Kanadské požáry ohrožují 120 milionů lidí. Hoří plocha větší než Česká republika

Kanadskou divočinu dál sužují masivní lesní požár. Ohně během letošního spálily více než 80 tisíc kilometrů čtverečních půdy, což je více než rozloha České republiky. A řádění živlu ani zdaleka nekončí. Podle serveru CNN nyní plameny a kouř ohrožují více než 120 milionů lidí.

Kanadu letos postihly na tři tisíce požárů. Aktuálně hoří na zhruba pěti stech místech, přičemž polovinu hasiči nemají pod kontrolou. Několik týdnů trvající boj s plameny se tak stále neblíží ke konci a zdá se, že se požáry přes léto zřejmě nepovede vůbec uhasit.

Desítky tisíc lidí byly kvůli požárům evakuovány ze svých domovů z Quebecu, Alberty a Britské Kolumbie. Na místě zasahují tisíce hasičů včetně dalších stovek ze zemí jako Austrálie, Nový Zéland, USA, Jihoafrická republika, Chile, Kostarika a Francie.

"Je to poprvé v historii Quebecu, kdy jsme bojovali s tolika požáry a evakuovali tolik lidí," řekl už dříve pro NDTV Francois Bonnardel, ministr veřejné bezpečnosti. "Čeká nás boj, o kterém si myslíme, že bude trvat celé léto," dodal.

Tento názor začíná v Kanadě převažovat. Podle serveru Independent varují i další veřejní činitelé, že vzhledem k tomu, že počet požárů v celé Kanadě stále roste, bude ohnivé peklo a kouř problémem trvajícím po "celé léto".

Rozsah a zuřivost požárů navíc není hrozbou jen pro Kanadu. Zakouřená až nažloutlá obloha pravděpodobně přetrvá i v nadcházejících měsících nad částí Kanady a na severu USA. Školy na východním pobřeží USA už dříve zrušily venkovní aktivity, letecká doprava se zpomalila a Spojené státy vyzvaly miliony Američanů, aby neopouštěly své domovy, protože kouř z kanadských požárů zahalil část USA hustým žlutým oparem.

Obloha nad severoamerickými městy se před několika týdny postupně zahalila do žluté barvy a vzduch byl cítit po spáleném dřevě. Lidé si na ulicích nasazovali roušky a kouř z divokého ohně je spojován i s vyšší mírou srdečních infarktů a mozkových mrtvic, zhoršením astmatu nebo s podrážděním očí.

Kouř z rozsáhlých lesních požárů dorazil přes Grónsko a Island až do Evropy. Server ABC ale s odkazem na vyjádření expertů uvedl, že koncentrace znečišťujících látek jsou nízké a neměly by obyvatele vystavit zdravotnímu riziku.

Nyní se situace opakuje. Kouř z požárů opět zahalil rozsáhlé oblasti Kanady a Spojených států. Zasáhl americké státy Illinois, Indianu a Ohio a pohybuje se také nad oblastmi Západní Virginie. Národní úřad pro letectví a kosmonautiku uvedl, že kouř již překročil Atlantický oceán a dosáhl Evropy, kde zasáhl Pyrenejský poloostrov, Francii a další západoevropské země.

"Toto je nejhorší sezóna požárů vůbec," řekl podle serveru ABC meteorolog Steven Flisfeder z Kanadské agentury pro životní prostředí a změnu klimatu (ECCC). Dodal, že teď už může hasičům pomoci jenom déšť. Všechny prostředky pro hašení požárů byly vyčerpány kvůli časnému nástupu požární sezóny, takže není možné nasadit další vybavení.

V Kanadě také padl historický rekord v celkové rozloze území postiženého požáry. Kanadské meziresortní centrum pro požáry (CIFFC) tento týden uvedlo, že od začátku roku shořelo v zemi 76 129 kilometrů čtverečních půdy. Předchozí rekord byl stanoven v roce 1989, kdy podle Národní lesnické databáze požáry zničily 75 796 čtverečních kilometrů vegetace.

Podle serveru BBC jsou požáry tak silné, že spálí rekordní množství porostu. Podle Národního úřadu pro oceán a atmosféru (NOAA) je Kanada na cestě k nehorší sezóně lesních požárů v celé své historii.

První stav nouze byl vyhlášen 4. května a od té doby po celé Kanadě vypukly stovky dalších požárů, jejichž příčinou je v některých případech úder blesku, nejvíce za nimi ale stojí lidé. BBC připomíná, že každý lesní požár sice nemůže být automaticky spojen přímo se změnou klimatu, svou roli ale v masivním šíření hraje i lidská aktivita, například způsob hospodaření s půdou a lesními porosty.

Svůj díl viny ale nese i rostoucí horko a sucho a profesor lesnictví na Státní univerzitě v Severní Karolíně Robert Scheller upozorňuje, že klimatické změny se propisují do dopadů, které požáry mají. „Jsme svědky jak většího množství vypálených oblastí, tak i závažnějších požárů,“ podotkl. Požáry už vyhnaly z domovů přes 120 tisíc lidí, číslo ale nemusí být ani zdaleka konečné.

Související

Více souvisejících

Kanada Požáry požáry v Kanadě

Aktuálně se děje

před 3 minutami

před 26 minutami

Palestina

Francie: Palestina není stát. Nesplnila podmínky pro uznání

Podmínky pro uznání Palestiny jako státu zatím nebyly splněny, uvedl ve středu francouzský ministr zahraničí Stéphane Séjourné po oznámení několika evropských zemí, že tak učiní v naději na přinesení míru na Blízký východ. Uvedla to agentura Reuters.

před 54 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Poslanecká sněmovna, ilustrační fotografie.

Sněmovna schválila změnu pravidel oddlužení. Bude trvat kratší dobu

Doba oddlužení se má zkrátit z pěti na pouhé tři roky pro všechny dlužníky. Poslanci ve středu schválili vládní novelu insolvenčního zákona, která má ovšem své kritiky. Podle nich totiž zhorší pozici věřitelů, například samoživitelů či bytových družstev. Předlohu ještě musí posoudit Senát.  

před 1 hodinou

Robert Fico

Ficův stav je stále vážný. Převoz do Bratislavy je vyloučený

Stav slovenského premiéra Roberta Fica (Směr-SD) je stabilizovaný, ale zůstává vážný, odpovídající rozsahu a vážnosti zranění, které utrpěl. Po jednání Rady bezpečnosti SR to novinářům řekl místopředseda vlády a ministr obrany Robert Kaliňák (Směr-SD).

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Dominik Feri (TOP 09)

Feri obdrží výzvu k nástupu do vězení, odsedět si má tři roky

Exposlanec Dominik Feri dostane výzvu k nástupu do vězení bez odkladu, rozsudek byl shledán vykonatelným, informovala Česká televize ve středu. Ferimu byl na konci dubna potvrzen tříletý trest odnětí svobody za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění. 

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

UNRWA zastavila distribuci jídla ve městě Rafah

Úřad OSN pro palestinské uprchlíky na Blízkém východě (UNRWA) v úterý oznámil, že pozastavuje distribuci jídla ve městě Rafah na jihu Pásma Gazy pro nedostatek dodávek pomoci, uvedla agentura AFP. "Distribuce jídla v Rafahu je momentálně pozastavena pro nedostatek dodávek a nejistotu," uvedla UNRWA.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy