Lobbisté našli na Ukrajině ráj. Budoucí obnova země představuje pro zahraniční firmy zlatý důl

Válkou zmítaná země – v tomto případě Ukrajina – je vítaným cílem lobbistů. Dnes je to rovných 500 dní od začátku plnohodnotné obnovené ruské agrese a západní podniky si na násilí postupem času zvykly – stále více je zajímají vyhlídky na vydělané peníze na Ukrajině, která bude po skončení války nutně potřebovat obnovit.

Podle serveru Politico ale lobbing není v obléhaném ukrajinském městě dnes zrovna běžnou záležitostí. „Když přijdete na vládní úřady, mají tam pytle s pískem,“ líčí generální ředitel poradenské společnosti Rasmussen Global Fabrice Pothier. 

Ukrajina je v tuto chvíli totiž válečnou zónou a důležité podnikatelské schůzky může kdykoliv narušit siréna. „Spousta protileteckých krytů má wifi,“ podotkl bývalý poradce energetického gigantu Naftogaz Myron Wasyluk. 

Před rokem Ukrajina získala svůj vytoužený kandidátský status Evropské unie, takže podniky mají vyhlídky na budoucí spolupráci s tamními firmami, které budou navázané na společný trh – fakticky s nimi budou moci spolupracovat jako ve své vlastní zemi. 

Podmínky pro lobbisty vytváří samotný ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. „Potřebujeme, aby k nám přišly stovky a tisíce firem,“ přiznal před zástupci firem. Podpořil platformu pro neustálé rozhovory s podnikatelskými zájemci.

Odhady jsou už teď obrovské; obnova Ukrajiny má stát až 411 miliard dolarů, píše Politico. V přepočtu na české koruny to činí 18,68 bilionů, což už je na naše poměry více než astronomická částka a zdaleka přesahuje český hrubý domácí produkt. 

Není proto divu, že po možnostech angažmá v obnově válkou zničené země sahají vlivní hráči. Nechybí mezi nimi například společnosti BlackRock nebo JPMorgan, s nimiž Kyjev teď spolupracuje na rozvojovém fondu. Možnosti se chytá také Evropská komise. „Nedávno navrhla jakýsi Marshallův plán ve výši 50 miliard korun,“ připomíná Politico. 

Velkou příležitosti pro lobby byla Konference o obnově Ukrajiny, která se konala minulý měsíc v Londýně. Ukrajinští představitelé zde měli jedinečnou možnost získat západní investory, a zároveň lobbisty k získání těchto klientů. 

Zdarma pro ostatní

Jednu z nejdychtivějších lobby má Rasmussen Group, která se zabývá politickým zpravodajstvím a lobbingem. Firma se netají tím, že k získávání zakázek využívá profilu svého zakladatele, bývalého šéfa NATO Anderse Fogha Rasmussena. Společnost si založila kyjevskou kancelář, kde mimo jiné působí bývalá ukrajinská poslankyně Olena Sotnyk. 

Právě Rasmussen Group byla jmenována přímo Zelenským k vypracování bezpečnostní dohody pro Ukrajinu – tedy vypracování směsi bezpečnostních a finančních příslibů od hlavních spojenců, která se stala součástí rozhovorů o tom, jak zajistit, aby Ukrajina nebyla znovu napadena, píše Politico. 

„Tým této společnosti rovněž spolupracuje s ukrajinskými úřady na dokumentaci válečných zločinů, zvýšení širokopásmového připojení a přechodu na ekologičtější energii,“ dodal její generální ředitel Pothier. „V podstatě pomáháme utvářet prostředí pro budoucí podnikání a zahraniční investice. Takže svým způsobem naše pro bono vytváří kontext pro část naší práce, která je více zaměřená na obchod,“ uzavřel. 

Související

Více souvisejících

Ukrajina firmy lobbing Volodymyr Zelenskyj (Ukrajina)

Aktuálně se děje

před 18 minutami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Mezinárodní trestní soud chce vydat zatykač na Netanjahua

Podle několika izraelských médií se Izrael a Spojené státy snaží diplomatickými prostředky zabránit Mezinárodnímu trestnímu soudu (ICC) vydání zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a několik dalších izraelských představitelů. Informoval o tom dnes zpravodajský web The Times of Israel.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Irácká věznice Abú Ghrajb

20 let od kauzy Abú Ghrajb. Mučení vězňů pomáhalo rekrutovat dobrovolníky do teroristických skupin, říká odborník

Reportáž americké televize CBS News zveřejněná 28. dubna 2004 upozornila na nehumánní zacházení s vězni zadržovanými americkými vojáky v irácké věznici Abú Ghrajb. Jak vyplývá z rozhovoru, který webu EuroZprávy.cz poskytl expert na Blízký východ Josef Kraus, pro další vývoj v okupovaném Iráku měla kauza nezanedbatelný význam. Nejenže byla v arabské společnosti interpretována jako ukázka západního pokrytectví a dvojího metru v otázce lidských práv, ale mobilizační potenciál záběrů ponižovaných muslimů následně dokázala využít militantní a teroristická uskupení v regionu, konstatuje politolog z Masarykovy univerzity v Brně. Dále vysvětlil například to, proč byl americký přístup ke kauze problematický a jakou roli obecně sehrály věznice a detenční zařízení v radikalizaci irácké společnosti po roce 2003. 

před 12 hodinami

před 13 hodinami

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy