Válkou zmítaná země – v tomto případě Ukrajina – je vítaným cílem lobbistů. Dnes je to rovných 500 dní od začátku plnohodnotné obnovené ruské agrese a západní podniky si na násilí postupem času zvykly – stále více je zajímají vyhlídky na vydělané peníze na Ukrajině, která bude po skončení války nutně potřebovat obnovit.
Podle serveru Politico ale lobbing není v obléhaném ukrajinském městě dnes zrovna běžnou záležitostí. „Když přijdete na vládní úřady, mají tam pytle s pískem,“ líčí generální ředitel poradenské společnosti Rasmussen Global Fabrice Pothier.
Ukrajina je v tuto chvíli totiž válečnou zónou a důležité podnikatelské schůzky může kdykoliv narušit siréna. „Spousta protileteckých krytů má wifi,“ podotkl bývalý poradce energetického gigantu Naftogaz Myron Wasyluk.
Před rokem Ukrajina získala svůj vytoužený kandidátský status Evropské unie, takže podniky mají vyhlídky na budoucí spolupráci s tamními firmami, které budou navázané na společný trh – fakticky s nimi budou moci spolupracovat jako ve své vlastní zemi.
Podmínky pro lobbisty vytváří samotný ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. „Potřebujeme, aby k nám přišly stovky a tisíce firem,“ přiznal před zástupci firem. Podpořil platformu pro neustálé rozhovory s podnikatelskými zájemci.
Odhady jsou už teď obrovské; obnova Ukrajiny má stát až 411 miliard dolarů, píše Politico. V přepočtu na české koruny to činí 18,68 bilionů, což už je na naše poměry více než astronomická částka a zdaleka přesahuje český hrubý domácí produkt.
Není proto divu, že po možnostech angažmá v obnově válkou zničené země sahají vlivní hráči. Nechybí mezi nimi například společnosti BlackRock nebo JPMorgan, s nimiž Kyjev teď spolupracuje na rozvojovém fondu. Možnosti se chytá také Evropská komise. „Nedávno navrhla jakýsi Marshallův plán ve výši 50 miliard korun,“ připomíná Politico.
Velkou příležitosti pro lobby byla Konference o obnově Ukrajiny, která se konala minulý měsíc v Londýně. Ukrajinští představitelé zde měli jedinečnou možnost získat západní investory, a zároveň lobbisty k získání těchto klientů.
Zdarma pro ostatní
Jednu z nejdychtivějších lobby má Rasmussen Group, která se zabývá politickým zpravodajstvím a lobbingem. Firma se netají tím, že k získávání zakázek využívá profilu svého zakladatele, bývalého šéfa NATO Anderse Fogha Rasmussena. Společnost si založila kyjevskou kancelář, kde mimo jiné působí bývalá ukrajinská poslankyně Olena Sotnyk.
Právě Rasmussen Group byla jmenována přímo Zelenským k vypracování bezpečnostní dohody pro Ukrajinu – tedy vypracování směsi bezpečnostních a finančních příslibů od hlavních spojenců, která se stala součástí rozhovorů o tom, jak zajistit, aby Ukrajina nebyla znovu napadena, píše Politico.
„Tým této společnosti rovněž spolupracuje s ukrajinskými úřady na dokumentaci válečných zločinů, zvýšení širokopásmového připojení a přechodu na ekologičtější energii,“ dodal její generální ředitel Pothier. „V podstatě pomáháme utvářet prostředí pro budoucí podnikání a zahraniční investice. Takže svým způsobem naše pro bono vytváří kontext pro část naší práce, která je více zaměřená na obchod,“ uzavřel.
Související
NYT: Patová situace na Ukrajině skončila. Rusko stále sílí, Washington zachvátil pesimismus
Kyjev sabotuje výměnu zajatců, tvrdí Rusko
Ukrajina , firmy , lobbing , Volodymyr Zelenskyj (Ukrajina)
Aktuálně se děje
před 2 minutami
Ukrajinská armáda se poprvé střetla se severokorejskými vojáky
před 44 minutami
Juncker: Pokud vyhraje Trump, Evropa musí ukázat sílu
před 1 hodinou
Tisíce mrtvých, přes 10 tisíc zraněných. Libanon zveřejnil počty mrtvých ve válce Izraele s Hizballáhem
před 1 hodinou
Donald Trump: Polarizující postava, která se chce vrátit k moci. Obdivuje autoritáře a chce porážet ostatní
před 1 hodinou
Kamala Harrisová: Ostřílená právnička a politička, zastánkyně práv žen a menšin
před 1 hodinou
Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy
před 2 hodinami
Co bude s NATO, pokud volby vyhraje Trump? Rutte se budoucnosti nebojí
před 2 hodinami
Harrisová i Trump zakončili předvolební kampaň po boku celebrit. Hlasovalo už 81 milionů lidí
před 2 hodinami
Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou
před 4 hodinami
Výhled počasí do konce listopadu: Meteorologové řekli, zda hrozí výrazné změny
včera
Princ Harry je černá ovce, říká Trumpův syn. Zavzpomínal i na Alžbětu II.
včera
RECENZE: Dcera národa reviduje národní obrození mladistvou perspektivou. Daří se to?
včera
Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou
včera
Můžeme brát Trumpa vážně? Kontrast s Harrisovou je nebývale silný, analyzuje expert Smith volby v USA
včera
Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně
včera
Ochraňují nás duše zemřelých příbuzných? Naši předci tomu věřili
včera
Netradiční policejní práce. Strážci zákona dnes začnou střílet divočáky na Liberecku
včera
Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie
včera
Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní
včera
Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?
Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.
Zdroj: Libor Novák