, říká Bacik

Pád diktátorského režimu Bašára Asada v Sýrii byl nepříjemnou ranou také pro dalšího aktéra v regionu – Írán. Ten podle experta na blízkovýchodní politiku Gokhana Bacika z olomoucké Univerzity Palackého přišel o velký bezpečnostní pás, Bašárův režim pro něj byl jakousi geopolitickou pojistkou. Expert exkluzivně pro EuroZprávy.cz uvedl, že by Teherán měl vypracovat novou strategii.

Více souvisejících

Írán Izrael

Aktuálně se děje

včera

včera

Tři princezny byly letošní premiérovou štědrovečerní pohádkou. Prohlédněte si galerii

RECENZE: Tři princezny jsou dalším nekonzistentním a paradoxně zpátečnickým pokusem o inovaci

Nové štědrovečerní pohádky České televize jsou každoročně pod ostrým drobnohledem a nejsledovanějším programem dne. Po několikaleté nadvládě režiséra Karla Janáka, i když s občasnými pauzami, se režie ujal svěží tvůrce stylizovaně autentických tragikomedií Tomáš Pavlíček. Jakkoli je jeho snaha dělat pohádku odlišně znatelná a sympatická, postupně se drolí do stereotypních cestiček.

včera

Vánoce, ilustrační fotografie.

Vánoce za dob protektorátu. Jak Češi trávili svátky za nelehkých časů

Přesně před 85 lety, v roce 1939, zažívali Češi první nesvobodné Vánoce za nacistické okupace. Tyto svátky si lidé v našich zemích ještě užívali bez výraznějších omezení, v letech následujících už byly Vánoce poznamenány nacistickou propagandou i řadou omezení. Jak Češi trávili Vánoce za nelehkých dob protektorátu a druhé světové války?

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

23. prosince 2024 21:33

23. prosince 2024 21:15

23. prosince 2024 19:54

23. prosince 2024 18:20

23. prosince 2024 17:15

Podezření se obrací směrem k Číně. Odmítla žádost Švédska o vyšetřování lodi podezřelé z poškození kabelů

Švédské ministerstvo zahraničí potvrdilo, že Čína zamítla žádost švédských vyšetřovatelů o přístup na palubu čínské lodi Yi Peng 3, která je spojována s incidentem poškození podmořských kabelů. Tyto kabely byly přerušeny v Baltském moři, což vyvolalo mezinárodní napětí a spekulace o možném sabotážním útoku.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy