Ukrajina může vyhrát, napsal přední odborný časopis Foreign Affairs. Svědčí o tom dodávky těžkých zbraní ze Západu, které jsou proti sovětskému stylu boje Rusů velice účinné. Podle expertů je ale důležité neuzavírat mír na základě externě vynucených jednání, nýbrž až po vítězství jedné či druhé strany. Je to zárukou udržitelného míru, míní.
EuroZprávy.cz už ve čtvrtek psaly o vztazích Ukrajiny a Ruska vůči globálnímu Jihu v čele s Africkou unií. Stejně jako snaha Číny o prosazení svých bodů mírového jednání a ochota Saúdské Arábie hostit summit na toto téma, ani jedna z iniciativ nemá společnou základní věc – součinnost Ruska a Ukrajiny, o nichž mírová jednání být mají.
Zejména napříč ukrajinskými spojenci se vyskytují země, které by rády napadené zemi ve vyjednávání pomohly. V čele těchto zemí stojí Spojené státy často jménem svého šéfa diplomacie Antonyho Blinkena. Ten podle serveru Foreign Policy jednotlivé iniciativy jak z Afriky, tak Číny, uvítal. Snaží se získat podporu zemí, které ruskou válku na Ukrajině ještě neodsoudily.
FP ale upozornil na to, že administrativa prezidenta Joea Bidena „věří často opakovanému, ale nepravdivému klišé, že všechny války končí jednáním“. Jenže podobné iniciativy Washingtonu pod vedením Donalda Trumpa či současné hlavy státu vedly například v Afghánistánu k delegitimaci tamní vlády.
USA toužily Afghánistán opustit tak moc, že je to dovedlo ke „špatné dohodě s Tálibánem“, jak píše server. Ten se roku 2021 zmocnil vlády nad středovýchodní zemí díky tomu, že bojoval s vládou v Kábulu bez podpory Washingtonu.
Číňané jsou napřed díky konkrétním požadavkům
Mírová jednání hrozí padnout pod iniciativu Pekingu, který nevybíravě hybridně bojuje proti Západu a přijímá ruské, vesměs dezinformační narativy. „Naivní oběť západní manipulace,“ popisuje čínská strana Ukrajinu.
Čína je navíc v současnosti největším odběratelem ruské ropy, nicméně její „nadbíhání může sloužit ruským cílům,“ píše FP. „Doufá, že se jí podaří uzavřít zprostředkovaný mír, který by ponechal Rusku kontrolu nad ukrajinským územím a Kyjevu uložil tvrdé podmínky.“
Čínský mírový plán je oproti africkým a saúdskoarabským iniciativám konkrétní, jiné strany pouze nabídly „obecnou podporu míru“. Peking prostřednictvím tohoto plánu vyzývá k „respektování suverenity všech zemí“, a to bez požadavku stažení ruských vojsk.
Požaduje rovněž „opuštění mentality studené války a zastavení jednostranných sankcí“, což se jeví jako jednoznačná výtka Západu za snahu o izolaci ruské ekonomiky, poznamenal Foreign Policy.
Ukrajinci chtějí Rusy porazit, ne jednat
Ukazují to průzkumy veřejného mínění, kdy v porážku Ruské federace věří 97 % dotázaných Ukrajinců. „Jakékoli urovnání musí zahrnovat stažení ruských vojsk z celé naší nezávislé země včetně Krymu,“ uvedl prezident Volodymyr Zelenskyj.
Podle serveru FP Ukrajinci jednoznačně chápou, že územní celistvost je základem státní suverenity jako takové. Bez ní se Kyjev horkotěžko stane členem Evropské unie nebo Severoatlantické aliance, což jsou jeho zahraničněpolitické priority – tedy kromě porážky Ruska. „85 procent válek končí vojenským vítězstvím, nikoliv vyjednaným politickým urovnáním,“ zdůraznil politolog Roy Licklider.
Podle historika Geoffreyho Blaineyho umírněné smlouvy „zvyšují pravděpodobnost budoucích válek“. „Přísná mírová smlouva s větší pravděpodobností prodlouží mír, a existuje pádný důvod, proč by se to tak mělo jevit. Přísná mírová smlouva byla většinou výsledkem války, která skončila rozhodujícím vítězstvím. A jak bude naznačeno později, rozhodné vítězství má tendenci podporovat trvalejší mír,“ píše historik v závěru své knihy The Causes of War neboli v překladu do češtiny Příčiny války.
„V běžném konfliktu by se odmítnutí vyjednávání mohlo zdát trucovité. Ale uprostřed invaze země páchající ve velkém válečné zločiny a hrozící potenciální genocidou je to prostě realistické. Nátlak na Ukrajinu, aby podpořila jednání nebo přijala nabídku zprostředkování, schvaluje agresi tím, že od oběti vyžaduje kompromis s pachatelem,“ shrnuje server Foreign Policy.
„Ukrajina může vyhrát“
Tvrdí to jiný odborný politologický časopis, Foreign Affairs. Zdůrazňuje ale, že se jí to podaří zejména v případě, že Spojené státy a Evropa zvýší přísun obrněné techniky, dělostřelectva, protivzdušné obrany a stíhaček čtvrté generace.
„Ptali jsme se: ‚Můžeme dostat Stingery?‘ a bylo nám řečeno: ‚Ne, kopejte zákopy a zabijte co nejvíce Rusů, než to skončí.‘ Lidé si mysleli, že naše vítězství je nemožné. Ale protože se ukrajinské síly udržely a pokračovaly v boji, Spojené státy, evropské země a další přátelé Ukrajiny nakonec dodaly obrovské množství stále dokonalejších zbraní. Přišly Stingery, HIMARSy a Patrioty, které jsem sledoval, jak sestřelují údajně nezastavitelné ruské hypersonické střely Kinžal,“ vyjmenovává ukrajinský ministr obrany Oleksij Reznikov.
Na bojišti se v současné chvíli střetávají dobře motivované a vycvičené ukrajinské brigády s unavenými a neklidnými Rusy. „Rusko má obrovský soubor nástrojů, ale nerozumí tomu, jak je efektivně využít. Na jejich válce není nic překvapivého. Používají klasický sovětský přístup, nic se nezměnilo,“ poznamenal jeden z vysoce postavených ukrajinských představitelů.
„Naším cílem je úplné vyhnání Ruska z ukrajinského území,“ připojil se šéf diplomacie Dmytro Kuleba. „Pokud toho ofenziva dosáhne, bude poslední. Pokud ne, budou následovat další. Pokud budou naše dodávky zbraní přerušeny, Ukrajina prostě přejde na válku nižší intenzity. Nevzdáme se, nepřijmeme územní ztráty.“
Podle kyjevského starosty Vitalije Klička jsou cílem hranice z roku 1991, a to včetně Krymu. „Možná letos, možná ne. Můžeme doufat, ale musíme prostě jít dál. Je jen otázkou času, kdy se Rusko zlomí,“ podotkl.
Související
Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO
Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu
válka na Ukrajině , Ruská armáda , Armáda Ukrajina
Aktuálně se děje
před 58 minutami
Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO
před 1 hodinou
Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu
před 1 hodinou
BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí
před 1 hodinou
Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson
před 2 hodinami
Hypersonická zbraň nové generace? Naše raketa dosahuje rychlosti Mach 10, prohlásil Putin
před 2 hodinami
Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně
před 3 hodinami
Vlak vykolejil v České Třebové. Provoz je omezen, spoje nabírají zpoždění
před 3 hodinami
Rusko informovalo USA o odpalu balistické rakety. Přesto svět vrhlo do nové éry
před 4 hodinami
Počasí pod vlivem Caetana. Česko čeká první výrazná sněhová situace
včera
Rodinný konflikt v Plzni skončil vraždou a pokusem o další. Případ není uzavřen
včera
ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině
včera
Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola
včera
Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval
včera
Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili
včera
Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť
včera
Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany
včera
Útok balistickou střelou na Ukrajině: Západ zpochybnil použití ICBM, internetem kolují nové záběry
včera
Svět řeší podivnou ruskou tiskovku. Neříkejte nic o útoku balistickou střelou, nařídil někdo Zacharovové
včera
Generální ředitel WHO skončil v nemocnici
včera
27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?
V prvním specializovaném zdravotnickém zařízení v Dillí zaměřeném na onemocnění způsobená znečištěním ovzduší sedí 64letý Deepak Rajak a snaží se popadnout dech. Jeho astma se v posledních dnech výrazně zhoršilo a dcera jej přivedla na kliniku kvůli jeho rychle se zhoršujícímu zdravotnímu stavu.
Zdroj: Libor Novák