Námořnictvo USA se řeší zásadní problém: Nezvládá princip kontinuity

Americké loďstvo podle experta nezvládá dodržovat takzvaný princip kontinuity, který počítá se setrváním plavidel v místě boje i poté, co jim dojde palivo nebo munice. Washington situaci údajně úspěšně řeší, pomůžou mimo jiné komerční lodě. 

Vedoucí katedry námořní strategie na Námořní válečné škole na Rhode Islandu James Holmes varoval, že americké námořnictvo nezvládá dodržet takzvaný princip kontinuity.

Princip kontinuity byl podle imperiálního japonského premiéra Hidekiho Tódža hlavní příčinou amerického vítězství ve druhé světové válce. Holmes ale v komentáři pro server National Interest zdůraznil, že Američané s tímto principem mají velké problémy.

„V současnosti se například hladinové bojové lodě – torpédoborce a křižníky s řízenými střelami – musí stáhnout z bojové zóny, když vyčerpají své zásoby raket. Musí se vrátit do speciálně vybaveného přístavu, aby se znovu vyzbrojily,“ vysvětlil americký profesor.

Logistické loďstvo je tak nemůže vybavit na moři, protože „se obává poškození munice nebo vertikálních odpalovacích zařízení, protože přijímací a zásobovací lodě se pohupují na vlnách“.

V závislosti na tom, kde se nachází místo konfliktu, „může pouhé přezbrojení znamenat cestu dlouhou tisíce kilometrů – možná dokonce až do amerického námořního přístavu,“ zdůraznil Holmes.

„Taková cesta by znamenala, že by se z celkové bojové síly flotily odečetla jakákoli část lodi, která by v případě torpédoborce, pracovního koně hladinového námořnictva, měla na několik týdnů k dispozici 96 vertikálních odpalovacích sil s raketami,“ popsal.

Holmes se odvolal na legendárního teoretika válečnictví Carla von Clausewitze. Podle toho je klíčové pro vítězství „zasazovat nepříteli úder za úderem ve stejném směru a opakovaně udeřit ze všech sil“.

„Neuposlechnutí této zásady – neúspěšný úder bez odkladu – dává nepříteli oddechový čas, aby se vzpamatoval z taktické porážky, a zároveň oslabuje průměrnou velikost bojové síly, která je na něj v průběhu času zaměřena,“ vysvětlil profesor.

Nyní Američané plánují zavést hned dvě nové technologie, které logistiku ulehčí. V prvé řadě jde o první zkoušku transportního mechanismu TRAM, díky kterému „bude mít hladinové námořnictvo poprvé možnost nabíjet vertikální odpalovací zařízení při jízdě na otevřeném moři“, jak přiblížil Holmes.

Druhou klíčovou technologií je modulární sada adaptérů CONSOL neboli MCAK. „Tuto soupravu lze namontovat na palubu komerčních lodí během 36 hodin a doplnit tak palivo do námořních tankerů – čímž odpadá nutnost jejich vyplutí z flotily za účelem doplnění paliva. Obchodní lodě budou doplňovat palivo na logistických lodích námořnictva, které pak budou doplňovat palivo na válečných lodích,“ doplnil.

Související

Více souvisejících

Americká armáda (U.S. Navy)

Aktuálně se děje

před 18 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Vesmírná loď Crew Dragon 2

NASA zahájila záchrannou misi pro posádku Starlineru

Odstartovala mise, která je důležitá pro uvízlou posádku lodi Starliner. Z mysu Canaveral na Floridě v sobotu odstartovala raketa Falcon 9 s lodí Crew Dragon společnosti SpaceX, na jejíž palubě jsou Američan Nick Hague a Rus Alexandr Gorbunov. Cílem je Mezinárodní vesmírná stanice (ISS). O zahájení mise informovala NASA. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

Jannik Sinner

Zemětřesení v mužském tenise na spadnutí? WADA žádá dvouletou stopku pro světovou jedničku Sinnera

Když na letošním březnovém turnaji v rámci série ATP v Indiana Wells nalezli v těle aktuální světové jedničky mezi tenisty Itala Jannika Sinnera anabolický steroid klostebol, bylo jasné, že to od té doby kolem něj nebude jednoduché. Žádný zákaz startů a ani předběžně zastavenou činnost nedostal, což začalo vadit Světové antidopingové agentuře (WADA), která se v tomto případě obrátila na Sportovní arbitrážní soud (CAS) v Lausanne a žádá pro italského tenistu až dvouletý zákaz.

včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Plzeň dvakrát v zápase s Frankfurtem prohrávala. V závěru dvěma brankami šokovala soupeře

Zdálo se, že po delší době budou čeští fotbaloví fanoušci po zápasu nějakého českého zástupce v pohárové Evropě zklamaní. Ovšem i když to s fotbalisty Plzně na zaplněném stadionu ve Frankfurtu vypadalo bledě, nakonec i oni ve svém úvodním zápase v rámci hlavní fáze Evropské ligy přispěli do českého koeficientu. Ještě v 85. minutě sice Západočeši prohrávali 1:3, v závěru se jim ale dvěma slepenými brankami, o které se postupně postarali Adu a Jemelka, podařilo duel zremizovat na konečných 3:3 a připsat si tak za tento zápas bod.

včera

Volby, ilustrační fotografie.

Sečteno. Senátní volby 2024 znají výsledky, úspěch ANO je zřejmý

Česko zná jména nových či staronových senátorů. Úspěch slaví opoziční hnutí ANO, kterému uspělo v prvním či druhém kole voleb celkem osm kandidátů. V Senátu nově usedne například bývalý policista Róbert Šlachta, končí naopak někdejší prezidentský kandidát Marek Hilšer. Volební účast ve druhém kole činila jen 17 a půl procenta.

včera

včera

včera

včera

Pavel šel po návratu z USA volit senátora na Litoměřicku

Prezident Petr Pavel v sobotu odevzdal hlas v druhém kole senátních voleb, které probíhá do dnešních 14:00. Pavel připomněl, že se hlasuje v den státního svátku. Občany nabádal, aby se voleb zúčastnili. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy