Olizování jogurtu, odpírání léků, znásilnění. Propuštění vězni popsali formy mučení v Asadových "lidských jatkách"

Příběhy bývalých vězňů z nechvalně proslulé syrské věznice Sajdnája poskytují děsivý pohled na roky utrpení, mučení a nelidského zacházení, které vyústily v okamžik nečekané svobody. Server BBC zmapoval jejich zkušenosti poté, co byli osvobozeni povstalci po pádu režimu Bašára Asada.

Sajdnája, známá jako „lidská jatka“, byla hlavní politickou věznicí režimu Asadovy rodiny. Založena v 80. letech, od roku 2011, kdy začalo povstání proti vládě, se stala symbolem nelidskosti.

Podle lidskoprávních organizací, jako Amnesty International, zde docházelo k rozsáhlému mučení, popravám a potlačování opozice. Mnozí vězni byli uvězněni na základě přiznání získaných mučením nebo bez soudu.

Vězni popisují podmínky jako zcela nehumánní. Malé, přeplněné cely bez lůžek, minimální jídlo a žádná zdravotní péče byly běžné. „Bylo to jako být mrtvolou, která dýchá,“ říká jeden z propuštěných vězňů, Imad Jamal. Tresty byly brutální, od bití kovovými tyčemi po topení v barelu s vodou.

Další formou mučení bylo psychické ponižování. Jeden vězeň popsal situaci, kdy byl pokryt jogurtem a ostatní byli nuceni jej slíznout. Jiní uvádějí, že byli svědky sexuálního násilí, včetně znásilnění pomocí předmětů.

Rodiny vězňů často platily vysoké částky úředníkům, aby zabránily popravám svých blízkých. Přestože tyto peníze nezajistily propuštění, mohly zmírnit tresty nebo zajistit lepší zacházení. Jídlo bylo často distribuováno nespravedlivě a vězni se dělili o mizivé dávky.

„Používali trest, kdy jsme jeden den dostali krajíc chleba, druhý den půl krajíce, a tak dále, až to byl drobounký drobek. Pak už nic. Chleba jsme nedostali,“ popsal Adnan Ahmed Ghnem.

Propuštění přišlo nečekaně. Povstalci vtrhli do věznice, rozstříleli dveře cel a vyzvali vězně, aby utíkali. „Běžel jsem a neohlížel se,“ říká Adnan. Pro některé osvobozené byl tento moment smíšený s hrůzou, že by mohli být znovu zatčeni. Když se dozvěděli, že Asadův režim padl, někteří plakali úlevou.

Qasem Sobhi Al-Qabalani popisuje návrat domů jako znovuzrození. Jeho rodina jej přivítala se slzami a slavila jeho návrat střelbou do vzduchu. Přesto mnozí osvobození zůstávají traumatizováni. „Každou noc se bojím, že se probudím zpět v té věznici,“ říká Adnan.

Osvobození muži také popsali, že chování dozorců bylo stejně tak o způsobování ponížení jako bolesti. "Mým největším snem bylo jíst a být sytý," říká Qasem.

Jeho rodina platila důstojníkům úplatky za právo návštěvy. Někdy ho přivezli na invalidním vozíku, protože byl příliš slabý na to, aby mohl chodit, říká jeho otec. Nemoci byly hojně rozšířené a vězni neměli jak zabránit jejich šíření.

Dva z mužů, se kterými reportéři mluvili a kteří byli v neděli propuštěni, uvedli, že se nakazili tuberkulózou. Léky ale nedostávali, šlo totiž o další formu trestu. 

Organizace na ochranu lidských práv požadují spravedlnost pro oběti věznice Sajdnája. Amnesty International označila věznici za místo „zločinů proti lidskosti“ a volá po mezinárodním tribunálu. Příběhy přeživších jsou svědectvím o hrůzách autoritářského režimu a zároveň výzvou k zajištění, aby se podobné zločiny neopakovaly.

Přestože osvobození přineslo některým nový začátek, trauma z let věznění v Saydnaya je bude provázet po celý život. Jejich příběhy jsou varováním před nebezpečím zneužití moci a zároveň svědectvím o lidské schopnosti přežít i v těch nejtemnějších podmínkách.

Související

Syrští rebelové v Aleppu

Sýrie padla do rukou rebelů za pouhý týden. Proč se tamní armáda nebránila?

V roce 2017, po šesti letech občanské války, se zdálo, že Sýrie pod vedením Bašára al-Asada dospěla k určitému novému normálu. Nešlo o poklidnou situaci, kterou Asadova rodina zažívala před Arabským jarem po potlačení islamistického povstání v 80. letech, ale režim dosáhl určité stability. S pomocí Ruska, Íránu, Hizballáhu a dokonce i Spojených států, které bojovaly proti ISIS, se Asadovým silám podařilo zatlačit rebely. Postupem času získal jeho režim kontrolu nad zhruba dvěma třetinami Sýrie.

Více souvisejících

Sýrie věznice Sajdnája (Sýrie)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Ilustrační foto

Průlomová studie odhalila spojitost mezi rakovinou a konzumací oleje

Studie publikovaná v prestižním lékařském časopise Gut varuje před možnou spojitostí mezi konzumací rafinovaných rostlinných olejů a vyšším rizikem rakoviny tlustého střeva. Výzkumníci z University of South Florida (USF) Health a Tampa General Hospital Cancer Institute zkoumali vzorky nádorů od 162 pacientů s touto diagnózou a dospěli k závěru, že strava obsahující ultrazpracované potraviny podporuje zánět a brání přirozené regeneraci tkání, což může přispívat k rozvoji rakoviny. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Jun Sok-jol

Jun Sok-jol šlapal politikům na paty. Teď si na něj došlápli oni sami

Jun Sok-jol, celým jménem Yoon Suk-yeol, je jednou z nejvýznamnějších postav současné jihokorejské politiky. Tento právník a politik, narozený 18. prosince 1960 ve městě Soul, se v roce 2022 stal prezidentem Jižní Koreje. Jeho kariéra, názory i rozhodnutí však vyvolávají jak obdiv, tak kontroverze.

před 4 hodinami

Aktualizováno před 4 hodinami

Jun Sok-jol

Jun Sok-jol končí? Parlament napodruhé schválil impeachment

Jihokorejský parlament schválil v sobotu impeachment prezidenta Jun Sok-jola. Jde o mimořádný politický otřes a druhý případ za poslední desetiletí, kdy bylo vůči jihokorejskému prezidentovi zahájeno řízení o odvolání z funkce. Důvodem impeachmentu je prezidentovo kontroverzní vyhlášení stanného práva, které vedlo k politické krizi a pobouření veřejnosti.

před 6 hodinami

Ukrajinská armáda ve válce s Ruskem

Ukrajinské drony provedly sérii útoků na ruském území

Válka na Ukrajině pokračuje novými intenzivními útoky a zvyšující se agresivitou na obou stranách konfliktu. Ukrajinské drony v noci na sobotu provedly sérii útoků na ruském území, včetně zásahu infrastruktury pro skladování paliva v centrálním regionu Orel, který způsobil požár a poškodil domy ve vesnicích. 

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Ptáci, zvířata, ilustrační foto

Vědci ví, která nemoc by mohla způsobit další pandemii. Začala se neviditelně šířit

Ptačí chřipka H5N1, která je v současnosti považována za jednoho z hlavních kandidátů na příčinu příští pandemie, se podle nové studie může šířit mezi koňmi bez viditelných příznaků. Vědci z Glasgowské univerzity objevili protilátky proti této nemoci v krevních vzorcích koní v Mongolsku, což vyvolává obavy, že koně po celém světě by mohli být na tento virus náchylní, zejména v oblastech, kde je přítomna ptačí chřipka.

před 8 hodinami

Ilustrační foto

Revoluce v medicíně: Schopnosti umělé inteligence doktory ohromily, odhalí rakovinu dříve než lékaři

Nový průlom v medicíně přináší neinvazivní test, který dokáže odhalit rakovinu prsu v nejranější fázi – již ve stádiu 1a. Technologie, která kombinuje laserové snímání s umělou inteligencí, byla vyvinuta týmem vědců z Univerzity v Edinburghu a vykazuje úžasnou přesnost. Tento pokrok může znamenat zásadní změnu v diagnostice nejen rakoviny prsu, ale i dalších typů rakoviny. Uvedl to server SkyNews.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

včera

Donald Trump a princ William se setkali v Paříži. (7.12.2024)

Princ William čelil dotěrnému Trumpovi. Prezident řekl, o čem se mluvilo

Princ William reprezentoval britskou monarchii během minulého víkendu na znovuotevření katedrály Notre-Dame. V Paříži se při té příležitosti setkal se zvoleným americkým prezidentem Donaldem Trumpem, který si obsah jejich rozhovoru nenechal jen pro sebe. Pro jedno z amerických médií prozradil, o čem se s budoucím králem bavil. 

včera

Pendolino jen těsně minulo skupinu lidí.

Zákaz neviděli, i když je výrazný. Železničáři okomentovali incident v Zábřehu

Česko v tomto týdnu vyděsily záběry z nádraží v Zábřehu na Moravě, kde rodina s dětmi přecházela koleje tam, kde neměla, když se po jedné z nich řítilo Pendolino. Případu se ujala i policie, která dospěla k závěru, že došlo k přestupku. Podle Správy železnic jsou cestující na zmíněné stanici dostatečně výrazně upozorněni, aby použili podchod. 

včera

Důchody, ilustrační fotografie.

Lidem míří do schránek důležité oznámení. Jde o výši důchodů

Prosincové důchody jsou těmi posledními, které se vyplácí v současné výši. V lednu proběhne pravidelná valorizace, která zvýší penze v průměru o nižší stovky korun. Důchodci, kteří o tom ještě neví, by o tom měli být informováni během nadcházejících dnů a týdnů. 

včera

Vratislav Mynář

Český fotbal je bez etické komise. Členové nečekaně rezignovali, i kvůli Mynářovi

Nečekanou rezignaci podali v úterý všichni členové Etické komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) mající na starost vyšetřování nejrůznějších fotbalových kauz, které se týkají třeba i fotbalových funkcionářů. Učinili tak kvůli střetu s Odvolací komisí FAČR, která často jejich původní tresty buďto rušila, snižovala či vracela k novému projednání.

včera

včera

Česko čeká každoroční revoluce na železnici. Začne platit nový jízdní řád

V Česku začne v neděli platit nový jízdní řád na železnici. České dráhy přichystaly pro cestující novinky v mezinárodní i regionální dopravě. Přibývá například nové spojení s Polskem. Větší množství změn se ale týká vnitrostátních spojů. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy