Izraelská armáda útočí v Pásmu Gazy i po uzavření dohody. Zatím není platná

Izraelská armáda ve středu ráno informovala, že pokračuje ve vzdušných, pozemních a námořních bojových operacích v palestinském Pásmu Gazy. K bojům dochází i přesto, že Izrael a Hamás dospěly k dohodě o dočasném příměří, které má umožnit propuštění rukojmích unesených palestinskými militanty.

Na sociální síti X izraelská armáda informovala, že její vojáci podnikli operaci nedaleko města Džabalíja, přičemž tam zničili několik pozorovacích stanovišť Hamásu. Razie se uskutečnila i v oblasti města Bajt Hanún, kde izraelští vojáci objevili skrýš zbraní.

Izraelské námořnictvo také zaútočilo na objekty Hamásu na pobřeží Středozemního moře. Mezi nimi byl i bytový dům, ze kterého odstřelovači Hamásu útočili na vojáky izraelských pozemních jednotek.

Palestinská tisková agentura WAFA uvedla, že při razii izraelských bezpečnostních složek v uprchlickém táboře Nusajrát v centrální části Pásma Gazy přišlo ve středu ráno o život devět lidí. Kromě toho při dalším útoku na tábor Džabalíja v severní části pásma bylo zabito více než 60 lidí, tvrdí agentura s odvoláním na údaje poskytnuté Hamásem. Informace nelze ověřit.

Izraelská armáda kromě toho ve středu informovala, že její stíhačky opět podnikly nálety v jižním Libanonu, přičemž zasáhly vojenský komplex, ve kterém se shromažďovali agenti proiránského militantního hnutí Hizballáh.

Doporučené články

Dohoda o příměří zatím nevstoupila v platnost a podle egyptské státní televize se očekvá, že se tak stane ve čtvrtek v deset dopoledne místního času (09:00 SEČ). Izraelská vláda schválila dohodu, na základě které má Hamás propustit zhruba 50 rukojmích. Hamás dohodu přivítal s tím, že dojde k osvobození 150 Palestinců a přísun humanitární pomoci do Gazy. 

Podle dohody má Hamás propustit alespoň 50 z celkových asi 240 rukojmích, které zadržuje v Pásmu Gazy od útoku ze 7. října. Izraelská vláda oznámila, že bude prodlužovat přestávku v bojích o jeden den za každých deset propuštěných rukojmích.

"Izraelská vláda se zavázala vrátit všechny rukojmí do jejich domovů. Dnes v noci schválila plán první fáze dosažení tohoto cíle," uvedl v prohlášení úřad izraelského premiéra Benjamina Netanjahua.

Nebylo stanoveno přesné datum začátku dočasného příměří. Izrael uvedl, že mezi první propuštěné rukojmí budou patřit ženy a děti.

Doporučené články

Podle dohody mají izraelské úřady propustit 150 palestinských žen a dětí z izraelských věznic. Hamás, který dohodu potvrdil, uvedl, že první budou propuštěny ženy a děti, ale v prohlášení úřadu izraelského premiéra palestinští vězni nebyli zmíněni.

Před hlasováním o dohodě uvedl Netanjahu, že Izrael po skončení dočasného příměří bude pokračovat v ofenzivě proti Hamásu.

Dohodu schválil izraelský kabinet výraznou většinou. Podle Times of Israel dohodu podpořila většina z 38 členů kabinetu, proti byli jen ti za krajně pravicovou stranu Židovská síla (Ocma Jehudit).

Podle vysoce postaveného představitele Bílého domu, který si přál zůstat anonymní, má Hamás začít propouštět rukojmí asi 24 hodin po schválení dohody všemi stranami. Izraelská média naznačují, že první rukojmí by mohli být propuštěni nejdříve ve čtvrtek.

Doporučené články

Mezi 50 propuštěnými zajatci, které Hamás drží v Pásmu Gazy, jsou i tři Američané, včetně jednoho dítěte, uvedla agentura Reuters.

Představitelé Spojených států, Evropské unie a Ruska dohodu vítají. Termín klidu zbraní, který by měl být podle Kataru znám do 24 hodin, plánuje EU využít k poskytnutí humanitární pomoci do Pásma Gazy, jak uvedla předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová.

Americký prezident Joe Biden vyjádřil mimořádnou radost nad zprávou o příměří. Mezinárodní výbor Červeného kříže (MVČK) zdůraznil svou ochotu pomoci. I Evropská komise udělá vše pro to, aby využila tuto přestávku k poskytnutí humanitární pomoci do Gazy.

"Jsem nesmírně potěšen, že některé z těchto statečných duší, které prožily týdny zajetí a nevýslovného utrpení, se po úplném naplnění této dohody shledají se svými rodinami," uvedl Biden. Poděkoval představitelům Kataru, Egypta a Izraele za jejich úsilí a zdůraznil důležitost dodržení všech aspektů dohody, s tím, že hodlá zůstat v kontaktu s představiteli těchto států.

Izraelský prezident Jicchak Herzog vyjádřil podporu dohodě o propuštění rukojmích. "Je to morální a etická povinnost, která správně vyjadřuje židovskou a izraelskou hodnotu vykoupení zajatců, a doufám, že to bude významný první krok pro návrat všech rukojmí domů," řekl Herzog.

Související

Mezinárodní soudní dvůr v Haagu

Den D se blíží. O osudu Pásma Gazy se rozhodne už v pátek

Mezinárodní soudní dvůr (ICJ) oznámil, že v pátek 24. května v 15:00 SELČ vydá rozhodnutí o žádosti Jihoafrické republiky (JAR) nařídit Izraeli zastavení vojenské operace v Pásmu Gazy, včetně města Rafah na jihu této palestinské enklávy. Informaci přinesla agentura AFP.
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Netanjahu promluvil o budoucnosti Pásma Gazy po válce

Izrael neplánuje budovat osady v Pásmu Gazy po skončení války, kterou tam od loňského podzimu vedou síly židovského státu proti militantům palestinského radikálního hnutí Hamás. Pro americkou zpravodajskou stanici CNN to v úterý řekl izraelský premiér Benjamin Netanjahu.

Více souvisejících

Válka v Izraeli s Hamásem 2023 (Gaza) Izraelská armáda Pásmo Gazy

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Mezinárodní soudní dvůr v Haagu

Den D se blíží. O osudu Pásma Gazy se rozhodne už v pátek

Mezinárodní soudní dvůr (ICJ) oznámil, že v pátek 24. května v 15:00 SELČ vydá rozhodnutí o žádosti Jihoafrické republiky (JAR) nařídit Izraeli zastavení vojenské operace v Pásmu Gazy, včetně města Rafah na jihu této palestinské enklávy. Informaci přinesla agentura AFP.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Počasí

Počasí: V Česku udeří silné bouřky, varovali meteorologové

Česko v pátek opět zasáhnou silné bouřky, varoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) ve čtvrtek na sociální síti. Doprovázet je budou zejména přívalové srážky, napršet může kolem 50 milimetrů. Meteorologové také rovnou varovali, že bouřky udeří také o víkendu.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Ilustrační foto

Ptačí chřipka se dál šíří na lidi. Austrálie hlásí první případ, USA druhý

Ve Spojených státech byl od konce března potvrzen druhý případ ptačí chřipky u člověka po kontaktu s infikovanými dojnicemi. Oznámilo to ve středu americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC), píše agentura Reuters. V Austrálii potvrdili první případ přenosu subtypu viru ptačí chřipky A(H5N1) na člověka. Došlo k němu v nejmenším a nejhustěji obydleném státě Viktorie, informovala ve středu televize ABC News

před 4 hodinami

před 4 hodinami

V Praze 4 se srazil autobus s nákladním vozidlem. (23.5.2024) Prohlédněte si galerii

Nehoda autobusu MHD v Praze. Dvanáct zraněných, vyhlášen traumaplán

K vážné nehodě autobusu městské hromadné dopravy došlo ve čtvrtek ráno v Praze. Několik lidí utrpělo zranění při srážce autobusu s nákladním autem. Na místě zasahují všechny složky integrovaného záchranného systému, vyhlášen byl traumaplán prvního stupně. 

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Adriana Mašková a Filip Blažek Prohlédněte si galerii

StarDance 2024: Česká televize oficiálně představila soutěžní páry

Třináctá řada populární televizní show StarDance odstartuje v říjnu. Česká televize ve čtvrtek představila taneční páry, které budou usilovat o titul krále či královny tanečního parketu. ČT už dříve odhalila, že v nové řadě se představí například herec Filip Blažek či zpěvačka Lucie Vondráčková. 

před 5 hodinami

před 7 hodinami

včera

Rusko, Kreml

Rusko z vládního webu vymazalo změnu hranic v Baltském moři

Návrh ruského ministerstva obrany na revizi námořních hranic Ruska na východě Baltského moře byl ve středu odstraněn z vládního portálu, kde byl zveřejněn. Tento návrh vyvolal zmatek a obavy mezi členskými zeměmi NATO, jako jsou Finsko, Švédsko, Litva a Estonsko, uvedla agentura Reuters.

včera

včera

včera

Volby ve Velké Británii

Britské parlamentní volby mohou být už za pár týdnů, tvrdí média

Britové si budou volit nové složení parlamentu už v červenci, píší dnes tamní média. Uvedl to například deník Guardian. Podle informací televize ITV se má hlasovat 4. července. Očekávalo se přitom, že volby proběhnou nejdříve na podzim. Premiér Rishi Sunak ve středu řekl, že volby budou v druhé polovině roku.  

včera

včera

včera

Atentátník na Fica přišel o advokátku. Zastupování střelce se vzdala

Na den přesně před týdnem šokoval Slovensko atentát na premiéra Roberta Fica (Smer-SD). Jen několik dní byla právní zástupkyní obviněného Juraje C. advokátka Martina Čierna z Nitry. Ve středu se jeho zastupování vzdala. Pachateli útoku na předsedu vlády hrozí i doživotí. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy