Lavrov slovně napadl Západ kvůli blížícím se ruským prezidentským volbám

Šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov si myslí, že Západ v čele se Spojenými státy usiluje o destabilizaci a likvidaci Ruska před prezidentskými volbami v roce 2024. Informovala o tom kremelská agentura TASS. Rusové přitom příští rok mohou pustit současného prezidenta Vladimira Putina už k pátému funkčnímu období. Když roku 2000 nastupoval k moci, ústava mu umožňovala pouze dva čtyřleté mandáty za sebou. Nyní to jsou až čtyři šestileté. 

Západní země v čele s USA ruský ministr zahraničí Lavrov obviňuje ze snahy o destabilizaci země před prezidentskými volbami. „Zlomyslné praktiky vměšování do vnitřních záležitostí suverénních států pokračují. Západ otevřeně usiluje o destabilizaci naší země, zejména před prezidentskými volbami plánovanými na příští rok,“ nastínil. 

Občané Ruské federace si mají skutečně příští rok vybrat hlavu státu. V prezidentských volbách může opět kandidovat současný lídr Putin, kterému skončí další funkční období. Svůj post obhajuje pravidelně už od roku 2000 se čtyřletou pauzou mezi lety 2008–2012, kdy působil coby předseda vlády, zatímco prezidentskou funkci zastával jeho blízký spolupracovník Dmitrij Medveděv. 

Podle tehdejší ústavy totiž nemohl kandidovat potřetí za sebou. Medveděv nicméně během svého funkčního období prodloužil prezidentský mandát na šest let. Roku 2012 tedy Putin opět zvítězil v prezidentských volbách a další se konaly až v roce 2018. Ty současný prezident samozřejmě ovládl a získal mandát na léta 2018–2024.

Roku 2020 Státní duma schválila v poměru 383 pro a 0 proti ústavní zákon o tom, že může Putin kandidovat i v roce 2024 a posléze být prezidentem ještě dalších dvanáct let – neboli nová dvě funkční období. 

Lavrov zpochybňuje jakoukoliv kritiku přicházející ze Západu i od, většinou exilové, opozice. Za nástroj západní snahy o destabilizaci Ruska považuje kyjevský režim. „Kyjevský režim je využíván jako nástroj, zatímco nacistickým aktivistům na Ukrajině jsou dodávány moderní zbraně a munice a jsou tam posíláni zahraniční žoldáci a instruktoři,“ nechal se slyšet.

Jako hlavní cíle ruských protivníků označil porážku ruské armády na bojišti, narušení politické a ekonomické suverenity Ruska a jeho odsunutí na periferii světové politiky. „Tato politika také zapadá do společného úsilí Washingtonu a Bruselu o udržení globální nadvlády tím, že se snaží trestat každého, kdo provádí nezávislou zahraniční politiku a odmítá pověstný řád založený na pravidlech. Američané se netají svým záměrem udělat vše pro to, aby zadrželi Čínu,“ dodal. 

Vztahy Pekingu a Moskvy jsou na současné mezinárodní scéně velkou neznámou. Zatímco se ruská elita ráda chlubí dobrými vztahy s Čínou, tak čínská strana je daleko zdrženlivější. 

Související

Sergej Lavrov

Lavrov sdělil, jak se Rusko staví k jaderné válce

Útok ukrajinské armády na Brianskou oblast pomocí amerických balistických raket ATACMS vyvolal ostrou reakci Moskvy. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov označil tento čin za důkaz toho, že Západ usiluje o eskalaci války na Ukrajině. Na summitu skupiny G20 v Brazílii prohlásil, že Moskva bude na tuto „kvalitativně novou fázi války Západu proti Rusku“ adekvátně reagovat.

Více souvisejících

Sergej Lavrov Vladimír Putin Rusko volby v Rusku

Aktuálně se děje

před 17 minutami

před 31 minutami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 53 minutami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 56 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 4 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?

V prvním specializovaném zdravotnickém zařízení v Dillí zaměřeném na onemocnění způsobená znečištěním ovzduší sedí 64letý Deepak Rajak a snaží se popadnout dech. Jeho astma se v posledních dnech výrazně zhoršilo a dcera jej přivedla na kliniku kvůli jeho rychle se zhoršujícímu zdravotnímu stavu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy