Klíčový den pro Maďarsko. Parlament zvolí prezidenta a rozhodne o Švédsku v NATO

Poslanci maďarského Národního shromáždění budou v rámci prvního dne jarní schůze parlamentu v pondělí volit nového prezidenta republiky a budou hlasovat i o přijetí Švédska do Severoatlantické aliance. 

Schůze začíná ve 13:00. Jedním z prvních bodů programu bude schválení abdikace prezidentky Katalin Novákové. Do nástupu nového prezidenta republiky bude povinnosti a pravomoci hlavy státu vykonávat předseda parlamentu László Kövér.

Prezidentka Nováková odstoupila 10. února v souvislosti s kauzou amnestie Endreho K. odsouzeného za utajování případu sexuálního zneužívání v dětském domově v Bičce.

Maďarská KDNP podpoří kandidaturu Tamáse Sulyoka. István Simicskó, lídr parlamentní frakce vládní Křesťanskodemokratické lidové strany (KDNP), to považuje za moudré rozhodnutí. 

"Frakce KDNP jednomyslně podporuje Sulyoka. Důvěřuji mu, jsem si jist, že bude dobrým prezidentem republiky," dodal šéf parlamentní frakce menší vládní strany.  

Simicskó zdůraznil, že záměrem vládního bloku Fidesz-KDNP a také společenským očekáváním je zpřísňovat zákony na ochranu dětí. Po změně režimu se děti, které nežijí v rodinách, dostaly mimo centrum pozornosti, podotkl.

"Přišel čas, aby vláda tuto oblast přezkoumala a zpřísnila zákony. KDNP podporuje, aby sexuální trestné činy spáchané na nezletilých nebylo možné promlčet," dodal předseda frakce KDNP.

Předseda vlády Viktor Orbán pro Kossuth Rádio prohlásil, že nový maďarský prezident bude muset ve svém prvním projevu zdůraznit, že za pedofilii as ní související zločiny se nebude udělovat žádná milost. 

Bývalá prezidentka Katalin Nováková omilostila loni Endreho K. odsouzeného za utajování případu sexuálního zneužívání v dětském domově v Bičce. Kvůli této kauze odstoupila 10. února. Orbán řekl, že amnestie v tomto případě nebyla správná.

"Myslí si to všichni v zemi, zejména pravice. Kvůli tomu se rozbila národní jednota, kterou bude třeba obnovit. Bude to úkol nového prezidenta," dodal premiér.

Ke zvolení prezidenta je zapotřebí dvoutřetinová většina poslanců. Nová hlava státu se ujme funkce osmý den po vyhlášení výsledků voleb.

Důležitým bodem programu pondělní schůze bude závěrečné hlasování o prohlášení zápisu o přistoupení Švédského království k NATO.

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg už dříve tento měsíc v Bruselu prohlásil, že počítá s brzkým přijetím Švédska do Severoatlantické aliance. O schválení členství Švédska v NATO maďarským parlamentem ho totiž nedávno ujistil právě Orbán. 

"Před několika dny jsem hovořil s premiérem Viktorem Orbánem, který velmi jasně vyjádřil svou podporu členství Švédska v NATO. Je také zřejmé, že maďarský parlament v současné době nesvolává zasedání, ale má se setkat znovu koncem února. Očekáváme, že rozhodnutí o ratifikaci vstupu Švédska bude brzy přijato. Očekávám, že Švédsko se stane plnoprávným členem v blízké budoucnosti," uvedl Stoltenberg. 

Stoltenberg také zdůraznil, že od února 2022 probíhá jeden z nejrychlejších procesů přijetí nových členů v historii NATO. "Finsko a Švédsko podaly žádost v květnu 2022 a obě země byly již v červenci pozvány ke vstupu do aliance. Finsko se stalo plnoprávným členem loni v dubnu a očekáváme, že i Švédsko brzy následuje. To ukazuje, že NATO nejen posiluje, ale také se rozšiřuje."

Máté Kocsis, lídr parlamentní frakce vládní strany Fidesz, také oznámil, že ratifikace vstupu Švédska do NATO by mohla proběhnout na začátku řádného zasedání parlamentu 26. února, přičemž vyzval k setkání švédského premiéra Ulfa Kristerssona s maďarským premiérem Viktorem Orbánem v Budapešti.

Kocsis zdůraznil, že pokud je vstup pro Švédy důležitý, měli by přijít do Budapešti, stejně jako odjeli do Turecka. Podle deníku Népszava však Kocsis nespecifikoval, proč by návštěva Kristerssona v Budapešti byla tak klíčová, zejména poté, co se švédský premiér setkal s Orbánem minulý týden v Bruselu.

Související

Viktor Orbán

Vystoupení Orbána v EU vyvolalo silnou kritiku. Padala slova o Československu i nefunkčním Maďarsku

Maďarský premiér Viktor Orbán v Evropském parlamentu prohlásil, že Evropská unie potřebuje zásadní reformy. Předseda maďarské vlády vystoupil na plenárním zasedání ve Štrasburku a uvedl, že cílem Maďarska, které nyní předsedá Radě EU, je stát se katalyzátorem těchto změn. Orbán se odvolal na své první předsednictví v roce 2011, kdy byla Unie postižena finanční krizí, Arabským jarem a havárií ve Fukušimě. Nyní však podle jeho slov čelí ještě komplikovanější situaci.

Více souvisejících

Maďarsko

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Donald Trump vystoupil během volební noci. (6.11.2024)

Izrael začal radit Trumpovi, co má dělat

Izraelský zvláštní vyslanec pro změnu klimatu a udržitelnost Gideon Behar doporučil Donaldu Trumpovi neodstupovat od Pařížské dohody, kterou Spojené státy podepsaly v roce 2015. Uvedl to server Politico.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Peter Pellegrini

O počasí nám nejde, ale využijeme ho. Politico zmapovalo, jak Slovensko či Maďarsko zneužily COP29

Někteří pravicoví lídři v Evropě, jako je italská premiérka Giorgia Meloni, se zasazují o nový přístup k řešení klimatických změn s důrazem na národní zájmy a bezpečnost. V úvodních dnech letošního klimatického summitu COP29 někteří evropští nacionalisté a autoritářští vůdci překvapivě podpořili určité klimatické kroky, a to navzdory tomu, že například bývalý americký prezident Donald Trump plánuje odstoupení USA od Pařížské dohody.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Dominik Feri

Dominika Feriho převezli zpět do vězení. Ke zranění mělo dojít jinak

Exposlanec Dominik Feri, který si odpykává tříletý trest odnětí svobody za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění, je zpátky v teplické nemocnici. V uplynulých dnech ji vyměnil za prostředí vězeňské nemocnice v Praze na Pankráci, protože panovaly obavy z možné nákazy virem HIV. 

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Donald Trump po volbách promluvil ve West Palm Beach na Floridě (6. listopadu 2024).

Přežijí jen ti nejbohatší? Před změnami počasí zavírají oči, na případné katastrofy se chystají po svém

Vítězství Donalda Trumpa představuje triumf politiky „bunkru na konci světa“, což je špatnou zprávou pro globální životní prostředí. Tento přístup vychází z myšlenky, že v době klimatických katastrof, vymírání přírody a narůstající nerovnosti je pro bohaté nejlepší šancí na přežití vybudování osobního útočiště, kde se mohou chránit před zoufalými masami. Jedná se o přežití těch nejbohatších, varuje server The Guardian.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Krůček od apokalypsy? Studená válka by nově zahrnovala tři strany, a byla by pořádně horká

S aktuálními hrozbami ze strany ruského prezidenta Vladimira Putina na Ukrajině, zrychleným programem zbrojení v Číně a americkou touhou po nadřazenosti, vyvstává podle serveru The Guardian základní otázka: Co by donutilo světové vůdce ustoupit od hrozící světové války?

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy