Izraelská armáda obsadila nejvyšší bod Sýrie jen pár hodin po pádu Asada. Měla k tomu dobrý důvod

Izraelské převzetí nejvyššího vrcholu Sýrie, hory Hermon, po pádu režimu Bašára Asada představuje významný strategický krok v kontextu napjaté situace v regionu. Tento rychlý tah Izraele, který přišel současně s bombardováním stovek syrských vojenských cílů, odráží dlouhodobé bezpečnostní obavy a úsilí o upevnění kontroly nad klíčovými strategickými body v Sýrii. Server CNN vysvětlil, proč izraelská armáda obsadila horu jen několik hodin po pádu Asada.

Hora Hermon představuje se svými 2 814 metry nejvyšší bod v Sýrii a jeden z nejvyšších bodů celého regionu. Díky své výšce poskytuje jedinečný rozhled na okolní území včetně Libanonu, Sýrie a Izraele. Tento geografický faktor činí z hory Hermon cenný bod pro elektronické sledování, včetně včasné detekce potenciálních hrozeb.

Izraelský vojenský analytik Efraim Inbar uvedl, že kontrola nad takovým bodem je klíčová i v éře moderních technologií. Přestože se často tvrdí, že s příchodem raketových systémů význam terénu klesá, vrchol hory umožňuje instalaci robustního sledovacího zařízení, což by letecké systémy nemohly nabídnout.

Izrael již od války v roce 1967 ovládá Golanské výšiny, strategickou náhorní plošinu sousedící s horou Hermon, kterou Sýrie neúspěšně pokusila znovu dobýt během překvapivého útoku v roce 1973. Izrael Golany v roce 1981 anektoval, ačkoliv tato anexe nebyla mezinárodně uznána – s výjimkou Spojených států během administrativy Donalda Trumpa. Vrchol hory Hermon však zůstal pod syrskou kontrolou, ačkoliv jeho nižší svahy Izrael ovládal a dokonce zde provozuje lyžařské středisko.

Izraelské jednotky převzaly kontrolu nad demilitarizovanou zónou, která byla padesát let pod dohledem mírových sil OSN, jako součást větší vojenské operace. Ta zahrnovala bombardování téměř 500 syrských vojenských cílů, včetně zničení syrského námořnictva a údajně 90 % známých syrských protiletadlových raketových systémů.

Izraelský ministr obrany Israel Katz označil kontrolu vrcholu hory Hermon za "zásadní pro bezpečnost" a vydal příkaz k přípravě na zimu v oblasti, což naznačuje dlouhodobější přítomnost izraelských sil na hoře.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu zdůraznil, že tato okupace je "dočasná", a uvedl, že Izrael nepřipustí, aby vzniklo bezpečnostní vakuum, které by mohlo být zaplněno džihádistickými skupinami ohrožujícími izraelské komunity. Netanjahu však stanovil podmínku pro stažení: obnovu syrské síly, která by byla schopná zajistit bezpečnost hranic a plnit podmínky dohody z roku 1974. Tento cíl je však za současných okolností velmi nejistý.

Kontrola nad vrcholem hory Hermon přibližuje izraelské vojenské možnosti k Damašku, což vyvolává obavy v regionu. Syrské hlavní město je nyní v dostřelu izraelského dělostřelectva, což může posílit izraelskou pozici, ale současně eskalovat napětí. Mezinárodní právo považuje okupaci syrských území za nelegální, což může vyvolat diplomatický tlak na Izrael.

Izraelské převzetí hory Hermon odráží širší strategii zabezpečení hranic a prevence hrozeb ze strany nestátních aktérů či džihádistických skupin, které by mohly využít mocenského vakua po pádu syrského režimu. Ačkoliv izraelské vedení označuje tuto okupaci za dočasnou, vojenské výhody a strategický význam hory mohou ovlivnit rozhodnutí o jejím dalším osudu na mnoho let dopředu.

Související

Islámský stát (ISIS)

Na severovýchodě Sýrie tiká časovaná bomba. Tisíce bojovníků IS, na které svět zapomněl

Tisíce údajných bojovníků Islámského státu (IS) zůstávají uvězněny v detenčních zařízeních na severovýchodě Sýrie, zatímco svět na ně postupně zapomíná. Panorama, jedno z největších vězení tohoto druhu, skrývá za svými zdmi 4 500 mužů, kteří se ocitli v právním vakuu. Mnozí z nich nemají možnost obhajoby ani naději na spravedlivý proces. A přestože oficiální pád samozvaného chalífátu nastal již před šesti lety, jeho duch v těchto celách stále přežívá.
Bašár al-Asad Analýza

Sýrie po Asadovi. Panuje chaos, který se může přelít do celého regionu

Ačkoli prosincový převrat v Sýrii vyvolal vlnu optimismu, pád režimu Bašára Asada ještě zdaleka nezaručuje stabilitu v zemi – a podle vývoje v Egyptě ani v regionu. Moc převzaly islamistické frakce, které se sice snaží získat mezinárodní uznání, avšak jejich minulost spojená s nechvalně známou teroristickou organizací al-Káidou jim ničí reputaci. Přes snahy o prezentaci umírněnější politiky zůstávají mnohé státy vůči jejich vládě skeptické, což dále komplikuje cestu k obnově a stabilizaci Sýrie.

Více souvisejících

Sýrie Izraelská armáda

Aktuálně se děje

před 52 minutami

před 1 hodinou

Česká televize

Českou televizi dočasně povede Fila. Ředitelkou se chce stát Šmuclerová

Rada České televize po necelých třech hodinách jednání rozhodla o odvolání generálního ředitele Jana Součka. Pro jeho konec hlasovalo 15 ze 17 přítomných radních. Funkci opustí k 7. květnu. Do té doby i po něm povede televizi statutární zástupce generálního ředitele a současný šéf divize Korporátní služby Michal Fila.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Jaderná elektrárna Dukovany

Dostavba Dukovan zastavena. Soud den před podpisem zastavil největší tendr v české historii

Krajský soud v Brně vydal předběžné opatření, které dočasně zakazuje podpis klíčové smlouvy mezi státní firmou Elektrárna Dukovany II a jihokorejskou společností KHNP, vítězem historicky největšího tendru v Česku na výstavbu dvou nových jaderných bloků v Dukovanech. Reagoval tak na žalobu francouzské energetické společnosti EDF, která napadla rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), podle nějž byl tendr v pořádku.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Friedrich Merz (CDU)

Mimořádná zpráva Historický otřes v Německu: Merze nezvolili kancléřem. Krizová jednání odstartovala, AfD žádá nové volby

Friedrich Merz, vůdce vítězného bloku CDU/CSU a favorit na post německého kancléře, utrpěl v pondělí 6. května nečekaný neúspěch. V prvním kole hlasování ve Spolkovém sněmu nezískal potřebnou většinu a jeho nominace tak ztroskotala – chybělo mu šest hlasů k dosažení tzv. „kancléřské většiny“. Tento výsledek představuje bezprecedentní událost v dějinách Spolkové republiky Německo.

před 4 hodinami

Ruská armáda, ilustrační fotografie

Litva se chystá na válku s Ruskem. Zaminuje hranice, aby zpomalila invazi

Litva v příštích deseti letech investuje 1,1 miliardy eur (přibližně 1,2 miliardy dolarů) do posílení obrany své východní hranice s Ruskem a Běloruskem. Oznámilo to litevské ministerstvo obrany v pondělí 5. května, přičemž hlavním cílem je zabránit případné invazi nebo ji alespoň výrazně zpomalit.

před 5 hodinami

Polská armáda, ilustrační fotografie

Dokáže se Evropa ubránit bez USA? Renomovaní experti sestavili plán, jak na to, politikům se líbit nebude

V době, kdy Evropa čelí jedné geopolitické facce za druhou, je největším otřesem poznání, že se již nemůže spolehnout na bezpečnostní záruky Spojených států. Ačkoliv byla nevole Donalda Trumpa vůči Evropě dlouho známá, málokdo si dokázal představit situaci, v níž americký prezident veřejně poníží hlavu státu spojenecké země v Oválné pracovně, přeruší sdílení zpravodajských informací uprostřed války a bez konzultace s evropskými partnery vyjedná mírovou dohodu s Ruskem.

před 6 hodinami

Vatikán, ilustrační foto

Volba papeže je na spadnutí. Vatikán vypne veškerý mobilní signál

Vatikán ve středu odpoledne deaktivuje veškerý mobilní telefonní signál a zablokuje veškerou elektronickou komunikaci v okolí Sixtinské kaple, kde se sejde 133 kardinálů k volbě nového papeže. Podle italských médií se jedná o mimořádné bezpečnostní opatření, které má zajistit naprosté utajení v jednom z nejdůležitějších a nejutajenějších církevních procesů – papežské volbě.

před 6 hodinami

Rusko, ilustrační foto

Ukrajinské drony podruhé zaútočily na Moskvu, krátce před vojenskou přehlídkou

Moskva se v noci stala terčem druhého po sobě jdoucího útoku ukrajinských dronů, zatímco se ruská metropole připravuje na velkolepou vojenskou přehlídku u příležitosti 80. výročí vítězství nad nacistickým Německem. Ruské úřady oznámily, že systémy protivzdušné obrany zneškodnily nejméně 19 ukrajinských dronů mířících na město, den poté, co byly u Moskvy sestřeleny čtyři další bezpilotní stroje.

před 8 hodinami

včera

včera

Tomáš Töpfer v televizním filmu Kotrmelce pana herce.

RECENZE: Kotrmelce pana herce. Další unavené rýmovačky vysílají v telce

Česká televize se po zvýšení koncesionářských poplatků vrací s cyklem, jehož znaky jsou banální rýmovačky v názvech titulů a snaha o humor pramenící ze zdánlivě trpkých a nezáviděníhodných situací. Po čtveřici televizních filmů z roku 2022 teď vysílá další trojici. Opět jde o nijaký a zpátečnický zážitek.

včera

včera

včera

včera

Belgický král Filip navštívil Česko, sešel se s prezidentem Petrem Pavlem. Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Další sláva na Pražském hradě. Pavel přivítal belgického krále

Do Česka v pondělí dorazila hlava jedné z evropských královských rodin. Belgického krále Filipa přijal na Pražském hradě prezident Petr Pavel, jenž se již v neděli setkal s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským. Pavel stráví s belgickým panovníkem i zítřejší den, kdy společně vyrazí mimo Prahu. 

včera

Pražské povstání květen 1945

Před 80 lety vyšli Češi do ulic se zbraněmi. Začalo Pražské povstání, které nás definitivně zbavilo nacistické okupace

Dne 5. května 1945 vypuklo na území protektorátu Čechy a Morava květnové povstání českého lidu, známé jako Pražské povstání. Tato ozbrojená vzpoura proti německé okupační moci představovala zlomový bod ve finální fázi druhé světové války ve střední Evropě a zřejmě urychlila postup spojeneckých armád směrem k hlavnímu městu o celý den.

včera

Ilustrační foto

Českem se šíří nová neznámá droga. Policie eviduje první mrtvé

Národní protidrogová centrála upozorňuje na vážné riziko spojené s výskytem vysoce toxických syntetických opioidů, které se objevily i v České republice. Aktuálně policisté prověřují tři případy otravy neznámou bílou krystalickou látkou, přičemž dvě osoby zemřely a třetí byla zachráněna díky rychlému zásahu zdravotnické záchranné služby. Podle dostupných informací se s největší pravděpodobností jednalo o nový typ syntetického opioidu.

včera

V Česku se rychle šíří žloutenka. Může citelně ovlivnit letní prázdniny, varují hygienici

V České republice letos během prvních čtyř měsíců onemocnělo hepatitidou A již 450 lidí. Šest případů skončilo úmrtím. Nemoc známá jako infekční žloutenka typu A, přezdívaná také „nemoc špinavých rukou“, se kromě dětí šíří i mezi dospívajícími, mladými dospělými a osobami s rizikovým chováním, zejména mezi drogově závislými a bezdomovci. Hygienici varují, že kvůli dlouhé inkubační době a absenci příznaků u některých pacientů má virus ideální podmínky pro šíření.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy