NATO demonstruje sílu: Tisíce vojáků trénují nasazení v Evropě

V rámci příprav na plánované cvičení v rámci operace Defender 23 Severoatlantická aliance oznámila, že americká armáda otevře některé své sklady na území Evropy s cílem posílit vojenskou přítomnost v této oblasti. Sklady budou obsahovat vozidla, zbraně a další vojenské vybavení, které budou použity pro tréninkové účely v rámci plánovaného cvičení. Tato akce má za účel zlepšit obranyschopnost aliance v Evropě a zajištění její bezpečnosti.

NATO oznámilo prostřednictvím tiskové zprávy, že americká armáda otevírá některé své sklady na území Evropy, aby naložila vozidla, zbraně a další vojenské vybavení na komerční transportéry směřující do Rumunska. Prapor polní podpory americké armády pro země Beneluxu v obci Zutendaale na východě Belgie je zodpovědný za tento proces, který je součástí příprav na cvičení Defender 23. Toto cvičení bude zahrnovat využití pontonových mostů, člunů a pontonových transportérů a bude se konat v Rumunsku, uvádí slovenská agentura TASR.

Vybavení z belgického skladu obdrží jednotka, která na cvičení přichází z USA, a která bude s jednotkami z jiných zemí trénovat přejezd přes vodní překážky. Cvičení vede rumunská nadnárodní vojenská divize.

Operace Defender se uksuteční od 22. dubna do 23. června pod velením armády USA. Zaměří se na strategické rozmístění amerických sil v Evropě za použití předem připravených armádních zásob a na rozvoj společné taktiky a postupů se spojenci z NATO a jejich partnery.

Aliance od 17. dubna do 11. května provedla operaci Aurora 23, která se konala na jihu Švédska. Cvičení mělo za cíl otestovat obranyschopnost země před možnými hrozbami a zúčastnilo se ho 26 000 vojáků a personálu z 11 zemí. Na Sardinii v Itálii se pak konalo cvičení Noble Jump 23 od 26. dubna do 13. května, jehož cílem bylo prověřit připravenost jednotek rychlé reakce NATO na nasazení do akce v krátké době. Cvičení se zúčastnilo 2200 vojáků ze sedmi zemí a Itálie poskytla logistickou podporu jako hostitelská země.

Související

Více souvisejících

NATO Belgie

Aktuálně se děje

před 27 minutami

před 45 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Návštěva prezidenta Ukrajiny a první dámy v USA (21. září 2023).

První tanky M1 Abrams dostane Ukrajina příští týden, rakety ATACMS zatím ne

"Příští týden budou na Ukrajinu dodány první americké tanky Abrams," řekl Biden v Bílém domě po boku svého ukrajinského protějšku Volodymyra Zelenského, který byl na druhé návštěvě Spojených států od doby, kdy Rusko v únoru 2022 napadlo jeho zemi. Biden také oznámil, že schválil další tranši bezpečnostní pomoci pro Ukrajinu, kterou Pentagon později ocenil na 325 milionů dolarů. Informaci zveřejnil web France24.

před 3 hodinami

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj se nekrotí a stojí ho to spojence. Nátlak fungoval, když ruská armáda stála před Kyjevem

Ukrajina ztrácí důležitou podporu svých předních spojenců. Prezident Volodymyr Zelenskyj volí špatnou strategii diplomacie, kdy na své podporovatele ze zahraničí vyvíjí často až nepřiměřený nátlak. Ten se stává neslučitelným s národními zájmy daných zemí a rovněž s veřejným míněním. Nepřizpůsobil urgenci vlastních projevů situaci. Ruská armáda již přes rok není před Kyjevem a nehrozí, že se ukrajinská suverenita během pár dní může rozpadnout. 

před 3 hodinami

Návštěva prezidenta Ukrajiny a první dámy v USA (21. září 2023).

Zelenskyj poděkoval Bidenovi za pomoc v boji proti ruskému teroru. A nezapomněl na americké politiky a občany

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve čtvrtek na sociální síti X (dříve Twitter) poděkoval americké Sněmovně reprezentantů, Demokratické i Republikánské straně a také americkým občanům za podporu Ukrajiny. Také ve čtvrtek v Bílém domě poděkoval americkému prezidentovi Joe Bidenovi za pomoc USA v boji proti "ruskému teroru", informuje deník The New York Times.

před 4 hodinami

Aktualizováno včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

Po zpackaném losu řeší FAČR další problém: díru v řádech. Využil ji Baník nasazením původně zraněného Tanka

Na FAČR se problémů kupí poslední dobou čím dál víc. Během týdne se řešil los 3. kola poháru, jenž se musel kvůli procedurální chybě v nasazování týmů opakovat, nyní se probírá díra v řádech, kterou objevil a následně využil ostravský Baník. Konkrétně se jedná o příběh Nigerijce Abdullahiho Tanka, jenž se zprvu zranil při předzápasové rozcvičce, aby tak následně Baník oznámil změnu v základní sestavě. Tanko byl mezi náhradníky, nakonec se ale do sobotního zápasu s Bohemians 1905 ve vršovickém Ďolíčku přeci jenom podíval na posledních 20 minut. Během nich pomohl k vyrovnání, když přihrál Matěji Šínovi na branku znamenající konečnou remízu 1:1.

včera

Aktualizováno včera

včera

Národní rada Slovenské republiky (Českou obdobou je Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky)

Na Slovensku není pevná politická ideologie. Je hůře pochopitelné než jeho sousedé z Maďarska i Česka

Slovensko je úplně jiné než jeho sousední země. Podle několika expertů je velice těžké popisovat politickou ideologii, která zde existuje. Země nemá tak bohatou a dlouholetou národnostní zkušenost a špatné vzpomínky na komunistický režim, jehož zvěrstva se projevila především v Budapešti, Praze a Varšavě. Proto je daleko složitější porozumět tomu, co se u našich sousedů vlastně děje. 

včera

včera

včera

včera

včera

Černochová se opřela do Zelenského: Tohle se fakt nepovedlo, sorry

Spor mezi Kyjevem a Varšavou, který se rozhořel kvůli dovozu ukrajinského obilí, okomentovala na sociální síti X ministryně obrany Jana Černochová. Ta vyčetla ukrejinskému prezidentovi Volodymyru Zelenskému jeho přístup, který k Polsku zaujal.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy