Jaderné zbraně dnes: Nemá je jen USA a Rusko, jedna země dělá tajnosti. Smetana varuje před vyhrocením konfliktu v Asii

Jaderné zbraně jsou tématem mezinárodní bezpečnostní politiky od roku 1945, kdy Američané využili první dvě k zastrašení Japonského císařství. Za oběť jim padla města Hirošima a Nagasaki. O několik týdnů později Japonci podepisovali mírovou smlouvu, která je odsunula z centra politického rozhodování na dlouhá léta.

Přesně tento účel jaderné zbraně od roku 1945 plní. Studená válka oficiálně skončila. Otázkou je, zda ta neoficiální část od rozpadu Sovětského svazu nepokračuje. 

Jak již dříve pro EuroZprávy.cz přiblížil mluvčí Bezpečnostní informační služby Ladislav Šticha, ruské tajné služby jako GRU či FSB od 90. let o Českou republiku zájem neztratily – ba naopak. S válkou na Ukrajině ještě roste. Jeho vyjádření reflektuje stále pokračující studenou válku, která na Ukrajině v únoru tohoto roku přešla do horkého konfliktu. 

Závody skončily, zastrašování nikdy

Tehdejší SSSR provedl svůj první jaderný test roku 1949. Následně se mu nedařilo v počtu jaderných zbraní Ameriku dohnat. V 70.–80. letech přišel průlom a východní supervelmoc překonala svého západního rivala až o 20 tisíc kusů. Tehdy Američané vlastnili zhruba 23 tisíc jaderných hlavic, Sověti přes 40 tisíc.

Tato hrůzná čísla se ještě před koncem studené války podařilo redukovat. Roku 1987 se Washington s Moskvou dohodly na zákazu střel středního dosahu – konkrétně těch s dostřelem mezi 300 a 3400 mílemi.

 K závodu v jaderném zbrojení se postupně přidaly roku 1952 Velká Británie, 1960 Francie, 1964 Čína, 1974 Indie a 1998 Pákistán. Jako poslední svůj test podle informací zpravodajského serveru NY Times oznámila Severní Korea v říjnu 2006. 

Izrael jaderné zbraně ani netají

Jadernými hlavicemi ale k velké nespokojenosti blízkovýchodních zemích disponuje také Izrael. Roku 1986 byl odhalen jaderný program židovského státu, který nyní vlastní zbraní hromadného ničení až 90.

Expert na problematiku jaderných zbraní z Peace Research Center v Praze Michal Smetana označil existenci izraelského arsenálu za nezpochybnitelnou. „Izrael drží politiku vlastnictví jaderných zbraní ani nepřiznávat, ani nepopírat, nicméně existence izraelského jaderného arsenálu je nezpochybnitelná,“ vysvětlil pro EuroZprávy.cz.

Opačný případ je KLDR. „Severní Korea jejich vlastnictví přiznává a opakovaně tuto schopnost demonstrovala podzemními jadernými testy,“ upozornil Smetana.

V případě útoku se počítá s odvetou

V pohotovosti je vždy část jaderného arzenálu dané země. V Evropě jsou dva jaderné státy – Velká Británie a Francie, jak potvrdil Smetana. „Kromě toho jsou v pěti evropských zemích rozmístěné jaderné zbraně Spojených států. Jde o Německo, Nizozemsko, Belgii, Itálii a Turecko,“ upřesnil expert s tím, že jejich počet čítá zhruba stovku.  

Francie má dnes k dispozici necelých 300 jaderných zbraní. „Většina z nich je vyhrazena k použití na balistických raketách odpalovaných z ponorek, zbytek pomocí letounů Rafale,“ přiblížil Smetana.

Velká Británie má jaderných zbraní 225 a podle Smetany plánuje mít k dispozici maximálně 260 kusů. „Všechny jsou vyhrazené k použití na balistických raketách Trident II D5 odpalovaných z ponorek.“

„Dá se očekávat, že v případě jaderného útoku ze strany Ruska by obě země byly své jaderné zbraně schopny použít k odvetnému jadernému útoku, a jaderné doktríny obou zemí s takovým postupem počítají,“ dodal Smetana. Rusko je dnes před Amerikou v náskoku. Moskva k letošnímu roku (pravděpodobně) disponuje 4477 zbraněmi, Washington „zaostává“ se 3708 kusy.

Drama v druhém koutu světa

Další z oblastí z oblastí kritických pro jadernou bezpečnost je jižní Asie. Zde se rozkládají Indie s Pákistánem. Zatímco Indie vlastní 160 jaderných zbraní, její severozápadní soused jich má ještě o pět víc. 

Obě země navíc plánují zintenzivnit své jaderné programy a okolo roku 2025 mít v držení dohromady až 400 zbraní hromadného ničení. Smetana to považuje za velké riziko. „Jižní Asie je z pohledu hrozby použití jaderných zbraní dlouhodobě vnímána jako jeden z nejrizikovějších regionů světa.“

Mezi oběma sousedy dlouhodobě trvá konflikt o Kašmír. Kromě toho, že se mezi pákistánskou a indickou armádou občas strhne přestřelka, je na stole další možná katastrofa. 

Jak vysvětlili experti ze Science Advances, jaderný střet mezi těmito zeměmi může mít na svědomí mezi 50 a 125 miliony zmařených životů. Pokud jsou jejich odhady správné, znamená to během pár hodin více mrtvých než za celou druhou světovou válku. Takto vysoké úmrtnosti by výrazně napomohla silná hustota zalidnění obou zemí.

Související

Chemické zbraně

ROZHOVOR: Rusko se zbavilo chemických zbraní, oznámil před pěti lety Putin. Jistotu nemáme, uvádí Michal Smetana

Vladimir Putin 27. září 2017 avizoval, že Ruská federace dokončila likvidaci svého chemického arzenálu. Ačkoliv bylo prohlášení ve své době vnímáno jako jeden z milníků na cestě k naplnění zákazu této kategorie bojových prostředků, Moskva byla postupem času stále více obviňována z nedostatečného splnění svých závazků v dané oblasti, upozorňuje odborník na jaderné, chemické a autonomní zbraně a teorii odstrašení Michal Smetana v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Docent působící na Katedře bezpečnostních studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy a vedoucí výzkumné skupiny Experimental Lab for International Security Studies dodává, že kauza otravy agenta Sergeje Skripala ukazuje na přetrvávající existenci nějaké zásoby nervově paralyzujících látek v Rusku a schopnost tamního bezpečnostního aparátu s nimi operovat. Jejich nasazení na ukrajinském bojišti, o kterém se opakovaně spekuluje, ovšem nepovažuje za pravděpodobné.

Více souvisejících

Michal Smetana (bezpečnostní analytik) Jaderné zbraně USA (Spojené státy americké) Rusko Izrael Velká Británie Francie Severní Korea (KLDR) Indie Pákistán Ponorky

Aktuálně se děje

před 55 minutami

Donald Trump

Cla drtí světové trhy, akcie v Evropě a Asii krvácí. Zaplaťte spoustu peněz, vzkazuje Trump

Britská burza zažila dnes ráno volný pád. Index FTSE 100 se během prvních minut obchodování propadl o 488 bodů, což představuje pokles o 6 %. Tím se dostal na úroveň 7566 bodů, nejnižší hodnotu od února 2024. Investoři se podle The Guardian obávají, že obchodní politika prezidenta USA Donalda Trumpa, konkrétně jeho tvrdé celní opatření, může světovou ekonomiku přivést do recese.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Starlink, Photo by Mariia Shalabaieva

Musk má pravdu. Ukrajina je na Starlinku závislá, náhrada neexistuje, shodují se experti

Ukrajina je i nadále plně závislá na satelitní síti Starlink, kterou provozuje technologický magnát Elon Musk. Tato služba je pro ukrajinskou armádu během války s Ruskem zcela zásadní, neboť zajišťuje komunikaci na frontě, v nemocnicích či na vojenských základnách. Podle odborníků ale v současnosti neexistuje žádná jiná alternativa, která by se Starlinku vyrovnala.

před 2 hodinami

před 4 hodinami

včera

Anna Slováčková

Zemřela Anna Slováčková. Rakovině podlehla v pouhých 29 letech

Český showbyznys zasáhla mimořádně smutná zpráva. V neděli 6. dubna zemřela zpěvačka, herečka a moderátorka Anna Slováčková, dcera herečky Dagmar Patrasové a hudebníka Felixe Slováčka. Všichni jí drželi palce, když znovu a znovu bojovala se zákeřnou nemocí. Rakovina, kterou v minulosti již jednou porazila, se jí vrátila a stala se jí osudnou. Anička Slováčková odešla v pouhých 29 letech.

včera

Marine Le Pen na pražské konferenci protiimigračních stran (16. 12. 2017)

Hon na čarodějnice, burácela Le Penová před podporovateli. Většina Francouzů ale verdikt soudu schvaluje

Lídr francouzské krajní pravice a předsedkyně strany Národní sdružení (Rassemblement National – RN) Marine Le Pen označila verdikt soudu, který jí na pět let zakázal kandidovat ve veřejných funkcích, za "čarodějnický hon". Podle ní se nejedná o spravedlnost, ale o politický akt. „Nevzdám se,“ prohlásila v neděli na demonstraci na náměstí Place Vauban nedaleko Eiffelovy věže před tisíci podporovatelů.

včera

HC Sparta Praha

Semifinálová série je srovnaná. HC Sparta Praha porazila Kometu Brno 1:0

Semifinálová série mezi hokejisty brněnské Komety a pražskou Spartou pokračuje ve velkém tempu a po čtyřech duelech je znovu srovnáno. Sparta totiž ve čtvrtém utkání na ledě soupeře vybojovala těsné vítězství 1:0 a stav série je tak 2:2 na zápasy. Hrdiny večera byli útočník Michal Řepík, který skóroval už v první třetině, a brankář Jakub Kovář, jenž si připsal čisté konto díky 19 úspěšným zákrokům.

včera

včera

Izraelské ozbrojené složky

Izraelci zadrželi dvě britské poslankyně. Vyhodili je ze země

Napětí mezi britskou a izraelskou politikou eskalovalo poté, co byly dvě labouristické poslankyně – Yuan Yang a Abtisam Mohamed – zadrženy po příletu do Izraele a následně deportovány. Izrael je obvinil z plánů „šířit protiizraelskou nenávist“ a zpochybnil oficiální charakter jejich návštěvy. Incident vyvolal ostré reakce mezi britskými politiky, včetně ministra zahraničí Davida Lammyho, který krok izraelských úřadů označil za „nepřijatelný a kontraproduktivní“.

včera

Dovoz a vývoz zboží

S USA chce o clech jednat 50 zemí. Rusko si pochvaluje, že na ně je Trump neuvalil

Nová obchodní politika amerického prezidenta Donalda Trumpa vyvolala po celém světě vlnu diplomatických reakcí. Poté, co vešly v platnost nové 10% cla na většinu dovozu do USA, oznámil ředitel Národní ekonomické rady Bílého domu Kevin Hassett, že více než 50 zemí již kontaktovalo americkou vládu s žádostí o jednání.

včera

včera

oděvy

Konec levého oblečení a elektroniky? Svět jak ho známe skončil, připravme se na změny, varují Britové

Britská vláda i Evropská unie čelí novému obchodnímu otřesu, který vyvolala razantní cla zavedená americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Zatímco Spojené státy sáhly k ochranářským opatřením v podobě vysokých tarifů na dovoz z Evropy, Asie i rozvojových zemí, v Londýně i Bruselu se připravují reakce, které mohou znamenat zásadní zlom v dosavadních globálních obchodních vztazích.

včera

včera

Elon Musk

Proti Trumpovi už se staví i Musk. Chce nulová cla mezi USA a EU

Šéf Tesly a vládní činitel Elon Musk v sobotu veřejně podpořil myšlenku zrušení všech cel a vytvoření zón volného obchodu mezi Spojenými státy a Evropskou unií. Jeho prohlášení přichází jen pár dní poté, co americký prezident Donald Trump oznámil nová cla na dovoz z EU a dalších zemí, čímž odstartoval novou vlnu obchodních napětí.

včera

Demonstrace v USA proti Trumpovi

1200 měst ve všech 50 státech. USA otřásají protesty proti Trumpovi

V sobotu se napříč Spojenými státy uskutečnila největší vlna protivládních protestů od nástupu Donalda Trumpa do úřadu prezidenta. Tisíce lidí vyšly do ulic ve více než 1 200 lokalitách všech 50 států. Protestní akce se konaly i v zahraničí – například v Londýně, Paříži nebo Berlíně.

včera

včera

Vladimir Putin

Žádné příměří neexistuje, útoky pokračují. Jak Putinův vyslanec obelhal USA?

Minulý týden přiletěl Kirill Dmitrijev, hlavní investiční emisář ruského prezidenta Vladimira Putina, na návštěvu do Bílého domu. Setkání se odehrálo takřka bez povšimnutí veřejnosti – a zcela záměrně. Přesto vyvolalo silné obavy, zda administrativa Donalda Trumpa skutečně usiluje o mír nebo se stává nástrojem ruské diplomacie.

včera

včera

Izrael oznámil novou fázi války: Pásmo Gazy rozseká na kusy

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu oznámil, že armáda „přechází do nové fáze“ operací v Pásmu Gazy. Tento nový přístup znamená, že izraelské síly nyní fyzicky rozdělují území Gazy na části, které postupně ovládají. Podle expertů jde o zřetelný krok ke strategii dlouhodobé kontroly nad územím.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy