
Sýrie zažila během víkendu dramatické a překvapivé převzetí moci, kdy povstalci vedení Abu Mohammadem al-Jolanim obsadili Damašek, čímž ze země vyhnali dosavadního prezidenta Bašára Asada.
Bašár al-Asad
Bašár al-Asad, bývalý prezident Sýrie, byl vůdcem, jehož rodina vládla zemi více než pět desetiletí železnou rukou. Jeho vláda, která začala v roce 2000 po smrti jeho otce Háfize al-Asada, byla poznamenána brutalitou, represí a obviněními z válečných zločinů, včetně použití chemických zbraní proti civilnímu obyvatelstvu.
Háfiz al-Asad, Bašárovo otec, převzal moc v roce 1970, když jako příslušník menšinové alávitské komunity ovládl stranu Baas. Jeho režim se vyznačoval autoritářskou kontrolou, pronásledováním opozice a drastickými vojenskými zásahy, jako byl masakr v Hamá v roce 1982, při kterém bylo zabito tisíce lidí. Bašár al-Asad původně neměl být jeho nástupcem; tato role připadla jeho staršímu bratrovi Basselovi. Po Basselově smrti v roce 1994 však byl Bašár vybrán jako nový dědic rodinné vlády.
Po Háfizově smrti v roce 2000 byl Bašár al-Asad dosazen na prezidentskou pozici díky změně ústavy, která mu umožnila kandidovat ve věku 34 let. Zpočátku vzbuzoval naděje na modernizaci a reformy, ale brzy se ukázalo, že pokračuje v represivní politice svého otce, zejména díky udržování vazeb na militantní skupiny jako Hamás a Hizballáh.
Rok 2011 znamenal zásadní zlom, kdy arabské jaro inspirovalo masové protesty za demokracii. Asadova reakce byla brutální; režim potlačil protesty s pomocí armády, což vedlo ke krvavé občanské válce. Konflikt přerostl v mezinárodní proxy válku, do které byly zapojeny mocnosti jako Rusko a Írán na straně režimu, zatímco USA a evropské státy podporovaly opozici. Boje přinesly masivní ztráty na životech a vyhnaly miliony Syřanů z jejich domovů.
Asadův režim byl obviněn z nasazení chemických zbraní, včetně útoku nervovým plynem v roce 2013, při kterém zemřelo více než 1 400 lidí, včetně stovek civilistů. Tento útok, označený OSN za nejhorší použití zbraní hromadného ničení v 21. století, vedl k mezinárodnímu odsouzení a pokusům o demontáž syrského chemického arzenálu.
Bašár al-Asad zanechal za sebou zemi rozvrácenou válkou, s více než 7 miliony vnitřně vysídlených osob a více než 6 miliony uprchlíků v zahraničí. I přes své tvrdé praktiky a mezinárodní izolaci se udržel u moci díky podpoře klíčových spojenců, zejména Ruska a Íránu, až do svého nedávného pádu během bleskové ofenzivy rebelů.
Abu Mohammad al-Jolani
Abu Mohammed al-Jolani, vlastním jménem Ahmad al-Sharaa, je militantní vůdce a klíčová postava syrské opozice, jehož dramatická povstalecká ofenziva vedla k pádu prezidenta Bašára al-Asada. Původně úzce spjatý s al-Káidou, al-Jolani prošel procesem rebrandingu, ve kterém se snažil distancovat od svého džihádistického původu a prezentovat se jako státník usilující o pluralitu a toleranci.
Al-Jolani, narozený v Sýrii, se v roce 2003 připojil k extremistům bojujícím proti americkým silám v Iráku. Během tohoto období navázal úzké vazby na al-Káidu a jejího tehdejšího vůdce Abú Bakra al-Bagdádího. V roce 2011, po vypuknutí syrského konfliktu, byl vyslán do Sýrie, aby zde vytvořil pobočku al-Káidy známou jako Fronta an-Nusra. Tato skupina byla Spojenými státy označena za teroristickou organizaci a toto označení stále platí.
Během syrské občanské války se Fronta an-Nusra stala jednou z nejvlivnějších ozbrojených skupin bojujících proti Asadovu režimu. Al-Jolani se však odmítl podřídit výzvám al-Bagdádího ke sloučení s Islámským státem Iráku a Levanty (ISIS). Namísto toho se Fronta an-Nusra zaměřila na boj proti ISIS i Asadovu režimu a postupně získala kontrolu nad klíčovými oblastmi v Sýrii.
V roce 2016 al-Jolani oznámil přejmenování Fronty an-Nusra na Džabhat Fatah aš-Šám (Fronta dobytí Sýrie) a údajné přerušení vazeb na al-Káidu. O rok později jeho skupina prošla dalším rebrandingem na Hay'at Tahrir al-Šám (HTS) a konsolidovala moc v provincii Idlib. Tento krok umožnil al-Jolanimu eliminovat soupeře a upevnit pozici své organizace.
Od té doby al-Golani změnil svou veřejnou image, odložil vojenské oblečení, začal nosit oblek a vyjadřoval se k otázkám tolerance a decentralizace moci. V rámci této transformace oslovil menšinové komunity, jako jsou Drúzové a Kurdové, a usiloval o získání mezinárodní podpory pro svůj "záchranný režim" v Idlibu.
Navzdory snahám o rebranding a prezentaci jako státníka zůstává HTS označena Spojenými státy za teroristickou organizaci. Al-Jolaniho vedení nyní čelí výzvám, jak udržet kontrolu nad Sýrií po pádu Asada, přičemž země zůstává rozdělena mezi různé frakce a pod vlivem zahraničních mocností.
Související

Na severovýchodě Sýrie tiká časovaná bomba. Tisíce bojovníků IS, na které svět zapomněl

Sýrie po Asadovi. Panuje chaos, který se může přelít do celého regionu
Sýrie , Bašár Asad , Abu Mohammad al-Jolani
Aktuálně se děje
včera

Ceny Anděl ovládly legendy. Mišík má dvě sošky, Mládek zamířil do síně slávy
včera

Poslední rozloučení se Švehlíkem bude mít i druhé dějství. Syn prozradil podrobnosti
včera

Extraliga play off 2025: Kometa utekla Spartě na 2:1. Pražané marně slavili dva góly, sudí je zrušili
včera

Aktuální počasí: Začíná asi poslední zimní epizoda. Meteorologové řekli, co hrozí
včera

Dubnové důchody. Mění se termíny výplat, pošťáci mají napilno
včera

Hokejová Sparta se ponořila do smutku. Zemřel mistr světa Jiří Kochta
včera

Další incident na motokrosu. Dívku zranila motorka, která vyletěla mezi diváky
včera

Trump velebí novou celní politiku. Američanům slibuje historickou revoluci
včera

Příměří v nedohlednu. Rusko podniká kroky, které svědčí o touze nadále válčit
včera

V Troji hořel dům. Dva lidé se evakuovali, nikdo se nezranil
včera

Sociální sítě pod tíhou nevkusu. Umělá inteligence ničí odkaz japonského studia
včera

Američané testují Moskvu ohledně míru. Rubio řekl, kdy má být jasno
včera

Požár v Havlíčkově Brodě ovlivnil i dopravu. Hořelo auto s elektronikou
včera

Musíme s Američany mluvit, ale ukázat sílu, říká Lipavský po zavedení cel
včera

Metro B zastavili sprejeři. Cestující museli do tramvají a autobusů
včera

Trump prodloužil TikToku v USA život. Dohoda s Čínou ale selhala
včera

Mír na Ukrajině může nastat jediným způsobem, říká ukrajinista Svoboda pro EZ
včera

Na Slovensku se potvrdilo další ohnisko slintavky a kulhavky
včera

Víkendové počasí. Může být na dlouhou dobu nejchladněji
4. dubna 2025 22:02
Prahou se proběhnou půlmaratonci. Nastanou nejrůznější omezení v dopravě
Pražané se musí zítra připravit na komplikace v dopravě. Hlavní město totiž v sobotu 5. dubna hostí tradiční Generali 1/2Maraton Praha. Zejména v centru města tak nepojedou tramvaje a autobusy městské hromadné dopravy.
Zdroj: Jan Hrabě