Izrael zveřejnil seznam 300 palestinských vězňů a zadržovaných osob, které by mohly být propuštěny v rámci dohody o propuštění izraelských rukojmí zadržovaných radikálním hnutím Hamás.
Informoval o tom ve středu zpravodajský web Times of Israel, podle něhož toto zveřejnění dává izraelské veřejnosti možnost odvolat se proti propuštění konkrétních vězňů.
Podle dohody s Hamásem má Izrael v prvních čtyřech dnech příměří propustit do 150 palestinských vězňů výměnou za přibližně 50 rukojmí.
Další palestinští vězni ze seznamu 300 jmen se dostanou na svobodu, budou-li propuštěni další rukojmí zadržováni v pásmu Gazy.
Naprostá většina - 287 z 300 - palestinských vězňů, jejichž propuštění je naplánováno, jsou muži ve věku do 18 let. Většina z nich je zadržována za výtržnosti a házení kamenů na Západním břehu nebo ve východním Jeruzalémě.
Dalších 13 vězňů jsou dospělé ženy, které byly většinou odsouzeny za pokusy o teroristické útoky s použitím nožů.
Na základě dohody palestinští militanti propustí nejméně 50 izraelských rukojmích, v Pásmu Gazy bude vyhlášeno čtyřdenní příměří na dodávky humanitární pomoci a Izrael propustí vybrané palestinské vězně.
"Počet propuštěných se zvýší v pozdějších fázích dohody," uvedlo katarské ministerstvo zahraničních věcí ve svém prohlášení.
Jednání o dohodě se zúčastnili představitelé Kataru spolu se zástupci Egypta a USA. Washington předtím uvedl, že provádění dohody začne "přibližně do 24 hodin" od jejího oznámení katarskými úřady.
Dohodu mezi Izraelem a Hamásem mezitím přivítalo několik západních států, jakož i Rusko a Čína, která od čtyřdenní humanitární přestávky v bojích výměnou za propuštění 50 rukojmí očekává i to, že "pomůže zmírnit humanitární krizi, deeskalovat konflikt a zmírnit napětí" .
Radikální palestinské hnutí Hamás v sobotu 7. října 2023 časně ráno vypálilo více než 2500 raket proti Izraeli a palestinští ozbrojenci pronikli do několika izraelských měst u hranic s Gazou. Dopady raket byly hlášeny jak z Tel Avivu, tak z dalších měst.
Očití svědci hlásili střelbu v ulicích a Izrael hovoří o masakru, při němž Hamás stínal hlavy dětem a popravoval civilisty. To, jak se útočníkům z pásma Gazy podařilo překročit přísně střežené hranice, zatím není známo. Mluvčí Izraelských obranných sil (IDF) podplukovník Richard Hecht uvedl, že Hamas vstoupil do Izraele po zemi, po moři i vzduchem, což následně provedl Za útok přijala zodpovědnost řada představitelů tajných služeb a armády.
Vůdce islamistického hnutí Hamás potvrdil, že ozbrojená skupina zahájila v říjnu vojenskou operaci proti Izraeli. Muhammad Dajf uvedl, že se jedná o začátek operace "Al-Aqsa Storm". Palestinským ozbrojencům se také podařilo proniknout do města Sderot, kde došlo ke střetům s izraelskými silami.
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu svolal v reakci na útok nejvyšší bezpečnostní představitele, sestavil nouzovou vládu a stát oficiálně vyhlásil Hamásu válku. Izraelské obranné síly zahájily operaci "Železné meče" a izraelské letectvo v reakci na útok zahájilo protiútok na pozice Hamásu.
V průběhu následujících dní pokračovaly jak raketové útoky na Izrael, tak i odveta tamního letectva v podobě bombardování stovek cílů v Gaze. Zatímco západní státy většinou vyjadřují podporu Izraeli, Gazu podporuje například Írán nebo Saúdská Arábie. Nevládní organizace a OSN žádají především zklidnění situace vzhledem ke stále většímu počtu mrtvých civilistů. Dochází však k diplomatickým roztržkám.
Později izraelská armáda znovu získala kontrolu nad všemi městy kolem hranice s Gazou a hranici zabezpečila. Ministr obrany následně nařídil totální blokádu Pásma Gazy. Izrael se nyní pokusí osvobodit zajaté rukojmí a zahájil pozemní invazi do Gazy.
Státy a organizace požadují také vytvoření humanitárního koridoru, protože většina z dvou milionů obyvatel Pásma Gazy je závislá na vnější pomoci. Do oblasti sice míří humanitární konvoje, nemocnice v Gaze jsou ale stále přetížené a potýkají se s nedostatkem elektřiny, lidem dochází potraviny i voda.
Související

Partneři, kteří se nedožili svatby. Zastřelení diplomaté se měli příští týden zasnoubit

Při střelbě ve Washingtonu byli zabiti zaměstnanci izraelské ambasády. Izrael a USA mluví o antisemitském útoku
Izrael , Válka v Izraeli s Hamásem 2023 (Gaza)
Aktuálně se děje
před 10 minutami

Zemřel herec George Wendt, hvězda sitcomů
před 1 hodinou

Paradoxní květnové počasí. Meteorologové poukázali na zajímavou věc
před 2 hodinami

Zemřel Jiří Pernes, uznávaný historik s velkou vazbou na Brno
před 2 hodinami

Policie vyšetřuje smrt chlapce v Táboře. Reagovala na spekulace
před 3 hodinami

Světoví lídři čelí nové výzvě: Trumpova Oválná pracovna mění diplomacii v reality show
před 3 hodinami

Studenti mohou konečně k holiči? Thajsko mění zavedené pořádky, povoluje, co bylo dříve nemyslitelné
před 3 hodinami

Vědci zjistili, jak ryby bojují se změnami počasí. Doslova mění svá těla
před 4 hodinami

UNICEF bije na poplach: Tisíce dětí v Gaze skončilo v péči lékařů, hrozí hladomor
před 5 hodinami

Putin nechce ukončit válku, protože věří, že vítězí, řekl lídrům Trump. Zvažuje, že zapojí papeže
před 6 hodinami

Trumpova dohoda století za 2 biliony dolarů? Skutečnost je úplně jiná
před 6 hodinami

Švédové se ve čtvrtfinále proti Čechům vytasí s posilou s NHL Nylanderem
před 6 hodinami

Pokud vyhraje Nawrocki, bude to mít ruská propaganda v Polsku snazší, říká Klípa
před 6 hodinami

Afrika platí za změny počasí nejvyšší cenu. Za klimatickou krizi přitom vůbec nemůže
před 6 hodinami

Zázračný lék na hubnutí? Ozempic s sebou nese i vážná rizika
před 7 hodinami

Partneři, kteří se nedožili svatby. Zastřelení diplomaté se měli příští týden zasnoubit
před 7 hodinami

Francii dochází trpělivost. EU musí jednat, a to rychle. Místo toho vymýšlí další komplikace
před 8 hodinami

Proevropské a proamerické Polsko ukazuje EU, jak se vypořádat s Trumpem
před 9 hodinami

Není to výmluva, ale diagnóza. Za ADHD nemůže výchova ani moderní technologie
před 9 hodinami

EU už nechce hrát druhé housle. Aby se zbavila závislosti na USA? chystá masivní investici
před 10 hodinami
Trumpův podraz nevyšel. Ramaphosa je po útoku v Bílém domě v JAR za hvězdu
Jihoafrický prezident Cyril Ramaphosa čelil během středeční návštěvy v Bílém domě nečekané konfrontaci ze strany amerického prezidenta Donalda Trumpa. Ten během společného setkání, sledovaného médii z celého světa, promítl kontroverzní video tvrdící, že v Jižní Africe dochází k „genocidě bělochů“. Ramaphosa se během vypjaté scény zachoval s chladnou hlavou, což mu doma vyneslo vlnu uznání.
Zdroj: Libor Novák