"Jsme v Rusku, nebo kde?" Moskva ignoruje utrpení lidí v Bělgorodské oblasti

Do Ruska dorazila plnohodnotná válka, upozornil nezávislý ruský server Meduza. Má obrovské dopady na život ve městě Šebekino v Bělgorodské oblasti sousedící s Ukrajinou. Čtyřicetitisícové město údajně už několik týdnů prožívá neustálou palbu, na začátku června místní úřady rozhodly o evakuaci obyvatel. Federální pomoc z Moskvy ale nepřichází, šéf wagnerovců Prigožin se dokonce „obává“ nasazení jaderné zbraně. 

První ostřelování město ležící asi 30 kilometrů od Bělgorodu zasáhlo v říjnu loňského roku. Střela zasáhla nákupní centrum Galereja a zabila dva lidi, dalších 14 zranila. 

Server Meduza spolupracuje s družstvem nezávislých novinářů Bereg. Ten poskytuje řadu vyjádření místních obyvatel a je aktivní v zasažené oblasti. 

Řada obyvatel města se rozhodla odejít už dříve. „V prvních dnech ostřelování, kdy ještě nebylo tak intenzivní, se lidé kvůli pocitu nejistoty schovávali v koupelnách, ve sklepích, na chodbách. Postupně si ale zvykli. Střely obvykle dopadaly na určité a stejné oblasti. Někdy se vyskytly výjimky,“ poznamenala Aljona, jejíž jméno redakce kvůli bezpečnosti změnila. 

Situace se radikálně zhoršila s příchodem jara. Na podzim údajně ostřelování ustalo i na dva až tři týdny. Během května úřady v Bělgorodu ale hlásily až 130 případů ostřelování. „Když se začalo mluvit o ukrajinském protiútoku, všechno napětí rostlo a v posledních dnech jara to začalo být dost hrozné – už zasahovali obytné oblasti,“ vylíčila další obyvatelka s krycím jménem Nikita. 

Nová série ostřelování začala 26. května a do pěti dní už lidé ze Šebekina houfně utíkali. Lidé se z města museli dostávat na vlastní pěst, úřady jim nepomáhaly. Některé oblasti mají výrazně poškozenou infrastrukturu, a tak pro uprchlíky v současné době nepřipadá návrat v úvahu. Mnozí z nich navíc museli utéct velmi nalehko. 

Další útoky přišly v noci 1. června. Byla zničena ubytovna a budova místní správy. Osm lidí ostřelování zranilo, jednomu utrhlo ruku. Místní obyvatelé dokonce začali na sociálních sítích používat hashtag #ShebekinoThisRussia, aby upozornili federální média a úředníky na těžkou situaci. 

Obyvatele Šebekina ignorace Moskvy rozzuřila. „Nejklidněji je v Moskvě, tam se jich ta speciální vojenská operace netýká,“ zmínil pro nezávislé novináře z Beregu jeden z místních. „K*rva, jsme v Rusku nebo kde? Postaví se za nás?“ nešetřil s vulgarismy další. 

Pomyslnou korunu utrpení obyvatel Bělgorodské oblasti nasadil šéf žoldnéřské Wagnerovy skupiny Jevgenij Prigožin. Server New York Post s odvoláním na Prigožinův rozhovor pro Donbass Sejčas na telegramu upozornil, že velitel skupiny se „bojí“ nasazení jaderných zbraní Kremlem. „Obávám se, že by mohli dostat hnusný nápad hodit malou jadernou bombu na své vlastní území,“ řekl. 

EuroZprávy.cz na nuznou situaci obyvatel Bělgorodské oblasti upozorňovaly začátkem června. „Je smutné, že jsme se rok a půl snažili oslovit úředníky a federální televizní kanály a říct jim, že naše město je ostřelováno a nejsme v bezpečí,“ řekl jeden z místních.

Ruská Bělgorodská oblast se stala terčem útoků protikremelských jednotek, které se skládají z ruských občanů a provádějí přeshraniční nálety, pravděpodobně s podporou ukrajinských ozbrojených sil. 

Související

těžba ropy, ilustrační fotografie

Ruský zákaz vývozu nafty nebude trvat dlouho. Rusko nemá, kde ji skladovat a vypnutí rafinérií by se mu vymstilo

Světové trhy zatím na čtvrteční ruský zákaz vývozu motorové nafty reagují bez výraznějšího vzrušení. Cena velkoobchodně prodávané nafty na komoditní burze v Rotterdamu, určující i pro ceny v Česku, včera oproti včerejšku poklesla. Před zhruba týdnem přesahovala její cena úroveň 1030 dolarů za tunu, včera činila přibližně 986 dolarů za tunu. Sdělil ekonom Lukáš Kovanda.
Volodymyr Zelenskyj Komentář

Zelenskyj se nekrotí a stojí ho to spojence. Nátlak fungoval, když ruská armáda stála před Kyjevem

Ukrajina ztrácí důležitou podporu svých předních spojenců. Prezident Volodymyr Zelenskyj volí špatnou strategii diplomacie, kdy na své podporovatele ze zahraničí vyvíjí často až nepřiměřený nátlak. Ten se stává neslučitelným s národními zájmy daných zemí a rovněž s veřejným míněním. Nepřizpůsobil urgenci vlastních projevů situaci. Ruská armáda již přes rok není před Kyjevem a nehrozí, že se ukrajinská suverenita během pár dní může rozpadnout. 

Více souvisejících

Rusko Rusko Belgorod válka na Ukrajině Ukrajina Jevgenij Prigožin Jaderné zbraně

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

těžba ropy, ilustrační fotografie

Ruský zákaz vývozu nafty nebude trvat dlouho. Rusko nemá, kde ji skladovat a vypnutí rafinérií by se mu vymstilo

Světové trhy zatím na čtvrteční ruský zákaz vývozu motorové nafty reagují bez výraznějšího vzrušení. Cena velkoobchodně prodávané nafty na komoditní burze v Rotterdamu, určující i pro ceny v Česku, včera oproti včerejšku poklesla. Před zhruba týdnem přesahovala její cena úroveň 1030 dolarů za tunu, včera činila přibližně 986 dolarů za tunu. Sdělil ekonom Lukáš Kovanda.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

včera

Aktualizováno včera

včera

Giorgio Napolitano

Zemřel bývalý italský prezident Napolitano, bylo mu 98 let

Ve věku 98 let zemřel někdejší italský prezident Giorgio Napolitano, který bývá řazen mezi nejrespektovanější politické osobnosti v zemi. Napolitano naposledy vydechl na jedné z římských klinik, jeho zdravotní stav byl už nějaký čas kritický. 

včera

Marie Alžběta Habsbursko-Lotrinská

Před 215 lety zemřela Marie Alžběta Habsbursko-Lotrinská, nejkrásnější dcera Marie Terezie

Dne 22. září 1808, tedy před 215 lety, zemřela Marie Alžběta Habsbursko-Lotrinská. Ta byla již jako malé děvčátko velice hezká a později se o ní hovořilo jako o nejkrásnější dceři Marie Terezie. Svou krásu ráda využívala, často koketovala s muži u rakouského dvora a právě svým vzhledem se snažila upoutat pozornost budoucího vlivného ženicha. Brzy se však na vlastní kůži přesvědčila, že krása je pomíjivá. Onemocněla totiž neštovicemi, které její půvabný obličej trvale znetvořily.

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

První dvě trenérské změny ve fotbalové lize. V Hradci nahrazuje Webera Kotal, v Karviné skončil Hejdušek

Po posledním víkendu hned dva účastníci tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže sáhli ke změnám na trenérských postech. Poté, co Hradec Králové prohrál 1:5 s Mladou Boleslaví, se Východočeši rozhodli k ukončení spolupráce s koučem Jozefem Weberem. Toho nahradí sedmdesátiletý stratég Václav Kotal, dosavadní šéftrenér druholigového Žižkova. Nového trenéra bude hledat i trápící se nováček z Karviné, kde tak skončil Tomáš Hejdušek a kterého prozatímně zastoupí jeho dosavadní asistenti.

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ukrajinská vojska prolomila poslední linii obrany. Ruskou okupační armádu trhají napůl

Americký Institut pro studium války (ISW) tvrdí, že ukrajinská obrněná vozidla operují za poslední linií ruské obranné vrstvy v západní části Záporožské oblasti. Podle ISW ukrajinské ozbrojené síly prorážejí tuto obrannou linii, nelze ale potvrdit, zda ji zcela prolomili. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy