Němečtí farmáři pokračují v masivních celostátních protestech. Stávkují i strojvedoucí, většina vlaků nejezdí

Němečtí farmáři i dnes pokračují v masivních celostátních protestech proti postupnému zrušení daňových výhod pro diesel v zemědělství. Spolkový kancléř Olaf Scholz se dnes setká v Chotěbuzi s představiteli zemědělců, aby jim vysvětlil opatření zaměřená na úspory. Zemědělci plánují protestovat až do 15. ledna, kdy mají v Berlíně naplánovanou velkou demonstraci. Do stávky dnes také opět vstoupili strojvedoucí německých drah Deutsche Bahn. Informují o tom německá média.

Stávka strojvedoucích německých drah Deutsche Bahn (DB) v osobní dopravě pokračuje druhým dnem. Doprava je postižena nejen v rámci německé železnice, kde se během prvního dne podařilo vypravit pouze zhruba pětinu obvyklého počtu vlaků, ale také ovlivňuje některé spoje z Česka, zejména vlaky EuroCity mezi Prahou a Berlínem.

Strojvedoucí nákladních vlaků zahájili stávku za vyšší mzdy a kratší pracovní dobu ve směnném provozu již v úterý večer, a k nim se v noci na středu přidali i kolegové z osobní dopravy. Šéf odborů GDL Claus Weselsky už vyjádřil hrozbu, že po ukončení stávky v pátek následuje krátká oddechová přestávka, po níž strojvedoucí opět přeruší práci.

Odbory GDL požadují snížení pracovní doby z 38 na 35 hodin týdně pro pracovníky ve směnném provozu, zvýšení měsíční mzdy o 555 eur (cca 13,650 Kč) a jednorázovou kompenzaci 3000 eur kvůli inflaci. Železnice nabízí flexibilní pracovní dobu, ale odmítá udržení plné mzdy při zkrácení pracovní doby.

Protestují také němečtí farmáři, kteří už několik dní blokují silnice a dálniční přivaděče jako protest proti plánovaným úsporným opatřením vlády kancléře Olafa Scholze. Protesty jsou však v porovnání s pondělním dnem výrazně mírnější.

Šéf Svazu německých zemědělců (DBV) Joachim Rukwied označil pondělní protesty za úspěšné a nazval je dobrým začátkem akčního týdne. Farmáři hodlají protestovat proti plánovaným změnám v daňovém zvýhodnění pro diesel v zemědělství a pokračovat v akcích do 15. ledna, kdy plánují velké shromáždění v Berlíně.

Podle Rukwieda se do pondělního protestu zapojilo zhruba 100 000 traktorů, kterými blokovali dopravu. Zemědělci chtějí, aby vláda stáhla plány na zvýšení daní, ale kabinet Olafa Scholze odmítá odvolat plánované škrty.

Ohlášené protesty farmářů jsou již druhým kolem sporu s federální vládou, uvedl server Zeit s tím, že na pozadí stojí plánované rozpočtové škrty, které by se přímo dotkly zemědělců.

V prosinci 2023 vládní koalice oznámila, že zruší daňové úlevy na zemědělskou naftu. Souhlasila také s tím, že již nebudou zemědělská a lesnická vozidla osvobozena od daně z vozidel. V důsledku toho vypukla krátce před Vánoci série protestů farmářů.

Na velkém shromáždění před Braniborskou bránou demonstrovalo v pondělí se svými traktory kolem 2000 farmářů a promluvil i ministr zeleného zemědělství Cem Özdemir. Spolková vláda ustoupila tlaku zemědělců a oznámila, že zachová daňové úlevy pro zemědělská a lesnická vozidla a pouze postupně ukončí dotace na naftu.

To ale farmáře neuklidnilo. "Oba návrhy na škrty musí být staženy ze stolu," uvedl Joachim Rukwied, prezident Německé farmářské asociace (DBV). 

V bavorské obci Philippsreut na hranicích s Českou republikou zorganizovali farmáři velkou blokádu, což vedlo k uzavření hraničního přechodu Strážný do Německa. Další blokády byly provedeny u hraničních přechodů Boží Dar a Vejprty ve východním Německu. Farmáři vyjádřili svůj nesouhlas s plánovanými škrty, které považují za hrozbu pro budoucnost jejich odvětví.

Protesty zasáhly i hlavní město Berlín, kde se několik stovek traktorů vydalo na cestu do centra města a zablokovaly hlavní tah u Braniborské brány. Policisté varovali před kolonami na dálničním okruhu Berlína, kde farmáři zpomalili dopravu. Dále byly hlášeny blokády v Hesensku, Saska-Anhaltsku, Severním Porýní-Vestfálsku a Meklenbursku-Předním Pomořansku.

Vicekancléř a ministr hospodářství Robert Habeck vzkázal, že je nezbytné otevřít debatu o změnách v zemědělství, které čelí strukturálním problémům. Zemědělci se potýkají s obtížemi v ovládání cen a tlakem na zvýšenou produkci. Protesty vedly k provozním problémům také na dálnici spojující Prahu s Drážďany, což ovlivnilo i české řidiče dojíždějící za prací do Německa.

Reakce politiků na protesty byla smíšená. Zatímco někteří politici vyjádřili pochopení pro nesnáz farmářů, další zdůraznili důležitost dodržování zákonných postupů při demonstracích. Existují také obavy z možného zneužití situace radikálními skupinami, ačkoliv farmářský svaz DBV se distancoval od extremistů a organizátoři demonstrací uvedli, že radikály nepřipustí k účasti. Proti škrtoře se v minulosti postavil šéf Svazu německých zemědělců (DBV) Joachim Rukwied, který dnes prohlásil, že vláda sociálnědemokratického kancléře Olafa Scholze ohrožuje budoucnost farmářských rodin.

Související

Více souvisejících

Německo zemědělství Deutsche Bahn

Aktuálně se děje

před 23 minutami

před 52 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Situace v Gaze po izraelských náletech

"Katastrofa, apokalypsa..." OSN popsala, co se odehrává v Pásmu Gazy

Na severu Pásma Gazy se odehrává katastrofa, která představuje vážné nebezpečí pro všechny tamní obyvatele. Ve společném prohlášení na to upozornil Meziagenturní stálý výbor (IASC) Organizace spojených národů (OSN), který sdružuje vedoucí představitele humanitárních agentur OSN. 

před 2 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

včera

včera

Princ Harry v upoutávce k dokumentu Harry 2 Meghan.

Princ Harry se z USA poroučet nebude, naznačil syn Donalda Trumpa

Princ Harry si tak trochu může oddechnout, i když jej slova Erica Trumpa, syna amerického prezidentského kandidáta Donalda Trumpa, jinak moc nepotěší. Podle Erica je setrvání prince v USA zaručeno i v případě návratu jeho otce do Bílého domu. Dost jasně dal však mladý Trump najevo, že Harry je Američanům ukradený. 

včera

včera

včera

Día de los Muertos.

Día de los Muertos: Jak vypadají mexické Dušičky?

Přelom října a listopadu je u nás spojen s Dušičkami, kdy se vzpomíná na zemřelé předky a zapalují se za ně svíčky na hrobech. V Americe, v Anglii nebo třeba v Austrálii tento čas patří Halloweenu, s nímž se pojí koledování nebo vydlabané dýně. V Mexiku se konec října a počátek listopadu nese ve znamení oslav zvaných Día de los Muertos, při nichž se lidé veselí, protože se mohou setkat se svými mrtvými blízkými. Součástí svátku jsou i všudypřítomné masky kostlivců. Od roku 2003 figuruje svátek na seznamu ústního a nehmotného dědictví UNESCO.

včera

včera

Jaderná elektrárna Dukovany

ÚOHS začal rozhodovat o dostavbě Dukovan. Zákaz zůstává v platnosti

Zákaz uzavřít smlouvu o dostavbě Dukovan sice platí dál, ale Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) již rozhodl o návrzích společností EDF a Westinghouse. Řízení o návrzích obou společností byla z větší části zastavena, v dalších částech byly návrhy zamítnuty. Rozhodnutí nejsou pravomocná a účastníci řízení proti nim mohou podat rozklad, dodal úřad. 

včera

včera

Počasí se mění a svět nic nedělá. První stát bude bojkotovat klimatickou konferenci COP29

Papua-Nová Guinea oznámila, že bude bojkotovat nadcházející klimatický summit OSN, dokud hlavní světoví znečišťovatelé nezačnou podnikat konkrétní kroky. Ministr zahraničí této ostrovní země Justin Tkatchenko označil účast své země na summitech COP za "plýtvání časem", protože podle něj zatím nedošlo k žádným skutečným změnám.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy