Nizozemsko omezí počet ruských diplomatů, viní je ze špionáže

Nizozemská vláda oznámila, že uzavře svůj konzulát v ruském Petrohradě a zároveň omezí počet diplomatů na ruském velvyslanectví v Haagu. Obvinila také Rusko, že v zemi provádí špionáž. Podle agentury Reuters o tom dnes informoval nizozemský ministr zahraničí Wopke Hoekstra. Ruské ministerstvo zahraničí v Moskvě uvedlo, že na tento krok bude reagovat, informovala agentura TASS.

"Rusko se pod rouškou diplomacie stále snaží tajně dostat do Nizozemska agenty zpravodajských služeb. To nemůžeme a nesmíme dopustit," uvedl Hoekstra. "Rusko zároveň odmítá vydávat víza nizozemským diplomatům, kteří měli pracovat na konzulátu v Petrohradě nebo na velvyslanectví v Moskvě," dodal.

Nizozemská vláda uvedla, že se rozhodla omezit počet diplomatů na ruském velvyslanectví v Haagu tak, aby odpovídal počtu diplomatů na nizozemské ambasádě v Moskvě. Nařídila také, aby bylo do úterka uzavřeno obchodní zastupitelství Ruska v Amsterdamu.

"Řada diplomatů proto bude muset do dvou týdnů opustit zemi," uvedlo nizozemské ministerstvo zahraničí. Podle agentury AFP se vyhoštění bude týkat zhruba deseti ruských diplomatů.

"Rusko náležitým způsobem odpoví," citoval TASS z prohlášení ruského ministerstva zahraničí.

Po zahájení ruské invaze na Ukrajinu před necelým rokem vyhostilo Nizozemsko 17 ruských diplomatů a Rusko v odvetném kroku prohlásilo za nežádoucí osobu 15 nizozemských diplomatů.

Vztahy mezi oběma zeměmi dále ochladly poté, co nizozemský soud v listopadu odsoudil v nepřítomnosti dva Rusy a jednoho Ukrajince za podíl na sestřelení letu MH17 na východě Ukrajiny v roce 2014. Tehdy zahynulo 298 osob včetně 196 nizozemských občanů. Počátkem února mezinárodní vyšetřovatelé uvedli, že existují "silné náznaky", že ruský prezident Vladimir Putin osobně schválil dodávku rakety, která civilní letoun směřující z Amsterdamu do Malajsie sestřelila.

Nizozemský velvyslanec v Rusku byl podle nizozemských médií počátkem tohoto týdne předvolán na ruské ministerstvo zahraničí. Moskva údajně požadovala ukončení "obsedantních" pokusů nizozemských úřadů činit Ruskou federaci odpovědnou za "havárii" s tím, že obvinění jsou neopodstatněná.

Související

Věznice

V Británii přetékají, v Nizozemí zejí prázdnotou. Experti pátrají, proč v tamních věznicích nikdo není

Ačkoliv celosvětově kriminalita narůstá, Nizozemí je výjimka. Prázdné věznice se tam tak mění na hotely, kulturní centra azylové domy, ubytování pro uprchlíky, či jsou pronajímány jiným státům. V Nizozemí je nyní ve vězení jedenáct a půl tisíce lidí z 18 milionů obyvatel. Pro srovnání v ČR je nyní ve vězení 19,6 tisíc z 10,8 milionu obyvatel.
Hraniční přechod, ilustrační foto

Další rána Schengenu: Po Německu a Francii obnoví hraniční kontroly třetí evropská země

Nizozemsko se rozhodlo zavést hraniční kontroly na svých pozemních hranicích, což je součástí širšího balíku opatření zaměřených na omezení přistěhovalectví. Podle informací nizozemské televize RTL budou tyto kontroly zavedeny koncem listopadu. Nizozemsko tak následuje příklad sousedního Německa, které obdobné opatření zavedlo již v září, a také Francie, která spustí kontroly od 1. listopadu na období šesti měsíců. 

Více souvisejících

Nizozemí Rusko

Aktuálně se děje

před 19 minutami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 28 minutami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 6 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 6 hodinami

Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson

Napětí mezi Ruskem a Západem po využití balistické střely s vícečetnou nezávisle manévrující hlavicí významně vzrostlo. Zatímco Kreml hrozí zemím, které pomáhají Ukrajině s obranou, mezinárodní společenství se snaží vzpamatovat ze samotného využití této zbraně.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy