Berlín se chystá na historický posun v hospodářské a obranné politice, který by mohl zcela přepsat dosavadní pravidla německé fiskální politiky. Friedrich Merz, předseda Křesťanskodemokratické unie (CDU) a pravděpodobný budoucí kancléř, prosazuje ústavní reformu, která by Německu umožnila vynaložit obrovské částky na obranu a infrastrukturu. Tento dramatický posun přichází v době, kdy Spojené státy pod vedením prezidenta Donalda Trumpa přehodnocují svou roli v Evropě a stahují podporu Ukrajině.
Merz má však jen omezený čas na prosazení svého plánu. Klíčovým datem je podle serveru Politico 25. březen, kdy nově zformovaný Bundestag pravděpodobně ztíží schválení takové změny. O rozsahu změny svědčí fakt, že Berlín chce nejen oslabit svůj tradiční „dluhový brzdový systém“, ale také přimět celou Evropskou unii, aby přehodnotila své rozpočtové pravidla ve prospěch rozsáhlých investic do obrany.
Merz argumentuje, že Evropa musí přijmout strategii „ať to stojí, co to stojí“ ve snaze ochránit svůj kontinent před bezpečnostními hrozbami. Jeho rétorika tak připomíná slavné výroky Maria Draghiho, bývalého šéfa Evropské centrální banky. Tento obrat je o to překvapivější, že Německo bylo dosud zastáncem přísné rozpočtové disciplíny, kterou v minulosti prosazovalo vůči státům jako Řecko či Itálie.
Změnu postoje lze vysvětlit i změnou geopolitické situace. Trumpova administrativa navázala užší vztahy s Moskvou a podpořila německou krajní pravici, což vyvolalo v Berlíně obavy o budoucnost transatlantické spolupráce. Německo se nyní přiklání k francouzskému přístupu, který dlouhodobě prosazuje větší ekonomické a obranné investice na evropské úrovni.
Koaliční dohoda mezi CDU a Sociálnědemokratickou stranou Německa (SPD) již zahrnuje plán na vyloučení vojenských výdajů přesahujících 1 % HDP z rozpočtových omezení. Tento krok by umožnil Německu připravit své ozbrojené síly na situaci, kdy by Spojené státy přestaly plnit svou tradiční roli evropského bezpečnostního garanta.
Součástí balíčku reforem je i vytvoření zvláštního fondu ve výši 500 miliard eur na financování infrastruktury mimo běžný rozpočet. Tento krok má nejen podpořit německou ekonomiku, ale také přilákat podporu levicových zákonodárců, kteří by jinak mohli proti reformě hlasovat.
Podle ekonomů by změna mohla znamenat nejvýznamnější obrat v německé hospodářské politice od druhé světové války. „Pokud se reforma podaří realizovat, půjde o zásadní změnu německé fiskální strategie,“ uvedl Robin Winkler, hlavní ekonom Deutsche Bank Research.
Klíčovou překážkou je však získání dvoutřetinové většiny v současném Bundestagu. Pokud nebude plán schválen v příštích dvou týdnech, nově zvolení poslanci, včetně zástupců krajně pravicové Alternativy pro Německo (AfD) a levicové strany Die Linke, by mohli reformu zablokovat.
Zvláště Zelení, kteří se přesouvají do opozice, požadují dodatečné záruky, například vyšší investice do klimatických opatření. „Zda dohodu podpoříme, zatím není jisté,“ uvedla Katharina Dröge, jedna z parlamentních lídryň Zelených.
Reforma musí kromě Bundestagu projít také Bundesratem, který zastupuje 16 německých spolkových zemí. Tam bude nutné získat další podporu, což nebude jednoduché. Levicová strana Die Linke již oznámila, že pokud návrh projde, zváží podání žaloby k ústavnímu soudu.
Merz čelí výzvám i ve vlastní straně, kde někteří kritizují jeho náhlý odklon od tradiční konzervativní finanční politiky. „Jde o porážku konzervativců hned na začátku vyjednávání,“ uvedl vůdce mládežnické organizace CDU v rozhlasovém rozhovoru. Klíčovou otázkou podle něj zůstává, jakou cenu CDU za tento obrat zaplatí.
Do 25. března musí Merz přesvědčit nejen koaliční partnery, ale i část opozice, aby zajistil potřebnou ústavní většinu. Pokud se mu to nepodaří, Německo možná zůstane u svých dosavadních přísných rozpočtových pravidel – a s armádou nepřipravenou na nový bezpečnostní řád v Evropě.
Související

"Čas běží..." Německo dalo Rusku jasné ultimátum, do půlnoci se Kreml musí rozhodnout

Merze čekají nestabilní roky. Tajná zrada oslabila jeho pozici hned na startu
Německo , Friedrich Merz (CDU)
Aktuálně se děje
před 28 minutami

"Teď jde o všechno." Koalice Spolu zahájila předvolební kampaň, podpořil ji Bolek Polívka
před 34 minutami

Jen jeden z nich je čestný a důstojný muž, Zelenskyj nemá důvod Putinovi věřit, říká Midttun pro EZ
před 1 hodinou

Proč opět Saúdské Arábie? Pro cíl Trumpovy první zahraniční cesty existuje jednoduché vysvětlení
před 2 hodinami

Zatímco svět řeší Ukrajinu, Trump v tichosti přetváří globální strategii USA. Zaměřuje se na pět klíčových uzlů
před 2 hodinami

Květen není jen o prvním máji. Přináší patnáct dní, kdy jsou Češi jednotní
před 2 hodinami

Měl by Pákistán šanci porazit Indii? Má eso v rukávu, na které největší země světa nestačí
před 3 hodinami

Fico se bojí kritiků. Svolává Bezpečnostní radu, che zrušit víkendové politické debaty
před 4 hodinami

Trump dorazil do Saúdské Arábie. Na první zahraniční cestu si s sebou vzal Muska
před 5 hodinami

Izrael čelí tvrdému obvinění: Palestince týrá hlady, zadržuje humanitární pomoc
před 5 hodinami

Gérard Depardieu je vinen. Za obtěžování ale vyvázl jen s podmínkou
před 6 hodinami

Trumpovy nemístné výhrůžky. Exšéf NATO se ohradil, jde o Grónsko
před 6 hodinami

Mimořádná zpráva Setkání, které vstoupí do historie. Trump možná poletí do Turecka na schůzku Putina se Zelenským
před 7 hodinami

Rozhodnuto. Prezident Pavel vyhlásil termín sněmovních voleb
před 7 hodinami

Trump: Evropská unie je v mnoha ohledech hnusnější než Čína
před 7 hodinami

Trump odsunul Evropu na vedlejší kolej. A EU s tím nic nedělá
před 8 hodinami

Trvalo to téměř 11 let. Rusko je podle úřadu OSN zodpovědné za sestřelení letu MH17
před 8 hodinami

Zelenskyj o jednání s Putinem nestál. Bojí se ale Trumpa
před 9 hodinami

První vystoupení od uzavření příměří: Si Ťin-pching Trumpa obvinil z šikany a popsal, co mohlo následovat
před 10 hodinami

Výhled počasí až na přelom jara a léta. Ústav nastínil, kam vyšplhají teploty
Aktualizováno včera
MS v hokeji 2025 ONLINE: Česko – Dánsko 7:2. Pastrňák a Nečas úřadovali
Třetí zápas mají na programu na světovém šampionátu v hokeji v pondělí večer hokejisté České republiky. Po Švýcarsku (5:4 po prodloužení) a Norsku (2:1) tentokrát svěřence kouče Radima Rulíka čeká domácí Dánsko. Oproti zápasu s Nory se poprvé na turnaji v brance představí Daniel Vladař, pro kterého to bude debut na mistrovství světa. Trenéři pak na soupisku nově zapsali obránce Daniela Gazdu kvůli zranění Tomáše Kundrátka. Z duelu s Norskem neodešel bez šrámů ani útočník Jáchym Kondelík, jehož na pozici centra ve třetím útoku nahradí Daniel Voženílek. Jak si povedou Češi proti Dánům, sledujte online třetinu po třetině na serveru Eurozpravy.cz.
Zdroj: David Holub