Leonid Volkov, člen ruské exilové opozice, ve čtvrtek vyzval Západ, aby reagoval na smrt Alexeje Navalného zmrazením majetku osob blízkých ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi. Dále žádal, aby Západ zvážil neuznání výsledků březnových prezidentských voleb v Rusku a posílení pomoci ruským občanům v jejich boji proti putinovskému režimu.
Volkov zdůraznil, že Navalným založená nadace Fond boje proti korupci (FBK) sestavila seznam osob z Ruska, které profitují z blízkých vztahů s Putinem. Část z nich již figuruje na sankčních seznamech západních států, ruská opozice ale poukazuje na existenci osob, které jsou Putinovi blízké, ale mají stále neomezený přístup k majetku na Západě.
Volkov na setkání s politiky ze západních států navrhl pronásledování přátel Putinova a konfiskaci jejich majetku jako možnou odpověď na smrt Navalného.
FBK na svém webu shrnula možné kroky Západu v reakci na Navalného smrt, včetně neuznání výsledků prezidentských voleb a zavedení sankcí proti korupci spojené s Putinovým okolím.
Washington již oznámil plány na uvalení nových sankcí na Rusko v souvislosti s Navalného smrtí, zatímco evropští diplomaté tvrdí, že EU na podobných opatřeních pracuje. Británie již zařadila vedení vězeňského tábora, kde Navalnyj zemřel, na sankční seznam, Volkov ale označil tento krok za neefektivní. Dodal, že zaměstnanci věznice pravděpodobně nemají majetek v Británii ani neplánují cestovat do Londýna.
Navalnyj zemřel 16. února ve věku 47 let ve vězeňském táboře na krajním severu Ruska. Jeho manželka Julija Navalná obvinila z odpovědnosti za jeho smrt Putina, což potvrdil i americký prezident Joe Biden.
Navalná slíbila pokračování v práci svého manžela, a Volkov tento záměr potvrdil, přičemž dodal, že spojenci Navalného budou muset učinit mnoho rozhodnutí ohledně toho, jak po této ztrátě postupovat.
Ruské ministerstvo vnitra navíc opět zařadilo Olega Navalného, bratra zesnulého ruského opozičního lídra Alexeje Navalného, na seznam hledaných osob. Informace o tom se objevila v databázi ministerstva.
V lednu 2022 bylo poprvé vyhlášeno pátrání po Olegovi Navalném. V únoru téhož roku oznámil soud v moskevské čtvrti Lublino, že Oleg Navalnyj opustil území Ruska.
Podle ruské státní tiskové agentury TASS, která se odvolává na zdroj z prostředí orgánů činných v trestním řízení, bylo proti Olegovi Navalnému zahájeno nové trestní řízení. Zdroj, se kterým TASS komunikovala, ale nebyl schopen specifikovat, o jakou konkrétní kauzu se jedná.
Oleg Navalnyj byl v srpnu 2021 odsouzen k podmíněnému trestu za porušení hygienických a epidemiologických omezení souvisejících s pandemií COVID-19. Tento trest byl udělen v kauze zpronevěry v ruské pobočce francouzské kosmetické značky Yves Rocher.
Důvodem porušení těchto pravidel měly být údajné výzvy k účasti na shromážděních na podporu Alexeje Navalného v lednu 2021.
Kromě Olega Navalného byli tehdy obviněni i další sympatizanti jeho bratra, včetně opozičních komunálních poslanců a účastnic projektu Pussy Riot.
Soudy jim udělily nižší tresty odnětí svobody, ale orgány činné v trestním řízení je nakonec donutily opustit zemi, často prostřednictvím opakovaných administrativních zatčení.
I když byl Oleg Navalnyj zařazen na seznam hledaných osob v lednu 2022, už o měsíc později se ukázalo, že opustil Rusko. Mělo se tak stát v září 2021, tedy krátce poté, co obdržel podmíněný trest v tzv. sanitární kauze.
Zařazení Olega Navalného na seznam hledaných osob přišlo krátce po smrti jeho bratra. Vdova Julija Navalná v pondělí uvedla, že její manžel byl zabit pomocí novičoku, nervově paralytické látky, kterou se ho v srpnu 2020 pokusili zabít atentátníci z FSB.
Vladimir Osečkin, zakladatel lidskoprávní skupiny Gulagu.net, tvrdí, že Alexej Navalnyj byl pravděpodobně zabit úderem pěstí do srdce, což je technika, kterou kdysi učili operátoři speciálních jednotek KGB.
Příčina smrti tak nadále zůstává neznámá a nebude možné ji zjistit, pokud úřady nevydají Navalného tělo. To však úřady odmítají. Ruští vyšetřovatelé oznámili právníkům a matce Navalného, že jeho tělo jim prozatím nevydají. Údajně bude ještě 14 dní podrobováno "chemickému zkoumání".
Matka Navalného proto podala žalobu pro "nečinnost vyšetřovacího výboru ve věci předání Alexejova těla." Oznámil to Ivan Ždanov, ředitel nadace Fond boje proti korupci, kterou svého času Navalnyj založil.
Ruská státní média ve středu uvedla, že městský soud v Salechardu na severním polárním kruhu obdržel žalobu od Ludmily Navalné na "protizákonné kroky a rozhodnutí." Soud neupřesnil, koho nebo jaký subjekt matka obvinila.
Tělo ruského opozičního politika Alexeje Navalného, který zemřel v pátek v trestanecké kolonii, je nyní uloženo v márnici okresní nemocnice ve sibiřském městě Salechard. Podle informací, které zveřejnil v neděli nezávislý deník Novaja Gazeta Europa s odvoláním na nejmenované zdroje, se pitva ještě neuskutečnila.
Salechard, hlavní město Jamalskoněneckého autonomního okruhu s více než 50 000 obyvateli, je od trestanecké kolonie Polární vlk, kde Navalnyj zemřel, vzdáleno vzdušnou čarou asi 50 kilometrů severozápadně, a leží za polárním kruhem.
Související
Navalnyj vtipkoval o tom, že ho Putin nechá zabít, ukazují memoáry
Posmrtná pocta Navalnému. Mrtvý opozičník dostal Němce k jednacímu stolu a umožnil výměnu vězňů
Alexej Navalnyj , Rusko , volby v Rusku
Aktuálně se děje
včera
Dvě procenta HDP na obranu nestačí? Italové ukázali, že lze být uvědomělý spojenec a zároveň obejít pravidla
včera
Počasí: Česko pokrylo náledí, na Kladensku se srazily autobusy
včera
Evropa stojí před šancí zajistit mír na Ukrajině
včera
Trump nevyloučil anexi Grónska. Putin se chce setkat, válka na Ukrajině může být mnohem horší, prohlásil
včera
Facebook zavádí revoluční změnu. Přestane ověřovat obsah
včera
Trudeau potupně odchází, zatímco Kanada neinvestuje do obrany. Pod jeho vedením se téměř nic nezměnilo
včera
Alijev: Rusko zasáhlo náš letoun. Teď prezentuje absurdní verze a tají pravdu
včera
Otázka, která pálí celou Kanadu: Trudeau, kdo ho ale nahradí?
včera
Zemřel Jean-Marie Le Pen
včera
Nevyzpytatelné počasí v Česku. Meteorologové upozornili na první letošní bouřku
včera
Jak klimatická krize mění počasí? Chaos v koloběhu vody dopadá na miliardy lidí
včera
Co znamená konec tranzitu plynu přes Ukrajinu pro Rusko a EU?
včera
Ruské síly údajně obsadily strategické frontové město Kurachove
včera
Protiteroristická akce na Slovensku. Policie uklidňuje veřejnost
včera
Česko bude mít nového nejvyššího žalobce. Stříž se rozhodl rezignovat
včera
Virus v Číně děsí svět. Experti uklidňují veřejnost a vysvětlují, o co jde
včera
Severní Korea označila Junovo stanné právo za šílené. A odpálila hypersonickou raketu
včera
Oblast Tibetu zasáhlo silné zemětřesení. Mrtvých jsou desítky
včera
Počasí o víkendu jako stvořené k lyžování? V Česku opět nasněží
6. ledna 2025 21:57
Rumunsko a Bulharsko vstoupily do Schengenského prostoru. Mohlo být načasování ještě horší?
Migrační krize a pandemie onemocnění covid-19 změnily Schengenský prostor z účinného a oblíbeného nástroje na zdroj politických neshod. Rumuni a Bulhaři zažili velké problémy ve snaze se k němu připojit, což se jim nakonec povedlo v době nejkritičtější. Pomohlo jim k tomu Rakousko, které koncem roku zvedlo své veto a toto rozšíření umožnilo.
Zdroj: Jakub Jurek