Kdo bude po Prigožinovi další na řadě? Surovikin se neobjevil od vzpoury, na řadě může být i Kadyrov

Podezřelá úmrtí jsou v Rusku prakticky na denním pořádku. Od chvíle, co se Vladimir Putin ujal na přelomu tisíciletí moci, došlo k zatčení desítek či stovek jeho odpůrců, nemluvě o množství smrtí, které jsou většinou vysvětlené jako nešťastná nehoda nebo sebevražda. Stojí za tím mimo jiné prohnilý ruský systém, kdy Kreml kontroluje zásadní státní bezpečnostní složky a oligarchy. Vymanit se z této sítě je až nadlidský úkol, který nekončívá šťastně.

Rusko je ve vnitřním mocenském sevření. Kreml zvládá kontrolovat většinu chodu své země, a často pro liberální demokracie nelegální cestou. Fakticky vlastní rozsáhlou síť společností prostřednictvím „spřátelených“ oligarchů, na ruku mu jdou bezpečnostní služby v čele s FSB, SVR a GRU.

Ruská federace je navíc jedním z největších producentů ropy a zemního plynu, které mu zaručují vysoké zisky i v momentu, kdy se od něj odstřihla většina západních zemí. Tyto zisky mu nejčastěji zajišťují země podobné Číně, Íránu nebo Indii. Nebo plyn rovnou spaluje.

Západní odstřižení v tomto případě neznamená vše, a i vážně zraněná ruská ekonomika ještě zvládá utáhnout rozsáhlou agresi proti Ukrajině. Rovněž přispívá či přispívala na vojenské operace žoldnéřských skupin v čele s wagnerovci na jiných kontinentech, zejména v Africe a na Blízkém východu.

Jakmile se šéf Wagnerovy skupiny rozhodl pro ozbrojenou vzpouru, upadl v nemilost Putina, který ho označil za „zrádce“. A ruský prezident sám několikrát přiznal, že zrádcům neodpouští. Pád letadla s Prigožinem na palubě tak v kontextu řešení vnitřních sporů Kremlu dává smysl. Akorát ono pověstné okno bylo trochu výše – až deset tisíc metrů nad zemí.

Putin po vzpouře wagnerovců započal s akvizicí majetku jejich majitele. Trollí farmy, různé společnosti, sociální síť. To vše chtěl převzít do područí ruského státu, přičemž mu velice ochotně asistovala FSB. Dosud není úplně jasné, jestli se mu to podařilo nebo daří, tyto miliardy se ale budou režimu rozhodně hodit.

„Naivitu“ Prigožina posměšně komentoval například vězněný ruský opoziční lídr Alexej Navalnyj. Podle něj důvěřoval Putinovým slovům, přičemž podle opozičníka nemá Putin žádnou čest. Navalnyj kritizoval i ty, kdo věří v dovednosti tajných služeb, protože podle něj „Putinovi zabijáci“ jsou schopni nejvýše sestřelit nebo odpálit civilní letadlo nad Ruskem, čímž by spáchali teroristický útok a zabili nevinného pilota a letušku.

Podle Navalného prezidenti, jak ruský, tak běloruský, slíbili Prigožinovi a jeho lidem bezpečnostní záruky, avšak nakonec je zradili. Navalnyj naznačil, že v očích příznivců Prigožina je Putin závistivý a závidí popularitu ruských hrdinů u lidu i u armády, což by mohlo být důvodem pro to, že je chtěl zlikvidovat. Tímto způsobem se Prigožin a jeho zástupce stali mučedníky a legendami mezi ruskými občany.

Kdo bude další na řadě?

Člověk nemusí být velký pesimista, aby tušil, že podezřelá úmrtí v Rusku jen tak neskončí. Neznámé jsou osudy dalších lidí v čele s generálem Sergejem Surovikinem. Podařilo se prokázat jeho vazby na wagnerovce.

Před pár dny ho Kreml zbavil velení nad ruskými kosmickými a leteckými silami. Nikdo ho ale na veřejnosti neviděl už ode dne Prigožinovy vzpoury. Teď se dá jen odhadovat, jestli byl „jen“ odklizen do ústranní, zatčen nebo zabit.

Další na řade může být i vůdce Čečenců Ramzan Kadyrov. Jeho bojovníci sice ochotně plní Putinovy cíle, jednoho dne ale válka skončí a vznikne reálná hrozba, že se autonomní republika bude chtít (opět) odtrhnout od Ruska. A to Putin neodpouští.

Související

Rubl, ilustrační fotografie.

Rusko mimo systém SWIFT? Scénář, který se nabízí. Má to ale háček

Odpojení ruských bank od systému SWIFT se stalo silným symbolem západních sankcí, ale skutečnou finanční válku to nevyhrálo. Moskva si rychle našla cesty, jak omezení obcházet. Pokud chce Západ opravdu oslabit ruskou válečnou mašinerii, musí přestat sázet na efektní gesta a zaměřit se na to, co funguje: na peníze, technologie a lidi, kteří je pro režim obstarávají.

Více souvisejících

Rusko Jevgenij Prigožin Sergej Surovikin Ramzan Kadyrov

Aktuálně se děje

před 40 minutami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Mike Waltz

Otřes v Bílém domě: Mike Waltz končí

Poradce pro národní bezpečnost Donalda Trumpa Mike Waltz a jeho zástupce Alex Wong opustí své posty poté, co ztratili důvěru ostatních činitelů administrativy a přišli o podporu v Bílém domě. Uvedly to dva informované zdroje, napsal server The Guardian.

před 4 hodinami

Donald Trump

Co říká ukrajinsko-americká dohoda o nerostech? Je hlavně symbolická, ale Trumpovi to stačí

Ve Washingtonu podepsali USA a Ukrajina dohodu o těžbě a zpracování nerostných surovin – krok, který sice postrádá okamžitý ekonomický dopad, ale politicky je mimořádně významný. Pro prezidenta Donalda Trumpa jde o symbolické vítězství, které má ukázat, že Amerika z partnerství s Ukrajinou něco získává. Pro Kyjev je zase klíčové demonstrovat, že vztahy s Bílým domem fungují, navzdory dřívějším napětím.

před 4 hodinami

film Hříšníci

RECENZE: Vraždění upírů v rytmu černošské hudby. Hříšníci jsou eruptivním kino zážitkem

Přes dominantní postavení snímků Minecraft film a Vyšehrad Dvje, jež dominují návštěvnosti a takřka boří kina, by se v současné nabídce nemělo zapomenout na pozoruhodný a vrstevnatými možnostmi interpretace disponující film Hříšníci. Systematicky vystavěný tok obrazů ztělesňuje důvod, proč má audiovize stále nejsilnější zásah v bouřícím kinosále. Dokonale propojuje multižánrový zážitek s reflexí společenské problematiky a kulturní historie.

před 4 hodinami

Arktida

Co se děje s počasím na Zemi? To, čeho se vědci obávali, se naplnilo

Ekosystémy v Arktidě, jednom z nejnehostinnějších míst planety, procházejí podle nové vědecké studie nečekanými proměnami, které odborníci považují za varovný signál rychle postupujících klimatických změn. Výzkum, na kterém se podílelo 54 vědců a který sledoval více než 2 000 rostlinných společenství na 45 místech napříč kanadskou Arktidou, Aljaškou a Skandinávií, ukazuje, že se tundra mění rychle a nepředvídatelně.

před 4 hodinami

HC Dynamo Pardubice

Pardubice se po prohraném finále loučí s trenérem Hořavou. Klub s ním smlouvu neprodloužil

Poté, co s ambiciózními Pardubicemi nedokázal dojít k vysněnému extraligovému titulu, když ve finále nestačily na Brno, se kterými nakonec prohrály až po sedmi zápasech, se s východočeským klubem loučí s koučem Miloslavem Hořavou. Třiašedesátiletému velezkušenému stratégovi totiž v klubu skončila koncem dubna smlouva a klubové vedení neprojevilo zájem tuto spolupráci prodloužit. 

před 4 hodinami

Derby semifinále play off mezi Hradcem a Pardubicemi

Na hradecký hokejový klub padl opět stín dopingu. Pozitivní test měl útočník Chalupa

Po jednom z testů během letošního extraligového play-off, konkrétně z toho po třetím zápase semifinále Pardubice vs. Hradec Králové, měl pozitivní nález útočník hradeckého klubu Matěj Chalupa. Nechvalně tak navázal na dva roky starý případ, kdy během tehdejšího play-off zjistili nepovolené látky u tří hradeckých hokejistů Kevina Klímy, Graemea McCormacka a Martina Štohanzla. Samotný Chalupa byl z pozitivního testu překvapen a není si vědom, že by někdy bral nějakou zakázanou látku. 

před 6 hodinami

Elon Musk

Největší novodobý podvod? Musk nečekaně napadnul Pentagon

Americké ministerstvo obrany čelí nové vlně kritiky – tentokrát od technologického magnáta Elona Muska. Bývalý šéf SpaceX a současný šéf „Ministerstva vládní efektivity“ (Department of Government Efficiency – DOGE), zřízeného prezidentem Donaldem Trumpem, tvrdě zaútočil na vývoj stíhačky F-35 Lightning II. Podle něj jde o jeden z největších podvodů na americké daňové poplatníky v moderní historii.

před 7 hodinami

Kamala Harrisová

Kamala Harris po třech měsících prolomila mlčení. Poprvé od voleb tvrdě zkritizovala Trumpa

Bývalá viceprezidentka Spojených států Kamala Harris vystoupila ve středu večer v rámci své první významné veřejné řeči od porážky v prezidentských volbách s ostrou kritikou prezidenta Donalda Trumpa. V proslovu, který zazněl na slavnostním galavečeru organizace Emerge America, Harris varovala před systematickým rozkladem demokratických hodnot, k němuž podle ní dochází od nástupu nové administrativy.

před 8 hodinami

Dmitrij Medveděv

Evropa slaví, Trump si mne ruce. Podle Ruska dohoda o surovinách Kyjevu zlomí vaz

Prezident USA Donald Trump se poprvé veřejně vyjádřil k nové dohodě o těžbě nerostných surovin mezi Spojenými státy a Ukrajinou. Podle BBC označil dohodu za kompenzaci za rozsáhlou americkou pomoc Ukrajině během války s Ruskem. „Biden jim předal 350 miliard dolarů,“ řekl Trump a dodal: „Uzavřeli jsme dohodu, díky které získáme teoreticky mnohem víc než těch 350 miliard.“

před 9 hodinami

Jana Maláčová

Česko slaví 1. máj. Maláčová bojuje za vyšší platy, komunisté proti stíhačkám

Na pražském Střeleckém ostrově se dnes v rámci oslav Svátku práce sešli zástupci několika politických stran. Hlavní pozornost na sebe strhli sociální demokraté, kteří zde nejen zahájili svůj prvomájový průvod, ale představili i klíčové body svého předvolebního programu. Předsedkyně SOCDEM Jana Maláčová ve svém projevu ostře kritizovala vládu Petra Fialy a upozornila na stále se zhoršující situaci pracujících.

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Španělsko, ilustrační foto

Je digitální život správná cesta? "Naprostý chaos" po blackoutu rezonuje lidmi po celém světě

Masivní výpadek proudu, který v pondělí 28. dubna ochromil Španělsko, Portugalsko a části Francie, vrhl zhruba 55 milionů obyvatel zpět do předelektrického věku. Mobilní sítě zkolabovaly, semafory přestaly fungovat, supermarkety zůstaly ve tmě a přestaly přijímat bezhotovostní platby. Lidé uvízli v podzemí i na dálkových spojích a chaos se rozléval napříč moderní infrastrukturou. Přesto však mnozí našli v krizi okamžiky lidskosti a solidarity.

před 12 hodinami

Důl, ilustrační foto

USA a Ukrajina podepsaly dohodu o strategických nerostných surovinách

Spojené státy a Ukrajina uzavřely novou hospodářskou dohodu, která Washingtonu zajistí přístup k ukrajinským vzácným zeminám a dalším klíčovým nerostům výměnou za vytvoření společného investičního fondu na podporu ukrajinského hospodářství a obnovy země. Oznámení o podpisu dohody přišlo po týdnech náročných vyjednávání, která byla v některých fázích dokonce přerušena kvůli sporům mezi oběma stranami.

před 13 hodinami

Ilustrační fotografie.

Prvomájová předpověď počasí. Oproti středě se oteplí

Květen začíná jako každý rok státním svátkem a dnem volna. O to více zajímá lidi předpověď počasí na první den pátého kalendářního měsíce. Letos je více než příznivá, vyplývá z informací od Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). 

včera

Tramvaje

Obchody i doprava. Květnové svátky mají vliv na více oblastí

Nejen na obchody mají vliv státní svátky, včetně těch květnových, které jsou již opravdu za rohem. První z volných svátečních dní přijde na řadu již zítra. Zatímco obchody mohou ve čtvrtek fungovat bez omezení, například provoz městské hromadné dopravy v Praze bude omezený. 

včera

včera

včera

Dnes se pálí čarodějnice. Kdo skutečně skončil za čarodějnictví na hranici?

O tom, že byli lidé dříve přesvědčeni o existenci čarodějnic, dodnes svědčí zvyk pálení čarodějnic o poslední dubnové noci. Na hranicích se kdysi skutečně domnělé čarodějnice upalovaly. Jaká jsou jména a osudy těch, kteří skončili v dějinách za čarodějnictví na hranici?

Zdroj: Lucie Žáková

Další zprávy