Izrael stahuje tanky i vojáky. Mění strategii v bojích v Pásmu Gazy

Izraelská armáda uskutečňuje změny v rozmístění svých jednotek, protože očekává dlouhotrvající válku v Pásmu Gazy. Některým záložníkům umožní dočasně vrátit se do civilního života. Izraelské tanky se také dnes stáhly z některých čtvrtí města Gazy, informovala agentura Reuters s odvoláním na místní obyvatele. 

"Cíle této války vyžadují dlouhotrvající boje a my se na to připravujeme," řekl mluvčí armády Daniel Hagari v neděli večer. "Plánujeme řízení sil operujících v terénu, zabýváme se systémem záloh, ekonomikou, obnovou sil a pokračujeme v procesech bojového výcviku."

Někteří rezervisté se tento týden vrátí ke svým rodinám a zaměstnání, což pomůže izraelské ekonomice a umožní záložníkům "nabrat síly pro nadcházející aktivity" v novém roce, uvedl Hagari. Boje budou pokračovat a tito záložníci ještě budou zapotřebí.

Kromě toho bude pokračovat výcvik důstojníků. Poté, co získali zkušenosti v bojích v Pásmu Gazy, dostanou další výcvik, aby se posílily řady velitelů, doplnil mluvčí.

Obyvatelé jedné z částí města Gazy na severu palestinského území informovali o odjezdu izraelských tanků. V dalších čtvrtích a jiných částech severu Pásma Gazy tanky zůstávají.

Boje ve střední části palestinského území nepolevují, a Hamás ukázal, že i po více než 12 týdnech války je schopen na Izrael útočit. Izraelský činitel naznačil možnou změnu taktiky a oznámil, že armáda tento měsíc stáhne některé jednotky z Gazy a přejde do fáze více lokalizovaných "dokončovacích" operací.

Doporučené články

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu už v sobotu prohlásil, že válka v Pásmu Gazy potrvá ještě "mnoho měsíců". Zopakoval, že izraelská operace v Gaze potrvá do té doby, než se podaří eliminovat militantní hnutí Hamás a zajistit návrat všech izraelských rukojmích. 

"Válka potrvá mnoho měsíců. Zaručíme, že Gaza přestane být pro Izrael hrozbou. Krok za krokem likvidujeme kapacity Hamásu a zlikvidujeme i jeho vůdce," uvedl Netanjahu na tiskové konferenci.

Zdůraznil, že izraelská armáda v Pásmu Gazy provádí "komplexní" bojové operace a potřebuje čas k dosažení svých cílů. Doposud se podle něj podařilo zabít přibližně 8000 militantů.

Během bojů v Gaze zahynulo podle údajů palestinské strany již přes 21.670 lidí. Izrael zdůrazňuje, že za masové civilní oběti i nepříznivou humanitární situaci v Gaze je zodpovědný Hamás, který využívá Palestince jako živé štíty a má základny nebo sklady v areálech nemocnic, škol a zařízení OSN. Hamás to popírá.

Izraelský ministr obrany Joav Galant také už dlouhodobě tvrdí, že porazit palestinské hnutí v Pásmu Gazy bude vyžadovat nejméně několik měsíců vojenského úsilí.

Řekl to bezpečnostnímu poradci Bílého domu Jakeovi Sullivanovi během jeho dvoudenní návštěvy Izraele. Premiér Benjamin Netanjahu sdělil Sullivanovi, že Izrael bude vést válku proti Hamásu "až do úplného vítězství". 

Galant zdůraznil, že Hamás budoval svou infrastrukturu v Pásmu Gazy po dobu více než deseti let a zničení této teroristické skupiny, kterou považují za teroristickou organizaci EU i USA, bude trvat déle než několik měsíců. Hamás převzal kontrolu nad Pásmem Gazy v roce 2007 po porážce umírněnější strany Fatah Mahmuda Abbáse.

Francouzský prezident Emmanuel Macron na počátku prosince varoval, že izraelský cíl zlikvidovat palestinskou militantní organizaci Hamás může skončit desetiletou válkou. 

"Myslím si, že se nacházíme v bodě, kdy izraelské úřady budou muset přesněji definovat svůj cíl a požadovaný konečný stav," uvedl Macron na tiskové konferenci na okraj klimatické konference COP28 v Dubaji.

Doporučené články

"Co je totální zničení Hamásu a myslí si někdo, že je to možné? Pokud ano, válka bude trvat 10 let," zdůraznil v Macron.

Netanjahu už dříve prohlásil, že válka proti Hamásu v pásmu Gazy bude pokračovat, dokud Izrael nedosáhne všech svých cílů včetně návratu všech rukojmích a zničení islamistického hnutí.

V komentáři pro americký deník Wall Street Journal Netanjahu uvedl, že jsou tři předpoklady pro dosažení míru v oblasti. Konkrétně zmínil zničení teroristického hnutí Hamás, demilitarizaci Pásma Gazy a deradikalizaci palestinské společnosti. 

Ke zničení Hamásu je podle Netanjahua nutné zlikvidovat jeho vojenské kapacity a ukončit jeho vládu v Pásmu Gazy. Izrael ve snaze o dosažení tohoto cíle postupuje v plném souladu s mezinárodním právem, tvrdí premiér. Zdůraznil, že ke strategii Hamásu patří využívání civilistů jako lidských štítů. 

Pro demilitarizaci Gazy bude třeba vytvořit dočasnou bezpečnostní zónu po obvodu pásma a také kontrolní mechanismus na hranici mezi enklávou a sousedním Egyptem, který se bude řídit podle bezpečnostních potřeb Tel Avivu. Podle premiéra je očekávání, že Gazu odzbrojí sami Palestinci, nerealistické. 

Netanjahu se domnívá, že k deradikalizaci je třeba zajistit, aby si palestinské děti vážily života a nebylo jim kázáno o vraždění Židů. "Palestinskou občanskou společnost je třeba transformovat tak, aby její obyvatelé podporovali boj proti terorismu, a ne jeho financování," napsal. 

"Jakmile bude Hamás zničen, Gaza demilitarizována a palestinská společnost zahájí proces deradikalizace, bude možné Gazu obnovit a vyhlídky na širší mír na Blízkém východě se stanou realitou," dodal premiér v komentáři pro WSJ.

Související

Teroristé Hamásu

Hamás obvinil USA z genocidy v Pásmu Gazy. Izraeli vzkázal, kdy propustí rukojmí

Představitel Hamásu Chalíl al-Hajjá prohlásil, že dokud bude pokračovat válka v Pásmu Gazy, nedojde k žádné výměně rukojmích mezi Izraelem a Hamásem. Podle al-Hajjá není důvod, aby Hamás vrátil rukojmí, dokud Izrael nezastaví vojenské operace. Tato prohlášení přicházejí uprostřed zablokovaných rozhovorů, za jejichž stagnaci obě strany vzájemně obviňují.
Humanitární pomoc na přechodu Rafáh

Lidskost v Pásmu Gazy zemřela? OSN popsala jeden z nejhorších incidentů

V sobotu bylo v jižní části Pásma Gazy vyrabováno téměř 100 nákladních aut s humanitární pomocí, což OSN označila za jeden z nejhorších incidentů svého druhu. Podle UNRWA, agentury OSN pro palestinské uprchlíky, bylo z celkových 109 vozů směřujících z přechodu Kerem Šalom do Gazy vyrabováno 97 vozidel. Uvedl to server CNN.

Více souvisejících

Válka v Izraeli s Hamásem 2023 (Gaza)

Aktuálně se děje

před 7 minutami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 10 minutami

před 35 minutami

před 59 minutami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 1 hodinou

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 3 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

Rusko jedinou střelou zahodilo všechny snahy ze studené války. Západ nesmí polevit

Rusko ve čtvrtek podle všeho zaútočilo na Ukrajinu mezikontinentální balistickou střelou. Jde o první případ v historii, kdy některá země zaútočila tímto druhem zbraně na jinou.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy