Virus SARS-CoV-2, který je v současné době hrozbou pro celou civilizaci, pochází z netopýrů, což je všeobecně známo. Moc se naopak neví, že existují lidé, kteří se hrozbě nejsmrtelnějších virů vystavují dobrovolně. Říkají si lovci virů.
Peter Daszak, předseda americké ekologické nevládní organizace EcoHealth Alliance specializující se na detekci nových virů a prevenci pandemie, navštívil netopýří jeskyně ve více než 20 zemích za posledních 10 let. S výzkumným týmem se snaží nalézt nové typy koronavirů, pro které je netopýr dobrým rezervoárem.
„Nasbírali jsme více jak 15 000 vzorků z netopýrů, a to vedlo k identifikaci přibližně 500 nových typů koronaviru,“ uvedl Daszak pro CNN. Jeden vzorek zajištěný v jeskyni v Číně v roce 2013 je možným předchůdcem viru SARS-CoV-2 a právě ze vzorků přímo od netopýru mohou vědci předvídat pravděpodobnost nové pandemie podobné covid-19 a lépe prozkoumat hrozbu dříve, než se virus přenese na člověka.
Před epidemií SARS v roce 2003 byly identifikovány pouze dva koronaviry, které se mohou přenést na člověka. To se změnilo, když byla založena společnost PREDICT (Paediatric Research in Emergency Departments International Collaborative), která získala až 200 miliónů dolarů na výzkum a do současnosti již identifikovala pět koronavirů, které jsou přenosné i na člověka. Podle Daszaka mají netopýři více jak 15 000 koronavirů, ale zatím jich známe jen pár set.
Daszak se zaměřuje na jihozápadní Čínu, protože provincie Yunnan disponuje velkou zásobou vápencových jeskyní, které jsou hustě obydleny netopýry. „Zaměřili jsme se na Čínu, protože jsme původně hledali SARS, ale pak jsme zjistili, že jsou stovky dalších nebezpečných koronavirů, takže jsme se rozhodli věnovat pozornost jejich nalezení“, vysvětluje Daszak
Pro výzkum nových koronavirů je zvláště přitažlivá Čína, protože velké skupiny obyvatelstva mají pravidelný kontakt s volně žijícími zvířaty, loví je a poté prodávají. To vede k velké konzumaci volně žijících druhů. V roce 2015 Daszak zjistil, že až 3 % lidí, mělo v krvi protilátky proti virům, které se běžně vyskytují pouze u netopýrů. Netopýři tvoří zhruba až 20 % z celkového počtu savců a shromažďují se ve velkých koloniích, to zvyšuje riziko přenosu mezi sebou.
Když byl poprvé detekován vir SARS-CoV-2 ve Wuchanském institutu virologie, byl porovnán s databází, kterou vytvořila organizace EcoHealth Alliance. Databáze ukázala podobnost 96, 2 % s virem nalezeným v čínské jeskyni v roce 2013. „To znamená, že virus byl předkem viru SARS-CoV-2, který způsobil současnou epidemii,“ uvedl Daszak.
Ukazuje to na důležitost výzkumu koronavirů, aby svět mohl být lépe připravený na další výzvu, která v podobě nové pandemie může kdykoliv udeřit. Těsně před vyhlášením pandemie však mělo být financovaní PREDICT v březnu zastaveno. Nyní jsou lovci virů nuceni svůj výzkum pozastavit, ale podle tiskové zprávy získali prodloužení na dobu šesti měsíců a další podporu ve financování, protože poskytují pohotovostní podporu pro testování případů covid-19 v Africe, Asii a na Středním východě. „Doufáme, že se tam co nejdříve vrátíme a začneme se soustředit na zjištění, odkud přesně covid-19 pocházel“, dodal Daszak.
21. prosince 2024 18:50
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
Související
Lidé ji mohou jen závidět. Vědci odhalili tajemství bakterie, která přežije všechno na světě
Superbakterie mohou do roku 2050 zabít až 40 milionů lidí, spočítali vědci
viry a bakterie , Lidé , netopýr , Čína , Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
Aktuálně se děje
včera
Karel III. o Vánocích neuvidí dva prince. Do Sandringhamu nepřijedou
včera
Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera
včera
Útočník z Magdeburgu míří do vazby. Bilance páteční tragédie se změnila
včera
Počasí se ochladilo a déšť se mění ve sníh. Meteorologové poskytli předpověď
včera
RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok
včera
Robert Fico je u Putina v Kremlu
včera
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
včera
Poslední šance si vyřídit všechno potřebné. Pošta sdělila, jak bude mít otevřeno
včera
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
včera
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
včera
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
včera
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
včera
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
včera
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
včera
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno včera
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
21. prosince 2024 21:56
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
21. prosince 2024 20:30
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
21. prosince 2024 19:33
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
21. prosince 2024 18:50
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul.
Zdroj: Jakub Jurek