Latinská Amerika už eviduje přes čtvrt milionu nakažených koronavirem

V Latinské Americe se koronavirus dosud potvrdil u téměř 272.000 lidí, z nichž jich na 14.400 zemřelo. Vyplývá to z údajů americké Univerzity Johnse Hopkinse. Zhruba polovina úmrtí připadá na největší zemi v oblasti, tedy na Brazílii, kde se koncem února potvrdil první případ nákazy v regionu a která eviduje už téměř 109.000 nakažených.

Druhou nejhůře zasaženou zemí v Latinské Americe je Peru, které dosud zaznamenalo už přes 50.000 případů nákazy a na 1440 úmrtí. Oproti Brazílii, která má 210 milionů obyvatel, ale dělá třicetimilionové Peru asi sedmkrát více testů (v přepočtu na milion obyvatel).

Třetí nejhůře zasaženou latinskoamerickou zemí je Ekvádor s 32.000 potvrzenými případy nákazy a 1570 prokázanými úmrtími s covidem-19. Reálná čísla jsou ale i v této sedmnáctimilionové zemi vyšší, protože lidem zemřelým doma se testy na koronavirus obvykle neprovádějí.

Také v Latinské Americe přijaly už v předchozích dvou měsících vlády různě přísná omezení volného pohybu. V tomto regionu je ale lidé často nedodržují, protože by jinak přišli o zdroj obživy. Na živobytí si totiž vydělávají například pouličním prodejem.

"V Latinské Americe se zvýší chudoba a sociální nerovnost, což povede k politické nestabilitě. Sociální protesty tam teď zastavila pandemie, ale až skončí, protesty opět propuknou," řekl serveru BBC Mundo Oliver Stuenkel z brazilského institutu Getulia Vargase.

"Někteří prezidenti podle mě nedokončí svůj mandát a řekl bych, že je to pravděpodobné i u Jaira Bolsonara," dodal k brazilské hlavě státu. Bolsonaro čelí kritice od řady guvernérů i dalších politiků či soudců za zlehčování pandemie a v posledním týdnu i kvůli odvolání oblíbeného ministra spravedlnosti.

Naopak venezuelský autoritářský prezident Nicolás Maduro podle Stuenkela koronavirovou krizi ustojí. "Ve Venezuele platí jiná logika než v ostatních zemích regionu a Madura drží armáda," uvedl Stuenkel. Podle něj Madurovi pomohla i masová emigrace v posledních letech. "Zůstalo tak méně lidí, kteří proti němu můžou protestovat. Odešlo skoro pěti milionů," připomněl.

Co se týče ekonomických důsledků, nebude ušetřena žádná země z regionu, ale nejhůře budou podle Stuenkela postiženy Venezuela, Ekvádor a Argentina, které měly ekonomické potíže už před pandemií. Největší krizi zažívá už několik let Venezuela. Naopak nejlépe by z ekonomického hlediska mohly důsledky pandemie podle experta z brazilského think-thanku zvládnout Panama, Peru, Kolumbie nebo Chile.

Specifickým případem je Guyana, kde byla před pár lety objevena velká ložiska ropy, což by i přes propad cen této suroviny v poslední době mělo zemi s necelým milionem obyvatel pomoci, míní Stuenkel.

Související

Jair Bolsonaro Rozhovor

Příklad antisystémového politika. Bolsonaro před 5 lety otevřel Pandořinu skříňku, říká Vrbata

Uplynulo pět let od chvíle, kdy v brazilských prezidentských volbách dne 28. října 2018 zvítězil kontroverzní politik Jair Bolsonaro. Jeho nástup do čela státu ukázal, že Brazílie není ve svém úsilí o opětovnou demokratizaci tak úspěšná, jak se mohlo zdát, konstatuje iberoamerikanista Aleš Vrbata. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz dále uvedl, že Bolsonaro se s demokratickou politikou nikdy neidentifikoval a naopak oživil ve své době oficiálně zavrženou krajně pravicovou minulost země. Odborník na brazilskou politiku také vysvětlil, proč bolsonarismus přežil loňskou volební porážku svého lídra, a nastínil jeho další perspektivu. 

Více souvisejících

Jižní Amerika Brazílie Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Adrian Newey

Génius Newey končí v Red Bullu. Zamíří k Ferrari?

Dlouho se o tom spekulovalo, a nyní je to oficiální. Adrian Newey, technický ředitel Red Bull Racing, ukončí svou práci u rakouské stáje po skončení této sezóny. Potvrzení této zprávy přišlo od samotného týmu v jeho oficiálním prohlášení. Po 19 letech skončí Neweyho dlouholetá éra v týmu.

včera

Zahraniční vojáci se stali válečnými zajatci (POW) poté, co byli zajati Ukrajinou jako bojovníci v rámci ruských ozbrojených sil, účastní se tiskové konference organizované ukrajinskými představiteli v Kyjevě 15. března 2024.

Žoldáci z Nepálu ve velkém dezertují z ruské armády na Ukrajině

Podle informací serveru RBK-Ukrajina, který se odvolává na tiskovou zprávu Hlavního ředitelství zpravodajství, žoldáci z Nepálu, kteří přišli bojovat proti Ukrajině v řadách ruské armády, masově dezertují. Ruští velitelé zároveň hledají chatrné omluvy pro své vedení, vysvětlující tuto situaci.

včera

Andrej Babiš (ANO)

Boj proti Green Dealu i migraci. Hnutí ANO zahájilo předvolební kampaň

Při zahájení hlavní fáze kampaně ANO ve Zlíně uvedl předseda Andrej Babiš, že hlavními prioritami hnutí ve volbách do Evropského parlamentu jsou boj proti nelegální migraci, obrana suverenity a odpor proti Zelené dohodě, nazvané Green Deal. Hlavním heslem kampaně před červnovými volbami je "Česko pro tebe všecko".

včera

1. máj

Svátek práce se slaví již 135 let. Jak se za tuto dobu proměňovala jeho podoba?

Na první květnový den připadá Svátek práce, který není jenom státním svátkem, ale i tím mezinárodním. Jeho historie sahá až do roku 1889, kdy byl jiný, než se prezentoval v dobách komunistického režimu. Povinné prvomájové průvody doprovázené budovatelskými slogany, oslavami pracovních úspěchů a stranickými představiteli na tribunách měly s původní myšlenkou svátku pramálo společného. 

včera

Počasí: Česko zasáhl silný vítr. Meteorologové vydali výstrahu

Meteorologové vydali výstrahu před silným větrem. Ten bude podle ČHMÚ.cz řádit na části území až do zítřejšího večera.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy