Írán býval izraelským spojencem, v posledních letech jsou vztahy na bodu mrazu

Vztah mezi Izraelem a Íránem je jedním z nejvýznamnějších a nejkomplexnějších vztahů ve Středním Východě. Napětí a konflikty mezi těmito dvěma státy mají široké důsledky pro regionální stabilitu a bezpečnost. 

Vztahy mezi Izraelem a Íránem jsou jedním z nejpalčivějších a nejdůležitějších geopolitických témat ve Středním Východě. Tyto dva státy mají dlouhou historii napětí a konfliktů, které jsou často spojeny s náboženskými, geopolitickými a ideologickými rozpory.

Historie napětí mezi Izraelem a Íránem sahá až do 20. století. Írán, který byl kdysi znám jako Perská říše, byl tradičním spojencem Izraele před islámskou revolucí v roce 1979. Po této revoluci se však vztahy zhoršily, protože nový režim pod vedením ajatolláhů odmítl uznat Izrael a začal podporovat palestinské a další arabské skupiny, které bojují proti němu.

Politické neshody mezi Izraelem a Íránem jsou hluboce zakotvené v regionální politice. Íránský režim, zejména Revoluční garda a její zahraniční odnože, podporuje organizace, jako je hnutí Hizballáh v Libanonu a Hamas v Pásmu Gazy, které jsou úzce spojeny s útoky na Izrael.

Izrael naopak považuje íránský jaderný program za existenciální hrozbu a opakovaně varuje před možným vojenským zásahem, aby zabránil rozvoji íránské jaderné zbraně.

Vztahy mezi Izraelem a Íránem mají také důsledky pro celý Střední Východ. Izrael se snaží vytvořit koalice s arabskými státy, které jsou také zneklidněny expanzivními ambicemi Íránu, což zahrnuje jeho zapojení do konfliktů v Sýrii, Jemenu a Iráku. Írán naopak pokračuje ve snaze rozšířit svůj vliv v regionu a destabilizovat izraelské sousedy.

Související

Více souvisejících

Írán Izrael

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Markéta Pekarová Adamová

Pekarová Adamová vyrazila do Pobaltí. Lotyšsko dá čtvrt miliardy na munici pro Ukrajinu

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) navštívila v rámci baltské cesty Lotyšsko. V Rize jednala s předsedkyní parlamentu Daigou Mieriņou o dalších způsobech podpory Ukrajiny a s premiérkou Evikou Siliņou o bezpečnostní i ekonomické spolupráci. Na místní vojenské základně navštívila také české vojáky pomáhající chránit východní křídlo NATO.

včera

včera

Pavel Novotný (ODS) na 29. kongresu strany

ODS rozhodne o osudu Pavla Novotného až po eurovolbách

Výkonná rada ODS bude v úterý 11. června rozhodovat o osudu starosty pražských Řeporyjí Pavla Novotného, jemuž kvůli některým vyjádřením hrozí vyloučení z vládní strany. Informovala o tom agentura ČTK. Rozhodnutí tak padne až po volbách do Evropského parlamentu. 

včera

Princ William se svou rodinou

Princ William obstál v těžké zkoušce. Spekulace jeho ženě na zdraví nepřidaly

Britskou monarchií v prvních měsících letošního roku otřásly diagnózy, které si vyslechli král Karel III. a princezna Kate. U obou členů královské rodiny byla odhalena rakovina. Oporou jim samozřejmě jsou nejbližší, důležitá je zejména role prince Williama. Následník trůnu se ale s atmosférou v Británii vyrovnával dost těžce. 

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

Alexander De Croo

Moderátor po útoku na Fica vyzval k odstranění belgického premiéra

Belgický premiér Alexander De Croo podal ve čtvrtek stížnost na rozhlasového moderátora, který posluchače vyzýval k jeho "odstranění". Nejmenovaný moderátor, kterého vyšetřuje policie, se tak vyjádřil v souvislosti se středečním atentátem na slovenského premiéra Roberta Fica. 

včera

Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze

Rakušané se v Praze postarali o další senzaci, připsali si historické vítězství nad Finskem. Švédové překvapení nepřipustili

Dívat se na zápas hokejového MS v Česku, ve kterém hrají rakouští hokejisté, se hokejovým fanouškům vyplatí. Poté, co dokázali dostáhnout duel s Kanadou do prodloužení poté, co ve třetí třetině nastříleli pět branek, nyní zaskočili dalšího favorita turnaje a o Finy. Ti sice vedli 2:0, jenže vedení postupem času ztratili a co víc, v poslední vteřině dokázali zápas otočit zásluhou své životní trefy Benjamina Baumgartnera, který se postaral o rakouskou historickou výhru nad tímto severským soupeřem. To Švédové nadále jedou na vítězné vlně a po zdolání Kazachstánu 3:1 už se o nich může pomalu mluvit jako o čtvrtfinalistech.

včera

Proč došlo k atentátu na Fica? Policie zjistí, jestli byl útočník zradikalizovaný

Pokud někdo úmyslně radikalizoval pachatele atentátu na předsedu vlády Roberta Fica (Směr-SD), policie to zjistí stejně, jako to udělala v případě dvojité vraždy na Zámecké ulici v Bratislavě. Řekl to publicista Juraj Hrabko v rozhovoru pro TASR TV.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy