Na oslavy nebude čas. Po epidemii koronaviru nás čeká další velká výzva

Rychlé šíření viru SARS-CoV-2 testuje schopnost vlád po celém světě, jak nejlépe zvládnout neočekávanou situaci v oblasti veřejného zdraví a hospodářské krize. Po zvládnutí hrozby viru SARS-CoV-2 se svět vrátí do „normálu“, ale tento návrat může zapříčinit novou hrozbu, a to světovou migraci lidí v důsledku globální klimatické změny.

Vysoká smrtnost v důsledku onemocnění COVID-19 a chaos vyvolaný nejistotou v ekonomické oblasti slouží jako varování před tím, jak by se svět mohl vyrovnat s masovou migrací díky změně klimatu. Podle serveru The Diplomat by měly mezinárodní instituce zahájit pohotovostní plánování.

Schopnost vlád omezit pohyb populace kvůli snaze minimalizovat rozsah šíření viru SARS-CoV-2 je nejnáročnější úkol, kterému čelí jak vyspělé země, tak rozvojové. Když Indie oznámila celostátní karanténu, nenabídla žádný krizový plán pro zahraniční pracovníky, kteří pracovali daleko od domova. To zapříčinilo karavanu tisíců lidí, kteří se snažili dostat zpět do svých domovů stovky kilometrů a počet úmrtí na COVID-19 vzrostl. V Pákistánu a v severní Indii muslimské hnutí Tablighi Jamaat odmítlo uposlechnout vládní nařízení a nadále se chodilo modlit do mešit, a to vedlo k nárustu nakažených COVID-19.

Co můžeme čekat, až bude hrozba viru SARS-CoV-2 potlačena? Pravděpodobně migranty, kteří budou hledat větší prosperitu, jiní budou nuceni k odchodu kvůli ozbrojeným konfliktům, ale většina jich opustí svůj domov v důsledku globální klimatické změny. Současný stav životního prostředí je závažnou příčinou migrace. A naopak: migrace více než v minulosti ovlivňuje stav životního prostředí.

Reakce Itálie na propuknutí pandemie COVID-19 měla světu poskytnout dostatek času na to, aby zajistil ochranná opatření pro své obyvatele a vyhnul se tisícům úmrtí. Ale v dubnu USA překonalo rekord v počtu úmrtí za jeden den. Podobně v roce 2014 prezident Republiky Kiribati Anote Tong uvedl, že země, která byla těžce zasažena pobřežní erozí, je „kanárek, který vyslal silný signál, že my jsme v první linii, ale přijdou další, kteří budou čelit stejné krizi“.

Americký ministr zahraničí John Kerry v roce 2015 varoval Evropu slovy, že „migrace je výzvou pro Evropu kvůli extremismu. „Počkejte, až uvidíte, co se stane, když nebude dostatek vody, dostatek jídla nebo jeden kmen bude bojovat proti druhému o pouhé přežití,“ řekl. Vlády by neměly čekat, ale urychleně jednat o vytvoření mezinárodní úmluvy o migraci.

Vlády zemí světa by si měly vzít ponaučení ze zkušeností, když se snažili uvolnit finanční prostředky pro Itálii pro boj s onemocněním COVID-19 a zřídit mezinárodní fond určený pro země, které by z něj čerpali, pokud budou nuceny přijímat migranty. Otázka v oblasti masové migraci by měla být zodpovězena tak, že bezpečnostní politika zemí by měla konkrétně dořešit krizové plány dříve, než této otázce budeme reálně čelit.

Související

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

Více souvisejících

Klimatické změny migrace životní prostředí uprchlíci Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 27 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 3 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy