Jaderné zbraně dnes: Nemá je jen USA a Rusko, jedna země dělá tajnosti. Smetana varuje před vyhrocením konfliktu v Asii

Jaderné zbraně jsou tématem mezinárodní bezpečnostní politiky od roku 1945, kdy Američané využili první dvě k zastrašení Japonského císařství. Za oběť jim padla města Hirošima a Nagasaki. O několik týdnů později Japonci podepisovali mírovou smlouvu, která je odsunula z centra politického rozhodování na dlouhá léta.

Přesně tento účel jaderné zbraně od roku 1945 plní. Studená válka oficiálně skončila. Otázkou je, zda ta neoficiální část od rozpadu Sovětského svazu nepokračuje. 

Jak již dříve pro EuroZprávy.cz přiblížil mluvčí Bezpečnostní informační služby Ladislav Šticha, ruské tajné služby jako GRU či FSB od 90. let o Českou republiku zájem neztratily – ba naopak. S válkou na Ukrajině ještě roste. Jeho vyjádření reflektuje stále pokračující studenou válku, která na Ukrajině v únoru tohoto roku přešla do horkého konfliktu. 

Závody skončily, zastrašování nikdy

Tehdejší SSSR provedl svůj první jaderný test roku 1949. Následně se mu nedařilo v počtu jaderných zbraní Ameriku dohnat. V 70.–80. letech přišel průlom a východní supervelmoc překonala svého západního rivala až o 20 tisíc kusů. Tehdy Američané vlastnili zhruba 23 tisíc jaderných hlavic, Sověti přes 40 tisíc.

Tato hrůzná čísla se ještě před koncem studené války podařilo redukovat. Roku 1987 se Washington s Moskvou dohodly na zákazu střel středního dosahu – konkrétně těch s dostřelem mezi 300 a 3400 mílemi.

 K závodu v jaderném zbrojení se postupně přidaly roku 1952 Velká Británie, 1960 Francie, 1964 Čína, 1974 Indie a 1998 Pákistán. Jako poslední svůj test podle informací zpravodajského serveru NY Times oznámila Severní Korea v říjnu 2006. 

Izrael jaderné zbraně ani netají

Jadernými hlavicemi ale k velké nespokojenosti blízkovýchodních zemích disponuje také Izrael. Roku 1986 byl odhalen jaderný program židovského státu, který nyní vlastní zbraní hromadného ničení až 90.

Expert na problematiku jaderných zbraní z Peace Research Center v Praze Michal Smetana označil existenci izraelského arsenálu za nezpochybnitelnou. „Izrael drží politiku vlastnictví jaderných zbraní ani nepřiznávat, ani nepopírat, nicméně existence izraelského jaderného arsenálu je nezpochybnitelná,“ vysvětlil pro EuroZprávy.cz.

Opačný případ je KLDR. „Severní Korea jejich vlastnictví přiznává a opakovaně tuto schopnost demonstrovala podzemními jadernými testy,“ upozornil Smetana.

V případě útoku se počítá s odvetou

V pohotovosti je vždy část jaderného arzenálu dané země. V Evropě jsou dva jaderné státy – Velká Británie a Francie, jak potvrdil Smetana. „Kromě toho jsou v pěti evropských zemích rozmístěné jaderné zbraně Spojených států. Jde o Německo, Nizozemsko, Belgii, Itálii a Turecko,“ upřesnil expert s tím, že jejich počet čítá zhruba stovku.  

Francie má dnes k dispozici necelých 300 jaderných zbraní. „Většina z nich je vyhrazena k použití na balistických raketách odpalovaných z ponorek, zbytek pomocí letounů Rafale,“ přiblížil Smetana.

Velká Británie má jaderných zbraní 225 a podle Smetany plánuje mít k dispozici maximálně 260 kusů. „Všechny jsou vyhrazené k použití na balistických raketách Trident II D5 odpalovaných z ponorek.“

„Dá se očekávat, že v případě jaderného útoku ze strany Ruska by obě země byly své jaderné zbraně schopny použít k odvetnému jadernému útoku, a jaderné doktríny obou zemí s takovým postupem počítají,“ dodal Smetana. Rusko je dnes před Amerikou v náskoku. Moskva k letošnímu roku (pravděpodobně) disponuje 4477 zbraněmi, Washington „zaostává“ se 3708 kusy.

Drama v druhém koutu světa

Další z oblastí z oblastí kritických pro jadernou bezpečnost je jižní Asie. Zde se rozkládají Indie s Pákistánem. Zatímco Indie vlastní 160 jaderných zbraní, její severozápadní soused jich má ještě o pět víc. 

Obě země navíc plánují zintenzivnit své jaderné programy a okolo roku 2025 mít v držení dohromady až 400 zbraní hromadného ničení. Smetana to považuje za velké riziko. „Jižní Asie je z pohledu hrozby použití jaderných zbraní dlouhodobě vnímána jako jeden z nejrizikovějších regionů světa.“

Mezi oběma sousedy dlouhodobě trvá konflikt o Kašmír. Kromě toho, že se mezi pákistánskou a indickou armádou občas strhne přestřelka, je na stole další možná katastrofa. 

Jak vysvětlili experti ze Science Advances, jaderný střet mezi těmito zeměmi může mít na svědomí mezi 50 a 125 miliony zmařených životů. Pokud jsou jejich odhady správné, znamená to během pár hodin více mrtvých než za celou druhou světovou válku. Takto vysoké úmrtnosti by výrazně napomohla silná hustota zalidnění obou zemí.

Související

Chemické zbraně

ROZHOVOR: Rusko se zbavilo chemických zbraní, oznámil před pěti lety Putin. Jistotu nemáme, uvádí Michal Smetana

Vladimir Putin 27. září 2017 avizoval, že Ruská federace dokončila likvidaci svého chemického arzenálu. Ačkoliv bylo prohlášení ve své době vnímáno jako jeden z milníků na cestě k naplnění zákazu této kategorie bojových prostředků, Moskva byla postupem času stále více obviňována z nedostatečného splnění svých závazků v dané oblasti, upozorňuje odborník na jaderné, chemické a autonomní zbraně a teorii odstrašení Michal Smetana v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Docent působící na Katedře bezpečnostních studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy a vedoucí výzkumné skupiny Experimental Lab for International Security Studies dodává, že kauza otravy agenta Sergeje Skripala ukazuje na přetrvávající existenci nějaké zásoby nervově paralyzujících látek v Rusku a schopnost tamního bezpečnostního aparátu s nimi operovat. Jejich nasazení na ukrajinském bojišti, o kterém se opakovaně spekuluje, ovšem nepovažuje za pravděpodobné.

Více souvisejících

Michal Smetana (bezpečnostní analytik) Jaderné zbraně USA (Spojené státy americké) Rusko Izrael Velká Británie Francie Severní Korea (KLDR) Indie Pákistán Ponorky

Aktuálně se děje

před 19 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Aktualizováno před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Ilustrační foto

Chřipka se v Česku šíří celoplošně. Nemocnost roste u dětí

V Česku pokračuje celoplošné šíření chřipky. Počet nemocných s akutními respiračními infekcemi za týden vzrostl o necelých šest procent. Podle očekávání se nemocnost zvyšuje zejména u dětí. Epidemiologové předpokládají, že výskyt akutních respiračních infekcí bude nadále vysoký.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Aktualizováno včera

Inaugurační projev Donalda Trumpa Prohlédněte si galerii

Donald Trump složil přísahu a stal se 47. prezidentem USA. Vyhlásí nouzový stav a přejmenuje Mexický záliv

Donald Trump se stal 47. prezidentem USA. Inaugurační den začal bohoslužbou v kostele sv. Jana na náměstí Lafayette Square, historickém místě ve Washingtonu, D.C., po které následovalo tradiční setkání u čaje v Bílém domě, kde ho s Melanii Trumpovou uvítali končící prezident Joe Biden a první dáma Jill Bidenová. Po složení prezidentské přísahy přednesl inaugurační projev.

včera

včera

včera

Donald Trump

Co přinese první den Trumpa ve funkci? Přehled nařízení, která chce podepsat

Rozsáhlý program exekutivních nařízení Donalda Trumpa zahrnuje řadu kontroverzních a ambiciózních opatření, která plánuje realizovat hned po svém nástupu do úřadu jako 47. prezident Spojených států. Trump označil svůj návrat za „revoluci zdravého rozumu“ a slíbil, že jeho kroky budou „otáčet hlavami“ veřejnosti.

včera

včera

včera

Inaugurační projev Donalda Trumpa

Donald Trump je zpátky u moci. A už začal měnit celý svět

Ještě před tím, než Donald Trump oficiálně převzal úřad, mělo jeho zvolení vliv na globální politiku. Jeho druhé funkční období začíná s dopady, které jsou patrné od Blízkého východu přes Evropu až po Asii. Světoví lídři přizpůsobují své strategie v reakci na očekávané změny v agendě Spojených států, píše BBC.

včera

Biden v posledních minutách prezidenství rozdal další milosti. Bojí se rodinu

Dosluhující prezident USA Joe Biden na poslední chvíli udělil preventivní milost členům své rodiny, včetně bratrů a sestry. Podle jeho slov jsou terčem útoků a výhružek. Označil to za nejhorší druh stranické politiky.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy