Kdo jsou Asad a al-Jolani, minulí a budoucí vládci Sýrie?

Sýrie zažila během víkendu dramatické a překvapivé převzetí moci, kdy povstalci vedení Abu Mohammadem al-Jolanim obsadili Damašek, čímž ze země vyhnali dosavadního prezidenta Bašára Asada. 

Bašár al-Asad Bašár al-Asad Foto: Wikimedia Commons

Bašár al-Asad

Bašár al-Asad, bývalý prezident Sýrie, byl vůdcem, jehož rodina vládla zemi více než pět desetiletí železnou rukou. Jeho vláda, která začala v roce 2000 po smrti jeho otce Háfize al-Asada, byla poznamenána brutalitou, represí a obviněními z válečných zločinů, včetně použití chemických zbraní proti civilnímu obyvatelstvu.

Háfiz al-Asad, Bašárovo otec, převzal moc v roce 1970, když jako příslušník menšinové alávitské komunity ovládl stranu Baas. Jeho režim se vyznačoval autoritářskou kontrolou, pronásledováním opozice a drastickými vojenskými zásahy, jako byl masakr v Hamá v roce 1982, při kterém bylo zabito tisíce lidí. Bašár al-Asad původně neměl být jeho nástupcem; tato role připadla jeho staršímu bratrovi Basselovi. Po Basselově smrti v roce 1994 však byl Bašár vybrán jako nový dědic rodinné vlády.

Po Háfizově smrti v roce 2000 byl Bašár al-Asad dosazen na prezidentskou pozici díky změně ústavy, která mu umožnila kandidovat ve věku 34 let. Zpočátku vzbuzoval naděje na modernizaci a reformy, ale brzy se ukázalo, že pokračuje v represivní politice svého otce, zejména díky udržování vazeb na militantní skupiny jako Hamás a Hizballáh.

Rok 2011 znamenal zásadní zlom, kdy arabské jaro inspirovalo masové protesty za demokracii. Asadova reakce byla brutální; režim potlačil protesty s pomocí armády, což vedlo ke krvavé občanské válce. Konflikt přerostl v mezinárodní proxy válku, do které byly zapojeny mocnosti jako Rusko a Írán na straně režimu, zatímco USA a evropské státy podporovaly opozici. Boje přinesly masivní ztráty na životech a vyhnaly miliony Syřanů z jejich domovů.

Asadův režim byl obviněn z nasazení chemických zbraní, včetně útoku nervovým plynem v roce 2013, při kterém zemřelo více než 1 400 lidí, včetně stovek civilistů. Tento útok, označený OSN za nejhorší použití zbraní hromadného ničení v 21. století, vedl k mezinárodnímu odsouzení a pokusům o demontáž syrského chemického arzenálu.

Bašár al-Asad zanechal za sebou zemi rozvrácenou válkou, s více než 7 miliony vnitřně vysídlených osob a více než 6 miliony uprchlíků v zahraničí. I přes své tvrdé praktiky a mezinárodní izolaci se udržel u moci díky podpoře klíčových spojenců, zejména Ruska a Íránu, až do svého nedávného pádu během bleskové ofenzivy rebelů.

Abu Mohammad al-Jolani Abu Mohammad al-Jolani Foto: Reprofoto CNN

Abu Mohammad al-Jolani

Abu Mohammed al-Jolani, vlastním jménem Ahmad al-Sharaa, je militantní vůdce a klíčová postava syrské opozice, jehož dramatická povstalecká ofenziva vedla k pádu prezidenta Bašára al-Asada. Původně úzce spjatý s al-Káidou, al-Jolani prošel procesem rebrandingu, ve kterém se snažil distancovat od svého džihádistického původu a prezentovat se jako státník usilující o pluralitu a toleranci.

Al-Jolani, narozený v Sýrii, se v roce 2003 připojil k extremistům bojujícím proti americkým silám v Iráku. Během tohoto období navázal úzké vazby na al-Káidu a jejího tehdejšího vůdce Abú Bakra al-Bagdádího. V roce 2011, po vypuknutí syrského konfliktu, byl vyslán do Sýrie, aby zde vytvořil pobočku al-Káidy známou jako Fronta an-Nusra. Tato skupina byla Spojenými státy označena za teroristickou organizaci a toto označení stále platí.

Během syrské občanské války se Fronta an-Nusra stala jednou z nejvlivnějších ozbrojených skupin bojujících proti Asadovu režimu. Al-Jolani se však odmítl podřídit výzvám al-Bagdádího ke sloučení s Islámským státem Iráku a Levanty (ISIS). Namísto toho se Fronta an-Nusra zaměřila na boj proti ISIS i Asadovu režimu a postupně získala kontrolu nad klíčovými oblastmi v Sýrii.

V roce 2016 al-Jolani oznámil přejmenování Fronty an-Nusra na Džabhat Fatah aš-Šám (Fronta dobytí Sýrie) a údajné přerušení vazeb na al-Káidu. O rok později jeho skupina prošla dalším rebrandingem na Hay'at Tahrir al-Šám (HTS) a konsolidovala moc v provincii Idlib. Tento krok umožnil al-Jolanimu eliminovat soupeře a upevnit pozici své organizace.

Od té doby al-Golani změnil svou veřejnou image, odložil vojenské oblečení, začal nosit oblek a vyjadřoval se k otázkám tolerance a decentralizace moci. V rámci této transformace oslovil menšinové komunity, jako jsou Drúzové a Kurdové, a usiloval o získání mezinárodní podpory pro svůj "záchranný režim" v Idlibu.

Navzdory snahám o rebranding a prezentaci jako státníka zůstává HTS označena Spojenými státy za teroristickou organizaci. Al-Jolaniho vedení nyní čelí výzvám, jak udržet kontrolu nad Sýrií po pádu Asada, přičemž země zůstává rozdělena mezi různé frakce a pod vlivem zahraničních mocností. 

Související

Uprchlíci, ilustrační foto

"Chceme domů, ale jen se podívat." Syrští uprchlíci čelí zásadní výzvě

Syrští uprchlíci žijící v Německu vyzývají vládu, aby jim umožnila krátkodobé návštěvy své rodné země bez ohrožení jejich ochranného statusu. Tato výzva přichází v době, kdy pád režimu Bašára Asada vyvolal nejistotu ohledně budoucího postavení milionů Syřanů žijících v Evropě. Uvedl to server The Guardian.
Ilustrační foto

Rok 2024 byl jedním z nejvýznamnějších v globálním bezpečnostním dění. Rok 2025 ho může strčit do kapsy

Uplynulý rok byl podle BBC jedním z nejrušnějších, co se týče globální bezpečnosti, od doby útoků z 11. září 2001. Přinesl řadu dramatických událostí: pád syrského prezidenta Asada, severokorejské vojáky bojující za Rusko, britské a americké rakety vypálené Ukrajinou na ruské cíle, íránské střely dodané Rusku a izraelské letecké údery financované Spojenými státy na Libanon a Gazu.

Více souvisejících

Sýrie Bašár Asad Abu Mohammad al-Jolani

Aktuálně se děje

před 27 minutami

Rubl, ilustrační foto

Rusko se sesype jako dům z karet? Tamní ekonomice se "daří", podle expertů za tím ale stojí manipulace

Ruský prezident Vladimir Putin ve svých projevech často zdůrazňuje sílu ruské ekonomiky, která podle něj odolává jak tlaku války na Ukrajině, tak západním sankcím. Ruská ekonomika skutečně překonala některá očekávání – v roce 2024 údajně rostla rychleji než ekonomiky Spojených států i hlavních zemí Evropské unie. Nezaměstnanost v Rusku je na historickém minimu a obranný rozpočet země se výrazně zvýšil. Tato čísla mají vyslat dvě hlavní poselství: ruské veřejnosti, že země stále drží krok, a západním spojencům Ukrajiny, že Rusko má výdrž na dlouhou dobu.

před 1 hodinou

Ilustrační foto

CIA: Covid zřejmě skutečně unikl z čínské laboratoře

Americká zpravodajská služba CIA vydala nové stanovisko k původu pandemie covidu-19, ve kterém uvádí, že je pravděpodobnější, že virus unikl z čínské laboratoře, než že by pocházel z přenosu mezi zvířaty. Přesto CIA uvedla, že toto hodnocení má „nízkou důvěru“, což znamená, že dostupné důkazy nejsou dostatečně přesvědčivé a jsou spíše rozporuplné.

před 2 hodinami

včera

Summit NATO 2024 ve Washingtonu

Zvýšení výdajů NATO, které prosazuje Trump, má smysl. Pomohlo by nejen Ukrajině

Myšlenka na dramatické zvýšení výdajů členských států NATO na obranu, o které hovoří prezident USA Donald Trump, by mohla mít významné dopady nejen na ukrajinskou obranu, ale i na americký obranný průmysl. Trump ve svém virtuálním projevu na fóru v Davosu vyzval členy NATO, aby zvýšili své výdaje na obranu z aktuálního cíle 2 % HDP na ambiciózních 5 %.

včera

Protivládní protesty v Bratislavě (24.1.2025)

Slovákům nehrozí převrat podle plánů opozice, ale Kremlu. Fico lidem odepře práva rád

Slovenský premiér Robert Fico rozehrává nebezpečnou hru, která znepokojuje nejen jeho vlastní národ, ale i mezinárodní partnery Slovenska. Jeho „suverénní“ zahraniční politika, často až zuřivě proruská, rozděluje společnost a staví Slovensko do izolace. Ficovy kroky vyvolávají otázky: slouží opravdu zájmům Slovenska, nebo jen slepě následují scénář diktovaný Moskvou?

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Severokorejci nejsou jedinými zahraničními bojovníky na straně Ruska v ukrajinské válce

Zprávy o zapojení severokorejských vojáků do bojů na straně Ruska v rámci jeho války proti Ukrajině vyvolaly bouřlivou debatu mezi experty. Přestože přesný počet těchto vojáků a jejich role zůstávají nejasné, rozhodnutí Pchjongjangu nasadit své jednotky představuje významný moment nejen pro Ukrajinu, ale i pro mezinárodní komunitu. Severokorejci však nejsou první zahraniční občané, kteří se zapojili do této války na straně Moskvy, upozornil server National Interest.

včera

včera

Ilustrační foto

Ropná krize vyvolaná válkou odeznívá. Kdo na ni vydělal nejvíce?

Krize na ropném trhu, vyvolaná válkou Ruska na Ukrajině, pomalu odeznívá – a s ní i obří zisky ropných gigantů. Naznačují to finanční výsledky, které tento týden představí společnosti Shell a ExxonMobil. Tyto ropné velmoci zažily díky prudkému nárůstu cen energií během války nebývalou ziskovost, avšak současný pokles cen naznačuje, že éra rekordních příjmů se blíží ke konci.

včera

Protivládní protesty v Bratislavě (24.1.2025)

Politico: Slováky vyhnala do ulic hrozba odchodu z EU. Chtějí konec Fica, ne bratříčkování s Putinem

V pátek večer zaplnily ulice slovenských měst davy demonstrantů, kteří se postavili proti zahraničněpolitickému obratu vlády premiéra Roberta Fica směrem k Rusku. Protesty, kterých se podle odhadů zúčastnilo kolem 100 000 lidí, vyjadřovaly nesouhlas se směřováním země a volaly po respektování závazků Slovenska vůči jeho západním partnerům v NATO a Evropské unii. V Bratislavě, kde se sešlo přibližně 60 000 lidí, byla atmosféra nabitá emocemi a odhodláním.

včera

Teroristé Hamásu

Podmínky dohody se naplňují. Hamás propustil rukojmí, Izrael stovky vězňů

Čtyři izraelské vojačky byly v sobotu propuštěny z rukou Hamásu, který je držel jako rukojmí od útoku 7. října 2023. Tento krok byl součástí dohody o příměří, která zahrnovala výměnu rukojmí za palestinské vězně. Izrael však obvinil Hamás z nedodržení podmínek příměří, protože mezi propuštěnými nebyla civilistka Arbel Yehud, kterou Izrael požaduje zpět.

včera

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér

Orbán si rázně dupnul: Sankce proti Rusku podpoříme, máme ale podmínku

Maďarský premiér Viktor Orbán opět vystoupil proti prodloužení sankcí Evropské unie vůči Rusku. Tentokrát svou podporu sankcím podmínil tím, že Ukrajina musí znovu otevřít plynovody a umožnit tok ruského plynu do Evropy. Orbánovo prohlášení zaznělo během jeho rozhovoru pro státní rozhlas Kossuth jen několik hodin před jednáním v Bruselu, kde se evropští diplomaté snažili obnovit sankční balíček.

včera

Teroristé Hamásu

Hamás začal na základě dohody s Izraelem propouštět rukojmí

Propuštění čtyř izraelských vojaček, které byly drženy jako rukojmí militantní skupinou Hamás v Gaze, představuje důležitý moment v rámci nedávno sjednaného příměří mezi Izraelem a Hamásem. Tyto ženy, které byly zajaty při masivních útocích Hamásu dne 7. října, byly předány Mezinárodnímu výboru Červeného kříže v přísně organizovaném a mediálně sledovaném procesu, píše BBC.

včera

Robert Fico

Proč se na Slovensku nezatýká? Fico v případě podezření na převrat musí konat, nemá ale důvod

Ruští představitelé se zastali slovenského vedení, které obvinilo opozici z přípravy převratu. Rétorika kabinetu Roberta Fica ale má množství logických děr – především fakt, že vůbec nedošlo k zatýkání, ačkoli se příprava státního převratu považuje za trestný čin. Zdá se tedy, že žádné obavy z převratu nikdy neexistovaly a Fico se pouze snažil přiblížit k Moskvě.

včera

Válka na Ukrajině: Následkem ruské invaze vznikají nedozírné škody na zdraví i majetku. Ilustrační foto

Evropa neví, jak dál. Je vyslání vojáků na Ukrajinu reálné?

Evropa se nachází na klíčovém rozcestí ve své zahraniční politice, kdy otázka možné vojenské přítomnosti v poválečné Ukrajině nabývá na intenzitě. Budoucí scénáře představují pro evropské lídry obrovskou výzvu – jak zajistit stabilitu a zároveň se vyhnout riziku eskalace. Přestože se myšlenka evropských mírových jednotek zmiňuje stále častěji, cesta k jejímu uskutečnění je složitá, a to z politického, vojenského i diplomatického hlediska, píše Politico.

včera

včera

Donald Trump

Spojené státy zastavily veškerou zahraniční pomoc

Spojené státy americké pozastavily veškerou zahraniční pomoc na základě interního memoranda, které bylo rozesláno úředníkům a americkým ambasádám po celém světě. Tento krok navazuje na výkonný příkaz prezidenta Trumpa, který nařídil devadesátidenní pauzu v poskytování zahraniční pomoci za účelem přezkoumání efektivity a souladu s jeho zahraničněpolitickými cíli, píše BBC.

včera

24. ledna 2025 22:13

24. ledna 2025 21:44

24. ledna 2025 20:53

Trump nařídil zveřejnění tajných dokumentů. Svět se dozví podrobnosti o vraždě Kennedyů

Americký prezident Donald Trump nařídil vládním úředníkům připravit plán na odtajnění dokumentů týkajících se tří nejvýznamnějších atentátů v americké historii – vražd Johna F. Kennedyho, Roberta F. Kennedyho a Martina Luthera Kinga Jr. Tento krok má potenciál odhalit nové skutečnosti o událostech, které již desítky let zůstávají předmětem spekulací a teorií.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy