Kdo bude po Prigožinovi další na řadě? Surovikin se neobjevil od vzpoury, na řadě může být i Kadyrov

Podezřelá úmrtí jsou v Rusku prakticky na denním pořádku. Od chvíle, co se Vladimir Putin ujal na přelomu tisíciletí moci, došlo k zatčení desítek či stovek jeho odpůrců, nemluvě o množství smrtí, které jsou většinou vysvětlené jako nešťastná nehoda nebo sebevražda. Stojí za tím mimo jiné prohnilý ruský systém, kdy Kreml kontroluje zásadní státní bezpečnostní složky a oligarchy. Vymanit se z této sítě je až nadlidský úkol, který nekončívá šťastně.

Rusko je ve vnitřním mocenském sevření. Kreml zvládá kontrolovat většinu chodu své země, a často pro liberální demokracie nelegální cestou. Fakticky vlastní rozsáhlou síť společností prostřednictvím „spřátelených“ oligarchů, na ruku mu jdou bezpečnostní služby v čele s FSB, SVR a GRU.

Ruská federace je navíc jedním z největších producentů ropy a zemního plynu, které mu zaručují vysoké zisky i v momentu, kdy se od něj odstřihla většina západních zemí. Tyto zisky mu nejčastěji zajišťují země podobné Číně, Íránu nebo Indii. Nebo plyn rovnou spaluje.

Západní odstřižení v tomto případě neznamená vše, a i vážně zraněná ruská ekonomika ještě zvládá utáhnout rozsáhlou agresi proti Ukrajině. Rovněž přispívá či přispívala na vojenské operace žoldnéřských skupin v čele s wagnerovci na jiných kontinentech, zejména v Africe a na Blízkém východu.

Jakmile se šéf Wagnerovy skupiny rozhodl pro ozbrojenou vzpouru, upadl v nemilost Putina, který ho označil za „zrádce“. A ruský prezident sám několikrát přiznal, že zrádcům neodpouští. Pád letadla s Prigožinem na palubě tak v kontextu řešení vnitřních sporů Kremlu dává smysl. Akorát ono pověstné okno bylo trochu výše – až deset tisíc metrů nad zemí.

Putin po vzpouře wagnerovců započal s akvizicí majetku jejich majitele. Trollí farmy, různé společnosti, sociální síť. To vše chtěl převzít do područí ruského státu, přičemž mu velice ochotně asistovala FSB. Dosud není úplně jasné, jestli se mu to podařilo nebo daří, tyto miliardy se ale budou režimu rozhodně hodit.

„Naivitu“ Prigožina posměšně komentoval například vězněný ruský opoziční lídr Alexej Navalnyj. Podle něj důvěřoval Putinovým slovům, přičemž podle opozičníka nemá Putin žádnou čest. Navalnyj kritizoval i ty, kdo věří v dovednosti tajných služeb, protože podle něj „Putinovi zabijáci“ jsou schopni nejvýše sestřelit nebo odpálit civilní letadlo nad Ruskem, čímž by spáchali teroristický útok a zabili nevinného pilota a letušku.

Podle Navalného prezidenti, jak ruský, tak běloruský, slíbili Prigožinovi a jeho lidem bezpečnostní záruky, avšak nakonec je zradili. Navalnyj naznačil, že v očích příznivců Prigožina je Putin závistivý a závidí popularitu ruských hrdinů u lidu i u armády, což by mohlo být důvodem pro to, že je chtěl zlikvidovat. Tímto způsobem se Prigožin a jeho zástupce stali mučedníky a legendami mezi ruskými občany.

Kdo bude další na řadě?

Člověk nemusí být velký pesimista, aby tušil, že podezřelá úmrtí v Rusku jen tak neskončí. Neznámé jsou osudy dalších lidí v čele s generálem Sergejem Surovikinem. Podařilo se prokázat jeho vazby na wagnerovce.

Před pár dny ho Kreml zbavil velení nad ruskými kosmickými a leteckými silami. Nikdo ho ale na veřejnosti neviděl už ode dne Prigožinovy vzpoury. Teď se dá jen odhadovat, jestli byl „jen“ odklizen do ústranní, zatčen nebo zabit.

Další na řade může být i vůdce Čečenců Ramzan Kadyrov. Jeho bojovníci sice ochotně plní Putinovy cíle, jednoho dne ale válka skončí a vznikne reálná hrozba, že se autonomní republika bude chtít (opět) odtrhnout od Ruska. A to Putin neodpouští.

Související

Více souvisejících

Rusko Jevgenij Prigožin Sergej Surovikin Ramzan Kadyrov

Aktuálně se děje

před 30 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Počasí, ilustrační fotografie.

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

před 5 hodinami

Teroristé Hamásu

Hamás obvinil USA z genocidy v Pásmu Gazy. Izraeli vzkázal, kdy propustí rukojmí

Představitel Hamásu Chalíl al-Hajjá prohlásil, že dokud bude pokračovat válka v Pásmu Gazy, nedojde k žádné výměně rukojmích mezi Izraelem a Hamásem. Podle al-Hajjá není důvod, aby Hamás vrátil rukojmí, dokud Izrael nezastaví vojenské operace. Tato prohlášení přicházejí uprostřed zablokovaných rozhovorů, za jejichž stagnaci obě strany vzájemně obviňují.

před 6 hodinami

zbraně, ilustrační fotografie (Foto: @ripster8)

Jak se západní zbraně dostávají do Ruska, sankcím navzdory? Stačí jedna instagramová modelka

Server BBC zjistil, jak moderní válečná technologie vyrobená ve Spojeném království končí v Rusku navzdory mezinárodním sankcím. Celkem šest zásilek optické techniky v hodnotě 2,1 milionu dolarů, kterou vyrábí britská firma Beck Optronic Solutions, bylo přepraveno do Ruska prostřednictvím společností registrovaných v Kyrgyzstánu. Tento případ znovu upozorňuje na slabiny sankčního režimu zavedeného po začátku války na Ukrajině.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Ruská armáda, ilustrační foto

Co je mezikontinentální balistická raketa (ICBM)?

Mezikontinentální balistické rakety (anglicky Intercontinental Ballistic Missiles, zkráceně ICBM) představují jednu z nejničivějších zbraní moderní doby. Jedná se o rakety dlouhého doletu, které jsou schopné překonat tisíce kilometrů a zasáhnout cíle s vysokou přesností. Díky své schopnosti nést jaderné hlavice patří mezi klíčové prvky strategické obrany a odstrašování.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Nasazení ATACMS a Storm Shadow na ruském území: Symbolické gesto, nebo zlom ve válce na Ukrajině?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy