Německo ukončilo evakuační misi ze Súdánu. Vrací se další Čech

Německá vojenská mise zajišťující leteckou evakuaci civilistů ze Súdánu skončila. Dnes to na twitteru oznámilo německé ministerstvo obrany. Informovalo, že německá armáda ze země zmítané boji dopravila do bezpečí přes 700 lidí, včetně asi 200 Němců. Mezi evakuovanými byli i tři čeští občané, dnes se do ČR vrací jeden z nich. Na twitteru to sdělil český ministr zahraničí Jan Lipavský.

"Evakuační lety ze Súdánu jsou ukončeny. Minulou noc přistál v Jordánsku další stroj typu A400M se 78 lidmi," uvedlo německého ministerstvo. "Celkový počet evakuovaných se tím zvýšil na více než 700 - z toho asi 200 Němců," dodalo.

Německo k evakuaci nasadilo osm letadel, která startovala z vojenského letiště u súdánského hlavního města Chartúmu. Do operace a její koordinace se zapojila až tisícovka německých vojáků. Evakuace ze Súdánu zajišťují i jiné státy, se kterými se ze země dostali také další němečtí občané.

V pondělí se za pomoci Německa vrátili do ČR dva Češi, dnes byl na cestě zpět další český občan. V Súdánu zůstávají dva Češi, kteří mají zájem o evakuaci, jejich odjezd se řeší s Tureckem, uvedl dnes Lipavský. Podle dřívějších informací Černínského paláce se nacházejí na jihu Súdánu v Nyale se skupinou tureckých občanů. V Súdánu by dále měl být ještě jeden další občan ČR.

O německé evakuační misi dnes hlasoval Spolkový sněm, který německé armádě zpětně poskytl mandát a zároveň právní rámec pro případné pokračování záchranné akce až do konce května. Poslanci mandát podpořili drtivou většinou hlasů, pro návrh jich zvedlo ruku 663, sedm dalších se zdrželo a proti nebyl nikdo. Spolkový ministr obrany Boris Pistorius společně s ministryní obrany Annalenou Baerbockovou misi ocenili. Pistorius ji označil za komplexní vojenskou operaci.

V Súdánu pokračují boje o moc mezi armádou a polovojenskými Jednotkami rychlé podpory (RSF). Znesvářené skupiny vedou bývalí spojenci, velitel armády generál Abdal Fattáh Burhán a šéf RSF generál Muhammad Hamdan Dagalo. V říjnu 2021 společně zorganizovali vojenský převrat, který zmařil krátký přechod Súdánu k civilní vládě. Od začátku nynějších bojů v Súdánu zemřely stovky lidí.

Související

Více souvisejících

Súdán Německo Jan Lipavský

Aktuálně se děje

před 54 minutami

před 1 hodinou

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 1 hodinou

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?

V prvním specializovaném zdravotnickém zařízení v Dillí zaměřeném na onemocnění způsobená znečištěním ovzduší sedí 64letý Deepak Rajak a snaží se popadnout dech. Jeho astma se v posledních dnech výrazně zhoršilo a dcera jej přivedla na kliniku kvůli jeho rychle se zhoršujícímu zdravotnímu stavu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy