Izrael zdevastoval v Libanonu pozorovatelnu OSN. Buldozerem ji srovnal se zemí

Izraelská armáda buldozerem zničila pozorovací věž a plot kolem pozice OSN ve městě Marwahin na jihu Libanonu. Tento incident potvrdily v nedělním prohlášení dočasné mírové síly OSN (UNIFIL).  

UNIFIL ve svém prohlášení zdůraznily, že navzdory tlaku vyvíjenému na misi i na země, které do ní přispívají svými vojáky, mírové jednotky nadále zůstávají na všech svých pozicích.

Současně opětovně upozornily izraelskou armádu i všechny ostatní strany konfliktu na jejich povinnost chránit příslušníky mírových sil, které působí v oblasti od roku 1978.

Izraelská armáda nedávno obvinila libanonské militantní hnutí Hizballáh, že provádí útoky na izraelské jednotky z pozic nacházejících se v bezprostřední blízkosti stanovisek UNIFIL.

V reakci na toto napětí již ve středu došlo k dalšímu incidentu, kdy izraelský tank vypálil na jednu z pozorovatelen UNIFIL. Tento útok následoval po sérii předchozích incidentů, během kterých byli zraněni nejméně čtyři vojáci mírových sil.

UNIFIL monitorují pohraniční oblast mezi Izraelem a Libanonem již více než 40 let, a to s cílem udržet mír a předcházet dalším ozbrojeným střetům.

Mírová mise zahrnuje více než 10 000 vojáků z více než 50 zemí světa. Současná situace však ukazuje, že napětí v oblasti stále přetrvává a bezpečnostní rizika pro jednotky UNIFIL zůstávají vysoká.

Evropská unie útoky izraelské armády na mírové jednotky UNIFIL operující v jižním Libanonu, které vyústily ve zranění několika příslušníků mírových sil, ostře odsuzuje. Šéf unijní diplomacie Josep Borrell ve svém prohlášení vyjádřil vážné znepokojení nad těmito incidenty a zdůraznil, že podobné útoky představují závažné porušení mezinárodního práva, přičemž vyzval k jejich okamžitému zastavení.

Borrell prohlásil, že "útoky na příslušníky mírových sil OSN jsou naprosto nepřijatelné a musí skončit." Evropská unie dále apeluje na všechny strany konfliktu, aby zajistily bezpečnost a ochranu personálu OSN. V tomto kontextu Borrell očekává, že izraelské úřady incident důkladně vyšetří a poskytnou vysvětlení, proč došlo k útokům na misi UNIFIL, která dlouhodobě hraje klíčovou roli v zajišťování stability v jižním Libanonu.

Podle zpráv agentury Reuters se incident odehrál v době, kdy izraelský tank během bojových operací s militantními silami Hizballáhu narazil do jednoho ze stanovišť mírových jednotek UNIFIL. Izraelská armáda (IDF) vysvětlila, že tank operoval pod těžkou palbou a snažil se evakuovat zraněné izraelské vojáky. Při manévru došlo k neúmyslnému vjezdu tanku na území, které kontroluje UNIFIL. Izraelské ozbrojené síly však ujišťují, že jednání jejich vojáků neohrožovalo bezpečnost mise OSN, se kterou byli údajně v neustálém kontaktu.

Mise UNIFIL ve svém prohlášení informovala, že izraelské tanky "násilně vstoupily" na jedno z jejích stanovišť v jižním Libanonu poblíž vesnice Ramja. Izraelská strana tvrdí, že tank narazil do stanoviště UNIFIL při couvání během intenzivní přestřelky s Hizballáhem, přičemž došlo ke kolizi náhodně, a nebylo to součástí úmyslné akce proti mírovým silám OSN.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu následně vyjádřil lítost nad jakýmkoli zraněním příslušníků UNIFIL, která byla způsobena izraelskou armádou, a zároveň zdůraznil, že Izrael vynaloží maximální úsilí, aby se podobné incidenty neopakovaly. Přesto ale Netanjahu zároveň připomněl, že izraelské ozbrojené síly budou i nadále pokračovat v boji proti militantnímu hnutí Hizballáh, které v minulosti využívalo mírové mise OSN jako "lidské štíty".

Netanjahu ve svém prohlášení uvedl: „Izrael udělá vše, co je zapotřebí, aby vyhrál válku, a nikdy nedovolí, aby se u jeho hranic nacházely genocidní teroristické organizace, jako je Hizballáh či Hamás, a to ani v Gaze, ani v Libanonu.“ Současně vyjádřil frustraci z toho, že mnozí evropští lídři podle něj směřují svou kritiku nesprávným směrem a místo toho, aby se zaměřili na Hizballáh a jeho íránské podporovatele, často obviňují Izrael.

Izraelská armáda rovněž uvedla, že incidenty, do kterých byla zapojena mise UNIFIL, jsou předmětem vyšetřování a slíbila, že zajistí, aby izraelské operace neohrožovaly mírové jednotky OSN.

Mírová mise OSN (UNIFIL) operuje v jižním Libanonu od roku 1978 a má za úkol monitorovat příměří mezi Libanonem a Izraelem, které bylo uzavřeno po 33denní válce mezi izraelskou armádou a libanonským hnutím Hizballáh v roce 2006. Mise se snaží zajistit stabilitu v hraniční oblasti, kde pravidelně dochází k ozbrojeným střetům mezi izraelskými silami a militantními skupinami, zejména Hizballáhem.

V současné době se mírové operace UNIFIL účastní více než 9 500 vojáků z přibližně 50 zemí světa, včetně kontingentů z Indonésie, Itálie, Indie a dalších států. Kromě vojáků je součástí mise i civilní personál, který zajišťuje logistickou a administrativní podporu. UNIFIL hraje zásadní roli v prevenci eskalace konfliktu mezi Izraelem a Libanonem a jeho cílem je udržet klid v citlivé hraniční oblasti.

Evropská unie není jedinou organizací, která vyjádřila znepokojení nad incidenty v Libanonu. Španělský ministr zahraničí José Manuel Albares, který se zúčastnil setkání ministrů zahraničních věcí EU v Lucemburku, zdůraznil, že útoky na mírové mise OSN jsou v rozporu s očekáváním, které mezinárodní společenství má od členských států OSN. „Takové činy jsou nepřijatelné a představují přímé porušení principů, na nichž je OSN založena,“ uvedl Albares a dodal, že stažení mise může nařídit pouze OSN.

Agentura AFP mezitím připomněla, že v posledních dnech, kdy Izrael zintenzivnil své útoky na pozice Hizballáhu v jižním Libanonu, bylo zraněno nejméně pět vojáků UNIFIL. I přesto, že izraelské jednotky tvrdí, že jejich operace nebyly namířeny proti mírovým silám, incidenty vzbuzují obavy ohledně dodržování mezinárodních pravidel při vojenských operacích.

Izraelský velvyslanec při OSN Danny Danon ostře kritizoval Organizaci spojených národů za to, že nepřistoupila k okamžitému stažení mírových sil z oblasti, kde probíhají intenzivní boje. Podle Danona Hizballáh využívá stanoviště UNIFIL k útokům na izraelské jednotky, což podle něj činí udržení vojáků OSN v palebné linii „nepochopitelným“.

UNIFIL se ocitá v mimořádně obtížné pozici, kdy musí balancovat mezi svým mandátem monitorovat příměří a snahou udržet své jednotky v bezpečí v kontextu stále rostoucího napětí mezi Izraelem a Hizballáhem.

Související

Hizballáh

Jak dlouho příměří mezi Izraelem a Libanonem vydrží? Hizballáh drží prst na spoušti

Libanonské militantní hnutí Hizballáh se zavázalo pokračovat v odporu vůči Izraeli a monitoruje stahování izraelské armády z jižního Libanonu „s prstem na spoušti“. Přestože od středečního rána platí příměří, napětí v oblasti zůstává vysoké. Izraelské válečné letectvo ve čtvrtek zasáhlo zařízení, které podle izraelské armády sloužilo k uskladnění raket středního doletu, což bylo první porušení příměří. Uvedl to server The Guardian.

Více souvisejících

libanon Izraelská armáda OSN

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Bitva u Trentonu byla významnou bitvou americké války za nezávislost.

Vánoční výročí bitvy u Trentonu. Tady se psaly dějiny vzniku moderních USA

S vánočními svátky se pojí jedna rozsahem malá, ale ve svých důsledcích velmi významná bitva, a to nejen pro samotný průběh americké války za nezávislost v rámci které se odehrála. Jedná se o bitvu u Trentonu 26. prosince 1776. Americká válka za nezávislost (1775–1783) představovala rozhodující střet mezi britskou korunou a třinácti americkými koloniemi, které usilovaly o svobodu a samostatnost. 

včera

včera

Pavel Nedvěd

Pavel Nedvěd dává českému fotbalu vale. Nejspíš bude sportovním ředitelem v Saúdské Arábii

Začátkem tohoto týdne se objevily v českých médiích spekulace, že by se držitel Zlatého míče z roku 2003 a bývalý viceprezident Juventusu Turín Pavel Nedvěd mohl po odmlce opět vrátit k fotbalu. Konkrétně deník Sport přišel s informací, že by se partner Dary Rolins mohl vrátit do Česka a stát se sportovním ředitelem prvoligového Hradce Králové. Nejnověji se však v souvislosti s ním mluví o tom, že by jeho nejbližší kroky měly vést do Saúdské Arábie.

včera

včera

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Fico námluvami s Putinem riskuje. Jde o pověst Slovenska

Slovenský premiér Robert Fico riskuje izolaci Slovenska napříč západními spojenci a hraje riskantní hru, která spíše posiluje strategii šéfa Kremlu Vladimira Putina než cestu k míru. Zatímco EU drží více méně jednotnou linii vůči Rusku, Slovensko se vydává vlastní cestou, která může Bratislavu posunout na okraj evropské diplomacie a přiblížit ji k orbitu Moskvy.

včera

Počasí

Počasí: Česko ochromí námraza a náledí, varují meteorologové

Meteorologové varují před tvorbou námrazy a náledí, vyplývá z nejnovější výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Výstraha začne platit dnes v 18:00 a potrvá do sobotních 10:00. Meteorologové nicméně naznačili, že je možné očekávat vydání dalších varování i v příštích dnech. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Vladimir Putin

Rusko je připraveno jednat s Ukrajinou na Slovensku, řekl Putin

Rusko hodlá usilovat o ukončení války na Ukrajině, kterou Moskva zahájila plnohodnotnou invazí do sousední země v únoru 2022. Prohlásil to ve čtvrtek ruský prezident Vladimir Putin, podle kterého by případné mírové rozhovory mohlo hostit Slovensko. 

včera

26. prosince 2024 21:53

Česko může fungovat bez ruské ropy, přesto ji dál nakupuje. MPO poukazuje na logistické překážky

Na začátku prosince vypršela výjimka z evropského zákazu dovozu ruských fosilních produktů do České republiky. Ropovodem Družba ale i přesto nadále proudí ropa. Experti nevidí důvod k jejímu dalšímu nákupu, resort průmyslu a obchodu ale má vysvětlení.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy