Lipavský zkritizoval pro rakouský tisk odmítnutí rozšíření schengenského prostoru

Rakouské odmítnutí rozšíření schengenského prostoru také o Rumunsko a Bulharsko přišlo poměrně náhle, řekl rakouskému deníku Der Standard český ministr zahraničí Jan Lipavský. Český politik rovněž vyjádřil přesvědčení, že bude nadále existovat Visegrádská skupina (V4), ačkoli například postoj Maďarska vůči ruské invazi na Ukrajinu podle něj spolupráci zrovna neusnadňuje.

Lipavský v rozhovoru z pohledu české diplomacie bilancoval půlroční české předsednictví EU, které poznamenala především ruská válka proti Ukrajině. "Když 24. února začal ruský útok na Ukrajinu, zcela to zpřeházelo naše přípravy," uvedl Lipavský s poukazem na nutnost řešit problémy v oblastech energetické politiky či humanitární, vojenskou a hospodářskou pomoc Ukrajině. Česko se také pokusilo zdůraznit vlastní akcenty, například na proces rozšiřování EU na západní Balkán.

"Myslím, že to bylo přijato velmi pozitivně. Snažili jsme se také o rozšíření schengenského prostoru. Bohužel se nám to podařilo jen v případě Chorvatska poté, co se Rakousko na poslední chvíli postavilo proti přistoupení Rumunska," řekl šéf české diplomacie. "Ten krok přišel z mého pohledu poměrně náhle, Rakousko k tomu předtím vysílalo zcela jiné signály," poznamenal k rozhodnutí Vídně. Rozšíření schengenského prostoru o Rumunsko a Bulharsko, nebo alespoň realistická perspektiva rychlého vstupu, by podle něj vedlo k posílení bezpečnosti.

Evropská unie podle Lipavského není "dokonale sehraný orchestr", ale projekt, v němž je třeba uvést různé zájmy v soulad. "Když se podíváme na dohromady devět sankčních balíčků proti Rusku, na výcvikovou misi pro ukrajinské vojáky nebo na finanční pomoc, která byla důležitá, aby se ukrajinský stát nezhroutil, musím říci: Jednota je opravdu silná," dodal politik z České pirátské strany.

Lipavský vyjádřil potěšení nad tím, že se podařilo schválit pomoc Ukrajině ve výši 18 miliard eur (přes 433 miliard korun), ačkoli k tomu bylo třeba zlomit nesouhlas Maďarska zmírněním zablokování unijních peněz kvůli problémům s právním státem. V té souvislosti odmítl, že by odlišné postoje například Polska a Maďarska vůči Rusku ohrožovaly existenci V4.

"Visegrádská skupina existuje přes 30 let a já předpokládám, že bude existovat i nadále. Ale různé důrazy ohledně ruské invaze na Ukrajinu spolupráci samozřejmě příliš neusnadňují," připustil Lipavský. Vyzdvihl také spolupráci v rámci takzvaného slavkovského formátu, tedy setkávání vládních představitelů Česka, Slovenska a Rakouska. "Rozumíme si navzájem a nepřekvapujeme se navzájem," ocenil ministr.

Související

Jan Lipavský

Česká republika uvolní dalších deset milionů korun pro Pásmo Gazy

Česká republika uvolní dalších deset milionů korun pro Světový potravinový program (WFP) na poskytnutí humanitární pomoci v Gaze. O této rozhodnutí informoval dnes ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) prostřednictvím sociální sítě X. Tento příspěvek navazuje na pět milionů korun, které česká vláda vyčlenila pro palestinské civilisty prostřednictvím tohoto programu v lednu tohoto roku.

Více souvisejících

Jan Lipavský schengen Rakousko

Aktuálně se děje

před 12 minutami

před 36 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Aktualizováno před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

včera

Ruská armáda se snaží dobýt město Časiv Jar s až 25 000 vojáky

Ruské síly se snaží dobýt město Časiv Jar na východě Ukrajiny s 20.000 až 25.000 vojáky. Oznámila to v pondělí ukrajinská armáda, podle které je situace v oblasti složitá. Informuje o tom agentura Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy