Jaká je skutečná efektivita sankcí? Ruské společnost bohatnou, oligarchové mají víc než před válkou

Ruské společnosti od začátku války proti Ukrajině zbohatly. Majetek ruských miliardářů stoupnul z 353 na 505 miliard dolarů. Problémem je, že orgány většinou nemohou majetek situovaný na Západě zabavit – pokud ho oligarcha přizná, stačí mu počkat do konce války až sankce budou bezdůvodné, a konfiskace je tím pádem nezákonná.

Server Ukrainska Pravda píše, že například nejbohatší muž Ruska Andrej Melničko svůj majetek za rok 2022 více než zdvojnásobil z 11 na 25 miliard dolarů. Vlastní korporaci Eurochem.

Tamním oligarchům pomáhá prudký globální nárůst cen obilí, hnojiv, kovů a energie. Ze země rovněž odešla řada západních společností, což uvolnilo místo těm ruským. Oligarchové si mimo jiné přivlastnili některá západní aktiva.

Zatímco oligarcha Vladimir Potanin získal Rosbank vlastněnou Francií, Ivan Tyriškin koupil český Home Credit. Společnost Novatek patřící Leonidu Michelsonovi a Gennadijovi Timčekovi získala podíly v ruských ropných a plynových projektech od západních společností Shell a Total.

Naděje na vzpouru ruských elit kvůli poklesu jejich bohatství se tak jeví být liché. Válka se pro ně stala výnosným byznysem – původní ztráty ze začátku loňského roku si miliardáři vykompenzovali.

Podařilo se to také Juriji Kovalčukovi, jehož společnost pojišťuje životy ruských vojáků. Jednomu z předních ideologů invaze se majetek vrátil na předválečnou úroveň.

Na Západě se mezitím dlouhodobě skloňuje otázka, co s ruskými zmrazenými aktivy. Oligarchové stále mají jachty, vily a korporátní práva v hodnotě desítek miliard dolarů. „Jediné, co jim hrozí, je mírná ztráta hodnoty v důsledku odstávky,“ píše server Ekonomična Pravda.

Ten rovněž navrhuje, že by západní země mohly tato aktiva zabavit a převést na Ukrajinu. „Myšlenka použít 58 miliard dolarů ruských soukromých aktiv na kompenzaci škod se zdá být docela férová, ale západní země s tím nespěchají,“ pokračuje ukrajinský server.

„Sankce jsou reakcí na vypuknutí války. Pokud válka skončí, důvody pro sankce zmizí. Omezení vůči ruským oligarchům mohou být zrušena soudní cestou nebo rozhodnutím vlády,“ podotýká náměstkyně ukrajinského ministra spravedlnosti Iryna Mudraová.

Zákony o konfiskaci majetku tak po válce zřejmě nepřijdou. „Ke konfiskaci nemusí dojít, protože zákon není retroaktivní. Pokud budou tyto mechanismy zavedené až po válce, nebude důvod ke konfiskaci, protože právně nebude existovat fakt probíhající ozbrojené agrese,“ přiblížil spoluzakladatel Sítě na ochranu národní zájmů ANTS Jaroslav Sydorovič.

„Ukrajina má 24 rozhodnutí protikorupčního soudu o konfiskaci ruského majetku v hodnotě 80 miliard hřiven. Náš zákon by mohl být příkladem pro západní partnerské země,“ míní ukrajinská ekonomka Lidija Lisovská.

Existují mechanismy, jak majetek zabavit. Oligarchové totiž musí majetek přiznat, následně je zmrazen. Pokud policie zjistí, že daná osoba majetek nepřiznala nebo ho v době jeho omezení pronajímala, může ho zabavit.

Nicméně všechny zmrazené majetky takto postihnout nelze – ruští oligarchové zkrátka majetek přiznají a jednoduše vyčkávají, dokud válka nekončí. Soud nebude mít důvod ke konfiskaci a jelikož budou sankce po válce zrušeny, možnost jeho zabavení končí.

Ne každý oligarcha ale majetek přiznává a raději riskuje. Například Ališer Usmanov nepřiznal obrazy v hodnotě 5 milionů dolarů na své jachtě, načež je zodpovědné orgány zabavily. Taktéž dopadl nejmenovaný ruský poslanec, který se pokoušel pronajímat své byty v Mnichově.

Související

Donald Trump (21. února 2025).

Putin možná nechce ukončit válku, připouští si Trump. Kremlu pohrozil

Americký prezident Donald Trump již připouští, že jeho ruský protějšek Vladimir Putin možná nestojí o ukončení války na Ukrajině. Rusku pohrozil sankcemi, které by se mimo jiné mohly týkat bankovního sektoru. Stalo se tak poté, co Trump dnes jednal s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským. 

Více souvisejících

Rusko Gennadij Timčenko (miliardář) rubl

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Aktualizováno před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

včera

Los Angeles

Nenápadný úspěch amerického státu. Je mezi světovými ekonomickými lídry

Mezi nejsilnějšími ekonomikami světa tradičně figurují Spojené státy, Čína, Německo, Indie či Japonsko. Avšak mezi tyto velikány se nenápadně proplížil jeden neobvyklý účastník – Kalifornie. Stát, který není suverénním členem OSN, ale součástí Spojených států, se nachází na nečekaném místě v žebříčku zemí podle HDP. Kalifornie totiž překonala Japonsko a zařadila se na čtvrté místo. 

včera

Policie ČR, ilustrační fotografie.

Pochod v Praze nedošel do cíle. Zasahovali i policisté

Jako každý rok se u příležitosti Pochodu pro život střetli v ulicích v centru Prahy příznivci a odpůrci potratů. V akci tak byla i policie. Dnešní demonstrace také ochromily městskou hromadnou dopravu, několik tramvajových linek muselo jezdit odklonem. 

včera

včera

Donald Trump (21. února 2025).

Putin možná nechce ukončit válku, připouští si Trump. Kremlu pohrozil

Americký prezident Donald Trump již připouští, že jeho ruský protějšek Vladimir Putin možná nestojí o ukončení války na Ukrajině. Rusku pohrozil sankcemi, které by se mimo jiné mohly týkat bankovního sektoru. Stalo se tak poté, co Trump dnes jednal s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským. 

včera

včera

včera

Gestapo było pod přímým velením Heinricha Himmlera.

Od Gestapa k dnešku: Historie zneužité moci, selhání práva a nebezpečí mlčící většiny

Před 92 lety bylo založeno Gestapo – nechvalně proslulý represivní nástroj nacistického režimu, bezprostředně podřízený Adolfu Hitlerovi. Během pouhých dvanácti let své existence si tato organizace vydobyla pověst symbolu teroru, systematického útlaku a bezohledného potírání jakéhokoli odporu. Gestapo se stalo zosobněním strachu, které poznamenalo celou jednu epochu evropských dějin.

včera

Metro

Praha dnes večer posílí metro. Kvůli studentům a Majálesu

Pražské metro bude v noci ze soboty na neděli fungovat déle, než bývá o víkendech obvyklé. Důvodem je konání festivalu Pražský Majáles na letišti v Letňanech. Účastníci jsou nabádáni k tomu, aby k cestě na akci využili městskou hromadnou dopravu. 

včera

včera

Aktualizováno včera

Svět se loučí s papežem Františkem. (26.4.2025) Prohlédněte si galerii

Svět se rozloučil s papežem Františkem. Dorazili Trump či Zelenskyj

Svět se v sobotu dopoledne rozloučil se zesnulým papežem Františkem. Pohřeb proběhl za účasti světových lídrů ve Vatikánu, podle odhadů mu na místě přihlíželo až 200 tisíc lidí. Papež po smutečním obřadu spočine v bazilice Panny Marie Sněžné. Katolickou církev následně čeká volba nového lídra. 

včera

Marco Rubio

Rubio udělal rozhodnutí, které může ovlivnit vztahy s Evropou

V USA padlo důležité personální rozhodnutí, které může ovlivnit vztahy s Evropou. Americké ministerstvo zahraničí jmenovalo nového muže do čela kanceláře pro evropské a euroasijské vztahy. Bude jím Brendan Hanrahan, informoval web DW s odkazem na informace na webu úřadu. 

včera

Nadějná zpráva pro české fanoušky. Boston povolil Pastrňákovi reprezentovat na MS

Více než dva týdny před hokejovým světovým šampionátem v Dánsku a ve Švédsku je jasné, že by trenér Radim Rulík mohl počítat s největší českou hvězdou a oporou národního týmu Davidem Pastrňákem. Boston, v němž Pastrňák hraje, totiž ve středu na tiskové konferenci oznámil, že mu udělil povolení na nadcházejícím MS Česko reprezentovat.

Zdroj: David Holub

Další zprávy