Kanadskou divočinu dál sužují masivní lesní požár. Ohně během letošního spálily více než 80 tisíc kilometrů čtverečních půdy, což je více než rozloha České republiky. A řádění živlu ani zdaleka nekončí. Podle serveru CNN nyní plameny a kouř ohrožují více než 120 milionů lidí.
Kanadu letos postihly na tři tisíce požárů. Aktuálně hoří na zhruba pěti stech místech, přičemž polovinu hasiči nemají pod kontrolou. Několik týdnů trvající boj s plameny se tak stále neblíží ke konci a zdá se, že se požáry přes léto zřejmě nepovede vůbec uhasit.
Desítky tisíc lidí byly kvůli požárům evakuovány ze svých domovů z Quebecu, Alberty a Britské Kolumbie. Na místě zasahují tisíce hasičů včetně dalších stovek ze zemí jako Austrálie, Nový Zéland, USA, Jihoafrická republika, Chile, Kostarika a Francie.
"Je to poprvé v historii Quebecu, kdy jsme bojovali s tolika požáry a evakuovali tolik lidí," řekl už dříve pro NDTV Francois Bonnardel, ministr veřejné bezpečnosti. "Čeká nás boj, o kterém si myslíme, že bude trvat celé léto," dodal.
Tento názor začíná v Kanadě převažovat. Podle serveru Independent varují i další veřejní činitelé, že vzhledem k tomu, že počet požárů v celé Kanadě stále roste, bude ohnivé peklo a kouř problémem trvajícím po "celé léto".
Rozsah a zuřivost požárů navíc není hrozbou jen pro Kanadu. Zakouřená až nažloutlá obloha pravděpodobně přetrvá i v nadcházejících měsících nad částí Kanady a na severu USA. Školy na východním pobřeží USA už dříve zrušily venkovní aktivity, letecká doprava se zpomalila a Spojené státy vyzvaly miliony Američanů, aby neopouštěly své domovy, protože kouř z kanadských požárů zahalil část USA hustým žlutým oparem.
Obloha nad severoamerickými městy se před několika týdny postupně zahalila do žluté barvy a vzduch byl cítit po spáleném dřevě. Lidé si na ulicích nasazovali roušky a kouř z divokého ohně je spojován i s vyšší mírou srdečních infarktů a mozkových mrtvic, zhoršením astmatu nebo s podrážděním očí.
Kouř z rozsáhlých lesních požárů dorazil přes Grónsko a Island až do Evropy. Server ABC ale s odkazem na vyjádření expertů uvedl, že koncentrace znečišťujících látek jsou nízké a neměly by obyvatele vystavit zdravotnímu riziku.
Nyní se situace opakuje. Kouř z požárů opět zahalil rozsáhlé oblasti Kanady a Spojených států. Zasáhl americké státy Illinois, Indianu a Ohio a pohybuje se také nad oblastmi Západní Virginie. Národní úřad pro letectví a kosmonautiku uvedl, že kouř již překročil Atlantický oceán a dosáhl Evropy, kde zasáhl Pyrenejský poloostrov, Francii a další západoevropské země.
"Toto je nejhorší sezóna požárů vůbec," řekl podle serveru ABC meteorolog Steven Flisfeder z Kanadské agentury pro životní prostředí a změnu klimatu (ECCC). Dodal, že teď už může hasičům pomoci jenom déšť. Všechny prostředky pro hašení požárů byly vyčerpány kvůli časnému nástupu požární sezóny, takže není možné nasadit další vybavení.
V Kanadě také padl historický rekord v celkové rozloze území postiženého požáry. Kanadské meziresortní centrum pro požáry (CIFFC) tento týden uvedlo, že od začátku roku shořelo v zemi 76 129 kilometrů čtverečních půdy. Předchozí rekord byl stanoven v roce 1989, kdy podle Národní lesnické databáze požáry zničily 75 796 čtverečních kilometrů vegetace.
Podle serveru BBC jsou požáry tak silné, že spálí rekordní množství porostu. Podle Národního úřadu pro oceán a atmosféru (NOAA) je Kanada na cestě k nehorší sezóně lesních požárů v celé své historii.
První stav nouze byl vyhlášen 4. května a od té doby po celé Kanadě vypukly stovky dalších požárů, jejichž příčinou je v některých případech úder blesku, nejvíce za nimi ale stojí lidé. BBC připomíná, že každý lesní požár sice nemůže být automaticky spojen přímo se změnou klimatu, svou roli ale v masivním šíření hraje i lidská aktivita, například způsob hospodaření s půdou a lesními porosty.
Svůj díl viny ale nese i rostoucí horko a sucho a profesor lesnictví na Státní univerzitě v Severní Karolíně Robert Scheller upozorňuje, že klimatické změny se propisují do dopadů, které požáry mají. „Jsme svědky jak většího množství vypálených oblastí, tak i závažnějších požárů,“ podotkl. Požáry už vyhnaly z domovů přes 120 tisíc lidí, číslo ale nemusí být ani zdaleka konečné.
21. prosince 2024 18:50
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
Související
Západní země jsou s HTS opatrné. Kanaďané, Němci a Češi promluvili pro EZ o novém syrském režimu
Eutanazie zažívá nevídaný boom. V Kanadě takto zemře každý dvacátý
Kanada , Požáry , požáry v Kanadě
Aktuálně se děje
včera
Karel III. o Vánocích neuvidí dva prince. Do Sandringhamu nepřijedou
včera
Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera
včera
Útočník z Magdeburgu míří do vazby. Bilance páteční tragédie se změnila
včera
Počasí se ochladilo a déšť se mění ve sníh. Meteorologové poskytli předpověď
včera
RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok
včera
Robert Fico je u Putina v Kremlu
včera
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
včera
Poslední šance si vyřídit všechno potřebné. Pošta sdělila, jak bude mít otevřeno
včera
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
včera
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
včera
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
včera
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
včera
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
včera
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
včera
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno včera
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
21. prosince 2024 21:56
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
21. prosince 2024 20:30
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
21. prosince 2024 19:33
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
21. prosince 2024 18:50
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul.
Zdroj: Jakub Jurek