Izraelské převzetí nejvyššího vrcholu Sýrie, hory Hermon, po pádu režimu Bašára Asada představuje významný strategický krok v kontextu napjaté situace v regionu. Tento rychlý tah Izraele, který přišel současně s bombardováním stovek syrských vojenských cílů, odráží dlouhodobé bezpečnostní obavy a úsilí o upevnění kontroly nad klíčovými strategickými body v Sýrii. Server CNN vysvětlil, proč izraelská armáda obsadila horu jen několik hodin po pádu Asada.
Hora Hermon představuje se svými 2 814 metry nejvyšší bod v Sýrii a jeden z nejvyšších bodů celého regionu. Díky své výšce poskytuje jedinečný rozhled na okolní území včetně Libanonu, Sýrie a Izraele. Tento geografický faktor činí z hory Hermon cenný bod pro elektronické sledování, včetně včasné detekce potenciálních hrozeb.
Izraelský vojenský analytik Efraim Inbar uvedl, že kontrola nad takovým bodem je klíčová i v éře moderních technologií. Přestože se často tvrdí, že s příchodem raketových systémů význam terénu klesá, vrchol hory umožňuje instalaci robustního sledovacího zařízení, což by letecké systémy nemohly nabídnout.
Izrael již od války v roce 1967 ovládá Golanské výšiny, strategickou náhorní plošinu sousedící s horou Hermon, kterou Sýrie neúspěšně pokusila znovu dobýt během překvapivého útoku v roce 1973. Izrael Golany v roce 1981 anektoval, ačkoliv tato anexe nebyla mezinárodně uznána – s výjimkou Spojených států během administrativy Donalda Trumpa. Vrchol hory Hermon však zůstal pod syrskou kontrolou, ačkoliv jeho nižší svahy Izrael ovládal a dokonce zde provozuje lyžařské středisko.
Izraelské jednotky převzaly kontrolu nad demilitarizovanou zónou, která byla padesát let pod dohledem mírových sil OSN, jako součást větší vojenské operace. Ta zahrnovala bombardování téměř 500 syrských vojenských cílů, včetně zničení syrského námořnictva a údajně 90 % známých syrských protiletadlových raketových systémů.
Izraelský ministr obrany Israel Katz označil kontrolu vrcholu hory Hermon za "zásadní pro bezpečnost" a vydal příkaz k přípravě na zimu v oblasti, což naznačuje dlouhodobější přítomnost izraelských sil na hoře.
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu zdůraznil, že tato okupace je "dočasná", a uvedl, že Izrael nepřipustí, aby vzniklo bezpečnostní vakuum, které by mohlo být zaplněno džihádistickými skupinami ohrožujícími izraelské komunity. Netanjahu však stanovil podmínku pro stažení: obnovu syrské síly, která by byla schopná zajistit bezpečnost hranic a plnit podmínky dohody z roku 1974. Tento cíl je však za současných okolností velmi nejistý.
Kontrola nad vrcholem hory Hermon přibližuje izraelské vojenské možnosti k Damašku, což vyvolává obavy v regionu. Syrské hlavní město je nyní v dostřelu izraelského dělostřelectva, což může posílit izraelskou pozici, ale současně eskalovat napětí. Mezinárodní právo považuje okupaci syrských území za nelegální, což může vyvolat diplomatický tlak na Izrael.
Izraelské převzetí hory Hermon odráží širší strategii zabezpečení hranic a prevence hrozeb ze strany nestátních aktérů či džihádistických skupin, které by mohly využít mocenského vakua po pádu syrského režimu. Ačkoliv izraelské vedení označuje tuto okupaci za dočasnou, vojenské výhody a strategický význam hory mohou ovlivnit rozhodnutí o jejím dalším osudu na mnoho let dopředu.
Související

Na severovýchodě Sýrie tiká časovaná bomba. Tisíce bojovníků IS, na které svět zapomněl

Sýrie po Asadovi. Panuje chaos, který se může přelít do celého regionu
Aktuálně se děje
před 52 minutami

Kanadský premiér Mark Carney míří do Bílého domu. Na pozadí ochladlých vztahů se sejde s Trumpem
před 1 hodinou

Českou televizi dočasně povede Fila. Ředitelkou se chce stát Šmuclerová
před 2 hodinami

Mimořádná zpráva Souček končí v čele České televize, rada ho odvolala
před 2 hodinami

Dostavba Dukovan zastavena. Soud den před podpisem zastavil největší tendr v české historii
před 3 hodinami

Před šesti měsíci se jeho vláda zhroutila, po dnešku zůstává Scholz německým kancléřem
před 3 hodinami

Mimořádná zpráva Historický otřes v Německu: Merze nezvolili kancléřem. Krizová jednání odstartovala, AfD žádá nové volby
před 4 hodinami

Litva se chystá na válku s Ruskem. Zaminuje hranice, aby zpomalila invazi
před 5 hodinami

Dokáže se Evropa ubránit bez USA? Renomovaní experti sestavili plán, jak na to, politikům se líbit nebude
před 6 hodinami

Volba papeže je na spadnutí. Vatikán vypne veškerý mobilní signál
před 6 hodinami

Ukrajinské drony podruhé zaútočily na Moskvu, krátce před vojenskou přehlídkou
před 8 hodinami

Výhled počasí do konce května. Na předčasný start léta to nevypadá
včera

IKEM oznámil smutnou zprávu. Zemřel Jiří Čáp, stál u zásadních inovací v léčbě
včera

RECENZE: Kotrmelce pana herce. Další unavené rýmovačky vysílají v telce
včera

Teplejší počasí si dává delší pauzu. Česko se musí připravit na něco jiného
včera

Fico odráží rok po atentátu spekulace ohledně zdraví. S pomocí fotky
včera

Policie řeší pokus o vraždu v Klatovech. Šlo o osobní spory mezi cizinci
včera

OBRAZEM: Další sláva na Pražském hradě. Pavel přivítal belgického krále
včera

Před 80 lety vyšli Češi do ulic se zbraněmi. Začalo Pražské povstání, které nás definitivně zbavilo nacistické okupace
včera

Českem se šíří nová neznámá droga. Policie eviduje první mrtvé
včera
V Česku se rychle šíří žloutenka. Může citelně ovlivnit letní prázdniny, varují hygienici
V České republice letos během prvních čtyř měsíců onemocnělo hepatitidou A již 450 lidí. Šest případů skončilo úmrtím. Nemoc známá jako infekční žloutenka typu A, přezdívaná také „nemoc špinavých rukou“, se kromě dětí šíří i mezi dospívajícími, mladými dospělými a osobami s rizikovým chováním, zejména mezi drogově závislými a bezdomovci. Hygienici varují, že kvůli dlouhé inkubační době a absenci příznaků u některých pacientů má virus ideální podmínky pro šíření.
Zdroj: Libor Novák