Ruský režim v současnosti brojí proti odpůrcům válečného tažení na Ukrajině. Nejlepší ruští digitální špioni se obrátili na nové nástroje ihned po začátku invaze. Úřady shromáždily arzenál technologií pro sledování online života občanů za účelem omezení vnitřních konfliktů napříč Ruskou federací, píše server listu NY Times.
Produkty vyvinuté v souvislosti s potlačováním disentu má k dispozici zejména policie a Federální bezpečnostní služba (FSB). Tyto nástroje nabízejí řadu způsobů, jak sledovat určité druhy aktivit v šifrovaných aplikacích v čele s WhatsAppem a Signalem, monitorovat polohu telefonů, identifikovat anonymní uživatele sociálních médií a pronikat do soukromých účtů internetových uživatelů.
NYT upozorňuje, že se ruský prezident Vladimir Putin o moderní technologie při uplatňování vlastní moci opírá stále častěji. Rusko dokonce v minulosti zaostávalo za Čínou nebo Íránem, události podobné vzpouře Jevgenije Prigožina ho ale nutí tuto ztrátu rychle dohánět.
Stejně jako ve všem jde o spojené nádoby. „Lidé jsou kvůli tomu velmi paranoidní, protože pokud komunikujete s kýmkoli v Rusku, nemáte jistotu, zda je to bezpečné, nebo ne. Velmi aktivně monitorují provoz. Dříve to bylo jen pro aktivisty. Teď to rozšířili na všechny, kdo nesouhlasí s válkou,“ přiblížila ruská opoziční politička a aktivistka za digitální práva Alena Popovová.
Relativně neznámé ruské společnosti zajišťující tyto technologie se snaží expandovat do zahraničí. Jmenovitě jde o MFI Soft, Vas Experts a Protei. „Mnohé z nich vlastní Citadel Group, firma, kterou kdysi částečně ovládal Ališer Usmanov, jenž byl terčem sankcí Evropské unie jako jeden z Putinových ‚oblíbených oligarchů‘,“ popisuje NYT.
Ačkoliv je tento software poměrně komplikovaný, vyznačuje se jednoduchostí pro uživatele. „Podle dokumentů, které obsahují technická schémata, e-maily a snímky obrazovek, poskytuje nyní jednoduše použitelný software, který se zapojuje přímo do telekomunikační infrastruktury, švýcarský armádní nůž možností špehování,“ píše americký list.
Jeden z programů zvládá identifikovat, kdy lidé telefonují nebo posílají soubory prostřednictvím šifrovaných aplikací – tj. WhatsApp, Signal či Telegram. Nedokáže ale zachytit konkrétní zprávy. Jeho účinnost tkví především v mapování toho, jestli sledovaná osoba používá více telefonů a také zkoumá síť jejích vztahů v digitálním prostoru. Další z programů umí shromažďovat hesla na nešifrovaných webových stránkách.
Dohromady tvoří počátek hotové sady nástrojů pro autokraty, jak podotýká NY Times. „Úřady v podstatě inkubují novou skupinu ruských společností, které vznikly v důsledku represivních zájmů státu. Vedlejší účinky se projeví nejprve v okolním regionu a poté potenciálně i ve světě,“ uvedl viceprezident pro výzkum a analýzy skupiny Freedom House Adrian Shahbaz.
V rámci snahy o kontrolu internetové komunikace ruské úřady už dříve požadovaly, aby poskytovatelé síťových služeb uchovávali záznamy o veškerém internetovém provozu. Objem přicházejících dat ale mohl být obrovský a nepoužitelný.
Starší technologie byly zprvu používány zejména proti politickým soupeřům v čele s příznivci vězněného opozičního lídra Alexeje Navalného. Poptávka se dle informací odborníků ještě zvýšila po invazi proti Ukrajině. Tehdy se ruské úřady obrátily na odpovědné společnosti, které vytvořily staré sledovací systémy, aby inovovaly.
Právě tehdy tlaku využily společnosti jako Citadel, která koupila mnoho velkých ruských výrobců digitálních odposlouchávacích zařízení a nyní kontroluje až 80 procent trhu s podobnými technologiemi. Tuto informaci získal list NYT od amerického ministerstva zahraničí.
„Odvětví spojená s armádou a komunikacemi nyní dostávají mnoho finančních prostředků, protože se přizpůsobují novým požadavkům,“ podotkla výzkumnice Ksenina Ermošina ze společnosti Citizen Lab, kde studuje ruské sledovací společnosti.
Díky těmto novým technologiím mají ruské bezpečnostní služby detailní přehled o dění na internetu. „Sledovací systém jedné z dceřiných společností Citadely, MFI Soft, pomáhá zobrazovat informace o účastnících telekomunikačních služeb spolu se statistickým rozpisem jejich internetového provozu na specializovaném ovládacím panelu, který podle jednoho grafu používají regionální důstojníci FSB,“ zdůrazňuje americký list.
Jiné nástroje MFI Soft dokážou mapovat polohu dvou telefonů v průběhu dne a rozeznat, zda na sebe narazily současně – což logicky značí setkání. „Jiná funkce, která pomocí sledování polohy zjišťuje, zda se několik telefonů často vyskytuje ve stejné oblasti, odvozuje, zda někdo může používat dva nebo více telefonů. Díky plnému přístupu k informacím o účastnících telekomunikačních sítí může systém NetBeholder také určit, z jakého regionu v Rusku jednotliví uživatelé pocházejí nebo z jaké země pochází cizinec.“
Produkty společnosti Protei pro změnu poskytují přepis hlasu na text pro zachycené telefonní hovory a nástroje pro identifikaci podezřelého chování. „Obrovský sběr dat v Rusku a nové nástroje tvoří vražednou kombinaci. Tyto možnosti jsou v celé zemi stále rozšířenější,“ doplnila Ermošina.
Někteří uživatelé se z těchto důvodů obrátili na šifrované aplikace pro zasílání zpráv. Bezpečnostní služby i přesto našly způsob, jak tyto konverzace sledovat. Vyplývá to ze spisů, které má NY Times k dispozici. „Jedna z funkcí NetBeholderu využívá techniku známou jako hloubková kontrola paketů, kterou poskytovatelé telekomunikačních služeb používají k analýze toho, kam jejich provoz směřuje. Podobně jako při mapování vodních toků v potoce nemůže software zachytit obsah zpráv, ale dokáže určit, jaká data kam proudí,“ popisuje list.
Tím pádem dokáže přesně určit, kdy sledovaná osoba soubor odesílá nebo se připojuje k hlasovému hovoru v těchto aplikacích. „Díky tomu má FSB přístup k důležitým metadatům, což jsou obecné informace o komunikaci, například kdo, kdy a kde s kým hovoří, a také zda je ke zprávě připojen soubor.“
Dříve byl pro získání těchto soukromých informací nutný souhlas výrobce aplikací. Společnost pak rozhodla, jestli je poskytne. „Nové nástroje znepokojily bezpečnostní experty i tvůrce šifrovaných služeb. I když mnozí věděli, že takové produkty jsou teoreticky možné, nevědělo se, že je nyní vyrábějí ruští dodavatelé,“ doplnili bezpečnostní experti podle NYT.
Související

Válka sahá daleko za hranice Ukrajiny. Evropa není bezmocná, jen s Ruskem neumí pracovat, tvrdí expert

Evropa jde po ruské stínové flotile. Sankcemi se snaží vytvořit mezinárodní tlak
Rusko , internet , Vladimír Putin , sociální sítě , WhatsApp , mobilní aplikace
Aktuálně se děje
před 20 minutami

Ikonická pasáž Lowther se chlubí novou unikátní nástěnnou malbou
před 25 minutami

Počasí v Indii zabíjelo: Přes Dillí se prohnala masivní bouře, šest mrtvých
před 26 minutami

Trump zvyšuje tlak: EU pohrozil 50% clem, trhy se okamžitě propadly
před 47 minutami

Budou jednání úspěšná? Přicházejí zprávy o pravděpodobnosti dohody USA a Íránu
před 1 hodinou

Netanjahu zase šije do Starmera a spojenců: Chtějí, aby Hamás zůstal u moci
před 1 hodinou

Trump po poslední debatě s Putinem v rolí mírotvůrce na Ukrajině skončil
před 2 hodinami

Boj o migraci v Německu pokračuje. Merkelová se tvrdě opřela do Merze, spor trvá dekády
před 2 hodinami

Dálnici D10 uzavřela tragická nehoda. Havarovalo devět vozidel
před 2 hodinami

America first selhává. Trumpovu válku vyhraje Čína i celá Evropa
před 3 hodinami

Nové informace k případu smrti chlapce v Táboře. Dítě si mělo hrát se zbraní
před 3 hodinami

Trump převrací Ameriku naruby. Milion lidí přijde o práci, účty za energie porostou, počasí bude ještě extrémnější
před 4 hodinami

Netanjahu kope kolem sebe. Ostře útočí na Evropu, státníky viní ze spolupráce s Hamásem
před 4 hodinami

Co čeká trh s energiemi? Zeptali jsme se dodavatelů, jak se budou měnit ceny elektřiny
před 5 hodinami

Ukrajina důrazně varuje EU: Dodržte slovo. Vaše kroky pro nás budou devastační
před 5 hodinami

Válka sahá daleko za hranice Ukrajiny. Evropa není bezmocná, jen s Ruskem neumí pracovat, tvrdí expert
před 6 hodinami

Akademický svět zasáhla panika. Trump zakázal Harvardově univerzitě přijímat zahraniční studenty
před 7 hodinami

Počasí v příštím týdnu bude stabilní, vyplývá z předpovědi
Aktualizováno včera

Česko - Švédsko 2:5. Rozhodla první třetina, zlatá obhajoba nevyjde
včera

Pád cen pohonných hmot se zastavil. Teď zdraží, ekonom ale očekává další obrat
včera
Nová vlna podvodů na WhatsAppu zaměstnává policisty. Lidé přicházejí i o miliony
Policisté na jaře pozorují nárůst kybernetické kriminality v prostředí platformy WhatsApp, kterou lidé běžně používají ke komunikaci. Škody jdou v některých případech do milionů korun. Na co si dát pozor a jak správně postupovat, pokud u vás zavládne jakékoliv podezření?
Zdroj: Jan Hrabě