Lobbisté našli na Ukrajině ráj. Budoucí obnova země představuje pro zahraniční firmy zlatý důl

Válkou zmítaná země – v tomto případě Ukrajina – je vítaným cílem lobbistů. Dnes je to rovných 500 dní od začátku plnohodnotné obnovené ruské agrese a západní podniky si na násilí postupem času zvykly – stále více je zajímají vyhlídky na vydělané peníze na Ukrajině, která bude po skončení války nutně potřebovat obnovit.

Podle serveru Politico ale lobbing není v obléhaném ukrajinském městě dnes zrovna běžnou záležitostí. „Když přijdete na vládní úřady, mají tam pytle s pískem,“ líčí generální ředitel poradenské společnosti Rasmussen Global Fabrice Pothier. 

Ukrajina je v tuto chvíli totiž válečnou zónou a důležité podnikatelské schůzky může kdykoliv narušit siréna. „Spousta protileteckých krytů má wifi,“ podotkl bývalý poradce energetického gigantu Naftogaz Myron Wasyluk. 

Před rokem Ukrajina získala svůj vytoužený kandidátský status Evropské unie, takže podniky mají vyhlídky na budoucí spolupráci s tamními firmami, které budou navázané na společný trh – fakticky s nimi budou moci spolupracovat jako ve své vlastní zemi. 

Podmínky pro lobbisty vytváří samotný ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. „Potřebujeme, aby k nám přišly stovky a tisíce firem,“ přiznal před zástupci firem. Podpořil platformu pro neustálé rozhovory s podnikatelskými zájemci.

Odhady jsou už teď obrovské; obnova Ukrajiny má stát až 411 miliard dolarů, píše Politico. V přepočtu na české koruny to činí 18,68 bilionů, což už je na naše poměry více než astronomická částka a zdaleka přesahuje český hrubý domácí produkt. 

Není proto divu, že po možnostech angažmá v obnově válkou zničené země sahají vlivní hráči. Nechybí mezi nimi například společnosti BlackRock nebo JPMorgan, s nimiž Kyjev teď spolupracuje na rozvojovém fondu. Možnosti se chytá také Evropská komise. „Nedávno navrhla jakýsi Marshallův plán ve výši 50 miliard korun,“ připomíná Politico. 

Velkou příležitosti pro lobby byla Konference o obnově Ukrajiny, která se konala minulý měsíc v Londýně. Ukrajinští představitelé zde měli jedinečnou možnost získat západní investory, a zároveň lobbisty k získání těchto klientů. 

Zdarma pro ostatní

Jednu z nejdychtivějších lobby má Rasmussen Group, která se zabývá politickým zpravodajstvím a lobbingem. Firma se netají tím, že k získávání zakázek využívá profilu svého zakladatele, bývalého šéfa NATO Anderse Fogha Rasmussena. Společnost si založila kyjevskou kancelář, kde mimo jiné působí bývalá ukrajinská poslankyně Olena Sotnyk. 

Právě Rasmussen Group byla jmenována přímo Zelenským k vypracování bezpečnostní dohody pro Ukrajinu – tedy vypracování směsi bezpečnostních a finančních příslibů od hlavních spojenců, která se stala součástí rozhovorů o tom, jak zajistit, aby Ukrajina nebyla znovu napadena, píše Politico. 

„Tým této společnosti rovněž spolupracuje s ukrajinskými úřady na dokumentaci válečných zločinů, zvýšení širokopásmového připojení a přechodu na ekologičtější energii,“ dodal její generální ředitel Pothier. „V podstatě pomáháme utvářet prostředí pro budoucí podnikání a zahraniční investice. Takže svým způsobem naše pro bono vytváří kontext pro část naší práce, která je více zaměřená na obchod,“ uzavřel. 

Související

Více souvisejících

Ukrajina firmy lobbing Volodymyr Zelenskyj (Ukrajina)

Aktuálně se děje

před 2 minutami

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Ukrajinská armáda se poprvé střetla se severokorejskými vojáky

Ukrajinský ministr obrany Rustem Umerov oznámil, že ozbrojené síly jeho země poprvé narazily na severokorejské vojáky, kteří byli údajně vysláni na pomoc Rusku. V rozhovoru pro jihokorejskou veřejnoprávní stanici KBS uvedl, že mezi ukrajinskými a severokorejskými jednotkami došlo k „malému střetnutí,“ aniž by specifikoval přesné místo či čas incidentu.

před 44 minutami

Jean-Claude Juncker

Juncker: Pokud vyhraje Trump, Evropa musí ukázat sílu

Bývalý předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker vyzval Evropskou unii, aby zaujala sebevědomý postoj ve vztazích se Spojenými státy, bez ohledu na to, kdo zvítězí v nadcházejících prezidentských volbách v USA. Juncker varoval EU, aby při jednáních „nepůsobila ustrašeně.“

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Ilustrační foto

Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy

V malé obci Dixville Notch v americkém státě New Hampshire se v úterý ráno rozběhly prezidentské volby ve Spojených státech. Prvních šest registrovaných voličů odevzdalo své hlasy hned po otevření volební místnosti o půlnoci místního času (06:00 SEČ), přičemž současní kandidáti Kamala Harrisová a Donald Trump si shodně rozdělili po třech hlasech. Uvedl to server CNN.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 4 hodinami

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy