Írán v podzemním jaderném provozu Fordo zahájil produkci uranu obohaceného na 60 procent. Informovala o tom dnes státní média, podle kterých je krok odpovědí na rezoluci Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE). Ta dnes informaci potvrdila. MAAE požaduje větší spolupráci ze strany Teheránu. Británie, Francie a Německo dnes ve společném prohlášení rozšíření íránského jaderného programu odsoudily.
Írán začal vyrábět vysoce obohacený uran, až na 60 procent. Využívá přitom stávající dvě kaskády odstředivek typu IR-6 v zařízení Fordo.
Írán již obohacuje uran na 60 procent v podzemním komplexu u města Natanz. K výrobě jaderné zbraně je potřebný uran obohacený na hodnoty kolem 90 procent. Odborníci však v posledních měsících varovali, že Írán má nyní dostatek uranu obohaceného na 60 procent, aby z něj mohl vyrobit palivo pro nejméně jednu jadernou bombu. Teherán tvrdí, že jeho jaderný program slouží výhradně mírovým účelům.
"Írán v dopise informoval MAAE, že začal obohacovat uran na 60 procent v lokalitě Fordo," uvedla íránská agentura ISNA s tím, že jde o "silnou reakci" na poslední rezoluci agentury.
MAAE dnes potvrdila, že Írán začal vyrábět vysoce obohacený uran, až na 60 procent a že k tomu využívá stávající dvě kaskády odstředivek typu IR-6 v zařízení Fordo. Kromě toho jaderná agentura uvedla, že Írán se chystá dále rozšiřovat obohacování ve Fordo a Natanzu. "Generální ředitel Rafael Mariano Grossi dnes řekl, že Írán začal vyrábět vysoce obohacený uran - UF6 (hexafluorid uranu) až na 60 procent - s využitím stávajících dvou kaskád v závodě na obohacování uranu ve Fordo - vedle podobné výroby, která se od dubna 2021 děje v Natanzu," uvedla dnes MAAE v prohlášení.
MAAE oznámila, že se chystá zvýšit frekvenci a intenzitu svých ověřovacích aktivit ve Fordu. Agentura dále uvedla, že Írán chystá výrazně navýšit produkci nízko obohaceného uranu - na až pět nebo až 20 procent - ve Fordu instalací dalších 14 kaskád pokročilých centrifug IR-6. Teherán podle MAAE také pokračuje v rozvíjení obohacovacích činností v podzemním zařízení v Natanzu, kde se nyní chystá postavit druhou výrobní budovu schopnou pojmout přes 100 kaskád centrifug.
Británie, Francie a Německo dnes plány Íránu rozšířit obohacování uranu v jeho dvou zařízeních společně odsoudily. "Krok Íránu je výzvou vůči globálnímu systému nešíření (jaderných zbraní)," uvedla trojice zemí ve společném prohlášení. Krok podle nich nemá žádné hodnověrné civilní opodstatnění, nese však ssebou významná rizika související s šířením jaderných zbraní. "Budeme se společně s mezinárodními partnery nadále radit o tom, jak nejlépe reagovat na pokračující jadernou eskalaci Íránu," dodala trojice evropských mocností.
Rada guvernérů MAAE před několika dny schválila rezoluci, ve které Írán vyzývá k větší spolupráci s tímto dozorčím orgánem OSN. Írán by měl podle dokumentu vysvětlit přítomnost stop uranu na pracovištích, kde se neměl nacházet. Íránské ministerstvo zahraničí v pondělí rezoluci odmítlo jako "politicky motivovanou".
Teherán bude podle médií rovněž stavět novou sadu centrifug v zařízení Fordo a v podzemním komplexu u města Natanz. MAAE již v červnu uvedla, že Teherán dále stupňuje obohacování uranu a připravuje se na používání pokročilých odstředivek typu IR-6 v podzemním jaderném zařízení Fordo.
Írán ve většině jaderných provozů obohacuje uran na 20 procent, ale už tím porušuje mezinárodní dohodu o svém jaderném programu, která mu umožňuje obohacovat jenom do 3,67 procenta.
V roce 2015 Írán podepsal se světovými mocnostmi dohodu, jejíž součástí bylo zmírnění protiíránských sankcí výměnou za omezení jaderných ambicí Teheránu a záruky, že Írán nebude vyvíjet jaderné zbraně. Americký prezident Donald Trump ale v roce 2018 od dohody odstoupil a sankce proti Íránu obnovil. Írán pak začal dohodu porušovat. Jednání o obnově dohody stagnují.
Související
Co bude chtít Trump po Izraeli? Lednová změna v Bílém domě bude mít vliv i na Blízký východ
Válka gangů přerůstá Švédsku přes hlavu. Za nitky zřejmě tahá i Teherán
Írán , jaderný výzkum , Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE)
Aktuálně se děje
před 30 minutami
BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí
před 33 minutami
Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson
před 58 minutami
Hypersonická zbraň nové generace? Naše raketa dosahuje rychlosti Mach 10, prohlásil Putin
před 1 hodinou
Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně
před 1 hodinou
Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu
před 2 hodinami
Vlak vykolejil v České Třebové. Provoz je omezen, spoje nabírají zpoždění
před 2 hodinami
Rusko informovalo USA o odpalu balistické rakety. Přesto svět vrhlo do nové éry
před 3 hodinami
Počasí pod vlivem Caetana. Česko čeká první výrazná sněhová situace
včera
Rodinný konflikt v Plzni skončil vraždou a pokusem o další. Případ není uzavřen
včera
ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině
včera
Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola
včera
Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval
včera
Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili
včera
Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť
včera
Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany
včera
Útok balistickou střelou na Ukrajině: Západ zpochybnil použití ICBM, internetem kolují nové záběry
včera
Svět řeší podivnou ruskou tiskovku. Neříkejte nic o útoku balistickou střelou, nařídil někdo Zacharovové
včera
Generální ředitel WHO skončil v nemocnici
včera
27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?
včera
Rusko jedinou střelou zahodilo všechny snahy ze studené války. Západ nesmí polevit
Rusko ve čtvrtek podle všeho zaútočilo na Ukrajinu mezikontinentální balistickou střelou. Jde o první případ v historii, kdy některá země zaútočila tímto druhem zbraně na jinou.
Zdroj: Jakub Jurek