Jaderné zbraně jsou tématem mezinárodní bezpečnostní politiky od roku 1945, kdy Američané využili první dvě k zastrašení Japonského císařství. Za oběť jim padla města Hirošima a Nagasaki. O několik týdnů později Japonci podepisovali mírovou smlouvu, která je odsunula z centra politického rozhodování na dlouhá léta.
Přesně tento účel jaderné zbraně od roku 1945 plní. Studená válka oficiálně skončila. Otázkou je, zda ta neoficiální část od rozpadu Sovětského svazu nepokračuje.
Jak již dříve pro EuroZprávy.cz přiblížil mluvčí Bezpečnostní informační služby Ladislav Šticha, ruské tajné služby jako GRU či FSB od 90. let o Českou republiku zájem neztratily – ba naopak. S válkou na Ukrajině ještě roste. Jeho vyjádření reflektuje stále pokračující studenou válku, která na Ukrajině v únoru tohoto roku přešla do horkého konfliktu.
Závody skončily, zastrašování nikdy
Tehdejší SSSR provedl svůj první jaderný test roku 1949. Následně se mu nedařilo v počtu jaderných zbraní Ameriku dohnat. V 70.–80. letech přišel průlom a východní supervelmoc překonala svého západního rivala až o 20 tisíc kusů. Tehdy Američané vlastnili zhruba 23 tisíc jaderných hlavic, Sověti přes 40 tisíc.
Tato hrůzná čísla se ještě před koncem studené války podařilo redukovat. Roku 1987 se Washington s Moskvou dohodly na zákazu střel středního dosahu – konkrétně těch s dostřelem mezi 300 a 3400 mílemi.
K závodu v jaderném zbrojení se postupně přidaly roku 1952 Velká Británie, 1960 Francie, 1964 Čína, 1974 Indie a 1998 Pákistán. Jako poslední svůj test podle informací zpravodajského serveru NY Times oznámila Severní Korea v říjnu 2006.
Izrael jaderné zbraně ani netají
Jadernými hlavicemi ale k velké nespokojenosti blízkovýchodních zemích disponuje také Izrael. Roku 1986 byl odhalen jaderný program židovského státu, který nyní vlastní zbraní hromadného ničení až 90.
Expert na problematiku jaderných zbraní z Peace Research Center v Praze Michal Smetana označil existenci izraelského arsenálu za nezpochybnitelnou. „Izrael drží politiku vlastnictví jaderných zbraní ani nepřiznávat, ani nepopírat, nicméně existence izraelského jaderného arsenálu je nezpochybnitelná,“ vysvětlil pro EuroZprávy.cz.
Opačný případ je KLDR. „Severní Korea jejich vlastnictví přiznává a opakovaně tuto schopnost demonstrovala podzemními jadernými testy,“ upozornil Smetana.
V případě útoku se počítá s odvetou
V pohotovosti je vždy část jaderného arzenálu dané země. V Evropě jsou dva jaderné státy – Velká Británie a Francie, jak potvrdil Smetana. „Kromě toho jsou v pěti evropských zemích rozmístěné jaderné zbraně Spojených států. Jde o Německo, Nizozemsko, Belgii, Itálii a Turecko,“ upřesnil expert s tím, že jejich počet čítá zhruba stovku.
Francie má dnes k dispozici necelých 300 jaderných zbraní. „Většina z nich je vyhrazena k použití na balistických raketách odpalovaných z ponorek, zbytek pomocí letounů Rafale,“ přiblížil Smetana.
Velká Británie má jaderných zbraní 225 a podle Smetany plánuje mít k dispozici maximálně 260 kusů. „Všechny jsou vyhrazené k použití na balistických raketách Trident II D5 odpalovaných z ponorek.“
„Dá se očekávat, že v případě jaderného útoku ze strany Ruska by obě země byly své jaderné zbraně schopny použít k odvetnému jadernému útoku, a jaderné doktríny obou zemí s takovým postupem počítají,“ dodal Smetana. Rusko je dnes před Amerikou v náskoku. Moskva k letošnímu roku (pravděpodobně) disponuje 4477 zbraněmi, Washington „zaostává“ se 3708 kusy.
Drama v druhém koutu světa
Další z oblastí z oblastí kritických pro jadernou bezpečnost je jižní Asie. Zde se rozkládají Indie s Pákistánem. Zatímco Indie vlastní 160 jaderných zbraní, její severozápadní soused jich má ještě o pět víc.
Obě země navíc plánují zintenzivnit své jaderné programy a okolo roku 2025 mít v držení dohromady až 400 zbraní hromadného ničení. Smetana to považuje za velké riziko. „Jižní Asie je z pohledu hrozby použití jaderných zbraní dlouhodobě vnímána jako jeden z nejrizikovějších regionů světa.“
Mezi oběma sousedy dlouhodobě trvá konflikt o Kašmír. Kromě toho, že se mezi pákistánskou a indickou armádou občas strhne přestřelka, je na stole další možná katastrofa.
Jak vysvětlili experti ze Science Advances, jaderný střet mezi těmito zeměmi může mít na svědomí mezi 50 a 125 miliony zmařených životů. Pokud jsou jejich odhady správné, znamená to během pár hodin více mrtvých než za celou druhou světovou válku. Takto vysoké úmrtnosti by výrazně napomohla silná hustota zalidnění obou zemí.
Související

ROZHOVOR: Rusko se zbavilo chemických zbraní, oznámil před pěti lety Putin. Jistotu nemáme, uvádí Michal Smetana
Michal Smetana (bezpečnostní analytik) , Jaderné zbraně , USA (Spojené státy americké) , Rusko , Izrael , Velká Británie , Francie , Severní Korea (KLDR) , Indie , Pákistán , Ponorky
Aktuálně se děje
před 55 minutami

Cla drtí světové trhy, akcie v Evropě a Asii krvácí. Zaplaťte spoustu peněz, vzkazuje Trump
před 1 hodinou

Evropa čelí nové válce s Ruskem. Může jít o předzvěst něčeho mnohem horšího, varují experti
před 2 hodinami

Musk má pravdu. Ukrajina je na Starlinku závislá, náhrada neexistuje, shodují se experti
před 2 hodinami

Asijské trhy se kvůli Trumpovi citelně propadají. Panika a obavy z globální recese sílí
před 4 hodinami

Počasí přinese tento týden citelné oteplení
včera

Zemřela Anna Slováčková. Rakovině podlehla v pouhých 29 letech
včera

Hon na čarodějnice, burácela Le Penová před podporovateli. Většina Francouzů ale verdikt soudu schvaluje
včera

Semifinálová série je srovnaná. HC Sparta Praha porazila Kometu Brno 1:0
včera

Hádka v pražském barbershopu vyústila v útok nožem. Mezi zraněnými má být známý rapper
včera

Izraelci zadrželi dvě britské poslankyně. Vyhodili je ze země
včera

S USA chce o clech jednat 50 zemí. Rusko si pochvaluje, že na ně je Trump neuvalil
včera

Americe se už nedá věřit? Německo zvažuje, že své zlaté rezervy stáhne z USA
včera

Konec levého oblečení a elektroniky? Svět jak ho známe skončil, připravme se na změny, varují Britové
včera

Zeť premiéra Fialy Chládek vykonává pět placených funkcí. Bere za ně sto tisíc
včera

Proti Trumpovi už se staví i Musk. Chce nulová cla mezi USA a EU
včera

1200 měst ve všech 50 státech. USA otřásají protesty proti Trumpovi
včera

RECENZE: Degenerace kinematografie ve prospěch TikToku. Sledování Minecraft filmu bolí
včera

Žádné příměří neexistuje, útoky pokračují. Jak Putinův vyslanec obelhal USA?
včera

USA začaly vybírat 10% základní clo. Vydržte, vzkazuje Trump Američanům
včera
Izrael oznámil novou fázi války: Pásmo Gazy rozseká na kusy
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu oznámil, že armáda „přechází do nové fáze“ operací v Pásmu Gazy. Tento nový přístup znamená, že izraelské síly nyní fyzicky rozdělují území Gazy na části, které postupně ovládají. Podle expertů jde o zřetelný krok ke strategii dlouhodobé kontroly nad územím.
Zdroj: Libor Novák