Zatímco americký prezident Donald Trump se zdá být odhodlaný získat kontrolu nad Grónskem, odborníci místních oblastí varují, že dosažení kontroly nad potenciálně lukrativní námořní trasou nebude snadné. Niels Clemensen, vedoucí pracovník grónské lodní společnosti Royal Arctic Line, má pro Trumpa, či kohokoli jiného, kdo se chce etablovat v Grónsku, jasnou radu: „Přijďte sem a podívejte se, s čím vlastně máte co do činění.“
Sedí na vrchním patře své kanceláře v přístavu Nuuk, kde venku v poledním šeru silně padá sníh a ledové kousky plují po rychle tekoucí vodě, a říká: „To, co normálně považujete za snadné (zřízení operace) ve Spojených státech nebo v Evropě, není tady vůbec stejné.“
Kromě chladu, ledu a extrémně drsného moře nemá největší ostrov světa velkou silniční síť nebo železnice, což znamená, že všechno musí být přepravováno buď po moři, nebo vzduchem. „Neříkám, že to není možné. Ale bude to stát spoustu peněz.“
Se schopností zkrátit lodní trasy mezi Evropou a Asií o tisíce kilometrů – nebo až o dva týdny – se otevření severozápadního průlivu, jak se arktický led roztává, považuje některými za pozitivní důsledek klimatické krize a jeden z hlavních důvodů, proč se Trump tak zajímá o Grónsko.
Díky své klíčové poloze podél vysoce ceněné trasy – která prochází kanadským arktickým souostrovím místo tradičního průchodu přes Panamský průplav – má Grónsko pravděpodobně důležitou roli v jeho budoucnosti.
Ale pozornost věnovaná Grónsku – a posunující se zaměření světových supervelmocí na arktickou oblast jako celek – ukázaly, jak špatně je většina Evropy a Spojených států připravena na arktické prostředí. Nikde to není jasnější než v nedostatku ledoborců – nákladných specialistických lodí, které jsou nezbytné pro operace v severozápadním průlivu a v této oblasti obecně.
I kdyby Dánsko rozhodlo o objednání nové flotily ledoborců, stavba těchto lodí trvá několik let. „Otevření severozápadního průlivu neznamená, že je led pryč,“ říká Clemensen, jehož lodě (ne ledoborce) se používají k dovozu a vývozu po celém Grónsku. „Nemluvíme o celoročním volném průchodu. Led se stahuje, ale stále je tam.“
Dánsko, které je odpovědné za obranu Grónska, nemá jediný ledoborec – poslední tři byly vyřazeny v roce 2010. Avšak vlastnictví těchto specialistických plavidel se náhle stalo novou frontou v boji o dominanci mezi největšími světovými mocnostmi – která určuje přístup ke všemu, od námořních tras po záchranné operace a minerály. Tato atraktivita Grónska je tak silná, že Trump nezavrhuje možnost využití vojenské síly k dosažení svého cíle.
Od Trumpových nových kroků Kodaň přiznala, že se připravuje na nákup ledoborců pro arktickou obranu. Dánská premiérka Mette Frederiksenová nedávno navštívila ledoborec ve Finsku – zemi, která jich několik vlastní. Ale i kdyby se rozhodla objednat novou flotilu nyní, lodě budou postaveny až za několik let.
Rusko je naprostou ledoboreckou supervelmocí. Odhaduje se, že vlastní minimálně 50 ledoborců – z nichž alespoň 13 může operovat v Arktidě a sedm je jaderných – stejně jako značnou síť přístavů v této oblasti. Čína zřejmě vlastní čtyři ledoborce, které jsou vhodné pro Arktidu, zatímco noví členové NATO, Švédsko a Finsko, stejně jako USA a Kanada, mají vlastní verze těchto specialistických plavidel. Roste i počet ledoborců určených pro arktické turisty.
Obchodní lodě, které se chtějí dostat přes tuto trasu, musí mít schopnosti ledoborců, protože okno bez ledu, pokud vůbec nastane, bude trvat jen tři měsíce. A i v létě jsou potřeba lodě s polárním kódem – ty, jako Clemensenovy, které jsou navrženy a certifikovány pro bezpečný provoz v drsných podmínkách arktického ledu. Pokud by těžba v Grónsku vzrostla, ledoborce by byly nezbytné pro přístup k minerálům ve fjordech, když zamrzají.
Vittus Qujaukitsoq, bývalý ministr a generální ředitel KNAPK, obchodní asociace pro profesionální rybáře a lovce v Grónsku, říká: „Někteří lidé si myslí, že by bylo skvělé mít ledoborce [pro pomoc malým rybářským lodím], ale ne všichni, protože by to zničilo jejich způsob života.“
Qujaukitsoq tvrdí, že tání ledu a nepředvídatelné počasí způsobené klimatickou krizí již ovlivňují lov a rybaření v grónských venkovských komunitách. Emise uhlíku také urychlují tání vnitrozemského ledu. „Má to ekonomický dopad na náš způsob života, ale také ohrožuje naši tradiční existenci,“ říká. Led musí být bezpečný pro chůzi a jízdu. „Bezpečnost je měřena podle tloušťky ledu. V několika krátkých obdobích se můžeme dostat autem, ale většina dopravy je prováděna psím spřežením a sněžnými skútry pro rybolov na ledu.“
Pokud by severozápadní průliv měl být více využíván a ledoborce by ledem pronikaly v nevhodnou dobu, mohlo by to mít „významný dopad“ na Inuity, kteří žijí podél této námořní trasy, a představovalo by to dlouhodobou hrozbu pro jejich existenci.
Johanna Ikävalko, ředitelka Arktického centra, říká, že v této oblasti existuje „zvýšená potřeba výkonných ledoborců“, ale stále považuje severozápadní průliv za „velmi riskantní oblast pro navigaci“. Pokud by byla využívána k přepravě ropy, například, podmínky ledu by představovaly „obrovské riziko“ i pro rutinní plavbu.
„Začala jsem si minulý rok myslet, že světový řád skutečně začne vycházet z Arktidy – a nyní je to ještě pravděpodobnější,“ říká.
Související

USA vyhodily velitelku základny v Grónsku za "podkopávání" Vanceovy autority

Vance se v Grónsku pasoval na mluvčího místních a kritizoval Dány. Přišla reakce
grónsko , USA (Spojené státy americké) , Donald Trump
Aktuálně se děje
před 30 minutami

Fico odráží rok po atentátu spekulace ohledně zdraví. S pomocí fotky
před 1 hodinou

Policie řeší pokus o vraždu v Klatovech. Šlo o osobní spory mezi cizinci
před 1 hodinou

OBRAZEM: Další sláva na Pražském hradě. Pavel přivítal belgického krále
před 2 hodinami

Před 80 lety vyšli Češi do ulic se zbraněmi. Začalo Pražské povstání, které nás definitivně zbavilo nacistické okupace
před 3 hodinami

Českem se šíří nová neznámá droga. Policie eviduje první mrtvé
před 3 hodinami

V Česku se rychle šíří žloutenka. Může citelně ovlivnit letní prázdniny, varují hygienici
před 4 hodinami

Kdy budeme znát nového papeže? Kardinálové už začali jednat, konkláve zasedne za pár dní
před 5 hodinami

OBRAZEM: Zelenskyj v Praze jednal s Fialou: Česko posílí výcvik ukrajinských pilotů i dodávky munice
před 6 hodinami

Trumpa opět otřásl celou Zemí. Zavedením 100% cel na filmy ze zahraničí světu vyrazil dech
před 7 hodinami

Rulík nechal v nominaci místo pro Nečase. Zranění nepustilo na MS Kempného
před 7 hodinami

Totální selhání, gigantický omyl. Macron s von der Leyenovou tvrdě sepsuli Trumpa
před 8 hodinami

Trump oznámil znovuotevření Alcatrazu. Navzdory už tak temné historii amerického vězeňství
před 8 hodinami

Izrael plánuje obsazení Pásma Gazy, schválil trvalou vojenskou přítomnost
před 9 hodinami

OBRAZEM: Chráníte Evropu i Česko před Ruskem, poděkovala Pekarová Adamová Zelenskému
před 9 hodinami

Nová čísla: Rok 2024 se stal pro Rusko nejkrvavějším, přišlo o desetitisíce vojáků
před 10 hodinami

Zelenskyj pokračuje v návštěvě Česka. Schází se s vrcholnými politiky
před 11 hodinami

Trump: Potřetí vládnout nebudu. Grónsko můžeme převzít silou, a v případě Kanady...
před 12 hodinami

Letní počasí se tento týden nevrátí. Místo toho teploty klesnou až k nule
včera

První kolo prezidentských voleb v Rumunsku zřejmě vyhrál George Simion
včera
Předali jste Krym Rusku, obvinil Trump Kyjev. Mohla ale Ukrajina anexi zastavit?
Ačkoliv se objevily informace, že americký mírový návrh by mohl zahrnovat uznání ruské anexe Krymu, prezident Donald Trump odmítl, že by Ukrajina byla tlačena k akceptaci tohoto kroku. Zároveň však prohlásil, že Ukrajina v roce 2014 „předala“ Krym Rusku „bez jediného výstřelu“. Server Kyiv Independent se podíval na to, jak moc jsou jeho slova pravdivá.
Zdroj: Libor Novák