Macron, Sánchez a Costa se dohodli na stavbě vodíkovodu pro své země

Španělsko, Portugalsko a Francie se dohodly na stavbě produktovodu pro přepravu takzvaného zeleného vodíku z Barcelony do Marseille. Uvedli to na dnešní společné tiskové konferenci premiéři Španělska a Portugalska Pedro Sánchez a António Costa a francouzský prezident Emmanuel Macron. Podle Sáncheze nová infrastruktura posílí energetickou nezávislosti unijních zemí. Nová infrastruktura má podle plánů začít fungovat nejpozději do konce tohoto desetiletí.

"Produktovod H2med, který jsme dnes definitivně potvrdili, posiluje energetickou bezpečnost a nezávislost EU a zdůrazňuje naše odhodlání (dosáhnout) klimatické neutrality," prohlásil Sánchez. S narážkou na Rusko dodal, že to umožní lépe čelit těm státům, které používají energetiku jako zbraň a způsob vydírání. "Je to výborná zpráva," dodal.

Podle Sáncheze začne nová infrastruktura fungovat do konce tohoto desetiletí a má umožnit přepravu až dvou milionů tun vodíku ročně. Plánované náklady na výstavby jsou 2,5 miliardy eur (62,5 miliardy korun). K produktovodu se připojí i Portugalsko. Podle portugalského premiéra Costy poslouží výlučně k přepravě takzvaného zeleného vodíku.

Podle francouzského prezidenta Emmanuela Macrona produktovod posílí energetickou nezávislost a přispěje k průmyslové obnově v Evropské unie. Podle něj by se mohly k projektu připojit i další unijní země, v minulosti se mluvilo například o Itálii.

Díky produktovodu se z Pyrenejského poloostrova stane energetická brána do EU, řekla šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová, která byla rovněž na tiskové konferenci. Nový produktovod poslouží k vybudování "unijní páteře pro přepravu vodíku", dodala von der Leyenová. Podle ní i podle materiálů španělské vlády by se Brusel mohl podílet na nákladech na výstavbu nové infrastruktury.

Produktovod má sloužit pro přepravu vodíku, který bude vyroben za použití obnovitelných zdrojů. V odvětví takzvaného zeleného vodíku patří Madrid k lídrům v Evropě, uvedla stance RTVE. Zhruba 20 procent projektů na výrobu zeleného vodíku na světě připadá právě na Španělsko.

Země dohodu ohlásily na okraji summitu devíti středomořských zemí v Alicante. Na okraji summitu měli mít první bilaterální jednání španělský premiér Sánchez a italská premiéra Giorgia Meloniová. Ta se nakonec kvůli nemoci nedostavila a zastoupil ji ministr zahraničí Antonio Tajani.

Španělsko a Francie v minulosti jednaly také o výstavbě plynovodu MidCat, který mohl přepravovat plyn ze španělských terminálů pro LNG. Na této infrastruktuře se ale Paříž a Madrid nedohodly.

Související

Francouzský prezident Emmanuel Macron a srbský prezident Aleksandar Vučič během společné tiskové konference před pracovní večeří v prezidentském Elysejském paláci v Paříži (Francie, 8. dubna 2024).

Rusové ztrácí nejdůležitějšího evropského spojence. Srbsko se přiklání k Západu

Srbsko, jakožto kandidátská země pro vstup do EU je jednou z předních zemí na Balkánském poloostrově, která disponuje jednou z nejsilnějších armád v regionu. Jeho podpora je v kontextu evropských geopolitických snah více než důležitá. Historicky bylo Srbsko blíže k politice Kremlu, což se ale podle současných událostí mění. Srbové se stále více orientují na západní hodnoty a spojenectví.

Více souvisejících

Emmanuel Macron Pedro Sánchez Francie Španělsko portugalsko

Aktuálně se děje

před 17 minutami

před 45 minutami

Izraelská armáda

Izrael zaútočil na pozice syrské armády

Izraelské útoky se v pátek zaměřily na pozice syrské armády na jihu země, uvedl šéf Syrského pozorovatelského centra pro lidská práva (SOHR) se sídlem v Británii Rámí Abdal Rahmán.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Robert Fico, slovenský premiér

Fico otočil a podporuje Ukrajinu. Anebo ne?

Poslední dobou se mohlo zdát, že slovenský premiér Robert Fico se stal definitivně moskevskou hlásnou troubou, která neváhá veřejně prohlašovat, že Ukrajina není suverénní stát, Rusko k válce vyprovokovala, s oblibou prohlašoval, že v Kyjevě žádná válka není, že tam vládnou ukrajinští fašisté, a tak podobně. 

před 3 hodinami

včera

Donald Tusk

Tusk: Situace je kritická. Nadcházející týdny mohou rozhodnout o osudu Ukrajiny

Polský premiér Donald Tusk po summitu Evropské rady upozornil, že situace na ukrajinské frontě je kritická a příští týdny mohou rozhodnout o osudu války. Podle premiéra obsahují závěry summitu závazné ustanovení, která zavazují EU přijmout opatření k zajištění bezpečnosti ukrajinského nebe. Tusk se také vyjádřil k zatčení Poláka, který údajně pracoval pro ruskou rozvědku.

včera

včera

včera

včera

Írán, ilustrační fotografie.

Írán čelí novým západním sankcím i hrozbě izraelské odvety

USA a Velká Británie ve čtvrtek uvalily rozsáhlé sankce na firmy a jednotlivce, kteří pomáhají s výrobou íránských dronů a řízených střel, uvedla zahraniční média. Jde o reakci na íránský útok na Izrael. Teherán ve čtvrtek zopakoval, že je připraven na další odvetu v případě slibované izraelské reakce. 

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie

Škola Michael vychovává špičku současné mladé fotografie

Když získáte ocenění v prestižní soutěži Fotograf roku, kterou každoročně pořádá Asociace profesionálních fotografů ČR, je to velký úspěch. Dvacetiletý Matyáš Páleníček, čerstvý absolvent Střední školy reklamní a umělecké tvorby Michael, nedávno tuto cenu získal, a to v kategorii do 30 let.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Izraelem to neskončí? Napětí kvůli válce v Pásmu Gazy může vyústit v masivní konflikt

Generální tajemník OSN António Guterres ve čtvrtek upozornil, že eskalující napětí ohledně války v Pásmu Gazy a útoku Íránu na Izrael může vyústit v "celoplošný regionální konflikt" na Blízkém východě.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy