Mezinárodní soudní dvůr nařídil Izraeli zabránit genocidě. Budeme se dál bránit, reaguje Netanjahu

Mezinárodní soudní dvůr (ICC) se sídlem v Haagu nařídil Izraeli, aby umožnil přístup k humanitární pomoci do Pásma Gazy. Soud podle CNN také vyzval k omezení ztrát na životech a škod, ale nevydal nařízení k zastavení vojenské operace v Gaze. 

Soud rozhodl, že Izrael musí ihned přijmout konkrétní a efektivní opatření k zajištění poskytování neodkladně potřebných základních služeb a humanitární pomoci, aby se řešily nepříznivé životní podmínky, jimž čelí Palestinci. Dále nařídil přijmout opatření k zabránění a trestání přímého a veřejného podněcování k páchání genocidy.

Jihoafrická republika (JAR) v prosinci formálně obvinila Izrael z porušení Úmluvy OSN o genocidě. JAR požadovala, aby bylo Izraeli nařízeno ukončit vojenské operace v Pásmu Gazy.

ICC v pátek oznámil, že se bude zabývat touto žalobou a nařídil šest tzv. předběžných opatření na ochranu Palestinců v Pásmu Gazy. Páteční rozhodnutí je považováno za dočasné, a posuzování obvinění z genocidy může trvat několik let, upozornila agentura AP.

"Soud si uvědomuje rozsah humanitární tragédie, která se odvíjí v regionu a je hluboce znepokojen přibývajícími ztrátami lidských životů a utrpením," řekla předsedkyně tribunálu Joan Donoghueová.

Rozhodnutí ICC bylo vřele přivítáno Jihoafrickou republikou. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu naopak prohlásil, že Izrael bude i nadále podnikat nezbytné kroky k obraně své země.

Netanjahu opět odmítl obvinění z genocidy jako "pobuřující" a zdůraznil, že Izrael bude pokračovat ve své obraně. Připomněl, že každá země má právo bránit se, a označil pokus omezit toto základní právo za diskriminaci židovského státu.

Jihoafrická republika označila verdikt za rozhodující vítězství mezinárodního práva a důležitý krok směrem k dosažení spravedlnosti pro palestinský lid. Přes protesty Izraele a jeho žádost, aby ICC případ nevzal, soud oznámil, že se bude žalobou zabývat a vydal šest předběžných opatření na ochranu Palestinců v Pásmu Gazy. Páteční rozhodnutí je dočasné, a posouzení obvinění z genocidy může trvat několik let, jak upozornila agentura AP.

I palestinské vedení vřele přivítalo rozhodnutí ICC. Ministr zahraničních věcí Palestinské samosprávy Rijád al-Málikí to sdělil v televizním projevu. Al-Málikí uvedl, že soudci ICC správně posoudili fakta a právo a rozhodli ve prospěch lidskosti a mezinárodního práva. Dodal, že Palestina vyzývá všechny státy, včetně Izraele jako okupační mocnosti, aby zajistily implementaci opatření nařízených ICC.

Vysoký představitel palestinského radikálního hnutí Hamás Sámí Abú Zuhrí označil rozhodnutí za důležitý krok, který přispívá k izolaci Izraele a odhalování jeho zločinů v Gaze. Zuhrí zároveň vyzval mezinárodní společenství, aby přimělo Izrael k vykonávání rozhodnutí ICC. 

Související

Více souvisejících

ICC (Mezinárodní trestní soud) Válka v Izraeli s Hamásem 2023 (Gaza) Pásmo Gazy Benjamin Netanjahu

Aktuálně se děje

před 58 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Irácká věznice Abú Ghrajb

20 let od kauzy Abú Ghrajb. Mučení vězňů pomáhalo rekrutovat dobrovolníky do teroristických skupin, říká odborník

Reportáž americké televize CBS News zveřejněná 28. dubna 2004 upozornila na nehumánní zacházení s vězni zadržovanými americkými vojáky v irácké věznici Abú Ghrajb. Jak vyplývá z rozhovoru, který webu EuroZprávy.cz poskytl expert na Blízký východ Josef Kraus, pro další vývoj v okupovaném Iráku měla kauza nezanedbatelný význam. Nejenže byla v arabské společnosti interpretována jako ukázka západního pokrytectví a dvojího metru v otázce lidských práv, ale mobilizační potenciál záběrů ponižovaných muslimů následně dokázala využít militantní a teroristická uskupení v regionu, konstatuje politolog z Masarykovy univerzity v Brně. Dále vysvětlil například to, proč byl americký přístup ke kauze problematický a jakou roli obecně sehrály věznice a detenční zařízení v radikalizaci irácké společnosti po roce 2003. 

před 9 hodinami

před 10 hodinami

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

Vrtulník Kamov Ka-32 ve vzduchu.

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

včera

Náčelník generálního štábu Valerij Zalužnyj (vpravo) a generál Oleksandr Syrskyj (vlevo) během obrany Kyjeva v březnu 2022.

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

včera

Ilustrační foto

Dopady změn počasí jsou stále ničivější. Prohlubují konflikty, ničí lidem životy, varuje UNHCR

Organizace spojených národů tento týden oznámila, že spouští nový fond, jehož cílem je posílit ochranu uprchlíků a vysídlených komunit ohrožených změnou klimatu. Podle zprávy agentury AFP Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvedl, že cílem je do konce roku 2025 získat do nového fondu 100 milionů dolarů na podporu uprchlíků, jejich hostitelských komunit a zemí původu, které jsou klimatickými krizemi zasaženy nejvíce.

včera

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy