Jaká je skutečná efektivita sankcí? Ruské společnost bohatnou, oligarchové mají víc než před válkou

Ruské společnosti od začátku války proti Ukrajině zbohatly. Majetek ruských miliardářů stoupnul z 353 na 505 miliard dolarů. Problémem je, že orgány většinou nemohou majetek situovaný na Západě zabavit – pokud ho oligarcha přizná, stačí mu počkat do konce války až sankce budou bezdůvodné, a konfiskace je tím pádem nezákonná.

Server Ukrainska Pravda píše, že například nejbohatší muž Ruska Andrej Melničko svůj majetek za rok 2022 více než zdvojnásobil z 11 na 25 miliard dolarů. Vlastní korporaci Eurochem.

Tamním oligarchům pomáhá prudký globální nárůst cen obilí, hnojiv, kovů a energie. Ze země rovněž odešla řada západních společností, což uvolnilo místo těm ruským. Oligarchové si mimo jiné přivlastnili některá západní aktiva.

Zatímco oligarcha Vladimir Potanin získal Rosbank vlastněnou Francií, Ivan Tyriškin koupil český Home Credit. Společnost Novatek patřící Leonidu Michelsonovi a Gennadijovi Timčekovi získala podíly v ruských ropných a plynových projektech od západních společností Shell a Total.

Naděje na vzpouru ruských elit kvůli poklesu jejich bohatství se tak jeví být liché. Válka se pro ně stala výnosným byznysem – původní ztráty ze začátku loňského roku si miliardáři vykompenzovali.

Podařilo se to také Juriji Kovalčukovi, jehož společnost pojišťuje životy ruských vojáků. Jednomu z předních ideologů invaze se majetek vrátil na předválečnou úroveň.

Na Západě se mezitím dlouhodobě skloňuje otázka, co s ruskými zmrazenými aktivy. Oligarchové stále mají jachty, vily a korporátní práva v hodnotě desítek miliard dolarů. „Jediné, co jim hrozí, je mírná ztráta hodnoty v důsledku odstávky,“ píše server Ekonomična Pravda.

Ten rovněž navrhuje, že by západní země mohly tato aktiva zabavit a převést na Ukrajinu. „Myšlenka použít 58 miliard dolarů ruských soukromých aktiv na kompenzaci škod se zdá být docela férová, ale západní země s tím nespěchají,“ pokračuje ukrajinský server.

„Sankce jsou reakcí na vypuknutí války. Pokud válka skončí, důvody pro sankce zmizí. Omezení vůči ruským oligarchům mohou být zrušena soudní cestou nebo rozhodnutím vlády,“ podotýká náměstkyně ukrajinského ministra spravedlnosti Iryna Mudraová.

Zákony o konfiskaci majetku tak po válce zřejmě nepřijdou. „Ke konfiskaci nemusí dojít, protože zákon není retroaktivní. Pokud budou tyto mechanismy zavedené až po válce, nebude důvod ke konfiskaci, protože právně nebude existovat fakt probíhající ozbrojené agrese,“ přiblížil spoluzakladatel Sítě na ochranu národní zájmů ANTS Jaroslav Sydorovič.

„Ukrajina má 24 rozhodnutí protikorupčního soudu o konfiskaci ruského majetku v hodnotě 80 miliard hřiven. Náš zákon by mohl být příkladem pro západní partnerské země,“ míní ukrajinská ekonomka Lidija Lisovská.

Existují mechanismy, jak majetek zabavit. Oligarchové totiž musí majetek přiznat, následně je zmrazen. Pokud policie zjistí, že daná osoba majetek nepřiznala nebo ho v době jeho omezení pronajímala, může ho zabavit.

Nicméně všechny zmrazené majetky takto postihnout nelze – ruští oligarchové zkrátka majetek přiznají a jednoduše vyčkávají, dokud válka nekončí. Soud nebude mít důvod ke konfiskaci a jelikož budou sankce po válce zrušeny, možnost jeho zabavení končí.

Ne každý oligarcha ale majetek přiznává a raději riskuje. Například Ališer Usmanov nepřiznal obrazy v hodnotě 5 milionů dolarů na své jachtě, načež je zodpovědné orgány zabavily. Taktéž dopadl nejmenovaný ruský poslanec, který se pokoušel pronajímat své byty v Mnichově.

Související

Chemické zbraně

Proč Kyjev zabil Kirillova? Používání chemických zbraní na Ukrajině není výjimkou

Obvinění z použití chemických zbraní během války na Ukrajině vzbuzují vážné obavy a znovu otevírají diskusi o respektování mezinárodního práva v konfliktech. Poslední události, včetně údajného atentátu na generála Igora , velitele ruských sil radiační, chemické a biologické ochrany, přitahují pozornost ke kontroverzní otázce využívání zakázaných látek na bojištích.

Více souvisejících

Rusko Gennadij Timčenko (miliardář) rubl

Aktuálně se děje

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 13 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volby, ilustrační fotografie.

Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé

Sněmovní volby by v listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO, přičemž mandáty by získalo dalších šest politických stran či hnutí, vyplývá z nejnovějšího volebního modelu agentury Median. Pod pětiprocentní hranicí by samostatně skončily vládní strany TOP 09 a KDU-ČSL, které však mají v příštím roce kandidovat s ODS pod hlavičkou koalice Spolu.

včera

včera

včera

Aktualizováno 20. prosince 2024 22:35

Do davu lidí na trzích v Magdeburgu najelo auto

Mimořádná zpráva Teroristický útok v Magdeburgu: Do davu lidí najelo auto, 2 mrtví a až 80 zraněných. Incident zachytila kamera

V německém Magdeburgu, hlavním městě spolkové země Sasko-Anhaltsko, došlo k tragické události, když auto najelo do davu lidí na vánočním trhu. Podle serveru CNN si incident vyžádal minimálně 2 oběti (původní informace hovořily o 11) a desítky dalších osob utrpěly zranění. Server Bild s odvoláním na úřady uvedl, že šlo o záměrný teroristický útok.

20. prosince 2024 22:32

Přesně osm let po berlínském masakru. Magdeburg je vyvrcholením dlouhodobých hrozeb v Německu

Teror v německém Magdeburgu proběhl prakticky na den přesně osm let od brutálního teroristického útoku na vánočních trzích v Berlíně. Oproti několika případům z posledního měsíce – tentokrát už se německým bezpečnostním složkám tragédii zabránit nepodařilo.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy