Námořnictvo USA se řeší zásadní problém: Nezvládá princip kontinuity

Americké loďstvo podle experta nezvládá dodržovat takzvaný princip kontinuity, který počítá se setrváním plavidel v místě boje i poté, co jim dojde palivo nebo munice. Washington situaci údajně úspěšně řeší, pomůžou mimo jiné komerční lodě. 

Vedoucí katedry námořní strategie na Námořní válečné škole na Rhode Islandu James Holmes varoval, že americké námořnictvo nezvládá dodržet takzvaný princip kontinuity.

Princip kontinuity byl podle imperiálního japonského premiéra Hidekiho Tódža hlavní příčinou amerického vítězství ve druhé světové válce. Holmes ale v komentáři pro server National Interest zdůraznil, že Američané s tímto principem mají velké problémy.

„V současnosti se například hladinové bojové lodě – torpédoborce a křižníky s řízenými střelami – musí stáhnout z bojové zóny, když vyčerpají své zásoby raket. Musí se vrátit do speciálně vybaveného přístavu, aby se znovu vyzbrojily,“ vysvětlil americký profesor.

Logistické loďstvo je tak nemůže vybavit na moři, protože „se obává poškození munice nebo vertikálních odpalovacích zařízení, protože přijímací a zásobovací lodě se pohupují na vlnách“.

V závislosti na tom, kde se nachází místo konfliktu, „může pouhé přezbrojení znamenat cestu dlouhou tisíce kilometrů – možná dokonce až do amerického námořního přístavu,“ zdůraznil Holmes.

„Taková cesta by znamenala, že by se z celkové bojové síly flotily odečetla jakákoli část lodi, která by v případě torpédoborce, pracovního koně hladinového námořnictva, měla na několik týdnů k dispozici 96 vertikálních odpalovacích sil s raketami,“ popsal.

Holmes se odvolal na legendárního teoretika válečnictví Carla von Clausewitze. Podle toho je klíčové pro vítězství „zasazovat nepříteli úder za úderem ve stejném směru a opakovaně udeřit ze všech sil“.

„Neuposlechnutí této zásady – neúspěšný úder bez odkladu – dává nepříteli oddechový čas, aby se vzpamatoval z taktické porážky, a zároveň oslabuje průměrnou velikost bojové síly, která je na něj v průběhu času zaměřena,“ vysvětlil profesor.

Nyní Američané plánují zavést hned dvě nové technologie, které logistiku ulehčí. V prvé řadě jde o první zkoušku transportního mechanismu TRAM, díky kterému „bude mít hladinové námořnictvo poprvé možnost nabíjet vertikální odpalovací zařízení při jízdě na otevřeném moři“, jak přiblížil Holmes.

Druhou klíčovou technologií je modulární sada adaptérů CONSOL neboli MCAK. „Tuto soupravu lze namontovat na palubu komerčních lodí během 36 hodin a doplnit tak palivo do námořních tankerů – čímž odpadá nutnost jejich vyplutí z flotily za účelem doplnění paliva. Obchodní lodě budou doplňovat palivo na logistických lodích námořnictva, které pak budou doplňovat palivo na válečných lodích,“ doplnil.

Související

USS Truxtun (DDG-103)

USA čelí nové globální hrozbě. Čína upevňuje svůj vliv nejen ekonomicky, na moři buduje další hrozbu

Spojené státy čelí nové kapitole globálního soupeření, zejména s rostoucí námořní silou Číny. Podle historických lekcí, jak ukazuje například britsko-americká válka roku 1812, je nutné přehodnotit dlouhodobé přístupy a strategii amerického námořnictva, která byla v posledních dekádách poznamenána poválečnou pohodlností a škrty v obranných výdajích. Klíčem k úspěchu bude uvědomění si chyb minulosti a obnovení odhodlání k trvalému námořnímu prvenství, uvádí server National interest.

Více souvisejících

Americká armáda (U.S. Navy)

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 6 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volby, ilustrační fotografie.

Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé

Sněmovní volby by v listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO, přičemž mandáty by získalo dalších šest politických stran či hnutí, vyplývá z nejnovějšího volebního modelu agentury Median. Pod pětiprocentní hranicí by samostatně skončily vládní strany TOP 09 a KDU-ČSL, které však mají v příštím roce kandidovat s ODS pod hlavičkou koalice Spolu.

včera

včera

včera

Aktualizováno 20. prosince 2024 22:35

Do davu lidí na trzích v Magdeburgu najelo auto

Mimořádná zpráva Teroristický útok v Magdeburgu: Do davu lidí najelo auto, 2 mrtví a až 80 zraněných. Incident zachytila kamera

V německém Magdeburgu, hlavním městě spolkové země Sasko-Anhaltsko, došlo k tragické události, když auto najelo do davu lidí na vánočním trhu. Podle serveru CNN si incident vyžádal minimálně 2 oběti (původní informace hovořily o 11) a desítky dalších osob utrpěly zranění. Server Bild s odvoláním na úřady uvedl, že šlo o záměrný teroristický útok.

20. prosince 2024 22:32

20. prosince 2024 21:43

20. prosince 2024 20:03

20. prosince 2024 18:39

Milník v boji se smrtící infekcí: WHO ohlásila konec epidemie marburského viru

Konec epidemie marburského viru ve Rwandě, jak oznámila Světová zdravotnická organizace (WHO) a rwandská vláda, představuje důležitý milník v boji proti této smrtící infekci. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy