Podezřelá úmrtí jsou v Rusku prakticky na denním pořádku. Od chvíle, co se Vladimir Putin ujal na přelomu tisíciletí moci, došlo k zatčení desítek či stovek jeho odpůrců, nemluvě o množství smrtí, které jsou většinou vysvětlené jako nešťastná nehoda nebo sebevražda. Stojí za tím mimo jiné prohnilý ruský systém, kdy Kreml kontroluje zásadní státní bezpečnostní složky a oligarchy. Vymanit se z této sítě je až nadlidský úkol, který nekončívá šťastně.
Rusko je ve vnitřním mocenském sevření. Kreml zvládá kontrolovat většinu chodu své země, a často pro liberální demokracie nelegální cestou. Fakticky vlastní rozsáhlou síť společností prostřednictvím „spřátelených“ oligarchů, na ruku mu jdou bezpečnostní služby v čele s FSB, SVR a GRU.
Ruská federace je navíc jedním z největších producentů ropy a zemního plynu, které mu zaručují vysoké zisky i v momentu, kdy se od něj odstřihla většina západních zemí. Tyto zisky mu nejčastěji zajišťují země podobné Číně, Íránu nebo Indii. Nebo plyn rovnou spaluje.
Západní odstřižení v tomto případě neznamená vše, a i vážně zraněná ruská ekonomika ještě zvládá utáhnout rozsáhlou agresi proti Ukrajině. Rovněž přispívá či přispívala na vojenské operace žoldnéřských skupin v čele s wagnerovci na jiných kontinentech, zejména v Africe a na Blízkém východu.
Jakmile se šéf Wagnerovy skupiny rozhodl pro ozbrojenou vzpouru, upadl v nemilost Putina, který ho označil za „zrádce“. A ruský prezident sám několikrát přiznal, že zrádcům neodpouští. Pád letadla s Prigožinem na palubě tak v kontextu řešení vnitřních sporů Kremlu dává smysl. Akorát ono pověstné okno bylo trochu výše – až deset tisíc metrů nad zemí.
Putin po vzpouře wagnerovců započal s akvizicí majetku jejich majitele. Trollí farmy, různé společnosti, sociální síť. To vše chtěl převzít do područí ruského státu, přičemž mu velice ochotně asistovala FSB. Dosud není úplně jasné, jestli se mu to podařilo nebo daří, tyto miliardy se ale budou režimu rozhodně hodit.
„Naivitu“ Prigožina posměšně komentoval například vězněný ruský opoziční lídr Alexej Navalnyj. Podle něj důvěřoval Putinovým slovům, přičemž podle opozičníka nemá Putin žádnou čest. Navalnyj kritizoval i ty, kdo věří v dovednosti tajných služeb, protože podle něj „Putinovi zabijáci“ jsou schopni nejvýše sestřelit nebo odpálit civilní letadlo nad Ruskem, čímž by spáchali teroristický útok a zabili nevinného pilota a letušku.
Podle Navalného prezidenti, jak ruský, tak běloruský, slíbili Prigožinovi a jeho lidem bezpečnostní záruky, avšak nakonec je zradili. Navalnyj naznačil, že v očích příznivců Prigožina je Putin závistivý a závidí popularitu ruských hrdinů u lidu i u armády, což by mohlo být důvodem pro to, že je chtěl zlikvidovat. Tímto způsobem se Prigožin a jeho zástupce stali mučedníky a legendami mezi ruskými občany.
Kdo bude další na řadě?
Člověk nemusí být velký pesimista, aby tušil, že podezřelá úmrtí v Rusku jen tak neskončí. Neznámé jsou osudy dalších lidí v čele s generálem Sergejem Surovikinem. Podařilo se prokázat jeho vazby na wagnerovce.
Před pár dny ho Kreml zbavil velení nad ruskými kosmickými a leteckými silami. Nikdo ho ale na veřejnosti neviděl už ode dne Prigožinovy vzpoury. Teď se dá jen odhadovat, jestli byl „jen“ odklizen do ústranní, zatčen nebo zabit.
Další na řade může být i vůdce Čečenců Ramzan Kadyrov. Jeho bojovníci sice ochotně plní Putinovy cíle, jednoho dne ale válka skončí a vznikne reálná hrozba, že se autonomní republika bude chtít (opět) odtrhnout od Ruska. A to Putin neodpouští.
Související
Proč Kyjev zabil Kirillova? Používání chemických zbraní na Ukrajině není výjimkou
Rusové viní Uzbeka, který nastražil bombu na Kirillova, z terorismu
Rusko , Jevgenij Prigožin , Sergej Surovikin , Ramzan Kadyrov
Aktuálně se děje
před 33 minutami
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno před 8 hodinami
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
včera
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
včera
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
včera
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
včera
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
včera
Zlatý měsíc českých dálnic završen. Otevřelo se 28 nových kilometrů na D3
včera
Pavel kondoloval Steinmeierovi. Připomněl tragickou střelbu na FF UK
včera
Fico tvrdí, že mu Zelenskyj nabídl půlmiliardu eur za souhlas s Ukrajinou v NATO
včera
Z mírumilovného trhu se stalo místo hrůzného činu. Scholz promluvil v Magdeburgu
včera
Vymyslel si muže se zbraní a zaměstnal policii. Hrozí mu tři roky vězení
včera
Počasí do Vánoc. Meteorologové slibují až 40 centimetrů nového sněhu
včera
Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé
včera
Němci zjišťují pravdu o útočníkovi z Magdeburgu. Tíhl k AfD a kritizoval islám
včera
V Česku bezprostřední riziko nehrozí, říká Rakušan po útoku na trzích v Německu
včera
Zimní počasí je zpět. Do Česka se o víkendu vrátí sníh
Aktualizováno 20. prosince 2024 22:35
Mimořádná zpráva Teroristický útok v Magdeburgu: Do davu lidí najelo auto, 2 mrtví a až 80 zraněných. Incident zachytila kamera
20. prosince 2024 22:32
Přesně osm let po berlínském masakru. Magdeburg je vyvrcholením dlouhodobých hrozeb v Německu
20. prosince 2024 21:43
Prezident Pavel telefonicky hovořil se Zelenským
20. prosince 2024 20:03
Deset zemí EU včetně Česka předložilo návrh nových sankcí proti Rusku
Deset členských zemí Evropské unie, mezi nimiž nechybí Česká republika a Polsko, předložilo návrh nového sankčního balíčku proti Rusku.
Zdroj: Libor Novák