Klíčové nerosty Ukrajiny: Proč o ně Trump tolik stojí?

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se podle Donalda Trumpa tento týden chystá navštívit Bílý dům, kde by měl podepsat dohodu o dodávkách strategických nerostů. Jednání o této dohodě probíhala v posledních dnech za značně napjatých okolností. Zelenskyj totiž obvinil Spojené státy z nátlaku, který měl Ukrajinu donutit přijmout nevýhodnou smlouvu v hodnotě více než 500 miliard dolarů, jež by zavázala deset generací Ukrajinců k jejímu splácení.

I když detaily konečné dohody zatím nejsou zcela jasné, podle mediálních zpráv má být výhodnější pro Ukrajinu než původní návrh Washingtonu. Naopak však údajně neobsahuje klíčové bezpečnostní záruky, po kterých Kyjev volal, uvedl The Guardian.

Klíčové nerosty zahrnují suroviny, které jsou nezbytné pro výrobu moderních technologií – od obnovitelných zdrojů energie přes umělou inteligenci až po vojenský průmysl. Prudký růst poptávky po zelených technologiích způsobil celosvětový závod o suroviny jako kobalt, měď, lithium nebo nikl, které se využívají například v bateriích, větrných turbínách a elektromobilech.

Trh s těmito nerosty se za posledních pět let zdvojnásobil. Podle Mezinárodní energetické agentury (IEA) dosáhl v roce 2022 hodnoty přibližně 320 miliard liber a do roku 2040 se má jeho velikost až ztrojnásobit. To znamená, že státy po celém světě se stále více soustředí na jejich těžbu a zajištění přístupu k těmto surovinám.

Ukrajina je jedním z nejbohatších států na světě, pokud jde o zásoby nerostných surovin. Předsedkyně Ukrajinské asociace geologů Hanna Liventseva v roce 2022 uvedla, že přestože země pokrývá pouze 0,4 % světové pevniny, obsahuje přibližně 5 % celosvětových nerostných zdrojů.

Podle údajů Ukrajiny, které cituje agentura Reuters, se v zemi nacházejí naleziště 22 z 34 nerostů, které Evropská unie označila za kritické. Mezi ně patří vzácné zeminy, jako je lanthan, cerium, neodym, erbium a yttrium.

Před válkou s Ruskem byla Ukrajina klíčovým dodavatelem titanu, přičemž v roce 2019 tvořila přibližně 7 % světové produkce. Země také disponuje zásobami 500 000 tun lithia a pětinou celosvětových zásob grafitu, který se používá mimo jiné v jaderné energetice.

Jenže okupace východní a jižní Ukrajiny Ruskem znamená, že Kyjev ztratil kontrolu nad významnou částí těchto surovin. Podle odhadů ukrajinských think-tanků Rusko ovládá až 40 % kovových zásob země, včetně dvou významných ložisek lithia v Doněcké a Záporožské oblasti.

Klíčovým důvodem, proč Trump tlačí na dohodu s Ukrajinou, je geopolitický konflikt s Čínou. Přestože se suroviny nacházejí v různých částech světa, většina rafinačních kapacit je právě v Číně.

Podle IEA Čína ovládá přibližně 35 % globálního zpracování niklu, 50–70 % výroby lithia a kobaltu a téměř 90 % rafinace vzácných zemin. Podle dat americké geologické služby (USGS) měla Čína v roce 2024 téměř polovinu světových zásob těchto surovin.

Vzhledem k obchodní válce mezi USA a Čínou, kterou Trump dále vyhrotil vysokými clami na čínské zboží, se Spojené státy snaží zajistit si vlastní zdroje klíčových minerálů, aby nebyly závislé na Pekingu.

Získání přístupu k ukrajinským surovinám by znamenalo nejen posílení americké ekonomiky, ale také oslabení Číny, která je v současnosti dominantním hráčem v globálním dodavatelském řetězci těchto nerostů. Zároveň by to dalo Washingtonu větší páku při vyjednávání o podmínkách jejich těžby a zpracování.

Podpis smlouvy o těžbě nerostů může pro Ukrajinu znamenat významnou ekonomickou příležitost, která by jí pomohla zotavit se z války. Pokud by země dokázala efektivně těžit a exportovat své zdroje, mohla by se stát klíčovým hráčem v dodávkách nerostů do Evropy i Spojených států.

Na druhé straně však Kyjev čelí obavám, že by mohl přijít o kontrolu nad svými přírodními zdroji, pokud by byla dohoda příliš výhodná pro americké firmy. Právě proto Zelenskyj původně odmítal podmínky, které by Ukrajinu zavázaly k dlouhodobým splátkám.

Vyjednávání o této dohodě tak ukazují nejen ekonomickou důležitost ukrajinských nerostů, ale také to, jak se země ocitla v centru geopolitického boje mezi USA, Evropou, Ruskem a Čínou.

Související

Donald Trump

Trump přiznal: Jsem naštvaný na Putina. Musí udělat dobrou věc

Americký prezident Donald Trump vyčinil ruskému protějšku Vladimiru Putinovi za kritiku důvěryhodnosti ukrajinského lídra Volodymyra Zelenského. Trump řekl, že byl "velmi rozzlobený" a "naštvaný", když slyšel Putinovy výroky. Upozornila na to stanice NBC News. 

Více souvisejících

Ukrajina doly Donald Trump

Aktuálně se děje

před 8 minutami

Írán, ilustrační foto

USA a Írán si vzájemně vyhrožují. Hrozba střetu není bezprostřední, uklidňuje expert

Slovní přestřelky mezi Teheránem a Washingtonem nabírají na ostrosti a svět s obavami sleduje, zda se nenaplňuje scénář ozbrojeného střetu. Zatímco americký prezident Donald Trump varoval Írán před možným bombardováním, pokud nepřistoupí na přímá jednání o jaderné dohodě, íránské vedení reagovalo po svém – uvedlo své raketové jednotky do stavu bojové pohotovosti.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Donald Trump

Den osvobození se blíží a světu dochází trpělivost. Středa může vše změnit, Trumpovi to je ale jedno

Americký prezident Donald Trump se chystá vsadit úspěch svého druhého funkčního období, ekonomiku a osobní finance milionů Američanů na svou dlouhodobou víru, že cla mohou Spojeným státům vrátit zlatou éru bohatství a nezávislosti. Ve středu 2. dubna má vstoupit v platnost tzv. „Den osvobození“ – Trumpův plán na zavedení recipročních cel proti státům, které uvalují cla na americké zboží. Tento zásah do globálního obchodního systému by mohl ovlivnit každého Američana a zvýšit ceny v době, kdy jsou rodinné rozpočty již tak napjaté.

před 4 hodinami

Marine Le Pen na pražské konferenci protiimigračních stran (16. 12. 2017)

Soud uznal Le Penovou vinnou ze zneužití evropských fondů

Francouzská krajně pravicová politička Marine Le Penová byla shledána vinnou ze zneužití evropských fondů k financování své strany Národní sdružení (RN). Tento verdikt by ji mohl diskvalifikovat z účasti v prezidentských volbách v roce 2027. Soudce podle BBC zatím neoznámil, jaký trest Le Penová dostane.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

včera

včera

Hokej, ilustrační fotografie.

Trenérské změny v extralize. Po konci sezóny se loučí s trenéry v Liberci a Litvínově

Zatímco pro Spartu, Brno, Pardubice a Hradec Králové extraligová sezóna nadále pokračuje, dalším deseti klubům už skončila. Mezi nimi nalezneme i Liberec s Litvínovem, kdy v obou těchto klubech dochází ke změnám na lavičce. Znamená to tedy, že pod Ještědem se rozloučili s trenérem Filipem Pešánem, v Litvínově pak s Karlem Mlejnkem. A zatímco v libereckém případě se novým trenérem stal dosavadní asistent Jiří Kudrna, v případě Litvínova se mluví o bývalých sparťanských legendách Michalu Brošovi a Jaroslavu Nedvědovi jako o možných nových trenérech.

včera

Jiří Havel v seriálu Život a doba soudce A. K.

Zemřel všestranný herec Jiří Havel

Českou hereckou obec zasáhla smutná zpráva. Ve věku 83 let zemřel Jiří Havel, který se v poslední době potýkal s nemocí. Havel byl publiku známý z divadla, televize i dabingu. 

včera

Donald Trump

Trump přiznal: Jsem naštvaný na Putina. Musí udělat dobrou věc

Americký prezident Donald Trump vyčinil ruskému protějšku Vladimiru Putinovi za kritiku důvěryhodnosti ukrajinského lídra Volodymyra Zelenského. Trump řekl, že byl "velmi rozzlobený" a "naštvaný", když slyšel Putinovy výroky. Upozornila na to stanice NBC News. 

včera

včera

Sociální sítě, ilustrační fotografie.

Opusťme americké korporátní sociální sítě. Variant je dost v Evropě i USA

Běžní lidé po celém světě se vydali do obchodního boje s administrativou Donalda Trumpa v USA. Zatímco Kanaďané masově blokují americké produkty v obchodech, Evropané k tomu mohou přistoupit jinak – opustit americké korporátní sociální sítě a podpořit buď ty evropské, nebo nekontrolované mediálními magnáty.

včera

včera

včera

včera

Jak přežít krizi? Praktický manuál pro Čechy, kteří postrádají oficiální příručku od státu

Oficiálních návodů, jak přežít krizovou situaci, existuje pro české občany stále žalostně málo. Zatímco například Švédsko, Finsko nebo Rakousko už dlouhodobě vydávají srozumitelné příručky pro domácnosti, v Česku podobné materiály chybí nebo zůstávají málo dostupné veřejnosti. Právě proto pro vás redakce EuroZprávy.cz připravila podrobný a praktický manuál, jak se zachovat v krizových situacích – od přírodních katastrof po jadernou havárii.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy