Ruské bombardéry, které ještě před týdnem mířily na sever Sýrie, aby ničily pozice rebelů, nyní sdílejí prostor se stejnými skupinami, jež převzaly moc po pádu režimu Bašára al-Asada. Rebelové HTS, kteří vedli bleskovou ofenzivu a během 12 dnů ovládli většinu země, nyní vedou s Ruskem jednání o budoucnosti jeho vojenských základen v Sýrii.
Podle zástupce ruské armády, který umožnil redaktorům The Guardian vzácný přístup na základnu Chmejmím, byla komunikace s HTS zahájena před týdnem. Cílem bylo sladit vojenské aktivity Ruska a nových syrských vůdců.
„Ani jedna strana neprovokuje a atmosféra je zatím klidná,“ uvedl ruský důstojník, zatímco ukazoval na bedny humanitární pomoci s logem ruského ministerstva obrany.
HTS přistupuje k Rusku pragmaticky, ačkoli jeho letectvo od roku 2015 bombardovalo civilní i vojenské cíle v Sýrii. Podle jednoho z představitelů HTS nejsou v jednáních „žádné červené čáry“. Rozhovory se zaměřují na strategické zájmy, nikoli na ideologii.
Klíčovým bodem jednání je budoucnost ruské základny Chmejmím a přístavu Tartús, jediného ruského námořního přístavu ve Středozemním moři. Přestože HTS uznává, že smlouva o pronájmu přístavu byla podepsána s Asadovým režimem, mezinárodní právo komplikovaně brání jejímu zrušení.
Zatímco HTS zdůrazňuje, že syrský lid pravděpodobně nebude ochoten akceptovat pokračující ruskou přítomnost po letech bombardování, skupina uznává potřebu navázat ekonomické a politické vztahy, které by poskytly jejich vládě legitimitu.
Ruské jednotky během posledních dnů přesunuly personál a techniku z letecké základny T4 v Homsu na základnu Chmejmím a do přístavu Tartús. Podle ruských zdrojů nešlo o úplné stažení, nýbrž o přeskupení. Podmínky na základně T4 se v posledním týdnu zhoršily, údajně zde chyběly zásoby potravin a hromadil se odpad.
HTS poskytla ruským konvojům bezpečnostní eskortu, zatímco opouštěly základnu. Tanky a obrněná vozidla s ruskými vlajkami a symboly „Z“ byly viděny na syrských dálnicích.
HTS v současnosti čelí obrovským výzvám při obnově válkou zničené země. Rebelové přiznávají, že Sýrie je „mrtvá země“, jejíž obyvatelé trpí extrémní chudobou. Hlavní prioritou je proto obnova infrastruktury, včetně civilních letišť, jako je například letiště v Latákii.
Ziad Taweel, šéf mezinárodního letiště v Latákii, obdržel od HTS pokyn k obnově jeho provozu. Letiště, které bylo poslední dva týdny uzavřeno, se potýká s následky války – na jeho exteriéru jsou opuštěná vojenská vozidla a krabice se zbraněmi.
Evropská unie mezitím vyzvala Rusko a Írán, aby opustily Sýrii. Vedoucí zahraniční politiky EU Kaja Kallasová uvedla, že budoucnost ruských vojenských základen bude jedním z klíčových témat rozhovorů s novou syrskou vládou.
HTS však zdůrazňuje, že potřebuje obnovit stabilitu země a že „žádná další krev“ již nesmí být prolita. Přesto zůstává otázkou, zda syrský lid bude ochoten přijmout pragmatický přístup své nové vlády vůči Rusku, které hrálo klíčovou roli v devastaci jejich země.
Rebelové zároveň hledají způsob, jak dostat Bašára al-Asada k mezinárodnímu trestnímu tribunálu. Podle HTS je nepravděpodobné, že by Rusko vydalo svého dlouholetého spojence.
Přes veškeré rozpory a výzvy HTS zdůrazňuje potřebu zahojit rány minulosti a posunout Sýrii k lepší budoucnosti. „Jsme nuceni obnovit vztahy. Lidé chtějí nový začátek, klid a konec utrpení,“ uvedl jeden z představitelů HTS.
Nová syrská vláda stojí před nejistou budoucností, ale její pragmatický přístup vůči zahraničním aktérům naznačuje, že se snaží najít rovnováhu mezi minulostí a nutností vybudovat stabilní a inkluzivní stát.
Související
Asad vydal první prohlášení od svého útěků ze Sýrie
S milicemi jsme se dokázali vypořádat, ale Izrael je velmoc. Chceme hlavně mír, říkají obyvatelé Sýrie
Aktuálně se děje
před 52 minutami
Nad USA se objevují záhadné objekty, podle úřadů drony. Komu patří nikdo neví, lidé je chtějí sestřelit
před 2 hodinami
Válku na Ukrajině příští rok vyhrajeme, do 10 let začne válka s NATO, řekl ruský ministr Putinovi
před 3 hodinami
Nestáhli jsme se, jen přeskupili. Zatím nikdo neprovokuje, říkají o situaci v Sýrii ruští důstojníci
před 3 hodinami
Asad vydal první prohlášení od svého útěků ze Sýrie
před 5 hodinami
S milicemi jsme se dokázali vypořádat, ale Izrael je velmoc. Chceme hlavně mír, říkají obyvatelé Sýrie
před 6 hodinami
Oko za oko? Rusko to Orešnikem přehnalo. Srovnání s ATACMS a Storm Shadow mluví za vše
před 7 hodinami
Lidé na Mayotte začali umírat hlady a žízní. Situace je kritická
před 9 hodinami
Doněck se stává klíčovým bojištěm na Ukrajině. Kyjev přiznává, že situace není dobrá
před 9 hodinami
Severokorejští vojáci na bojišti zabíjejí ruské jednotky. Nerozumí si ani slovo
před 10 hodinami
Ve válce Izraele proti Hamásu v palestinském Pásmu Gazy zemřelo přes 45 000 lidí
před 10 hodinami
Dětskou obrnu jsme za 36 let nevymýtili. Teď hrozí její návrat
před 11 hodinami
Souboj s extrémním počasím s Trumpem v čele USA nevyhrajeme, varuje šéfka klimatické politiky EU
před 11 hodinami
Asie je z Trumpa nervózní. Co bude následovat po jeho nástupu k moci nikdo ani netuší
před 12 hodinami
Syřané v Praze slavili svržení Asada. Doufají, že ho čeká stejný osud jako nacistu Eichamanna
před 12 hodinami
Křetínský kupuje britskou poštu Royal Mail
před 12 hodinami
Rusko je poslalo do první linie. Ukrajinská armáda kosí severokorejské vojáky, v Kursku jsou jich tisíce
před 13 hodinami
Napětí na Blízkém východě se zhoršuje. Sýrie čelí nejtěžším útokům za 12 let
před 13 hodinami
Západní země jsou s HTS opatrné. Kanaďané, Němci a Češi promluvili pro EZ o novém syrském režimu
před 14 hodinami
"Jsme jako po jaderné válce." Ničivý cyklón mohl zabít až tisíce lidí
před 15 hodinami
Předpověď počasí na příští víkend. Jen pár dní před Vánoci může sněžit
Mnoho lidí stráví příští víkend, tedy ten poslední předvánoční, v obchodech, takže jim o počasí až tak nepůjde. Podle předpovědi to navíc nevypadá, že by mělo být nějak zvlášť hezky, i když se teploty budou držet nad nulou.
Zdroj: Jan Hrabě