"Jsme v Rusku, nebo kde?" Moskva ignoruje utrpení lidí v Bělgorodské oblasti

Do Ruska dorazila plnohodnotná válka, upozornil nezávislý ruský server Meduza. Má obrovské dopady na život ve městě Šebekino v Bělgorodské oblasti sousedící s Ukrajinou. Čtyřicetitisícové město údajně už několik týdnů prožívá neustálou palbu, na začátku června místní úřady rozhodly o evakuaci obyvatel. Federální pomoc z Moskvy ale nepřichází, šéf wagnerovců Prigožin se dokonce „obává“ nasazení jaderné zbraně. 

První ostřelování město ležící asi 30 kilometrů od Bělgorodu zasáhlo v říjnu loňského roku. Střela zasáhla nákupní centrum Galereja a zabila dva lidi, dalších 14 zranila. 

Server Meduza spolupracuje s družstvem nezávislých novinářů Bereg. Ten poskytuje řadu vyjádření místních obyvatel a je aktivní v zasažené oblasti. 

Řada obyvatel města se rozhodla odejít už dříve. „V prvních dnech ostřelování, kdy ještě nebylo tak intenzivní, se lidé kvůli pocitu nejistoty schovávali v koupelnách, ve sklepích, na chodbách. Postupně si ale zvykli. Střely obvykle dopadaly na určité a stejné oblasti. Někdy se vyskytly výjimky,“ poznamenala Aljona, jejíž jméno redakce kvůli bezpečnosti změnila. 

Situace se radikálně zhoršila s příchodem jara. Na podzim údajně ostřelování ustalo i na dva až tři týdny. Během května úřady v Bělgorodu ale hlásily až 130 případů ostřelování. „Když se začalo mluvit o ukrajinském protiútoku, všechno napětí rostlo a v posledních dnech jara to začalo být dost hrozné – už zasahovali obytné oblasti,“ vylíčila další obyvatelka s krycím jménem Nikita. 

Nová série ostřelování začala 26. května a do pěti dní už lidé ze Šebekina houfně utíkali. Lidé se z města museli dostávat na vlastní pěst, úřady jim nepomáhaly. Některé oblasti mají výrazně poškozenou infrastrukturu, a tak pro uprchlíky v současné době nepřipadá návrat v úvahu. Mnozí z nich navíc museli utéct velmi nalehko. 

Další útoky přišly v noci 1. června. Byla zničena ubytovna a budova místní správy. Osm lidí ostřelování zranilo, jednomu utrhlo ruku. Místní obyvatelé dokonce začali na sociálních sítích používat hashtag #ShebekinoThisRussia, aby upozornili federální média a úředníky na těžkou situaci. 

Obyvatele Šebekina ignorace Moskvy rozzuřila. „Nejklidněji je v Moskvě, tam se jich ta speciální vojenská operace netýká,“ zmínil pro nezávislé novináře z Beregu jeden z místních. „K*rva, jsme v Rusku nebo kde? Postaví se za nás?“ nešetřil s vulgarismy další. 

Pomyslnou korunu utrpení obyvatel Bělgorodské oblasti nasadil šéf žoldnéřské Wagnerovy skupiny Jevgenij Prigožin. Server New York Post s odvoláním na Prigožinův rozhovor pro Donbass Sejčas na telegramu upozornil, že velitel skupiny se „bojí“ nasazení jaderných zbraní Kremlem. „Obávám se, že by mohli dostat hnusný nápad hodit malou jadernou bombu na své vlastní území,“ řekl. 

EuroZprávy.cz na nuznou situaci obyvatel Bělgorodské oblasti upozorňovaly začátkem června. „Je smutné, že jsme se rok a půl snažili oslovit úředníky a federální televizní kanály a říct jim, že naše město je ostřelováno a nejsme v bezpečí,“ řekl jeden z místních.

Ruská Bělgorodská oblast se stala terčem útoků protikremelských jednotek, které se skládají z ruských občanů a provádějí přeshraniční nálety, pravděpodobně s podporou ukrajinských ozbrojených sil. 

Související

Více souvisejících

Rusko Rusko Belgorod válka na Ukrajině Ukrajina Jevgenij Prigožin Jaderné zbraně

Aktuálně se děje

před 5 minutami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 14 minutami

před 47 minutami

před 48 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 4 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině

Sněmovní volby by na začátku listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO. Dostalo by 35,3 % hlasů, vyplývá z průzkumu agentury NMS Market Research. Křesla v dolní parlamentní komoře by získalo ještě pět dalších subjektů. Dvě z vládních stran, konkrétně TOP 09 a KDU-ČSL, by zůstaly pod pětiprocentní hranicí. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy