Ruské společnosti od začátku války proti Ukrajině zbohatly. Majetek ruských miliardářů stoupnul z 353 na 505 miliard dolarů. Problémem je, že orgány většinou nemohou majetek situovaný na Západě zabavit – pokud ho oligarcha přizná, stačí mu počkat do konce války až sankce budou bezdůvodné, a konfiskace je tím pádem nezákonná.
Server Ukrainska Pravda píše, že například nejbohatší muž Ruska Andrej Melničko svůj majetek za rok 2022 více než zdvojnásobil z 11 na 25 miliard dolarů. Vlastní korporaci Eurochem.
Tamním oligarchům pomáhá prudký globální nárůst cen obilí, hnojiv, kovů a energie. Ze země rovněž odešla řada západních společností, což uvolnilo místo těm ruským. Oligarchové si mimo jiné přivlastnili některá západní aktiva.
Zatímco oligarcha Vladimir Potanin získal Rosbank vlastněnou Francií, Ivan Tyriškin koupil český Home Credit. Společnost Novatek patřící Leonidu Michelsonovi a Gennadijovi Timčekovi získala podíly v ruských ropných a plynových projektech od západních společností Shell a Total.
Naděje na vzpouru ruských elit kvůli poklesu jejich bohatství se tak jeví být liché. Válka se pro ně stala výnosným byznysem – původní ztráty ze začátku loňského roku si miliardáři vykompenzovali.
Podařilo se to také Juriji Kovalčukovi, jehož společnost pojišťuje životy ruských vojáků. Jednomu z předních ideologů invaze se majetek vrátil na předválečnou úroveň.
Na Západě se mezitím dlouhodobě skloňuje otázka, co s ruskými zmrazenými aktivy. Oligarchové stále mají jachty, vily a korporátní práva v hodnotě desítek miliard dolarů. „Jediné, co jim hrozí, je mírná ztráta hodnoty v důsledku odstávky,“ píše server Ekonomična Pravda.
Ten rovněž navrhuje, že by západní země mohly tato aktiva zabavit a převést na Ukrajinu. „Myšlenka použít 58 miliard dolarů ruských soukromých aktiv na kompenzaci škod se zdá být docela férová, ale západní země s tím nespěchají,“ pokračuje ukrajinský server.
„Sankce jsou reakcí na vypuknutí války. Pokud válka skončí, důvody pro sankce zmizí. Omezení vůči ruským oligarchům mohou být zrušena soudní cestou nebo rozhodnutím vlády,“ podotýká náměstkyně ukrajinského ministra spravedlnosti Iryna Mudraová.
Zákony o konfiskaci majetku tak po válce zřejmě nepřijdou. „Ke konfiskaci nemusí dojít, protože zákon není retroaktivní. Pokud budou tyto mechanismy zavedené až po válce, nebude důvod ke konfiskaci, protože právně nebude existovat fakt probíhající ozbrojené agrese,“ přiblížil spoluzakladatel Sítě na ochranu národní zájmů ANTS Jaroslav Sydorovič.
„Ukrajina má 24 rozhodnutí protikorupčního soudu o konfiskaci ruského majetku v hodnotě 80 miliard hřiven. Náš zákon by mohl být příkladem pro západní partnerské země,“ míní ukrajinská ekonomka Lidija Lisovská.
Existují mechanismy, jak majetek zabavit. Oligarchové totiž musí majetek přiznat, následně je zmrazen. Pokud policie zjistí, že daná osoba majetek nepřiznala nebo ho v době jeho omezení pronajímala, může ho zabavit.
Nicméně všechny zmrazené majetky takto postihnout nelze – ruští oligarchové zkrátka majetek přiznají a jednoduše vyčkávají, dokud válka nekončí. Soud nebude mít důvod ke konfiskaci a jelikož budou sankce po válce zrušeny, možnost jeho zabavení končí.
Ne každý oligarcha ale majetek přiznává a raději riskuje. Například Ališer Usmanov nepřiznal obrazy v hodnotě 5 milionů dolarů na své jachtě, načež je zodpovědné orgány zabavily. Taktéž dopadl nejmenovaný ruský poslanec, který se pokoušel pronajímat své byty v Mnichově.
Související
Proč Kyjev zabil Kirillova? Používání chemických zbraní na Ukrajině není výjimkou
Rusové viní Uzbeka, který nastražil bombu na Kirillova, z terorismu
Rusko , Gennadij Timčenko (miliardář) , rubl
Aktuálně se děje
před 2 hodinami
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
před 3 hodinami
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
před 5 hodinami
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno před 13 hodinami
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
včera
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
včera
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
včera
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
včera
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
včera
Zlatý měsíc českých dálnic završen. Otevřelo se 28 nových kilometrů na D3
včera
Pavel kondoloval Steinmeierovi. Připomněl tragickou střelbu na FF UK
včera
Fico tvrdí, že mu Zelenskyj nabídl půlmiliardu eur za souhlas s Ukrajinou v NATO
včera
Z mírumilovného trhu se stalo místo hrůzného činu. Scholz promluvil v Magdeburgu
včera
Vymyslel si muže se zbraní a zaměstnal policii. Hrozí mu tři roky vězení
včera
Počasí do Vánoc. Meteorologové slibují až 40 centimetrů nového sněhu
včera
Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé
včera
Němci zjišťují pravdu o útočníkovi z Magdeburgu. Tíhl k AfD a kritizoval islám
včera
V Česku bezprostřední riziko nehrozí, říká Rakušan po útoku na trzích v Německu
včera
Zimní počasí je zpět. Do Česka se o víkendu vrátí sníh
Aktualizováno 20. prosince 2024 22:35
Mimořádná zpráva Teroristický útok v Magdeburgu: Do davu lidí najelo auto, 2 mrtví a až 80 zraněných. Incident zachytila kamera
20. prosince 2024 22:32
Přesně osm let po berlínském masakru. Magdeburg je vyvrcholením dlouhodobých hrozeb v Německu
Teror v německém Magdeburgu proběhl prakticky na den přesně osm let od brutálního teroristického útoku na vánočních trzích v Berlíně. Oproti několika případům z posledního měsíce – tentokrát už se německým bezpečnostním složkám tragédii zabránit nepodařilo.
Zdroj: Jakub Jurek