
Syrská válka, která po celých 13 let sužovala zemi, se znovu dostala do popředí světové pozornosti. Tentokrát kvůli znovuotevření jedné z nejznámějších syrských věznic – Saydnaya, známé také jako "lidská jatka". Tato věznice, situovaná severně od Damašku, byla po desetiletí symbolem režimní brutality, mučení a bezpráví. V posledních dnech se zde však odehrávaly scény plné zoufalství i naděje, když rodiny začaly hledat své zmizelé blízké.
Poté, co byl v neděli svržen režim Bašára Asada, vypukla v zemi vlna euforie. Spolu s tím ale mnozí Syřané začali intenzivně pátrat po těch, kteří byli během vlády diktátora svévolně zatčeni a beze stopy zmizeli, popisuje server CNN.
Saydnaya, jedno z nejobávanějších míst Asadovy diktatury, se stala centrem těchto událostí. Dopravní kolony, které se táhly několik kilometrů, a lidé jdoucí pěšky po posledním úseku cesty směrem k věznici vytvořili emotivní atmosféru.
Saydnaya byla po desetiletí místem, kde mizeli lidé označeni za protivníky režimu. Mezi lety 2011 a 2015 zde bylo podle Amnesty International oběšeno až 13 tisíc lidí.
Její děsivá pověst vedla k tomu, že ji rebelové zařadili mezi první cíle při své ofenzívě na Damašek. Jakmile padl Asadův režim, objevily se záběry propuštěných vězňů. Sociální sítě se zaplnily výzvami o pomoc při hledání pohřešovaných.
Mezi těmi, kteří dorazili do Saydnaye, byla i Maysoon Labut, žena z města Dara’a, kde začaly protivládní protesty během Arabského jara. Hledala tři své bratry a zetě, kteří byli údajně drženi v podzemní části věznice známé jako "červená sekce".
Ta byla předmětem mnoha spekulací, že by zde mohli být ukryti další vězni. Dobrovolnická organizace Bílí přilby vyslala do Saydnaye speciální týmy, které prohledávaly betonové stěny, zatímco davy v tichosti čekaly na znamení. Bohužel se žádné skryté cely nenašly.
I přesto, že někteří propuštění vězni se konečně shledali se svými rodinami, emoce byly často smíšené. Suheil Hamawi, který strávil více než 30 let v syrských věznicích, popsal svou radost ze shledání s rodinou, ale také bolest z promarněného života. „Až když mi vnučka řekla 'dědo', jsem si uvědomil, kolik let jsem ztratil,“ svěřil se.
Mnoho rodin však stále tápe ve tmě a pátrá po jakýchkoliv stopách svých blízkých. Věznice Saydnaya se stala mementem utrpení, ale také symbolem naděje na lepší budoucnost. Organizace jako Asociace pro vězně a pohřešované v Saydnaye (ADMSP) se nyní snaží poskytnout podporu těm, kteří hledají odpovědi.
Saydnaya je jednou z mnoha věznic, které byly osvobozeny během bleskového postupu povstaleckých sil po Sýrii. Jakmile vzbouřenci dorazili do Damašku, vyzvali bývalé vojáky a zaměstnance věznic, aby poskytli kódy k odemknutí elektronicky uzamčených dveří.
Úřady v provincii Damašek zároveň upozornily, že někteří vězni jsou téměř udušení kvůli špatné ventilaci. Rebelové zveřejnili videozáznamy, na nichž se snaží dostat do nižších pater věznice, kde se údajně nachází přes 100 000 zadržovaných, uvedl server BBC.
Na záběrech sdílených na sociálních sítích a některými médii je vidět muže, kteří prorážejí zeď, za níž se nachází temné prostory, a také vězně vycházející na svobodu. Někteří z nich neviděli světlo dlouhé roky.
Mezi osvobozenými byla i malá dítě, které bylo zatčeno se svou matkou. Video ukazuje ženy, které jsou ujišťovány, že „Assad padl“ a že již nejsou v nebezpečí. Další záběry zachycují rodiny spěchající k věznici, aby zjistily, zda mezi osvobozenými jsou jejich blízcí.
Saydnaya se během občanské války stala symbolem represí a zvěrstev Assadova režimu. Podle zprávy Amnesty International z roku 2017 fungovala věznice jako „lidská jatka“, kde byly tisíce lidí popraveny nebo umučeny k smrti. Mezi lety 2011 a 2018 zde údajně zemřelo více než 30 000 vězňů. Přeživší, jako Omar al-Shogre, popisují nelidské podmínky, mučení a nátlak, aby se vězni navzájem mučili.
Související

Na severovýchodě Sýrie tiká časovaná bomba. Tisíce bojovníků IS, na které svět zapomněl

Sýrie po Asadovi. Panuje chaos, který se může přelít do celého regionu
Aktuálně se děje
před 2 minutami

Příští zatmění Slunce bude velkolepé. Experti prozradili, kdy bude
před 47 minutami

Trenérské změny v extralize. Po konci sezóny se loučí s trenéry v Liberci a Litvínově
před 1 hodinou

Zemřel všestranný herec Jiří Havel
před 2 hodinami

Trump přiznal: Jsem naštvaný na Putina. Musí udělat dobrou věc
před 4 hodinami

Slintavka a kulhavka se blíží k Česku. Výborný slíbil přísnější kontroly
před 5 hodinami

Opusťme americké korporátní sociální sítě. Variant je dost v Evropě i USA
před 6 hodinami

Zemřel slavný americký herec Richard Chamberlain. Bylo mu 90 let
před 6 hodinami

Tragédie v českém fotbale. Náhle zemřel brazilský hráč Leandro Lima
před 6 hodinami

Evropa by zvládla čelit Rusku i bez Američanů, naznačuje analýza
před 7 hodinami

Jak přežít krizi? Praktický manuál pro Čechy, kteří postrádají oficiální příručku od státu
před 9 hodinami

Volby se blíží a podpora ANO se nepatrně snižuje. Spolu si polepšilo
před 10 hodinami

Hasiči pokračují v zásahu po výbuchu v Poličce. Nasadili těžkou techniku
před 10 hodinami

Nové návrhy příměří v Gaze. Hamás je ochoten souhlasit, Netanjahu vyjednává
před 12 hodinami

Slovenskem otřásá smrt prokurátora. Našli ho zastřeleného
před 12 hodinami

Záhadná nemoc v Rusku. Pacienti mají vysokou horečku a kašlou krev
před 13 hodinami

Páteční zemětřesení v Asii nepřežilo nejméně 1600 lidí. Stovky osob se nadále pohřešují
před 14 hodinami

Aprílové počasí po víkendu. Meteorologové prozradili, co máme čekat
včera

Přechod na letní čas zpozdí víkendové noční vlaky, upozorňují ČD
včera

Český hokej se rozloučil s legendou. Extraligová kluziště definitivně opouští Milan Gulaš
Aktualizováno včera
Nová bilance tragického zemětřesení v Asii. Záchranné práce pokračují
Tragická bilance pátečního zemětřesení v Myanmaru a Thajsku se dočkala další aktualizace. V Myanmaru podle tamních úřadů zemřelo přes tisíc lidí. Země zároveň výjimečně požádala o mezinárodní pomoc. Záchranné práce pokračují v obou zemích.
Zdroj: Lucie Podzimková