Kreml jako Velký bratr. Digitální život Rusů má pod kontrolou, nepomohou ani speciální aplikace

Ruský režim v současnosti brojí proti odpůrcům válečného tažení na Ukrajině. Nejlepší ruští digitální špioni se obrátili na nové nástroje ihned po začátku invaze. Úřady shromáždily arzenál technologií pro sledování online života občanů za účelem omezení vnitřních konfliktů napříč Ruskou federací, píše server listu NY Times

Produkty vyvinuté v souvislosti s potlačováním disentu má k dispozici zejména policie a Federální bezpečnostní služba (FSB). Tyto nástroje nabízejí řadu způsobů, jak sledovat určité druhy aktivit v šifrovaných aplikacích v čele s WhatsAppem a Signalem, monitorovat polohu telefonů, identifikovat anonymní uživatele sociálních médií a pronikat do soukromých účtů internetových uživatelů. 

NYT upozorňuje, že se ruský prezident Vladimir Putin o moderní technologie při uplatňování vlastní moci opírá stále častěji. Rusko dokonce v minulosti zaostávalo za Čínou nebo Íránem, události podobné vzpouře Jevgenije Prigožina ho ale nutí tuto ztrátu rychle dohánět. 

Stejně jako ve všem jde o spojené nádoby. „Lidé jsou kvůli tomu velmi paranoidní, protože pokud komunikujete s kýmkoli v Rusku, nemáte jistotu, zda je to bezpečné, nebo ne. Velmi aktivně monitorují provoz. Dříve to bylo jen pro aktivisty. Teď to rozšířili na všechny, kdo nesouhlasí s válkou,“ přiblížila ruská opoziční politička a aktivistka za digitální práva Alena Popovová. 

Relativně neznámé ruské společnosti zajišťující tyto technologie se snaží expandovat do zahraničí. Jmenovitě jde o MFI Soft, Vas Experts a Protei. „Mnohé z nich vlastní Citadel Group, firma, kterou kdysi částečně ovládal Ališer Usmanov, jenž byl terčem sankcí Evropské unie jako jeden z Putinových ‚oblíbených oligarchů‘,“ popisuje NYT. 

Ačkoliv je tento software poměrně komplikovaný, vyznačuje se jednoduchostí pro uživatele. „Podle dokumentů, které obsahují technická schémata, e-maily a snímky obrazovek, poskytuje nyní jednoduše použitelný software, který se zapojuje přímo do telekomunikační infrastruktury, švýcarský armádní nůž možností špehování,“ píše americký list. 

Jeden z programů zvládá identifikovat, kdy lidé telefonují nebo posílají soubory prostřednictvím šifrovaných aplikací – tj. WhatsApp, Signal či Telegram. Nedokáže ale zachytit konkrétní zprávy. Jeho účinnost tkví především v mapování toho, jestli sledovaná osoba používá více telefonů a také zkoumá síť jejích vztahů v digitálním prostoru. Další z programů umí shromažďovat hesla na nešifrovaných webových stránkách. 

Dohromady tvoří počátek hotové sady nástrojů pro autokraty, jak podotýká NY Times. „Úřady v podstatě inkubují novou skupinu ruských společností, které vznikly v důsledku represivních zájmů státu. Vedlejší účinky se projeví nejprve v okolním regionu a poté potenciálně i ve světě,“ uvedl viceprezident pro výzkum a analýzy skupiny Freedom House Adrian Shahbaz. 

V rámci snahy o kontrolu internetové komunikace ruské úřady už dříve požadovaly, aby poskytovatelé síťových služeb uchovávali záznamy o veškerém internetovém provozu. Objem přicházejících dat ale mohl být obrovský a nepoužitelný. 

Starší technologie byly zprvu používány zejména proti politickým soupeřům v čele s příznivci vězněného opozičního lídra Alexeje Navalného. Poptávka se dle informací odborníků ještě zvýšila po invazi proti Ukrajině. Tehdy se ruské úřady obrátily na odpovědné společnosti, které vytvořily staré sledovací systémy, aby inovovaly. 

Právě tehdy tlaku využily společnosti jako Citadel, která koupila mnoho velkých ruských výrobců digitálních odposlouchávacích zařízení a nyní kontroluje až 80 procent trhu s podobnými technologiemi. Tuto informaci získal list NYT od amerického ministerstva zahraničí. 

„Odvětví spojená s armádou a komunikacemi nyní dostávají mnoho finančních prostředků, protože se přizpůsobují novým požadavkům,“ podotkla výzkumnice Ksenina Ermošina ze společnosti Citizen Lab, kde studuje ruské sledovací společnosti.

Díky těmto novým technologiím mají ruské bezpečnostní služby detailní přehled o dění na internetu. „Sledovací systém jedné z dceřiných společností Citadely, MFI Soft, pomáhá zobrazovat informace o účastnících telekomunikačních služeb spolu se statistickým rozpisem jejich internetového provozu na specializovaném ovládacím panelu, který podle jednoho grafu používají regionální důstojníci FSB,“ zdůrazňuje americký list. 

Jiné nástroje MFI Soft dokážou mapovat polohu dvou telefonů v průběhu dne a rozeznat, zda na sebe narazily současně – což logicky značí setkání. „Jiná funkce, která pomocí sledování polohy zjišťuje, zda se několik telefonů často vyskytuje ve stejné oblasti, odvozuje, zda někdo může používat dva nebo více telefonů. Díky plnému přístupu k informacím o účastnících telekomunikačních sítí může systém NetBeholder také určit, z jakého regionu v Rusku jednotliví uživatelé pocházejí nebo z jaké země pochází cizinec.“

Produkty společnosti Protei pro změnu poskytují přepis hlasu na text pro zachycené telefonní hovory a nástroje pro identifikaci podezřelého chování. „Obrovský sběr dat v Rusku a nové nástroje tvoří vražednou kombinaci. Tyto možnosti jsou v celé zemi stále rozšířenější,“ doplnila Ermošina. 

Někteří uživatelé se z těchto důvodů obrátili na šifrované aplikace pro zasílání zpráv. Bezpečnostní služby i přesto našly způsob, jak tyto konverzace sledovat. Vyplývá to ze spisů, které má NY Times k dispozici. „Jedna z funkcí NetBeholderu využívá techniku známou jako hloubková kontrola paketů, kterou poskytovatelé telekomunikačních služeb používají k analýze toho, kam jejich provoz směřuje. Podobně jako při mapování vodních toků v potoce nemůže software zachytit obsah zpráv, ale dokáže určit, jaká data kam proudí,“ popisuje list. 

Tím pádem dokáže přesně určit, kdy sledovaná osoba soubor odesílá nebo se připojuje k hlasovému hovoru v těchto aplikacích. „Díky tomu má FSB přístup k důležitým metadatům, což jsou obecné informace o komunikaci, například kdo, kdy a kde s kým hovoří, a také zda je ke zprávě připojen soubor.“

Dříve byl pro získání těchto soukromých informací nutný souhlas výrobce aplikací. Společnost pak rozhodla, jestli je poskytne. „Nové nástroje znepokojily bezpečnostní experty i tvůrce šifrovaných služeb. I když mnozí věděli, že takové produkty jsou teoreticky možné, nevědělo se, že je nyní vyrábějí ruští dodavatelé,“ doplnili bezpečnostní experti podle NYT.  

Související

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

Více souvisejících

Rusko internet Vladimír Putin sociální sítě WhatsApp mobilní aplikace

Aktuálně se děje

před 1 minutou

Ilustrační foto

Dopady změn počasí jsou stále ničivější. Prohlubují konflikty, ničí lidem životy, varuje UNHCR

Organizace spojených národů tento týden oznámila, že spouští nový fond, jehož cílem je posílit ochranu uprchlíků a vysídlených komunit ohrožených změnou klimatu. Podle zprávy agentury AFP Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvedl, že cílem je do konce roku 2025 získat do nového fondu 100 milionů dolarů na podporu uprchlíků, jejich hostitelských komunit a zemí původu, které jsou klimatickými krizemi zasaženy nejvíce.

před 1 hodinou

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Mark Rutte

Misky vah se naklání. Rutte si získává podporu Turecka, v cestě do křesla šéfa NATO mu ale stojí další země

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pátek prohlásil, že od nového generálního tajemníka Severoatlantické aliance (NATO) očekává, že upřednostní řešení obav Turecka souvisejících s terorismem. Řekl to v Istanbulu během setkání s vedoucím kandidátem na post šéfa NATO, dosluhujícím nizozemským premiérem Markem Ruttem, který je na návštěvě v Turecku v rámci snah o získání podpory pro svou kandidaturu.

před 4 hodinami

Volební štáb hnutí ANO

Babišovo ANO opět prachsprostě lže. Tentokrát o důchodech

Zástupci hnutí ANO a kabinetu Petra Fialy (ODS) se shodli na nutnosti změn v prvním důchodovém pilíři, opoziční subjekt zároveň nezpochybnil nutnost zvyšování věkové hranice pro odchod do důchodu. To vyplývá z dokumentů zveřejněných prezidentskou kanceláří k březnové schůzce nad tématech důchodové reformy. Stojí za to připomenout, že onoho 28. Března se schůzky na pozvání prezidenta zůčastnili Karel Havlíček, Alena Schillerová a Aleš Juchelka. Celý zápis přidávám na konec tohoto článku. Závěr si z něj udělejte sami.  

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 11 hodinami

před 17 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

Biden poprvé prohlásil, že bude debatovat s Trumpem. Termíny už jsou známé

Listopadovým prezidentským volbám v USA by měly předcházet předvolební duely obou kandidátů. Úřadující prezident Joe Biden se v pátek jasně vyjádřil, že nejpozději na podzim je ochoten debatovat s republikánským vyzyvatelem a svým předchůdcem Donaldem Trumpem, informovala AP. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy